Lakse podnosenje gubitaka

Dalijeva Gala

Aktivan član
Poruka
1.351
Jedan moj profesor(inace magistar filozofije) stalno govori da gubitke mozemo lakse podneti samo ako smo duhovno bogati.Ali zar onda ne bismo isuvise ozbiljno shvatali taj gubitak?Zar nije lakse ljudima koji vise cene materijalne vrednosti?Ko vise pati,materijaliste ili "oni drugi"?
 
Treba to gledati na nekoliko nacina....

Hajde prvo kao talenat i netalenat....
Kad imas talente, onda ti je lakse da prebolis to sto nisi negde prvi , najbolji .....poraz....
Lakse ti je da budes realan, tj da prihvatas.....realno , kao realno , a ne kao borbu...i rezultat...

Odgovornost i poznavanje drustvenih odnosa, ipak daje znacaj tokovima materjalnog, jer ti tokovi ne deluju samo na tebe kao duhovnog pojedinca, vec pomeraju sve oko tebe, ostale ljude koji su kao i ti manje ili vise materjalno vezani , ka jednom ili drugom smeru....
Tako da nije lakse duhovno odgovornom i bogatom....

A tu je i treca varijanta, duhovnost po pozivu....
E tu je ono sto svi zovu intelektualac.
Ali to nije elokventna osoba, niti odgovorna osoba....to je ono sto mi u Srbiji zovemo intelektualac.
Ta osoba moze da prizove u sebi duhovnost kad joj to zatreba radi sopstvenog vrednovanja kod samog sebe ili kad joj to isto zatreba od strane drugih...duhovnost kao imidz i kao prestizni kvalitet....
Tu je potpuno tacna ova izjava za duhovnog da lako prihvata materjalne gubitke....

Na kraju je poslednji smisao duhovnog u smislu verujuceg, vernika , pravog vernika, koji ne veruje u sudbinu, ne veruje u boziju kaznu, ali veruje da ce i sutra biti novi dan, njegov zivot u njegovim rukama i da se sve da ispraviti (deo onih koji su malko posustali , ocekuju i boziju pomoc kao sastavni deo svog duhovnog, a ne zastitnog)....
Takav duhovnik, potpuno tacno mnogo lakse prihvata materjalni gubitak , najlakse od svih, iako je prisutna osuda, ili prema sebi ili prema drugima, ali i kratko i vise edukativno nego empatijsko....
 
Odmah da dodam , da sam ti ranije video avatar , ne bih ti odgovorio, jer ne zasluzujes da ti se odgovori na ovom nivou....

Odgovornost moze da smara druge, ali moze i da inspirise....stvar tog drugog kako ce da shvati zadrtost i uslovljavanja prisutnih u svojoj sredini....
 
Posedovanje uma je covekova najveca prednost ali i najveci usud. Um neprestano razmislja i nepresano pred volju iznosi motive na koje volja reaguje . Tako da covek moze biti na cvetnoj livadi a da njegov um ustvari pred njegovu volju iznosi neke najstrasnije scene, tako da covek jeste tada objektivno u nekoj vrsti raja na zemlji, ali njegov mucitelj UM pruza mu pakao.
Toga su zivotinje postedjene. Zivotinje reaguju na ono sto je ispred njih a covek na ono sto je u dalekoj proslosti ili u dalekoj buducnosti.

E sad, sto je UM razvijeniji to su i motivi jasniji, a reakcije volje snaznije... tako da ti je tu i odgovor. Ljudi slabog uma su slicniji zivotinjama i njihovom uzivanju u sadasnjosti dok su ovi drugi u nevolji ,sto se toga tice, ali oni imaju veliku mogucnost da dodju do negacije volje..... a to je vec druga tema.
 
Ljudi mesaju moc toka misli(um, duhovnost) i moc , snagu samokontrole i samospoznaje.

Zato sa pravom glumci kazu, gde je veliki duhovni uspon tu je istovremeno prisutan i duhovni pad....
Naglasak na jednom polju dovodi do sunovrata na drugom...
Kod duhovnosti , uma i logike, ljudi uglavnom ili 99%ljudi , manje vremena i paznje posvecuju patologiji , slabostima i sebi kao problemu....jer zasto bi to cinili, kad su napredni , uspesni i jaki (ovako to oni vide.....)
 
Poslednja izmena:
Jekice, tvoj profesor je bar u tom delu u pravu. Nad gubicima često patimo ne shvatajući da nam sa tim gubitkom život želi doturiti dublje razumevanje života i sebe same. U najvišem smislu reči gubici ne postoje.
Život uvek nastoji da nas učini jačim, kreativnijim, izdržljivijim, pozdanijim, ljupkijim.
Ako i ne razumemo zašto nas je pogodio neki gubitak nije zgoreg postaviti pitanje tom istom životu, "Čemu me uči ovaj gubitak?"
 
Vrlo dobro......
Prosto i jednostavno...odvojiti pitanje na dva.....Ko vise pati, onaj ko je vise vezan....i ....Da li su materjalisti obavezno vezani za materjalno ili imaju svoje zidove, pomocne zidove...

Dobra je ovo fora sa temom...
Pazite, ako se tema postavi kao jedno pitanje onda se odgovor preslikava u teznje, nadanja i nacin razmisljanja....a ako se postavi kao dva pitanja, onda prvo bude odmah jasno , a drugo postaje jednostavno pitanje odnosa prema zelji, sto je mnogo uze i prizemnije i jasnije od prve varijante ....
------------------------------
Iliti resavanje problema prevodjenjem sa polja "sta oni misle da ja mislim"+"sta ja mislim da oni misle"+"sta ja mislim" samo na polje "sta ja mislim"///u puckoj varijanti prevodjenje sa sta kazem+sta radim+sta mislim na varijantu ~sta mi treba.........vrlo dobro,dobro za metodu.......!!!!
 
Jedan moj profesor(inace magistar filozofije) stalno govori da gubitke mozemo lakse podneti samo ako smo duhovno bogati.Ali zar onda ne bismo isuvise ozbiljno shvatali taj gubitak?Zar nije lakse ljudima koji vise cene materijalne vrednosti?Ko vise pati,materijaliste ili "oni drugi"?

Prosto kad smo deca nismo svesni gibitaka..vremenom duhovno sazrevamo pa smo osecajniji..ne znaci da smo prezreli ako ne placemo za svakom pateticnom situacijom..samo mozda imamo svest da zivot ide dalje i da ga svaki stres skracuje
 
zavisi od toga koliko si truda ulozio da to to dobijes i koliko ti je znacilo...

ako si ulagao trud i vreme da nesto dobijes i to ti puno znaci, neizmerno bi patio ako bi ga izgubio...naravno da zdravi ljudi prevazidju to..i nadju neki nov put...

ako si ulagao trud u nesto beznacajno ili pak dobio nesto znacajno bez imalo truda...patnja je manja...

itd...

ali definitivnmo je istina da duhovno bogati ljudi: svestraniji, mudriji, obrazovaniji manje pate...jer vide nove mogucnosti i pronalaze smisao u drugim stvarima...
 
Jedan moj profesor(inace magistar filozofije) stalno govori da gubitke mozemo lakse podneti samo ako smo duhovno bogati.Ali zar onda ne bismo isuvise ozbiljno shvatali taj gubitak?Zar nije lakse ljudima koji vise cene materijalne vrednosti?Ko vise pati,materijaliste ili "oni drugi"?

Ја се слажем с твојим професором
Зашто?
Зато што је пролазност и динамичност живота нешто што духовно богати људи прихватају с мање туге и бола, свесни да изнад овоземаљских проблема стоји душа, и да све прође, а лепо остаје....
Није случајно што се ружне ствари заборављају а лепе памте..... тако је устројена људска душа
 
Jedan moj profesor(inace magistar filozofije) stalno govori da gubitke mozemo lakse podneti samo ako smo duhovno bogati.Ali zar onda ne bismo isuvise ozbiljno shvatali taj gubitak?Zar nije lakse ljudima koji vise cene materijalne vrednosti?Ko vise pati,materijaliste ili "oni drugi"?

Da li je glup čovek svestan da je glup? I ako nije svestan, koliko mu je zbog toga život teži/lakši?
Da li siromah/nesrećnik manje pati zato što je navikao na patnju pa patnja više nije patnja, i nijedan gubitak nije više iznenađenje?
Da li mudrac lakše preboli gubitak zbog toga što je duhovno bogat?

Materijalisti se vezuju za materijalno, idealisti za ideale. I jedni i drugi podjednako će patiti za onim što su izgubili, svako na svoj način, pri čemu će materijalisti njegova patnja izgledati opravdanija i dublja od patnje idealiste, i obrnuto. Ali, u konačnom ishodu će svi patiti pojednako intenzivno. Gubitak možemo prihvatiti sa rezignacijom samo ukoliko je on nebitan, a onda i nije gubitak u pravom smislu te reči. Smrt bliske nam osobe, npr, kao najveći gubitak, ne može se podneti stoički, lako, lakše, bezbolno - bili mi duhovno bogati, materijalisti ili "neki treći". Patnju možemo ublažiti kontemplacijom, meditacijom ... raznim vrstama samoizlečenja. Jedino u tom kontekstu - kada su ljudi u stanju da se samoisceljuju zahvaljujući svojoj volji, ili nekim duhovnim vrednostima - duhovno bogat čovek je u prednosti.

Tvoj profesor je, možda, religiozan.
U tom slučaju, biti "duhovno bogat" znači verovati da svaki gubitak ima svoj opravdan razlog, utvrđen po nekom, negde, zapisanom poretku stvari.

"Često nas tek gubitak pouči o vrednosti onog što smo izgubili." (Šopenhauer)
Šopenhauer je bio duhovno bogat čovek i očigledno je, iz ovog citata, da je bio vrlo svestan šta znači gubitak - tek pošto ga je preturio preko glave.
Ljudi koji ništa nisu izgubili, nemaju pojma šta to znači.
 
Jedan moj profesor(inace magistar filozofije) stalno govori da gubitke mozemo lakse podneti samo ako smo duhovno bogati.Ali zar onda ne bismo isuvise ozbiljno shvatali taj gubitak?Zar nije lakse ljudima koji vise cene materijalne vrednosti?Ko vise pati,materijaliste ili "oni drugi"?

da , kad si duhovno bogat , sve je ozbiljnije ... tj. "punije" ... ovo zavisi od toga kako "uzmeš" patnju ..ima ona tuga ,a ima i ona užasna praznina ..ovo drugo je gore ,zato je profesor bio u pravu ..
 
Da li je glup čovek svestan da je glup? I ako nije svestan, koliko mu je zbog toga život teži/lakši?
Da li siromah/nesrećnik manje pati zato što je navikao na patnju pa patnja više nije patnja, i nijedan gubitak nije više iznenađenje?
Da li mudrac lakše preboli gubitak zbog toga što je duhovno bogat?

Materijalisti se vezuju za materijalno, idealisti za ideale. I jedni i drugi podjednako će patiti za onim što su izgubili, svako na svoj način, pri čemu će materijalisti njegova patnja izgledati opravdanija i dublja od patnje idealiste, i obrnuto. Ali, u konačnom ishodu će svi patiti pojednako intenzivno. Gubitak možemo prihvatiti sa rezignacijom samo ukoliko je on nebitan, a onda i nije gubitak u pravom smislu te reči. Smrt bliske nam osobe, npr, kao najveći gubitak, ne može se podneti stoički, lako, lakše, bezbolno - bili mi duhovno bogati, materijalisti ili "neki treći". Patnju možemo ublažiti kontemplacijom, meditacijom ... raznim vrstama samoizlečenja. Jedino u tom kontekstu - kada su ljudi u stanju da se samoisceljuju zahvaljujući svojoj volji, ili nekim duhovnim vrednostima - duhovno bogat čovek je u prednosti.

Tvoj profesor je, možda, religiozan.
U tom slučaju, biti "duhovno bogat" znači verovati da svaki gubitak ima svoj opravdan razlog, utvrđen po nekom, negde, zapisanom poretku stvari.

"Često nas tek gubitak pouči o vrednosti onog što smo izgubili." (Šopenhauer)
Šopenhauer je bio duhovno bogat čovek i očigledno je, iz ovog citata, da je bio vrlo svestan šta znači gubitak - tek pošto ga je preturio preko glave.
Ljudi koji ništa nisu izgubili, nemaju pojma šta to znači.

Po tvom postu, zakljucila bih, da svaki gubitak (gde je gubitak nesto znacajno, npr smrt bliske osobe, bankrot firme) vodi u religioznost, mistiku, jer su to putevi samoisceljenja.
Ima logike to sto pricas. Osim toga da covek shvati sta je imao tek kad ga izgubi, u ostalom delu se ne slazem s tobom.
Ljudi se oporavljaju od gubitka jer pronalaze nove mogucnosti. Nov smisao. Naravno da pate za onim sto su izgubili. Normalno je da budes povredjen i da bude tesko.
Kako bi opisala udoovicu koja se opet uda i rodi jos jedno dete? Kao surovu? Kao bezosecajnu? Kao nekoga ko nije voleo muza? Kao nekoga ko trazi nesto na sta nema prava?
Naravno da je moguce da je ta osoba bas takva.
A moguce je i da je ta osoba svesna da su neke stvari izgubljene i da im povrataka nema i da zivot ide dalje. I to je ono sto ja zovem duhovno bogatom osobom. Mislim da je to snaga da se gubitak prevazidje, ne da se umanji, samo da naucis da zivis sa njim i da uzivas u zivotu koji imas i koji stvaras. A ne da nosis "krst sudbine" na ledjima do kraja svog zivota. I smisao vidis u svojoj patnji, pokajanju, religioznosti.
Da mislim, to jest, sigurna sam da duhovno bogati ljudi mogu da prevazidju gubitke. Ne zato sto se na tome uci, nego zato sto znaju da imaju prava da zive i nakon gubitka.
 

Back
Top