O cevnim pojačalima

Rorka

Početnik
Poruka
1
Zdravo svima!
Potrbne su mi direktne informacije ili adrese gde se mogu informisati o principima rada Cevnih SE pojačivača, kao i njegovih pojedinačnih vitalnih delova.
Audiofil ("slušač") muzike sam oko 40 godina. Imao sam puno pojačivača, dok se nisam opredelio za "Hom made" varijante. Posedujem nekoliko mosfet pojačivača ("snagaša") sa adekvatnim predpojačivačima. No, u poslednje vreme muziku uglavnom slušam na cevnim pojačivačima: 2A3 SE i 300B! Naravno, pravio sam i kutije sa Sabinim širokopojasnim zvučnicima iz 1953. god. Sve je to lepo, ali trebaju mi jednostavna pojašnjenja kako to radi! Nešto kao knjiga Jove Regaseka "Hi fi i njegove zamke". Pripadam grupi "slušača" ili ti audiofila, ali moram nešto podrobnije saznati o mojim 2A3 i 300B!
Pozdrav svima.:rtfm::confused:
 
Zdravo svima!
Potrbne su mi direktne informacije ili adrese gde se mogu informisati o principima rada Cevnih SE pojačivača, kao i njegovih pojedinačnih vitalnih delova.
Audiofil ("slušač") muzike sam oko 40 godina. Imao sam puno pojačivača, dok se nisam opredelio za "Hom made" varijante. Posedujem nekoliko mosfet pojačivača ("snagaša") sa adekvatnim predpojačivačima. No, u poslednje vreme muziku uglavnom slušam na cevnim pojačivačima: 2A3 SE i 300B! Naravno, pravio sam i kutije sa Sabinim širokopojasnim zvučnicima iz 1953. god. Sve je to lepo, ali trebaju mi jednostavna pojašnjenja kako to radi! Nešto kao knjiga Jove Regaseka "Hi fi i njegove zamke". Pripadam grupi "slušača" ili ti audiofila, ali moram nešto podrobnije saznati o mojim 2A3 i 300B!
Pozdrav svima.:rtfm::confused:

Nesto kao cuvenu knjigu HI-FI i njegove zamke neces bas naci sto se tice cevnih pojacala.Nesto o cevasima je pisao gospodin Vukusic,ali ne na taj nacin,vec sa pretenzijama ka samograditeljima.
Elem,obzirom da sam licno imao prilike da prodjem kroz izgradnju jednog SE pojacala,koje je sada vec u rukama novog vlasnika,a novi projekat je na stolu,mogu ti reci da je najbolje da se informises putem interneta.Preporucio bih sajt http://www.hifi-forumi.com/forum/index.php pa u samogradnji potrazis teme o SE pojacalima ili uopste o cevasima.
Drugi nacin je da ukucas na googlu konkretno recimo 2a3 ili 300b i eto literature za citanje.Na hi-fi forumu ces saznati nesto u stilu hi-fi zamke,direktno od ljudi koji imaju daleko veci staz u samogradnji i slusanju cevasa.
Ukoliko te nesto zanima konkretno o babusci ili 6s33s,mogu ti i ja pomoci.
Pozdrav
 
Predložio bih da prvo pročitaš nešto o načinu rada trioda, pentoda i sl. način određivanja radne tačke i osnovne konfiguracije pojačivača. Sajt koji je spomenut u prijašnjem postu je takođe ok, ja sam nailazio na neke knjige, ali na engleskom.
 

Back
Top