"Mislim, dakle postojim"
Strana 1 od 4 1234 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 92

Tema: "Mislim, dakle postojim"

Početnik
    Učlanjen
    13.04.2004.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano "Mislim, dakle postojim"

reče čovek ,
    a šta kažu životinje?

Poznat divlja-u-srcu (avatar)
    Učlanjen
    16.02.2004.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Zivotinje ne kazu nista, ne znaju da govore! :wink:

Primećen član
    Učlanjen
    27.04.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    55

Podrazumevano

Ma valjda i životinje kažu nešto, samo, nažalost nikako da se sporazumeno! :wink:

Poznat divlja-u-srcu (avatar)
    Učlanjen
    16.02.2004.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

To ti ja kazem!

Domaćin
    Učlanjen
    21.02.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    92

Podrazumevano Re: "Mislim, dakle postojim"

Citat Original postavio Filibus
    reče čovek ,
    a šta kažu životinje?
    ... kažu "Jadan je čovek... mora da misli da bi zaključio da postoji! A MI... postojimo i bez da mislimo... laganica! 8) "

Guest

Podrazumevano

a moze i Cogito, ergo doleo ... za zivotinje ne znam 8)

Aktivan član
    Učlanjen
    09.10.2003.
    Reputaciona moć
    63

Podrazumevano

"Kako je čovek glup" - životinje

Poznat
    Učlanjen
    08.11.2003.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Svakodnevno masturbira znaci hoce da kaze "nadji mi nekog tipa da se sexam"..da ne bude zabune u pitanju je kuckica Ne shvata da ne mogu da nadjem tako lako nekog malog kao ona, jer od velikog..hmm ko zna sta bi bilo :?

Elita nije_lako (avatar)
    Učlanjen
    27.12.2003.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    587

Podrazumevano

Možda ne u meri kao ljudi ali razmišljaju i uče.
    Londonov "Beli očnjak" mi je bio zanimljiv upravo stoga što je priča pisana iz perspektive jedne životinje.

Poznat krvolok (avatar)
    Učlanjen
    04.04.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    132

Podrazumevano

[quote="nije_lako"]Možda ne u meri kao ljudi ali razmišljaju i uče.
    Londonov "Beli očnjak" mi je bio zanimljiv upravo stoga što je priča pisana iz perspektive jedne životinje.

Pa, i pored malo " razudjene " biografije, tesko je reci da je Dz. London, bio ZIVOTINJA, bar dok je pisao, iz PERSPEKTIVE....

Aktivan član
    Učlanjen
    15.01.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    68

Podrazumevano

[quote="krvolok"]
    Citat Original postavio nije_lako
    Možda ne u meri kao ljudi ali razmišljaju i uče.

Pa, i pored malo " razudjene " biografije, tesko je reci da je Dz. London, bio ZIVOTINJA, bar dok je pisao, iz PERSPEKTIVE....

Zainteresovan član Onweno1234 (avatar)
    Učlanjen
    27.10.2010.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    7
    Reputaciona moć
    28

I zivotinje misle,samo ne racionalno

Poznat
    Učlanjen
    30.03.2011.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    47
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Onweno1234 Pogledaj poruku
    I zivotinje misle,samo ne racionalno
    Slonovi,Orke,kitovi,delfini,majmuni "slučajno"pogađaju šta treba da rade...

Domaćin
    Učlanjen
    22.01.2011.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    32
    Reputaciona moć
    150

Citat Original postavio Filibus Pogledaj poruku
    reče čovek ,
    a šta kažu životinje?
    Misliti i izreći misao nije isto.

I među ljudima postoje nijemi...ali svakako znamo da i oni imaju moć da misle, kao i svi drugi.

Međutim, ono što stoji iza izrečene misli ili čak iza pomišljene misli jeste Znanje ili NE-Znanje o Sebi. Ukoliko misao dolazi iz Znanja o Sebi (Svijesti) onda ona u sebi ima sveobuhvatnost svih drugih Znanja koja prethode njenoj pojavi. Iz perspektive 'čovjeka' Biće KOJE JESMO može samo da nagađa šta životinje misle i šta bi da kažu na ovu temu. Iz perspektive 'čovjeka' jedino što Biće-čovjek od Bića-životinje (krave recimo) može da čuje na ovu temu jeste: "MUUUUUU!"...i svaki put, dok pokušava da, kao čovjek, sluša ono što krava govori...uvijek će čuti varijaciju zvučne vibracije onog istog: "MUUUUUUU..."

Ako pak izolujemo Sebe, Biće-čovjeka, od SVIH i SVEGA te se posmatramo kao postojanje unutar sistema (Duša-Razum-Tijelo) koji nas čini čovjekom, onda ćemo shvatiti da osjećanje 'postojanja' tog Bića-čovjeka direktno proporcionalno zavisi od postojanja sistema. Bez sistema Biće-čovjek ne postoji.

Da li to znači da bez sistema postojanje ne postoji?
    Da bi smo mogli da nadgrađujemo i jednu misao i zaključak o Sebi-postojanju prvo moramo razlučiti šta je to što nazivamo postojanje.
    Postojanje ili bitisanje, skraćeno=BIĆE, jeste nematreijalno, bezvremeno, besprostorno Znanje o Sebi (Jednina u Jednom). U Sebi taj Jedan ili Jednina Jednih NEMA kretanja. Kretanje mu nije potrebno jer svaki Jedan u Sebi sadrži, JESTE, Jednina svih ostalih postojećih Jednih. U ovom stanju Svijest o Sebi-postojanju je u svakom Jednom simultano i podjednako ISTA...bezlična. Dakle, kao takvo ovo bezlično Znanje o Sebi JESTE...JESTE suština, SVIJEST, ŽIVOT.

Iz bezlične suštine, stvaraju se individualna iskustva svakog postojećeg Jednog, a Život tom odvojenom individualnom iskustvu se daje centriranjem Bića KOJE JESTE u svako od tih individualnih Jednih simultano. To centriranje predstavlja začetak sistema, začetak Duše. Kada se Biće centrira unutar Jednog Znanja o Sebi ono kroz to Znanje BIRA svoja iskustva, dajući tom inicijalnom Jednom Znanju o Sebi ulogu SUBJEKTA a svim drugim Jednima koje onda bira iz tog Centra dajući ulogu OBJEKTA. Tek u ovom stanju to inicijalno Znanje postaje Duša. Da bi se ovaj odnos SUBJEKAT-OBJEKAT manifestovao u iskustvo Sebe, Biće aktivira dio Sebe koji nazivamo UM-Raz-UM. Um mu služi da sintetikuje ove odnose, dakle NAMJERE za iskustvima, a Raz-UM mu služi da te sintetikovane odnose analizira, dešifruje i projektuje u ČULNU realnost stvarajući PREDSTAVU onoga što je Raz-Umljeno. Tek sada, dakle unutar Raz-Uma, nastupa proces MIŠLJENJA. U ovom aspektu Biće formira Svjesnost o postajućem Sebi-iskustvu koja je direktno proporcionalno zavisna od prisustva apsolutnih Znanja ili Istina o Sebi iz Svijesti a unutar postajuće predstave.

Misao je prevedena, dešifrovana frekvencija vibracije određenog Znanja-informacije. Misao (postraje) unutar Raz-Uma. Izvan Raz-Uma, dakle u domenu SVIJESTI-apsoluta, misao jeste Znanje o Sebi. To ne znači da svaka misao koju čovjek pomisli ima identičnu vrijednost u aspektu Sebe kao Znanja o Sebi u apsolutu. Misao je najčešće POLARIZOVANO Znanje o Sebi, te jedna misao može da bude dobra ili loša recimo. U samom postojanju-apsolutu, SVE JESTE...niti dobro niti loše. itd.

.

Sada, ako znamo da misao postoji samo u domenu sistema, tj. unutar jednog dijela tog sklopa-mehanizma, u Raz-Umu, onda bi nam za sigurno trebalo postati jasnije da izreka: 'Mislim, dakle postojim' vrijedi samo u domenu Raz-UMA. U drugim riječima: Kada se Biće identifikuje sa Raz-Um dijelom mehanizma, dakle sa onim dijelom mehanizma koji mu služi da MISLI...ono će da osjeća, pošto je Sebe, dakle Centar iskustva pomjerilo sa Duše na (u) Raz-Um, da ono samo jeste Raz-Um. Odatle, ova izreka dobija punomoć. Međutim, ako se Biće KOJE JESMO pomjeri iz ili sa Raz-Uma na poziciju IZVAN Raz-Uma...vidjet' će na dlanu da je Istina sasvim drugačija. Vraćajući se sa tom Istinom na (u) Raz-Um Biće bi sada reklo:

"Mislim, dakle MISLIM da postojim".

Ovo bi sada bila apsolutna Istina o Biću koje zbog mišljenja misli da postoji.

Pošto je srž našeg postojanja Znanje o Sebi-apsolut, onda apsolutna istina o postojanju bi bila:

ZNAM (JESAM), dakle postojim. Naravno, ovo 'ZNAM' nema nikakve veze sa stečenim znanjima...te se 'ZNAM' takođe ne može izreći...već jedino BITI.
    Poslednji put ažurirao/la JA KOJI JESAM : 14.07.2011. u 06:28

Poznat
    Učlanjen
    30.03.2011.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    47
    Reputaciona moć
    0

Pa,dobro Ti koji jesi hčeš li več jednom odgovoriti sebi na PITANJE O JESI? I šta ti je to APSOLUT? O ČEMU ti to?
    Šta ti je postojanje? Bilo čega...Šta ti je to MISLIM? Šta ti predstavlja uopšte tvoja SVESNOST-šta je?
    ?????????????????????????????????????????????????? ??????????????????????????????????????????????????
    Nisu li ovo samo ispisane reči? Šta je pre tih reči?

Ističe se capljara (avatar)
    Učlanjen
    08.06.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    12
    Reputaciona moć
    76

Stvar po sebi !
    Samo to i nista vise E. A. P.

Veoma poznat ristob (avatar)
    Učlanjen
    15.08.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    1291

Citat Original postavio coviax1 Pogledaj poruku
    Slonovi,Orke,kitovi,delfini,majmuni "slučajno"pogađaju šta treba da rade...
    Orke su isto kitovi. A zaboravio si i da staviš znak pitanja na kraju. Al' imaš reputaciju za post!
    Кто же сердце порадует?
    Кто его успокоит, мой друг?

Učlanjen
    15.08.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    1291

Citat Original postavio coviax1 Pogledaj poruku
    Pa,dobro Ti koji jesi hčeš li več jednom odgovoriti sebi na PITANJE O JESI? I šta ti je to APSOLUT? O ČEMU ti to?
    Šta ti je postojanje? Bilo čega...Šta ti je to MISLIM? Šta ti predstavlja uopšte tvoja SVESNOST-šta je?
    ?????????????????????????????????????????????????? ??????????????????????????????????????????????????
    Nisu li ovo samo ispisane reči? Šta je pre tih reči?
    Ajd' i ovdje da pokušam da ti pribižim rezon JA KOJI JESAM. On smatra da Apsolut (Bog) živi zajedno sa nama naše živote. A mi možemo živjeti zajedno sa Njim, ali i bez Njega! Uslov je da postanemo svjesni Njega.

Ajd' i ovdje da pokušam da ti pribižim
    Кто же сердце порадует?

Poznat
    Učlanjen
    30.03.2011.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    47
    Reputaciona moć
    0

[QUOTE=ristob;18357156]Ajd' i ovdje da pokušam da ti pribižim rezon JA KOJI JESAM. On smatra da Apsolut (Bog) živi zajedno sa nama naše živote. A mi možemo živjeti zajedno sa Njim, ali i bez Njega! Uslov je da postanemo svjesni Njega.
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Osnova mog pitanja i pita štaje to Bog,Priroda,stvar po sebi,apsolutno jedno...I ostali nenavedeni nazivi postojanja...Po idealistima nedokučivi...A po nama objektivistima (extroverti) još samo korak i značemo...ali malo morgen...
    Od labosa ženevskih i inih,rekao bih,više zavisi približavanje saznanjima,nego spekulativnim "pregnućima"...Ali,hajde,ja sam objektivac preovlađujuće...

Učlanjen
    15.08.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    1291

[QUOTE=coviax1;18357975]
    Citat Original postavio ristob Pogledaj poruku
    Ajd' i ovdje da pokušam da ti pribižim rezon JA KOJI JESAM. On smatra da Apsolut (Bog) živi zajedno sa nama naše živote. A mi možemo živjeti zajedno sa Njim, ali i bez Njega! Uslov je da postanemo svjesni Njega.
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Osnova mog pitanja i pita štaje to Bog,Priroda,stvar po sebi,apsolutno jedno...I ostali nenavedeni nazivi postojanja...Po idealistima nedokučivi...A po nama objektivistima (extroverti) još samo korak i značemo...ali malo morgen...
    Od labosa ženevskih i inih,rekao bih,više zavisi približavanje saznanjima,nego spekulativnim "pregnućima"...Ali,hajde,ja sam objektivac preovlađujuće...
    Ako Bog stvarno postoji, kao što mnogi osjećaju, onda ti je ovaj odgovor depalsiran,
    Кто же сердце порадует?

Poznat oziman (avatar)
    Učlanjen
    17.02.2006.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    251
    Reputaciona moć
    218

Citat Original postavio ristob Pogledaj poruku
    Ako Bog stvarno postoji, kao što mnogi osjećaju, onda ti je ovaj odgovor depalsiran,
    Погледај моју тему о Декартовом Милсим дакле постојим, и видећеш праву снагу те филозофије а која открива цео свет непосредног искуства који је изван сваког опажања а који је опет за свакога апсолутно постојећи.

Али, ако се сада појави неко попут тебе који би да проповеда да је то "бог" тј. нека особа, неки деда са белом брадом на небу који награђује и кажњава..онда са свом том проповеди потражи друго место и наивиније људе.

Ту твоју пројекцију ауторитета родитеља из детињства коју зовеш "бог" сачувај за такве...а права трансценденција је све само не оно што црквене догме сервирају народу вековима преводећи га жедног преко воде и дечјим наивностима замењујући духовносот и метафизику.

Učlanjen
    15.08.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    1291

Ali crkve nijesu ni daleko od istine, što se tiče Boga. A filozofija jeste mnogo!
    Кто же сердце порадует?

Poznat
    Učlanjen
    30.03.2011.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    47
    Reputaciona moć
    0

Filozofija i treba da je podalje od Boga...Vidi šta je taj Gospodin napravio od crkvi...Cirkus taštine i straha koji samozvani njegovi advokati jadnim vernicima uteruju u kosti kako bi iskamčili od jadnika za oprost i najgorih grehova...
    Neka filozofija bez Njega...

Učlanjen
    15.08.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    1291

Citat Original postavio oziman Pogledaj poruku
    Погледај моју тему о Декартовом Милсим дакле постојим, и видећеш праву снагу те филозофије а која открива цео свет непосредног искуства који је изван сваког опажања а који је опет за свакога апсолутно постојећи.

Али, ако се сада појави неко попут тебе који би да проповеда да је то "бог" тј. нека особа, неки деда са белом брадом на небу који награђује и кажњава..онда са свом том проповеди потражи друго место и наивиније људе.

Ту твоју пројекцију ауторитета родитеља из детињства коју зовеш "бог" сачувај за такве...а права трансценденција је све само не оно што црквене догме сервирају народу вековима преводећи га жедног преко воде и дечјим наивностима замењујући духовносот и метафизику.
    Nije sve u religiji (bilo kojoj) tako crno kako si ti utupio. I ne doživljavaju svi Boga kao sedog čikicu koji dijeli bone za raj ili pakao. A tvoje postove protrčim najbrže što mogu.
    Кто же сердце порадует?

Elita Navar (avatar)
    Učlanjen
    30.09.2005.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0