Економски и политички распад Европске Уније

monteadriatico

Početnik
Poruka
11
Неђе сам прочитао да велике кризе доносе и велике промјене, превасходно идеологије. ЕУ је направљена на истом принципу као Југославија, базирана на браству и јединству народа различите вјере и културе.

Пракса је показала да се такве политичке творине распадају као куле од карата чим наиђе прва криза. Нажалост то се показало и са Југославијом, свака криза у том периоду резултирала је ратом несагледивих последица, јер сваки народ је слиједио свој интерес.

Као што је југословенска заједница прије криза изгледала перспективна како безбједоносно тако и привредно, тако је и ЕУ изгледала до првих симптома надолазеће кризе као заједница која је гарант просперитета народа европе.

Већ су почеле да круже приче како је Њемачка мотор Европе и како она вуче на грбачу остале.
Скоро је Чешка позвала остале чланице да не повлаче фабрике из Чешке у својим земљама, то не би тражили да немају информације да ови то из озбиљне спремају. Словачка је прекршила договор о затварању нуклерне електране, али када је нестало гаса посегнули су на заштити своје економије и стартовали нуклерку упркост упозорењима из ЕУ. Много се прича о имигрантима из нових чланица ЕУ који узимају послове, а анкете показују да је све више евро секптика међу старим чланицама.

Држава уколико нема своју валуту нема макроекономских механизама за контролу своје економије, а како је кренуло све више се диже глас на заштити националних економија унутар ЕУ. Ова криза ће бити прави тест за евро као валуту и ЕУ као економску заједницу.

Такође се спомиње и стварање Евро војске, паралелно поред НАТО, неке чланице су за неке против, раздор је на помолу, јер изгледа немају више заједничке безбједоносне циљеве и планове за будућност. Када се оформи Евро војска, након одређеног времена имаће могућност да истисну америку и НАТО из европе, а ко зна у будућности можда та Евро војска прође исто као НАТО.

Све у свему, стара пословица гласи усе у своје кљусе. Мишљења сам да треба да радимо ми на себи, и да будемо самостални што више можемо, да градимо слогу међу народ, православље, село, војску, породицу, то су наши приоритети, а не нове југославије упаковане под слоганом ЕУ.


пашњаци Дурмитора
durmitor.jpg


љепоте Шумадије
179204851_9ab0dfb22b.jpg
 

Back
Top