Zloupotreba prava na " pedagoško određivanje" ...

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

SlatkaSestra

Aktivan član
Poruka
1.057
...prema bilo kome..ali prvo deci i mladima - počev od vaspitačica , preko učiteljica-učitelja , nasta'nica-ka, profesorki-profesora ,ali i prema odraslima npr sudije itd..

Dakle ' de je tu vladavina prava , ako će onaj kome je zakonski dato da se pedagoški odredi prema nekom ,ipak često težiti da njemu bude što lakše ili da ono " keep it simple" , a i da održi svoje radno mesto na kraju krajeva , time što neće dozvoljavati kritike dok na kraju to mesto možda ne dođe u pitanje - a ovo je i opravdano ako bi društvo zaista toliko "uzimalo za zlo" greške ovih ljudi ,jer i oni su ljudi itd...mada tu često i sujeta igra ulogu , zar ne ...

..i npr.sitne nepravde .. da li savetujete deci i mladima da se uvek bore da ih isprave , da li vi delate nekad u tom pravcu - na roditeljskim sastancima il sl...Da li vas bar nervira to kad neko misli da zato što je škola navodno "vaspitna ustanova" on sme da radi šta hoće ,jer su to navodno" vaspitne mere" ..nemam neke konkretne situacije u glavi ,al sećam se onog čuvenog " Nemoj da mi odgovaraš!":neutral::sad2:
 
u, al ti je kovanica "pedagoški odredi", ljudi se ne samoneodređuju, nego ih izvesne, tačno određene reference kvalifikuju za posao kojim se bave - tako se podrazumeva da su kvalifikovani za posao kojim se bave. a pošto ti sad misliš na pedagošku, vaspitnu funkciju školstva, koju vrši nastavni kadar, tu postoje i ljudi koji nisu vični svom poslu, pa bi se reklo i da su zalutali, ali u svakom slučaju ne mogu da se "pedagoški samoodređuju", a da li postoji zloupotrebe u smislu da ih ne vaspitavaju i doprinose da "izrastu" u ljude...ima toga...ali ko što znamo i udžbenici su od jeseni za prvake besplatni, al da ih vrate i ne oštete za sledeće 3 generacije... e, a šta to radi nastavni kadar "šta hoće" ??
 
a čekaj i sudija je kao kvalifikovan ..a kako mi znamo da je neko kvalifikovan za to ... znači on je "premudar" ... nastani kadar ti ne radi ništa posebno ako si "dobar" - znači nema slobodnog ispoljavanja -odmah si "drzak" i treba te kazniti .. i ko je pomenuo "samoodređivanje" ---odrediti se prema nečemu , nekome - nije čak ni kovanica čini mi se .. ti sad hoćeš da ja nabrajam konkretne slučajeve ,ne mogu zato što je to sve uglavnom kao sitno ,al u celini tj zbiru možda i nije više tako sitno ,a i možda se desi i nešto krupnije- za nekog konkretnog- dete,đaka ,studenta što pak ne može da se reši s obzirom na to da postoji ta "sistemska greška " da nastavni kadar " radi šta hoće " ..
 
Poslednja izmena:
kakava pedagologika ?? ( :
ako je pedagologika, nema tu daljih instanci osim vrtića do kraja srendnje, faxovi nisu vaspitne ustanove, a nisu bogami ni sudovi.....
ko je rekao da je sudija premudar?? mada, možda neko misli tako, ili pravi autoritete ili vidi autoritete ili nešto što ne bi smelo da tako postoji......ono što znamo za sudove je određena pripadnost pa time i pristrasnost, a onda je baš smešno kad ti presuda i obrazloženje glase i dalje "u ime naroda"...ne znam šta ti pitaš okolo -naokolo... pa jeste kovanica jer turaš pored određivanja i "pedagoško određivanje" . to što pitaš može da se kaže jednostavnijim, razumljivim jezikom, a da postigneš poentu, valjda..?? ako pitaš...kako se borite u školi protiv nepravdi koje su očigledne, a učinjene su vašoj deci...protiv vaspitačice koja daje samo suvu kiflu da se jede, a mi platili skup ketering....
Nemoj da mi odgovaraš
??
šta je ovde zloupotreba...
 
pa da to "pedagoško" jeste kovanica i to baš zbog toga što ne bi smeo niko da te vaspitava ni na fakultetu ni u sudu ,a bome zašto i u školi , tj. dokle tačno ,a to se ipak radi i to baš na taj način da postoje autoriteti tj ljudi koji navodno "treba" da odlučuju... nije da oni ne slušaju uopšte tj da ne osluškuju kako se prima to što oni "sprovode " ,al slabo ......

"Nemoj da mi odgovaraš" je baš ta rečenica koja služi da spreči svaku " pobunu" , tj. borbu za neki svoj cilj ...da li i pravo ..znači, treba prvo odgovoiti na ovo boldovano ...

...suva kifla mi malo banalizuje ideju ,al ajd ...
 
Poslednja izmena:
pitaš zašto je škola vaspitna ustanova.. toe tema?? pa tako i pitaj...pa tačno ima tu funkciju do kraja srednje škole, na faxu te i prof. oslovljava sa kolega patak, odnosno -ice slatka sestro. ja mislim da to vodi poreklo u odvajanju svetovnog i crkvenog. prve škole su bile na trgovima, pa kad je došlo hrišćanstvo, školstvo je sistematizovano. kako je staranje o potomstvu i obaveza društva, države, tu je bilo nužno da škola osim što podučava i vaspitava. i nema zašto. takoe bilo i u staroj grčkoj. tako su nastali autoriteti. obično se danas bune što nema autoriteta, a ti kontra - što autoritet postoji. eo, recimo ovo.."nemoj da mi odgovaraš" je jedna autoritativna rečenica, koja znači da onaj kome je upućena ima status onog koji uči - đaka....
 
ako pitaš...kako se borite u školi protiv nepravdi koje su očigledne, a učinjene su vašoj deci...

...ma ko se i kako bori ... negacijom da postoji nepravda , jer niko ne voli da se oseća kao da je pogrešno tretiran bilo gde tj bilo kada ...isto ko što eto ti ne znaš tj ne možeš da se setiš da je neki profa ikad uradio "šta 'oće" :) ..tj. da je nekad "škola" imala neke priglupe ideje ... evo npr - zašto deca koja nemaju para da idu na ekskurziju moraju da za to vreme dok su druga deca na ekskurziji idu u školu ?:) ...ajd , nek mi neki roditelj kaže da l' se ikad pobunio protiv toga :)
 
pitaš zašto je škola vaspitna ustanova.. toe tema?? pa tako i pitaj...pa tačno ima tu funkciju do kraja srednje škole, na faxu te i prof. oslovljava sa kolega patak, odnosno -ice slatka sestro. ja mislim da to vodi poreklo u odvajanju svetovnog i crkvenog. prve škole su bile na trgovima, pa kad je došlo hrišćanstvo, školstvo je sistematizovano. kako je staranje o potomstvu i obaveza društva, države, tu je bilo nužno da škola osim što podučava i vaspitava. i nema zašto. takoe bilo i u staroj grčkoj. tako su nastali autoriteti. obično se danas bune što nema autoriteta, a ti kontra - što autoritet postoji. eo, recimo ovo.."nemoj da mi odgovaraš" je jedna autoritativna rečenica, koja znači da onaj kome je upućena ima status onog koji uči - đaka....

..ma pusti ti odakle vodi poreklo ... to nije vrsta "argumenta " koji tražimo ... tražimo nešto po meri čoveka ..tj taj " pedagog" mora d'ima širinu u razmišljanju eeeej... jeste đak treba da uči ,ali da li "se zna" ŠTA , da li ti "autoriteti" imaju u glavama neke ideje čemu uče decu ili samo ponavljaju "pedagoške" obrazce iz prošlosti jer je tako lakše..
 
( : ..e, aj samo ovo, pa neću datspamujem temu..
npr - zašto deca koja nemaju para da idu na ekskurziju moraju da za to vreme dok su druga deca na ekskurziji idu u školu ?
ja za ovo ne znam da je pravilo, stvarno ne znam. ja se sećam da ja jednom nisam hteo da idem na neku ekskurziju jer sam imao preča posla i nije mi se dopalo gde se ide. a nisam išao u školu. možda si ti u pravu, al nije važilo u mom slučaju ili za moju generaciju.....
sećam se samo da se nije išlo u školu kad ideš na neka takmičenja, pa sam ja to žešće zloupotrebljavao, nisam išo po tri dana u školu, da postignem šo bolji rezultat il uspeh na takmičenju.

e, ne kažem da ne postoje zlupopotrebe...meni je to npr. kad se na času razrednog koji predaje geografiju razgovara o seksu, a to podvedu pod sex. obrazovanje..eto, to je zloupotreba..al ja bih naglasuo edukativnu ulogu škole..a ne to..ae napolje, ako čačkaš nos na času i pevaš glasno..normalno da letiš napolje....
 
Ево, ја пратим тему од самог постављања, али морам да признам да је нисам баш најбоље разумела.:confused:

...evo npr - zašto deca koja nemaju para da idu na ekskurziju moraju da za to vreme dok su druga deca na ekskurziji idu u školu ?:) ...ajd , nek mi neki roditelj kaže da l' se ikad pobunio protiv toga :)

Једино што имам да кажем то је - да је ово дезинформација!

Прво - оног дана када се организује екскурзија - у школи нема наставе! Из простог разлога што су и наставници (учитељи) тог дана на екскурзији са својим ђацима, тако да нема ни ко да је држи. Уколико се екскурзија организује радним даном - школа има обавезу да тај дан одради једног викенда и да са тиме упозна Министарство још на почетку школске године. Значи, она деца која не иду на екскурзију - на дан екскурзије не иду у школу, а заједно са осталима раде те суботе која је одређена за надокнаду.

Уколико си мислила на рекреативну НАСТАВУ (наставу у природи) и на то да она деца која не путују за то време долазе у школу и имају организовану наставу - мислим да је болдована реч све казује! Деца која иду на рекреативну - тамо имају НАСТАВУ, што значи да би она деца која не иду - била ускраћена за недељу дана наставе... ЗАТО се за ту децу организује настава у школи у време док су остали на рекреативној. Наравно, ту се ради само о нижим разредима, па је лакше наћи једну учитељицу која ће радити са преосталом децом за то време док су остале са ђацима на рекреативној.

Ето, ја толико, за сада.;)
 
Poslednja izmena:
Uglavnom sam zadovoljna radom nastavnika, ucitelja i pedagoga moje dece. Ponekad se dese male nepravde ili propusti ali uglavnom ne reagujem ni kad su deca zbog toga ostecena za ocenu ili nagradu. Ne reagujem zato sto i to prihvatim kao vaspitanje i deo odrastanja. Neka nauce da ne postoje savrseni ljudi ni savrsena pravda.
Kada bi se desilo nesto specificno i bas naudilo detetu ne samo mom, sigurno da bih pokrenula temu na savetu roditelja. Na srecu toga jos nije bilo.
 
čekaj , to je moja stvar ako ja čačkam svoj nos , ne čačkam ničiji tuđi ... neki ljudi su prosti , takav je život ... ja ako bih bila nasta'nica , bih učeniku koji čačka nos možda rekla "drugarski" da društvo baš ne gleda blagonaklono na čačkanje nosa ,al sigurno ne bi leteo napolje zbog toga ...

Naravno da nije tvoja stvar, jer se nalaziš u obrazovno-vaspitnoj ustanovi i zna se određeni red.

Upravo iz ovog razloga je sve i propalo.
 
za Helen - ne , nije dezinformaija , pričam kako je bilo kod mene u školi , naravno da nije to neko opšte pravilo - da je svuda i uvek tako ..dakle u srednjoj školi .. sam' ti nastavi da pišeš i dalje :))

DJM , upravo zbog toga što ti pričaš je "sve propalo" :) ... deci treba pustiti da se ispiljavaju ..ona jako dobro kapiraju koje se suštinske vrednosti kriju iza postupaka onih koji ih "vaspitavaju" ,pri čemu ovo sa nosom nije dobar primer jer se i ne dešava toliko ,s obzirom na to da su deca učena od strane roditelja da se to ne radi itd...ali deci nije potrebano nametati da određeni red eto tako postoji , zato što gomilanje besmislenog sputavanja baš proizvodi radikalna ispoljavanja emocija u vidu nasilja ..pa ako neko ima drugu teoriju o eto tzv nasilju u školama ...

Dakle, potreban je neki dogovor o tome šta je sistem vrednopsti ( sad zvučim ko Čeda ) i da se toga pridržavaju svi prosvetari - naravno da on ne može da pokrije sve situacije kao što to ne mogu ni zakoni ,pa postoje onda i suđenja itd...
 
za Helen - ne , nije dezinformaija , pričam kako je bilo kod mene u školi , naravno da nije to neko opšte pravilo - da je svuda i uvek tako ..dakle u srednjoj školi .. sam' ti nastavi da pišeš i dalje )

Не знам када си ишла у школу... Данас је то правно регулисано. Постоји јасно утврђен број наставних дана које школа МОРА да оствари. Дан када се одвија екскурзија није наставни дан и он мора да се одради суботом.

Можда је корисно прочитати (нарочито за родитеље који желе да буду упућени иначин организовања екскурзија):
http://www.yuta.rs/yutadoc/deciji/pravilnik_o_eksurzijama_za_osnovne_skole.doc

Издвојићу само део:

Ako je ekskurzija organizovana u vreme nastavnih dana, nastava se nadoknađuje za sve učenike, u skladu sa školskim kalendarom i godišnjim programom rada škole.
 
Sistem je previše liberalan.
Ne valja nikako. :confused:

..sasvim se slazem sa ovim..

..sistem vrednosti postoji, kao i drushtveno prihvatljivo ponashanje
ne samo u shkoli, vec i na ulici, u poshti, prodavnici, javnom prevozu,
bioskopu, pozorishtu, utakmici, pijaci..
..i svi prosvetari se trude da ga prenesu na one koji su im povereni, kako ko ume i moze..
..i svi prosvetari su suocheni sa istim problemom:
iako je shkola vaspitno-obrazovna ustanova,
ima dece i ima perioda kada se ne stize do obrazovanja od silnog vaspitavanja..
..a niko vishe ne sme da rachuna da se neke stvari
donose od kuce ili iz predhodnog ciklusa obrazovanja,
niti iznenadjuje shto uchiteljice uche prvake da ne prde i ne podriguju na chasu,
nastavnici uche petake da se ne pljuju i ne psuju jedni druge,
a u prvoj godini srednje shkole profesori uche petnaestogodishnjake
sme li se masturbirati u uchionici, kako se oslovljava direktor, laborant, bibliotekarka,
lekar, vozach u GSP-u, tudja majka ili otac, sme li se komentarisati shto je neko usvojen,
siroche, bolestan, siromashan, tamnoput, (ne)nevin..
 
  • Podržavam
Reactions: DJM
Не могу да нађем тренутно важећи правнилник за средње школе.

ma verujem bre ja tebi , samo kažem da je kod mene u školi negde oko '98 gore dole stvarno bilo ovako .. hvala Bogu da nije tako danas ...ali nije to toliko bitno .. sistem vrednosti jeste negde pogrešan ,i u kući i u školi , inače odakle sva ta besna deca ..

za november - treba lečiti uzrok , a ne posledicu..
 
Poslednja izmena:
.. sistem vrednosti jeste negde pogrešan ,i u kući i u školi , inače odakle sva ta besna deca ..

..deca su besna zato shto su veci deo zivota sama, zanemarena,
neusmerena, a istovremeno prezashticena i nesposobna da funkcionishu u realnom svetu..
..ne znaju gde su granice do kojih smeju i mogu, pa su izgubljeni i nesigurni..
..ne umeju da se "bore" za pomeranje tih granica, chime se uche zivotu, donoshenju odluka i
smoshenju posledica istih, kada same granice ne postoje..
..shkola ne moze sama da izvede ovu decu na put,
zato shto to nije niti prirodno (znash li nekoga ko ima 35 dece?)
niti fizichki izvodljivo (deca su u shkoli 4-6h dnevno, ostatak vremena su pred televizorom
ili pred zgradom, kasnije pred dragstorom ili po splavovima)..
 
za november - treba lečiti uzrok , a ne posledicu..

..ja mogu da pricham samo o mojim nachinima da sprechim
takve posledice kod moje dece..
..nisam, na zalost, u mogucnosti da lechim ishta drugima..
..ako ti mozesh, skrati roditeljima radno vreme i povecaj im plate,
tako da vreme kada nisu na (prvom, drugom, trecem..) poslu
mogu mirne glave i punog srca da posvete odgajanju i vaspitavanju svojih potomaka..
 
Ја не мислим да су нам деца нешто битно ''беснија'' него претходне генерације.
Једноставно - друштвена кретања утичу на све нас, па и на њих...али не мислим ни да су бољи ни да су гори од претходних генерација....само су другачији.
И ми смо били другачији од генерација наших родитеља, и наши родитељи су били другачији од генерације наших баба и деда... То је неминовност.
 
Ја не мислим да су нам деца нешто битно ''беснија'' него претходне генерације.
Једноставно - друштвена кретања утичу на све нас, па и на њих...али не мислим ни да су бољи ни да су гори од претходних генерација....само су другачији.
И ми смо били другачији од генерација наших родитеља, и наши родитељи су били другачији од генерације наших баба и деда... То је неминовност.

ma i ne moraju da budu "gora " od prethodnih , pa da bi se nešto MOGLO popraviti .. ja imam tu viziju da bi tolerantniji pristup bio bolji ,al ne vredi da ikog ubeđujem .. ovo što november kaže o vremenu - ne mislim da je vreme najbitnije ... bitno je ,po meni , dati "šansu" deci i omladini i ljudima uopšte da osmišljavaju svoj život ..pa ako to zahteva da se tu i tamo "iskoči iz šina" ( možda da bi se iznašla neka"ideja" u sebi ) , onda to treba dozvoliti , radije nego insistirati da neko-dete prati taj neki obrazac koga je zamislio "onaj koji vaspitava" .. ovo je kao - ako biste dozvolili detetu da agresiju izrazi tako što će da opsuje , ne bi se desilo da se ta agresija kupi dok se ne zapone tuča u kojoj će neko možda da umre(misim, dešavalo se ) ...dakle preambicioznost u pogledu vaspitavanja je jedan problem - jer čovek nije toliko ambiciozan sam prema sebi - svi opsujemo tu i tamo ..ali ne, kad učenik opsuje onda je to strašno .. to je samo jedna stvar - ne kažem da ga treba potapšati po ramenu kad opsuje , ali otkud toliki puritanizam - to je potpuno ignorisanje realnosti onoga što je život i onoga što su ljudi ..po meni ,jel..
 
ma i ne moraju da budu "gora " od prethodnih , pa da bi se nešto MOGLO popraviti .. ja imam tu viziju da bi tolerantniji pristup bio bolji ,al ne vredi da ikog ubeđujem .. ovo što november kaže o vremenu - ne mislim da je vreme najbitnije ... bitno je ,po meni , dati "šansu" deci i omladini i ljudima uopšte da osmišljavaju svoj život ..pa ako to zahteva da se tu i tamo "iskoči iz šina" ( možda da bi se iznašla neka"ideja" u sebi ) , onda to treba dozvoliti , radije nego insistirati da neko-dete prati taj neki obrazac koga je zamislio "onaj koji vaspitava" .. ovo je kao - ako biste dozvolili detetu da agresiju izrazi tako što će da opsuje , ne bi se desilo da se ta agresija kupi dok se ne zapone tuča u kojoj će neko možda da umre(misim, dešavalo se ) ...dakle preambicioznost u pogledu vaspitavanja je jedan problem - jer čovek nije toliko ambiciozan sam prema sebi - svi opsujemo tu i tamo ..ali ne, kad učenik opsuje onda je to strašno .. to je samo jedna stvar - ne kažem da ga treba potapšati po ramenu kad opsuje , ali otkud toliki puritanizam - to je potpuno ignorisanje realnosti onoga što je život i onoga što su ljudi ..po meni ,jel..

мислим да и ту лични пример много значи! ја мојим ђацима могу рећи: кад мене чујеш да псујем на часу, моћи ћеш и ти" јер ја заиста не користим псовке! и трудим се да будем толерантна, а колико сам успешна као педагог - боље да питаш моје ђаке:)
 
pazi , ja nisam za to da sada svi psujemo na času -ako je psovanje recimo primer ...al ako se omakne psovka - preterano insistiranje na kažnjavanju mi liči na nemoć da se osmisli neki sistem vrednosti tj. osmisli nešto čemu želiš da podučiš nekog .. kolko puta su se odrasli ljudi npr ovde "nazivali imenima" ..."kokoška " je bio izraz - dakle ovo je primer koji se desio , i prof. izbacuje napolje ... pitanje je - Da li bi prof izbacio napolje učenika (koji prvi put u do tada trogodišnjem školovanju polušaljivo nekog tako naziva) da je ono što se radilo na času bilo veoma bitno ? - dakle taj postupak je i jedno obesmišljavanje nastave - ispada da nije bitno to što tu učimo u školi - svi sadržaji , nego da je primarno da "vaspitači" ostvaruju svoje "vaspitme poente" bud zašto ...
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top