Da li crkva treba da se izjašnjava o političkim pitanjima ?

Da li crkva treba da se izjasnjava o politickim pitanjima?

  • Treba

  • Ne treba

  • Ne znam


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
crkva van drzave ne znaci crkva van politike.
kao sto rekoh, svako ima pravo na politicko misljenje pa i vernici i njihova udruzenja.
hoce li neko koristiti autoritet svoje organizacije da nametne misljenje clanovima iste organizacije je njegova stvar kao sto je i stvar clana hoce li dozvoliti da nakeo misli umesto njega.

sto je stvar i slucaj gotovo svugde u svim gradjanskim udruzenjima okolo i naokolo.

sto se mene tice, svako ima pravo na misljenje o bilo cemu, ko god to dovede u pitanje, doveo je u pitanje osnovne demokratske principe.
 
Ako Srbiju smatramo demokratskom onda i crkva ima pravo da izrazi svoj stav, a ono na šta nema pravo to je da se upliće ili da utiče na odluke koje će biti donesene.:manikir:

svaciji stav iznesen javno utice zebro.

ne samo sto stav utice, nego i samo glasanje na izborima gde se najdirektnije iznosi stav koji najdirektnije i utice.

dakle, pitanje je da li crkva treba da se izjasnjava o politickim pitanjima?

naravno da da, kroz izrazavanje svojih stavova, od vernika pa do svstenika (sta je zapravo crkva, samo oni u mantijama?) pa sve do glasanja na izborima.
ja hocu da cujem svaciji stav, pa i crkvene organizacije a ne samo partija, partijskih lidera i novinara. sto vise stavova cujem, sto se vise informisem pomocice mi da izvagam, razmislim i izgradim svoj stav.
nezavisan stav ali opet baziran na razlicitim stavovima i informacijama.
 
Nikako,sramota je da se crkva mesa u politiku crkva je verska organizacija a ne politicka,crkva nam i jeste sada ovakva zbog cestog i to javnog zabadanja nosa u tudja posla,njihov posao je da vode crkvu a ne da vode politiku.


sramota je nesto drugo ovde, al valjda ces sam da ukapiras jednom.
javno mnjenje gradi svoje politicke stavove na informacijama, jel tako?

jesu li neke novine ili tv, radio politicke organizacije?
jel i to sramota da novinarstvo, koje je u vecini korumpirano gradi misljenje javnosti a nije politicka organizacija?

vidi kako ti mislis, pogledaj tvoj zadnji pateticni post, nije li to proizvod bas korumpiranog novinarstva u srbiji koje ti je nametnulo misljenje da samo ovi ili oni mogu da se politicki izraze ali crkva ne?
 
svaciji stav iznesen javno utice zebro.

ne samo sto stav utice, nego i samo glasanje na izborima gde se najdirektnije iznosi stav koji najdirektnije i utice.

dakle, pitanje je da li crkva treba da se izjasnjava o politickim pitanjima?

naravno da da, kroz izrazavanje svojih stavova, od vernika pa do svstenika (sta je zapravo crkva, samo oni u mantijama?) pa sve do glasanja na izborima.
ja hocu da cujem svaciji stav, pa i crkvene organizacije a ne samo partija, partijskih lidera i novinara. sto vise stavova cujem, sto se vise informisem pomocice mi da izvagam, razmislim i izgradim svoj stav.
nezavisan stav ali opet baziran na razlicitim stavovima i informacijama.

Ne možeš tako dosledno da tumačiš pojam uticati jer ako odeš u takvu krajnost rizikuješ da budeš optužen za protežiranje neke vrste diktature, a to je jako opasno.:manikir:
Tačno se zna na šta se misli kada se kaže da crkva na nešto utiče i kako to radi kada radi.
 
Poslednja izmena:
Ове демократе заборављају да има Хришћана у Србији, и ако се фалите том демократијом, значи и ми имамо демократска права да се наша "партија" СПЦ, бави свим питањима који се тичу и нас Хришћана...

Или се сматарате ви демокртае ДС-СПС наследницима титовим, па мислите да вам је бабо оставио Србију у лично валсништво!

Мало морген демократе..сада ће те видите демократију на делу!
 
S pogledom na covekovo drustvo Crkva je bitno konzervativna ustanova i to ne treba skrivati.Ona je to s punim pravom i celishodnoscu,zato syo je starija od drustva. Ona je NASLEDJE covekovog duha u svim njenim iskazivanjima,buduci da se bavi religijom i njenim manifestacijama,kao nasledjem celokupne kulture covekovog duha..Drustvo se kao mladje i aposteriornije od crkve,vise menja,radikalnije je i progresivnije nego crkva.Otuda i odnos Crkve i drzave koja je zakonom ustrojeno drustvo,slican je odnosu zrelog coveka i malog deteta-da pojasnim:Prvi je oformljen,manje promenljiv,konzervativan,nasledan,dok je ovo drugo promenljivo,prilagodljivo,nikada nije isto.Crkva je skladnija celina,dok je drustvo-svakako neophodno-manje savrseno i sadrzi vise paradoksa nego crkva.

Misljenja sam da upravo DANAS crkva ima sta da kaze i da treba da kaze. Nigde u svetu ni jedna drzava ne moze (trajno) da odrzi pouzdan red i zakonitost,moral i blagostanje,progres i stvaralastvo svojih gradjana bez dodatne blagodatne delatnosti crkve,odnosno religije.
 

Back
Top