Biti odrastao

Astrica

Poznat
Poruka
8.182
Nekad se pitam što to točno znači.Da li se to postaje punoljetnošću ili to možeš već biti kao stariji tinejdžer. Na ovo su me natjerali okej možda ne to dva promoćurna tinejdžera koji smatraju da mi mogu govoriti kako da se ponašam.Trebam li imati fore 13-godišnjaka or something else.Što je dakle odrasla osoba.Formalno odrasla osoba postaješ kad navršiš 18 dakle punoljetstvom mada to možeš postati i razvojem.Muški brijanjem i rastom dlačica na izvjesnim mjestima što je također i kod žena samo što su kod njih još u pitanju i grudi.Pa onda mutacija kod muških,srećom žene to nemaju.Odrasla osoba odgovara za svoje postupke maloljetnik pa ovisi o moralu etc.Priznajem ne pucam baš od odgovornosti odnosno u nekim situacijama ne odgovaram za svoje ponašanje.A kad imaš poremećaj osobnosti to je sasvim dobro opravdanje.A što se tiče prihvaćanja i neprihvaćanja kritike kod mene ostavljam svakome da misli što hoće.Tako je najpametnije
 
To otprilike znaci razumeti strahove starosti, nemoci i znati fore belih lazi, precutkivanja, snishodjenja i lobiranja.
Ocekivati najneverovatnija tumacenja svojih reci , i ako je moguce ne koristiti recenice sa vise od 8 do 10 reci...

Pa onda u vezi morala, uvesti moranje, kada moral guras pod tepih i to sebi opravdavas raznim demagogijama, lazima.....
Doduse tu i deca umeju vrlo dobro da rade isto , kad izbegavaju kaznu, a to je isto to , samo prema svim ljudima istovremeno, a ne samo prema roditeljima.....

Sastavni deo odrastanja (ne mesati sa sazrevanjem, to nema veze jedno sa drugim, jer sazrevanje u mentalnom smislu je mogucnost tumacenja drugih, da li u istom ili iznad nivou....) je i to neprihvatanje tudjih ideja i misli, jer ne odgovaraju tvojim mogucnostima da ti psiha to ugradi u tvoj sistem razmisljanja, te zato i postoji strogo drzanje percepcije i sirine sagledavanja u obimu koji licnost osobe moze da prihvati , inace ode mast u propast i lako moze shizofrenija i ludilo da se zaradi....nestabilnost licnosti dovodi do previse paralize u razmisljanju i javlja se sve dublji hod po protivrecnostima, plus jos nespavanje zbog javljanja fobija, koje moraju da se jave usled nerazumevanja samog sebe, i eto ti ogromnog nepovratnog problema nazvan mladalacka shizofrenija....

Posto mislim da je tvoje pitanje retoricko, jer iz posta se vidi da je privatna virtuelizacija uzela maha, to je i moj odgovor tebi prilicno retoricki, tj nije upucen tebi, pa nije ni obazriv prema mogucim psihodevijantnim tumacenjima samog posta....
 
Одрасла особа је она која преузима одговорност за своје поступке, одговара пред законом кривично и материјално, и уме да води рачуна о себи и другима
 
Nekad se pitam što to točno znači.Da li se to postaje punoljetnošću ili to možeš već biti kao stariji tinejdžer. Na ovo su me natjerali okej možda ne to dva promoćurna tinejdžera koji smatraju da mi mogu govoriti kako da se ponašam.Trebam li imati fore 13-godišnjaka or something else.Što je dakle odrasla osoba.Formalno odrasla osoba postaješ kad navršiš 18 dakle punoljetstvom mada to možeš postati i razvojem.Muški brijanjem i rastom dlačica na izvjesnim mjestima što je također i kod žena samo što su kod njih još u pitanju i grudi.Pa onda mutacija kod muških,srećom žene to nemaju.Odrasla osoba odgovara za svoje postupke maloljetnik pa ovisi o moralu etc.Priznajem ne pucam baš od odgovornosti odnosno u nekim situacijama ne odgovaram za svoje ponašanje.A kad imaš poremećaj osobnosti to je sasvim dobro opravdanje.A što se tiče prihvaćanja i neprihvaćanja kritike kod mene ostavljam svakome da misli što hoće.Tako je najpametnije

Kao prvo, znak odraslosti nije umetanje ingliš izraza i fraza, ili bar jos uvjek nije dokazano da je. Kao drugo, kod vas u Hr trenutno vecina ljudi misli da je pravi znak odraslosti verovanje u Americku: silu, nauku, i raketno vazduhoplovstvo. Vi obozavate Ameriku, vidite u njoj majku... neki od vas, ne svi vi...
 
Бити одрастао значи одговарати за своје поступке, бити свестан свог места на овом свету.
Пре свега, треба бити свестан како наша дела утичу на друге. Такође, зрелост се по мени гледа и у начину размишљања и разматрања неких ситуација. Када неко покушава да анализира ситуацију увек мора бити свестан и оне друге стране, која увек постоји, и ту исту ситуацију не би требало да анализира онако како њему одговара. У преводу, мора бити свестан реалности и света око себе... Људи и њихових осећања, у одређеном смислу....
 
Nemoj da ze.bavas. Srbija postiže zavidne rezulrtate na svjetskoj sceni u skoro svim oblastima - sport, nauka, umjetnost, kultura... Ako trenutno zakazuju političke strukture, mora se priznati da solidno funkcionišu mnoge druge, u inače nezavidnim uslovima. A ima struktura (meni se čini plaćeničkih) koje guše nacionalno biće Srba, obrušavajući se svim silama na njihovu tradiciju, kulturu, religiju... Bolje bi bilo da upreš prstom u njih i pokažeš kako se od njih odbraniti, čime bi istinski dao doprinos svom, inače istorijski napaćenom narodu da prevaziđu trenutne probleme i uzdignu se još više. Bolje nego što im se rugaš.
 
Pa ruganje mu dodje kao nesto sto nije odgovor na njihovo ruganje, kako se da pomisliti , kad neko odgovoran pokusava da pojasni zasto neko neodgovoran treba da bude odgovoran....

Ruganje mu dodje kad taj neodgovoran i ti neodgovorni pocnu da koriste foru "nisam ja kriv, krivi su svi drugi i okolnosti", a ti ako udaris kontru i kazes "nije istina" bices i poklopljen i odstranjen (najblaze je ignorisanjem ,najgore je urotom)....
E posto se takvih odgovornih namnozilo u srbiji, to je od pre nekoliko godina upravo nezdravo da uradim ovo sto ristob savetuje, cak nije ni humano , jer nervira ljude koji su ubedjeni da su odgovorni i zreli i na visokom nivou duha.....
Sto kvariti nekome srecu, kad vec ima mogucnosti da je drugima kvari , a ti drugi se ne bune....?

Ionako ti je osnova srpske empatije, tolerancije i demokratije "ako se skupi dovoljno ljudi da im smeta, onda ima sanse da te neko cuje".....
 
Narodne mase ne treba kriviti za postkomunističku golgotu. U sve bivše komunističke zemlje, pa i naše, čak ogromni Sovjetski Savez, uvezena je, po kratkom postupku i neznano, zapravo skrivajući u tajnosti, običnom čovjeku, demokratija pištolja i narod se tu ništa nije mogao pitati, jer se našao u nebranom grožđu. Za dvadesetak godina svetske demokrate su učvrstile infrastrukturu vlasti i sad im narod ne može ništa, čak i kad je konačno odrastao i shvatio u kojim g.vnima je.

Ali ne dalje, pošto je offtopic.
 
Biti odrastao znaci biti sposoban da volis. Osoba moze misliti da je sposobna za to i ako nije. Obratno nije moguce (nije moguce da misli da nije sposobna a da u stvari jeste) jer ljubav ukljucuje i svesni dozivljaj. Ovde se ne misli na "biti sposoban da volis bar neku zivu osobu", nego u globalu biti sposoban da volis osobu koja to i zasluzi, ako se pojavi.

Napomena: ovde se ne misli na "da se ponasas tako kao da volis" (recimo, imamo Hriscane bihejvioriste koji tvrde da je sve do mozga i da licnost i ne postoji, ali se, kako kazu, 'ponasaju' kao da vole (i ako misle da je to nemoguce, posto da bi volio moras da imas licnost) da ne bi otisli u Pakao) nego bas na to sto sam rekao: da volis.

Ova definicija izgleda vrlo uproscena i povrh svega povrsna, ali samo na prvi pogled. Po ovoj definiciji i dete moze biti "odraslo". Naravno, smatrao sam da se ovde pod "odraslo" misli "psihicki zdravo".
 
Poslednja izmena:
Posto je offtopic , samo mi kazi , da li stvarno mislis da je narod shvatio moralnu i eticku gov...... ili ga samo interesuje ekonomsko stanje?

Inace da ti pojasnim zasto sam dozvolio da ucestvuje i nesto nalik ruganju u mom postu....nije ruganje, ali nije ni striktno i direktno....

To je zato sto ste i su poceli ucesnici da ubacuju u odrastanje (cak i ako odvojimo sazrevanje) nesto sto je vezano za moral drustva, a ne za odrastanje osobe...te dve stvari ne moraju da budu povezane, osim kao teznja, ali cak ni tako...Odgovornost nema veze sa odrastanjem, cak su deca vec odgovorna.....
Te podrazumevane veze i stvari cine mnogo stete ljudima a narocito onima koji ne bi da budu "sjasi kurta da uzjase murta", "tatin sin preuzeo posao" i slicno....

To ljudi ne zovu konzervativizmom , jer takvi su za sve konzervativni samo ne za zabavu i ljubav (tu se namerno uvodi novo , da se lakse prevare, iskoriste oni manje snalazljivi i oni sa manje novca kao tufera , odbojnika od nemogucnosti i neprilika).
Iliti seljacki receno , treba uvek imati novu zvaku, ne lovi se niko nekoliko puta na staru zvaku, a kamoli nesto sto je interesantno....
A konzervativizam dolazi u onim oblastima gde su promene nepozeljne....ekonomija, nauka (ko ce da uci), kulturno vrednovanje (ko ce da cita).....
 
Ja se uopste ne slazem sa ovim gore recenim....

Zato sto je upravo socijalizacija razvila svest kod coveka.
Covek je tek ziveci u coporu uvideo potrebu da pamti i da se odredjuje prema dogadjajima u proslosti, uostalom socijalne zivotinje to i danas cine, pogledajte slonove, oni cak imaju taktike i rituale....staju na mestu groblja slonova, pamte ko im je ubio clana krda, kad ubiju zbog mrznje i osvete, a tu osvetu mogu da cekaju po nekoliko desetina godina i ne na prvu loptu, oni pokrivaju tog ubijenog, i ostaju nad njim po sat vremena...

Deca , a to mi je zao sto se ne zna, ulaze u jednom svom periodu razvoja u doba socijalizacije, tj pravljenja socijalnih odnosa i veza.
Problem danas je sto se to vise ne cini , vec deca ulaze u institucionalizaciju bez socijalizacije....
Tako je socijalizacija koja je dovela do razvoja svesti sada potisnuta od strane kriminala, od strane trzista i od strane kapitalistickog optimizovanja tokova novca...
I to neminovno dovodi do promene svesti i oblika realizacije i ispoljavanja svesti...

Zato imamo razne ego virtuelizacije i portabilizacije....ceo svet sa sobom nosim i ne interesuje me stvarnost, jer moja je stvarnost stvarnost....
Imamo cak i smanjenje nivoa svesti iako imamo pojacan zahtev za inteligencijom i znanjem u primenama.....

Danas imamo nove oblike odraslih , pa je i potrebna paznja kad se prica o tome sta cini odrastanje....
Imamo decu, debile, razmazene, a kobajagi odrasle ili cak i starce....
 
Mozes li da mi definises socijalizaciju? Ono sto meni pada na pamet prilikom apsolviranja tog pojma jeste uvodjenje u vec ustaljene tokove ponasanja i razmisljanja, a to je u mom algoritmu evaluacije totalna suprotnost od svesti i njenog razvoja... vise ima veze sa memorijom i mehanickim ponavljanjem, a malo i sa oportunizmom, radi lakseg uklapanja u drustvene tokove, nego sa razvojem svesti.

Sto se tice dece, tu si u pravu, s tim sto ja ne bih rekao da nema socijalizacije - ima je, samo se sprovodi na drugi nacin, i preko drugih medijuma. Socijalizacija mora nuzno biti pokrenuta od strane spoljnih faktora, ne moze krenuti sama od sebe. Kako moze dete, koje raste lupam u dzungli da udje u period razvoja doba socijalizacije? Ono moze biti socijalizovano samo u nekoj najmanjoj formi, koja ce mu omogucavati bazicnu interakciju sa zivotinjskom okolinom. Dakle, takvo jedno dete nikada nece moci da bude prilagodjeno na zivot u modernom drustvu [mada to zavisi i od doba kada stupi u dodir sa istim]. Stoga, cini mi se da spoljni faktor tu ima veci uticaj nego ista.

Ego virtuelizacije i portabilizacije su plod mnogo cega, jos od prelaska sa nomadske na naseljenicku civilizaciju, a da ne pricam o "blagodetima" modernog zivota.

Razmazena deca su takva jer imaju previse sredstava [love], da su se mucili od malena ne bi bili takvi, pa i da su imali najmanju mogucu socijalizaciju :)
 
Radna deca koja nisu imala socijalizaciju , a rintaju imaju razmazenost u ego polju kao i ona koja nisu radna....obicno ima problema sa recju razmazenost...neko tumaci kao samovolju , neko kao lagodnost...

U svakom slucaju moje misljenje je da smanjena socijalizacija dovodi do jacanja ego svojevoljnosti, pa bila ona razmazenost , a bila samovolja, tj tvrdoglavost....ovo drugo obavezno , a prvo prema mogucnostima....ili cak i nemogucnostima....(onda ide krivica,okrivljavanje)...

Socijalizacija je pojam pod kojim podrazumevam ustanovljavanje odnosa izmedju ljudi i dece, stvaranje opstih pravila ponasanja, npr morala, npr deciji moral, npr decija pravda, pravda i moral u jednom dvoristu....

Ne postoji socijalizacija drugim metodama, tipa racunar i slicno...jer je aspekt stavljanja u frustraciju suzen, jer se kontakt prekida cim se dodje u poziciju za frustraciju...
A frustracija je sastavni deo socijalizacije...tj frusracija u smislu ne po volji...tek kroz trenje covek oseca svoje odnose sa drugima, inace samo oseca svoj odnos prema drugima....

Socijalizacija kroz institucije je institucionalizacija , a ne socijalizacija, mada ima delic tog filinga, ali je to prilicno deformisana stvar u odnosu na pravu socijalizaciju na terenu ravnih, gde se pravila stvaraju u letu....rekao bih sa minimalnim ogranicenjima i postavkama sa strane...

Ego virtualizacija i portabilizacija se ne mogu javiti, narocito portabilizacija, ako postoji socijalizacija....
Ego virtualizacija je prisutna oduvek, jer obicno nastaje kao plod hijararhijske potrebe da se ocuva dominantni polozaj , pa se iz tog razloga javlja desocijalizacija....distanciranje sa jedne ili obe strane...

Socijalizacija i smislu drustva, je po meni poslednji iz procesa, koji se javlja posle institucionalizacije....izgradnja drustvene strane licnosti kod osobe, deteta....i pocinje , ako je zdravo , tek posle 15 godine....dok se sve ovo navedeno javlja od 4, 5 do 7 godine najkasnije, sa polaskom u skolu....

Izmedju su jos po neki razvoji , od kojih je najvazniji seksoloski....
 
E, uslovi socijalizacije, pogotovu vaspitanja djece i omladine su se promijenili. Sada primarnu ulogu u vaspitanju igra ulica, mafio kartel. Za zapad je svijet osinje gnijezdo, pa ko se snađe nek prolazi, a ko ne snađe nek propada. A, htjeli smo kapitalizam, jer nam socijalizam/komunizam nije bio dobar. Da li nam je sada dobro?

Kritikom koja počiva na omalovažavanju (ismevanju, ruganju... ) se ništa ne postiže. U stvari, postižu se kontra efekti.
 
Kao prvo, znak odraslosti nije umetanje ingliš izraza i fraza, ili bar jos uvjek nije dokazano da je. Kao drugo, kod vas u Hr trenutno vecina ljudi misli da je pravi znak odraslosti verovanje u Americku: silu, nauku, i raketno vazduhoplovstvo. Vi obozavate Ameriku, vidite u njoj majku... neki od vas, ne svi vi...

Pa što? Ak to rade na gay.hr-u što ne bi ja.Velika mi je to odraslost.:P
 
A, htjeli smo kapitalizam, jer nam socijalizam/komunizam nije bio dobar. Da li nam je sada dobro?

Jel ti to pokusavas da kazes da je u socijalizmu svima bilo dobro, a da je u kapitalizmu svima lose ili sta?

Radna deca koja nisu imala socijalizaciju , a rintaju imaju razmazenost u ego polju kao i ona koja nisu radna....obicno ima problema sa recju razmazenost...neko tumaci kao samovolju , neko kao lagodnost...

U svakom slucaju moje misljenje je da smanjena socijalizacija dovodi do jacanja ego svojevoljnosti, pa bila ona razmazenost , a bila samovolja, tj tvrdoglavost....ovo drugo obavezno , a prvo prema mogucnostima....ili cak i nemogucnostima....(onda ide krivica,okrivljavanje)...

A ti mislis da svi treba da se pokoravamo tudjoj volji ili sta? Samovolja je kao, losa?

Socijalizacija je pojam pod kojim podrazumevam ustanovljavanje odnosa izmedju ljudi i dece, stvaranje opstih pravila ponasanja, npr morala, npr deciji moral, npr decija pravda, pravda i moral u jednom dvoristu....

Moral je relativna vrednost... sorry, naleteo si na nihilistu :mrgreen:

Ne postoji socijalizacija drugim metodama, tipa racunar i slicno...jer je aspekt stavljanja u frustraciju suzen, jer se kontakt prekida cim se dodje u poziciju za frustraciju...
A frustracija je sastavni deo socijalizacije...tj frusracija u smislu ne po volji...tek kroz trenje covek oseca svoje odnose sa drugima, inace samo oseca svoj odnos prema drugima....

Itekako postoji socijalizacija preko racunara... kao i preko tv-a, i preko ulice... kada "glavni i odgovorni" za socijalizaciju omanu iz nekog razloga... naravno, to su drugi tipovi socijalizacije u pitanju...

Socijalizacija kroz institucije je institucionalizacija , a ne socijalizacija, mada ima delic tog filinga, ali je to prilicno deformisana stvar u odnosu na pravu socijalizaciju na terenu ravnih, gde se pravila stvaraju u letu....rekao bih sa minimalnim ogranicenjima i postavkama sa strane...

Opet se vracamo [bar ja] na decaka iz dzungle. Porodica nije institucija?

Ego virtualizacija i portabilizacija se ne mogu javiti, narocito portabilizacija, ako postoji socijalizacija....
Ego virtualizacija je prisutna oduvek, jer obicno nastaje kao plod hijararhijske potrebe da se ocuva dominantni polozaj , pa se iz tog razloga javlja desocijalizacija....distanciranje sa jedne ili obe strane...

Socijalizacija i smislu drustva, je po meni poslednji iz procesa, koji se javlja posle institucionalizacije....izgradnja drustvene strane licnosti kod osobe, deteta....i pocinje , ako je zdravo , tek posle 15 godine....dok se sve ovo navedeno javlja od 4, 5 do 7 godine najkasnije, sa polaskom u skolu....

Ovde si upao sam sebi u usta. Societa (ili societe) upravo i znaci drustvo.
 
Ocigledno da treba razlikovati druzenje socijalizaciju i drustvo kao politicku , gradjansku tvorevinu...

Ja ih tako i razlikujem, bez obzira na poreklo reci, a to je valjda svima jasno kad se pomene socijalno,socijalizacija i slicnih termina...

Ako hoces tumaci me bukvalno , ako hoces tumaci me kao sto i sebe tumacis...
Mozes biti drustven i u isto vreme izopsten iz drustva, tvoj karakter ili tvoje druzenje u lokalu ne znaci isto kao u globalu....]
Moje drustvo nije lopovsko , a moje Drustvo je lopovsko i seljacko....Srbija ....srbija....
Samim povlacenjem ovakvog argumenta nisi odigrao dobar potez....

U nihilizam ne verujem, jer se pretvara ili u egocentrizam ili u samoubilacku depresiju.....obicno je ono prvo , jer ovo drugo krace traje....
 
Ma samo opusteno :)

Ocigledno da treba razlikovati druzenje socijalizaciju i drustvo kao politicku , gradjansku tvorevinu...

Ja ih tako i razlikujem, bez obzira na poreklo reci, a to je valjda svima jasno kad se pomene socijalno,socijalizacija i slicnih termina...

Ako hoces tumaci me bukvalno , ako hoces tumaci me kao sto i sebe tumacis...
Mozes biti drustven i u isto vreme izopsten iz drustva, tvoj karakter ili tvoje druzenje u lokalu ne znaci isto kao u globalu....]
Moje drustvo nije lopovsko , a moje Drustvo je lopovsko i seljacko....Srbija ....srbija....
Samim povlacenjem ovakvog argumenta nisi odigrao dobar potez....

U nihilizam ne verujem, jer se pretvara ili u egocentrizam ili u samoubilacku depresiju.....obicno je ono prvo , jer ovo drugo krace traje....

Zao mi je, ja tu ne vidim razliku. Socijalizacija, od reci societe, logicno, predstavlja "drustvenizaciju", odnosno uvodjenje odredjenih entiteta od strane spoljnih faktora u drustvene tokove. Da bi se to odradilo moraju se ispostovati drustvene norme i sl. kada zadovoljis sve te "norme", valjda kazu za tebe da si dovoljno "odrastao". Samo sto onda gubis mnogo vise nego sto si dobio.

Ne mozes biti "drustven i u isto vreme izopsten iz drustva". To je apsurd. Drustvo je prosta organizacija koja deluje pod odredjenim normama, nista vise. Ispunjavas norme - s nama si. Ne ispunjavas norme - lud si, sasav si, poremecen si, nezreo si, neradnik si, lenj si, neobrazovan si, bezobrazan si, neozbiljan si - los si jednostavno. Cas ti sistem nadene niz prideva ;)

Niko ne voli razlicitost pored sebe. Niko ne zeli da se druzi sa razlicitima. Ili retko ko. Podgreva nesigurnost do tacke kljucanja.

Inace, dobar ti je point o nihilizmu :)
 

Back
Top