ELEMENTI

xitm3n

Aktivan član
Poruka
1.284
Da li je iko od vas koji praktikuju BV cuo za elemente?Predstavljaju osnovne principe umnog stanja,osnovne principe kretanja i koriscenja pojedinih delova tela kao glavnih u tom elementu.
Postoje ZEMLJA,VODA,VATRA,VAZDUH I INTELEKT(PRAZNINA)
Primera radi,aikido je skoro 100% samo u elementu vazduha,box,kickbox,i druge udaracke vestine ili sportovi u elementu vatre,karate mesavina zemlje i vatre..


5elementslogo1-1.jpg
 
Zavisi koje ucenje pratis , ima razlike u sastavu pet elemenata ,po Taoistickom to su Drvo, Vatra, Metal, Voda i Zemlja ,po Ayurvedi -zemlja, voda, vatra, vazduh i eter, Reiki - zemlja , voda, vazduh, vatra , duh, itd
 
Ucenje koje se odnosi direktno i konkretno na borilacke vestine.Ne znam od koga je poteklo,uostalom nije ni bitno...Naveo si po Ayurvedi ono koje sam i ja naveo.
 
Etar nije isto sto i praznina, vec predstavlja jedan poseban elemenat koji bi danas mogao da se objasni kao energija, to bi bilo najpribliznije objasnjenje , mada ne i precizno , jer etar ima mnogo sire znacenje od toga . Taoisticko ucenje je ono koje je deo sistema kojim se ja bavim , a postoji detaljnije objasnjenje u knjizi Tradicionalni Wing Chun koju su izdali Mikic i Radojkovic . Taoisticko ucenje je inace izvrsilo veliki uticaj na juznokineske stilove nastale u poslednjih par stotina godina , te se sistem 5 elemanta moze naci u osnovi gotovo svh stilova kung fu-a od 1644 do danas .
 
treniras nesto?
chi - koriscenje kolena,kretanje gore-dole,ten-chi sabaki
sui - koriscenje kukova,cik-cak kretanje,prilagodjavanje naname i sayu sabaki
ka - koriscenje plexusa,pravolinijsko kretanje,napred-nazad mae i koho sabaki
fu - koriscenje pluca,tai sabaki,koriscenje tudje energije
ku - kombinacija prethodnih 4 uz kreativnost
 
Da li je iko od vas koji praktikuju BV cuo za elemente?Predstavljaju osnovne principe umnog stanja,osnovne principe kretanja i koriscenja pojedinih delova tela kao glavnih u tom elementu.
Postoje ZEMLJA,VODA,VATRA,VAZDUH I INTELEKT(PRAZNINA)
Primera radi,aikido je skoro 100% samo u elementu vazduha,box,kickbox,i druge udaracke vestine ili sportovi u elementu vatre,karate mesavina zemlje i vatre..


5elementslogo1-1.jpg

Ne mogu da se složim sa ovom tvojom tvrdnjom.
U aikidou su sadržani svi elementi koje si naveo i vežbanje aikidoa može da se sprovede po tim elementima.
 
nije ti niko pokazao koliko fali aikidou...kad bi se nasli objasnio bih ti par stvari o aikidou-hvatanje pesnice u letu,pruzanje protivniku ruke a on je odmah hvata,napadac se zalece ko sivonja i samo ceka da ga bacis...Strategija aikidoa se zasniva na tome da se boris protiv nekog ko veze nema sa borenjem i ko te napada samo iz zaleta da proleti kroz tebe ili da te uhvati za ruku koju mu pruzas...
 
U aikidou se ne hvata ruka koja može biti neverovatno brza kad se udara neki od cuki udaraca nego se kontrolišu delovi tela koji su najsporiji i prave najmanje amplitude kretanja, a to su ramena kukovi i glava.

Poenta nijedne veštine nije da te nauči da budeš najjači, jer i od takvog ima jači.
 
Elementi? Mislim da se sve svodi na energiju. Da budem jasniji, svaki element ina neku svoju "vrstu" energije tkd je samo pitanje sta se trazi od vestine, tj kako i gde skoncentrisati je. U aikidou bi glavni bilo element zemlje tj. stabilnost, u kapoeri vazduha itd. da ne pametujem, mislim da sam bio jasan :)
 
Elementi? Mislim da se sve svodi na energiju. Da budem jasniji, svaki element ina neku svoju "vrstu" energije tkd je samo pitanje sta se trazi od vestine, tj kako i gde skoncentrisati je. U aikidou bi glavni bilo element zemlje tj. stabilnost, u kapoeri vazduha itd. da ne pametujem, mislim da sam bio jasan :)
Nemoj da se ljutis ali si odvalio zestoko.U aikidou nema ni Z od zemlje...A kapoeru ne racunam ni za borilacki sport ni za vestinu.Ne znaci da je nesto u elementu vazduha ako se skace u vazduh :) , malo si promasio poentu.
Nisam provalio po postovima nisam imao vremena,jel treniras nesto?
 
Poslednja izmena:
Nemoj da se ljutis ali si odvalio zestoko.U aikidou nema ni Z od zemlje...A kapoeru ne racunam ni za borilacki sport ni za vestinu.Ne znaci da je nesto u elementu vazduha ako se skace u vazduh :) , malo si promasio poentu.
Nisam provalio po postovima nisam imao vremena,jel treniras nesto?

Ma nema ljutnje drugar ;) neznam koliko ti je poznato znacenje hakame koju nose u aikidou? Ja znam nesto, sto opet nemora da znaci daje tacno :D A za kapoeru sam rekao jer mi je bezveze pala na pamet, tkd sam mozda i lupio :) Inace bi voleo da znam znacenje elemenata u bv? I da li se razlikuju od jedne do druge tj. da li je vatra u jednoj slicno kao i u nekoj drugoj? pozzzzz
 
Jednood dva nacina "koriscenja" elemenata u filozofoji WC-a su da kada se branis onda si voda a kad napadas vatra... Sto se zaista kroz tehnike i nacine primena tih tehnika i vidi. Uglavnom se tezi kontroli blind side-a gde imate dominaciju 4 uda na 2 i to je savrsena prilika da se vatreno napadne :)
 
@ starolecanin : elemente mozes da tumacis kako ti volja,kao i sve ostalo,ali u ovom smislu koji sam pomenuo ucis da se boris vezbajuci kroz elemente sve sto radi...na primer: omote gyaku kroz zemlju se radi tako sto polugu na ruci izvodis kroz kretanje gore dole,kroz vodu pod 45 steni unazad,kroz vatru u protivnika,kroz vazduh kao sto rade u aikidou kroz tai sabaki a 5. element bilo koji od nabrojanih uz kreativnost i faktor iznenadjenja.Vezbajuci kroz elemente razvijas kreativnost i sposobnost prilagodjavanja svakoj situaciji ne ogranicavajuci se na kontrolisane uslove

@ freelander: nismo se videli druze ne idem na seminare,bar za sada...mozda se vidimo neki put ;)
 

Back
Top