PRETEĆI ZNACI FUNDAMENTALIZAMA

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

mama kali

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
277
U poslednje dve decenije feministički pokret identifikovao je, kako na globalnom tako i regionalnom planu, fundamentalizme kao političke pokrete desničarske ili ultradesničarske orijentacije koji deluju pod plaštom religije, etniciteta, tradicije, kulturnog nasleđa.
Fundamentalistički pokreti nisu religiozni ili duhovni pokreti, kao što oni sebe predstavljaju već se radi o političkim pokretima koji zloupotrebljavaju religiju, naciju, tradiciju, kulturno nasleđe u cilju zadobijanja političke moći, širenja društvene kontrole, demonizovanju drugih i različitih, a posebno u cilju vršenju represije nad ženama.
Fundamentalistički pokreti su globalni fenomen, međusobno su povezani, podržavaju se, stvaraju strateške saveze i koalicije: ma koliko međusobno bili suprotstavljeni, zajedno deluju i hrišćanski, islamski, jevrejski, hinduistički i drugi fundamentalisti u pravcu osujećivanja demokratije, ljudskih prava a posebno ženskih ljudskih prava. Ovi strateški savezi postoje i na planetarnom i na regionalnom nivou.
Fundamentalistički pokreti deluju i u obrazovnim institucijama, porodičnim strukturama, na polju reproduktivnih i seksualnih prava i to isključivo nametanjem krajnje konzervativnih i - za demokratiju, civilno društvo, ljudska prava, itd. - pogubnih modela.
Feministkinje se zalažu za laičku državu, tj.za potpunu odvojenost crkve od države, suprotstavljaju se svim formama zloupotrebe religije, etničke pripadnosti, kulturnog nasleđa i tradicije u političke svrhe, posebno represiji nad ženskim reproduktivnim i seksualnim pravima. Tokom devedesetih godina verske institucije, pre svega Srspka pravoslavna crkva, zauzimale su važno mesto u proizvodnji ratno-huškačke politike, a sve izraženija klerikalizacija društva najviše je pogađala žene. Na sve takve tendencije Feministkinjesu reagovale. Nakon pada režima S. Miloševića u Srbiji nastavljene su kleronacionalističke, klerofašističke pa i fundamentalističke tendencije kao oblici napada na demokratiju, civilno društvo a posebno na ženska ljudska prava. Feministkinje su protiv ovih opasnih tendencija i pokreta organizovale niz aktivnosti, čiji je cilj upoznavanje javnosti, posebno žena sa krajnje negativnim učincima fundamentalističkih pokreta na globalnim i regionalnom planu po demokratiju, civilno društvo, ženska ljudska prava; upozoriti javnost na rastuću klerikalizaciju društva, gubljenje sekularnog karaktera država na prostoru bivše Jugoslavije; podsticanje akcija, kampanja protiv pomenutih tendencija, pokretanje zajedničkih solidarnih koalicija protiv rastuće klerikalizacije ruštva, jačanje solidarnosti među demokratskim snagama za laičku državu i sekularno društvo.
DA LI PODRŽAVATE NAŠE STAVOVE?
 
Će da propadni svet... Došlo vreme da čovek idi bez čizmu. :sad2:

Vjerujem da si ti više pristalica ravnopravnost polova na crnogorski nacin
Ovako piše jedan crnogorac:
Vatreni sam borac protiv muskog sovinizma. Zastupnik sam zenskih
interesa, pristalica ravnopravnosti polova. Odnos prema zenama
pokazujem prije svega u svojoj kuci i prema svojoj zeni.
Ne bih zelio da pomislite kako se hvalisem, pa cu navesti
nekoliko primjera iz mog braka. Naravno, ni kod mene nije sve idealno.
Kao i u svakom braku izmedu mene i moje zene ima sitnih nesuglasica.
Ipak, uspijevamo da sve regulisemo sporazumno:
- Ako je bolesna, mogu da se okupam i sam;
- Ako zavrsi sve poslove, moze da strika do mile volje;
- Ako sam novine procitao, odmah sjutradan moze da ih cita i ona,
pod uslovom da ne komentarise to sto procita;
- Ako nisam kod kuce moze da ukljuci radio ili TV cim pocne
jeftina struja;
- Ako nocu primijetim da sam otkriven, pokrijem se sam, a sa njom
o tom propustu razgovaram u pogodno vrijeme;
- Ako na pantalonama naidem na dupli sav, ne prelazim odmah na
fizicki obracun vec mirno pokusavam da utvrdim sta je tome razlog, da li
je to znak da nije normalna, a u obzir dolaze i druge olaksavajuce
okolnosti;
- Silu primjenjujem samo ako se iznerviram ili se uvjerim da to
radi namjerno;
- Ako se dijete prehladi, sama bira koga da bijem - nju ili
njega;
- Ako se k'o ljudi dogovorimo, kod mene sve moze:
- Moze da kupi sve sto ja odlucim;
- Moze da joj slucajno pregori sijalica;
- Moze da pali ringlu cak i kad kuva kafu;
- Moze da se kupa i kad sam ja lose raspolozen;
- Moze da se javlja na telefon ako ja nisam kod kuce;
- Moze da se sminka, pod uslovom da sminku ne kupuje;
- Moze da pozove u goste svoje rodjake, ali da pricaju tiho i da
postoje ozbiljni razlozi za njihov dolazak;
- Moze da pegla i pere prozore kad ona hoce, pod uslovom da
uvijek sve bude cisto i ispeglano;
-Trudim se da na paznju uzvratim paznjom, da je, kad zasluzi,
nagradim i istaknem ono sto je za isticanje;
- Nikad ne zaboravljam da je to moja zena i da smo u svemu
ravnopravni.
- Nasem petom detetu i ona je smjela da predlozi ime, koje zamalo
nije usvojeno;
- Za praznik uvijek sjedi sa nama za stolom;
- Svaka tri mjeseca moze da kupi novu metlu;
- Ukoliko se pronadje usisivac sa prigusivacem, i to cu joj
nabaviti; ovako smo mirniji ako prasinu skuplja rukama;
- Jednom je rekla nesto sto mi nije bilo sasvim glupo, sto mi se
skoro dopalo, cak mi je bilo i simpaticno, sto sam joj kasnije na
odredjeni nacin stavio do znanja;
- Da bi imala socijalno, prijavio sam je kao kucnu pomocnicu;
- Sredio sam joj da popodne moze cuvati i tudu decu;
- Cesto se dogada da potegnem do kuhinje samo zato da bih rucao,
ne insistiram da mi se rucak uvijek servira u postelji;
- Dva puta sam joj galantno ustupio okrajak;
- Od Nove godine oslobodio sam je obaveze da mi vraca zute
metalne pare;
- Mnoge obaveze sam preuzeo na svoja pleca: putovanja u
inostranstvo, odlazak na godisnji odmor, izlaske u kafane, bioskope i
pozorista;
- Brinem o njenom dostojanstvu, trudim se da nikad ne povrijedim
njenu licnost;
- Samo kad sjedim ona stoji; cim legnem, ona moze sjesti i
nastaviti sa radom;
- Nikad je ne istjerujem na ulicu, samo na terasu;
- Kad je gadjam tanjirom i u najvecem bijesu, vodim racuna da ne
okrnjim novi servis; za njeno dobro uveo sam plehane tanjire;
- Da bih sacuvao njen ugled, nikad je ne bijem pred djecom i
gostima;
- Posto zbilja nema potrebe da noge perem svaki dan, i njene
obaveze su smanjene na dva puta nedeljno.
 
aloooha.. pojasni temu malo!! Vidis da niko ne dolazi :lol:

ako je prica o pravima data vam je vise nego ikad i zato postoje razni fondovi ;)

Da pojasnim: mi feministkinje smatramo da SPC narušava sekularni, svjetovni, karakter ove države i da se, pored deset načina na koje se nagomilava bogatstvo Srpske pravoslavne crkve, dodaju i neki novi i ona, ne samo da ima imunitet, već će biti izuzeta i iz svih vrsta plaćanja poreza. Ona hoće da joj svi mi, bez obzira da li smo vjernici ili ne, plaćamo određene poreze. Ona nameće, u statusu državne crkve, da joj mi svi plaćamo neku vrstu poreza preko poštanskih markica. Patrijarh Pavle govori da žene koje se oblače nedolično ili idu u crkvu za vrijeme menstruacije trebaju biti etiketirane kao one koje prljaju crkvu i koje se nedolično ponašaju. Često se pitamo čiji novac oni hoće? Da li hoće novac žena koje idu u crkvu kada imaju menstruaciju, ili novac žena koje su nevjernice ili hoće da ima potpuno privilegovan status? Zakon o religijskim zajednicama donosi i druge probleme. Negira se osnovni temelj demokratije, a to je razdvojenost crkve od države. Nastavlja se potpuni upliv Srpske pravoslavne crkve u obrazovni sistem. Klerikalizacija javnog života je apsolutno potpuna. Traže osvještenje svih javnih zgrada i ustanova. To u jednoj laičkoj državi ne može i ne smije da postoji. Crkveni porez mogu da doplaćuju samo oni koji su vjernici. To mora da bude jedno osnovno ljudsko pravo. Ostali mogu da se odrede kojoj će, ili ni jednoj, vjerskoj zajednici da daju doprinose. Mnoštvo od dokaza gubljenja sekularnog karaktera ove države je što nosioci vlasti potenciraju svoje religiozne stavove i religioznu pripadnost, a to nije demokratski i to nije u skladu ni hrišćanske, ni bilo koje religiozne tradicije. Nepristojno je isticati svoju vjersku pripadnost. Amfilohije Radović nema pravo da u svojstvu crkvenog velikodostojnika daje određene političke izjave. On, kao običan građanin, to može da radi. Kolektivna krštenja su činovi potpune klerikalizacije ove zemlje. Nedavno su kolektivno krstili 120 nezbrinute djece iz jednog sirotišta u Miloševcu. To pokazuje fundamentalizam u sjenci od strane opštinskih vlasti. A to znači da takvu zloupotrebu religije ne vrše samo religiozne vođe, nego i mediji i nosioci državne vlasti i politički lideri. Vidimo da praktično ne postoji ni jedna partija koja nema svoju slavu, kao da je to pitanje od velikog značaja za nas. Organizuju uskršnju proslavu za djecu predškolskog uzrasta. Jako je puno takvih manifestacija koje mi kao aktivistkinje bilježimo. Naše mreže djeluju u svim dijelovima Srbije. Ministarstvo prosvjete vrši pritisak na djecu da se upisuju na vjeronauku. Još je mnogo drugih vidova klerikalizacije, a zabilježeni su i novi vidovi diskriminacije, diskriminacija ateista kao i antifašista.
 
ko se uzda u politicara ima interes ili je glupson teski
vera se placa ijuju a kako kod pape ????? ne brini to je samo pocetak
bili su ljudi i u katakombama pa im niko nije branio da se moli..kao sto se vrlina krije i ne pokazuje tek tako
a demoNkratija sama rech ti kaze - zivi kako je zapisano po Novom zavetu
 
ko se uzda u politicara ima interes ili je glupson teski
vera se placa ijuju a kako kod pape ????? ne brini to je samo pocetak
bili su ljudi i u katakombama pa im niko nije branio da se moli..kao sto se vrlina krije i ne pokazuje tek tako
a demoNkratija sama rech ti kaze - zivi kako je zapisano po Novom zavetu

Naravno da tog ima i tamo "kod pape". To je jedan globalni fenomen. Naše prijateljice iz mreža u Hrvatskoj su se organizovale protiv toga i 1995. godine su ustale u odbranu osnovnog ženskog i ljudskog prava na abortus i kontracepciju. Ta akcija je uspjela. Bojim se da se mi sada u Srbiji suočavamo sa onim što je Hrvatska prošla početkom devedesetih godina. Slično je i sa ženama iz Bosne i Hercegovine.
 
Fundamentalizam se po pravilu vezivao isključivo za radikalne poglede islama, ali ta tamna strana religije prisutna je kao značajan faktor u svim verskim i političkim pojavama, pa i kod nas.Kada se zna da ja jedna ministarka prosvete u srpskoj vladi htela da izbaci Darvinove teorije iz nastave i svrsta hrišćansko učenje o postanku čoveka u redovan školski program, potom da je ministar vera tražio za sveštenike sudski i svaki drugi imunitet koji uživaju narodni poslanici, da je Bogoslovski fakultet postao punopravni član Univerziteta u Beogradu, da se u sadašnjojj srpskoj himni veličaju Bog i srpska vera, da verske i crkvene proslave i manifestacije postaju državne, da veronauka ima tretman jednog od obaveznih predmeta u školama, mnogi vide u Srbiji na delu pravoslavni fundamentalizam.
Istoričarka dr Radmila Radić smatra da postoje krugovi u Srpskoj pravoslavnoj crkvi koji su vrlo fundamentalističkih pogleda. Slično je i sa svim crkvama koje su u okruženju, u zemljama tranzicije, u Bugarskoj, u Rumuniji, pa i u samoj Rusiji. Crkva prelazi iz jednog stanja gde je bila potpuno na margini i hoće da na velika vrata uđe u elitno polje društva. Taj proces traje već desetak-petnaestak godina.
Nadalje ne samo Srpska pravoslavna crkva, nego sve hrišćanske crkve, pa i ostale monoteističke religije u Srbiji, žele ženama da propišu određeni način ponašanja, mišljenja, razmišljanja, morala, oblačenja. Oni misle da one žene koje se toga pridržavaju su dobre, poštene, ispravne i one imaju šansu da budu proglašene sveticama. Zanimljivo je da je SPC krajnje mizogena i prema ženama koje su poslušne unutar njene zajednice jer ima jako malo svetica.
 
Nadalje ne samo Srpska pravoslavna crkva, nego sve hrišćanske crkve, pa i ostale monoteističke religije u Srbiji, žele ženama da propišu određeni način ponašanja, mišljenja, razmišljanja, morala, oblačenja. Oni misle da one žene koje se toga pridržavaju su dobre, poštene, ispravne i one imaju šansu da budu proglašene sveticama. Zanimljivo je da je SPC krajnje mizogena i prema ženama koje su poslušne unutar njene zajednice jer ima jako malo svetica.
Verovatno nisu bile dovoljno poslušne...:lol:
 
Verovatno nisu bile dovoljno poslušne...:lol:

Потчињеност жене мушкарцу сусрећемо и у Новом Завету.
Апостол Павле, на пример, саветује мушкарцима да "не дотичу жене" (1
Кор 7, 1). Међутим, исто важи и за жене - да се не дотичу мушкараца. Овде
се, дакле, не ради о предности мушкарца у односу на жену, него апостол
Павле позива на подвиг и чистоту у односима између мушкарца и жене.
Истина, апостол Павле, остајући веран контексту предања (учењу о паду
најпре жене, па потом мушкарца) тражи од жене да буде послушна мужу.
 
Oh boze... Sta vise bre vi hocete? Imate sva prava nije ovo neka Africka zemlja,ovo je Srbija!Da idete u crkvu ili da budete vernici niko vas ne tera,prvi put cujem da nekoga popovi presrecu i da teraju da im se nesto placa i sl. Sta vama smeta SPC? Imaju svi pravo da iznesu svoje misljenje o politici koja se vodi u zemlji,jer smo demokratska zemlja!!

Feminizam je bolest!
 
Потчињеност жене мушкарцу сусрећемо и у Новом Завету.
Апостол Павле, на пример, саветује мушкарцима да "не дотичу жене" (1
Кор 7, 1). Међутим, исто важи и за жене - да се не дотичу мушкараца. Овде
се, дакле, не ради о предности мушкарца у односу на жену, него апостол
Павле позива на подвиг и чистоту у односима између мушкарца и жене.
Истина, апостол Павле, остајући веран контексту предања (учењу о паду
најпре жене, па потом мушкарца) тражи од жене да буде послушна мужу.

E da se sada rodi jedan apostol Pavle savetovao bi žene da ne dotiču žene a muškarcima da ne dotiču muškarce a za sve ostalo bi bio srećan...;)
 
Feminizam je bolest!

Fundamentalizam je bolest.Nimalo nevažno pitanje jeste ko i kako sprovodi fundamentalizam, prisutan danas, zbilja, svuda: u islamu i rimokatolicizmu, u protestantizmu i brojnim sektama, u pravoslavlju, ruskom, srpskom i grčkom. Značajnije i masovnije fokusiranje na ovu temu karakteristično je tek za poslednjih desetak godina, koje je, prema oceni profesora Beogradskog univerziteta Darka Tanaskovića, "urodilo uvidima čiji je nivo u svakom pogledu neuporediv sa predstavama iz još uvek ne tako davnog vremena, kada je jedan ajatolah, Homeini, vrativši se iz okoline Pariza u rodni Iran, uzdrmao svet". Posle velikog šoka koji je na Zapadu izazvala 1979. godina, islamska revolucija u Iranu i "zarazni" prodor islama u društveni i politički život islamskih zemalja, pokret je manifestovao globalni terorizam i fundamentalizam, šireći zabrinutost, strah i krvavi trag u ime Svevišnjeg.
 
Потчињеност жене мушкарцу сусрећемо и у Новом Завету.
Апостол Павле, на пример, саветује мушкарцима да "не дотичу жене" (1
Кор 7, 1). Међутим, исто важи и за жене - да се не дотичу мушкараца. Овде
се, дакле, не ради о предности мушкарца у односу на жену, него апостол
Павле позива на подвиг и чистоту у односима између мушкарца и жене.
Истина, апостол Павле, остајући веран контексту предања (учењу о паду
најпре жене, па потом мушкарца) тражи од жене да буде послушна мужу.

Da ne čitaš ti malo previše religiozne literature za jednu lezbo-feministkinju?
Ja da čitam toliko, do sad bih odavno bio monah, a ne otac dvoje veeelike dece!
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top