Problem sa Sata Hd

Dr.Grozozo

Zainteresovan član
Poruka
490
Pazario sam HD SATA 2 WD3200AAKS i doneko kuci prikacio na moju MSI Neo 2 maticnu i za divno cudo radio je iz prve, s obzirom na to da nista sto kupim i pokusam da priljucim ne moze da prodje bez konsultacije servisera, nerviranja, dranja na kuciste bez poente i tako dalje. Medjutim problem je poceo u trenuktku kad sam izvadio kabl za zvuk na tv karti koji predpostvljam da nema nikakve veze sa problemom. Od tog trenutka moja F: praticija nestaje bez traga. Ne pojavljuje se u biosu kao boot disk ...nista ... kao da na postoji. Misleci da sam kupio bangav HD odneo sam kod ortaka i priljucio na kompjuter i radio je bez problema i svi podatci su jos tu, sto mi govori da mi je hard ispravan. Kablove sam poneo sa sobom i za napajanje i onaj fensi narandzasti, tako da problem u njima nije sigurno. Na maticnoj nema nikakvih ostecenja, sata portovi su nedirnuti, sve je ok samo mi se hard nigde ne pojavljuje. Ako neko ima predstavu o cemu bi moglo da se radi bio bi zahvalan na savetu.
Unapred hvala ...
 
u biosu pogledaj da li ti je ukljucen skazi kontroler i da li ti je namesteno da butuje sa skazija. U postu pogledaj da li ti prijavljuje tvoj hard disk na skazi adapteru.
Ako ga ne prijavljuje probaj da podedsis dzamper na hdd na sata I i onda ponovi postupak. Ako se ne prijavljuje, a hdd ti sigurno radi na drugom racunaru, stavi drugi sata hdd. Ako se ni on ne prijavljuje i ako ti je bios uredu, onda ti je pokvaren skazi kontroler na ploci. Kako to da je bas sad crko, pa eto tako, takve stvari se desavaju. Na srecu to nije nesto sto ne moze da se popravi. Poslacu ti link.
 
u biosu pogledaj da li ti je ukljucen skazi kontroler i da li ti je namesteno da butuje sa skazija. U postu pogledaj da li ti prijavljuje tvoj hard disk na skazi adapteru.
Ako ga ne prijavljuje probaj da podedsis dzamper na hdd na sata I i onda ponovi postupak. Ako se ne prijavljuje, a hdd ti sigurno radi na drugom racunaru, stavi drugi sata hdd. Ako se ni on ne prijavljuje i ako ti je bios uredu, onda ti je pokvaren skazi kontroler na ploci. Kako to da je bas sad crko, pa eto tako, takve stvari se desavaju. Na srecu to nije nesto sto ne moze da se popravi. Poslacu ti link.

Rec "skazi" nikad nisam video da postoji u mom bios-u :) nemam predstavu sta je a sto se tice dzampera postoji 4 para pinova koji mogu da se spoje i nema seme za namestanje dzampera ...samo za namestanje
slave/master i to je jedan dzamper...
 
NF2 ploce su obicno imale sil3112 kontroler. U postu imas jedan deo koji ti prikaze sta je nakaceno na tvoj sil3112 adapter. Da li se tvoj disk tu vidi ili ne?
Sistemom eliminacije dodji do resenja. HDD-KABL- SCSI-BIOS. Na primer: Povezes sve lepo i pokrenes na primer PQ magic, Ako u njemu vidis svoj disk, hardver ti je 99.99% ispravan (tesko je biti bas 100% siguran, kad nemam racunar ispred sebe).
 
NF2 ploce su obicno imale kontroler. U postu imas jedan deo koji ti prikaze sta je nakaceno na tvoj sil3112 adapter. Da li se tvoj disk tu vidi ili ne?
Sistemom eliminacije dodji do resenja. HDD-KABL- SCSI-BIOS. Na primer: Povezes sve lepo i pokrenes na primer PQ magic, Ako u njemu vidis svoj disk, hardver ti je 99.99% ispravan (tesko je biti bas 100% siguran, kad nemam racunar ispred sebe).
Pazi Kabl i HD su sigurno ispravni... Mene zbinjuje to da meni bios njega ne iscitava, kapiram da ako ga bios ne iscita ne moze ni windows ..ta podesavanja za SCSI nisam nigde video u bios...gde da odem da vidim ta setovanja?
 
Dr,Grozozo , očigledno da ni ostali nemaju mnogo veze sa temom, kao ni fslobodan (koji me je totalno razočarao svojim postovima u zadnja dva dana) koji izgleda ne zna šta je POST- Power On Self Test , računar prolazi taj proces pre bootovanja , tj od momenta pritiska dugmeta za paljenje računara pa do zvučnog signala pri uključivanju računara (jedan Bip kratki) koji označava kraj POST procesa i posle njega počinje bootovanje računara , ali ok to nije ni tema , a tema je tvoj HDD koji se ne vidi.

Imam za tebe dva saveta :
1. Resetuj BIOS na matičnoj ploći ili džamperima ili vađenjem baterije sa matične ploče na 30 sekundi .
2. Uzmi i otkači sve tvoje hdd-ove i sve ostale drajvove CD ili DVD koje imaš , zatim zakačiš SATA disk i upališ računar da vidiš da lči ga prepoznaje ako ga prepoznaje , probaj da kačiš ostale uređaje jedan po jedan i uključuješ računar sa već zakačenim SATA diskom dok ne otkriješ koji ti od uređaja pravi problem (konflikt), a kako ćeš znati koji od uređaja ti pravi problem? nećeš videti sata disk.
pozz.

PS : naravno dok radiš unutar komjutera treba da je isključena struja tj kabel da je izvučen iz struje , po mogućnosti ako imaš antistatičku narukvicu onda je koristi ako nemaš onda se pre bilo kakvoga rada uhvati za metalni deo kućišta na nekih 30 sekundi i zatim možeš da radiš.
 
Poslednja izmena:
Kad ti se racunar ukljuci, udji u bios i namesti butovanje na 1.cd i 2.scsi, pa se resetuj.kad se ukljuci prvo ce ti prikazati koji proc imas, koju memoriju itd, onda ce preci na sledeci ekran koji ce ti prikazati tvoj sata kontroler, imaces i opcije da konfigurises i prikazace koji je uredjaj na njega povezan. Ako se tu vidi tvoj disk onda ti je disk ziv i zdrav. Kad budes hteo da instaliras OS onda na prvom ekranu koji se pojavi pritisni F6 taster na tastaturi. Kad te u toku instalacije bude pitao koji drajver da instalira u baci disketu sa drajverom i samo kreni dalje. i to je u principu to.
Ako se ne vidi. najbrze ti je da vidis da li ti je kabl lepo utaknut ili da promenis kabl i onda da ga prekontrolises.
 

Back
Top