Dugmici u Flash-u

Ok, evo jedan najprostoji primer, nadam se da dobro baratas pojmovima LAYER i FRAME to je sve sto treba da znas.

1. nacrtaj mali pravougaonik koji ce ti biti dugme, recimo neka bude tamno plava boja.
2. selektuj ga i pritisni F8, zatim izaberi BUTTON pa OK.
3. Klikni dva puta na taj pravougaonik da udjes u taj BUTTON.
4. Dodaj novi LAYER unutra, i u tom novom LAYERU u UP frame-u, napisi tekst koji hoces da stoji unutar pravougaonika.
5. LAYER gde ti je pravougaonik neka ti bude donji, a gde je tekst neka bude gornji layer.
6. U donjem layer-u klikni jednom na OVER frame, pa klikni F6 (da dodas keyframe), zatim promeni boju pravougaonika u koju hoces, recimo svetlije plavo, zatim klikni u HIT frame donjeg layera i klikni F5.
7. U gornjem LAYER-u klikni na DOWN frame i pritisni F6, zatim promeni boju slova u tom frejmu.
8. exportuj i pogledaj to, da bi ti dugme nesto radilo, moras da mu dodas ActionScript, ovako ce samo da menja boje na roll over i press.
 
Uhhhhhh, pa nemoj to da radis ! Neces valjda dugme po dugme da ubacujes u DW, to je uzas to se ne radi tako, ali kako god princip je sledeci, ides na FILE/PUBLISH, onda ti FLASH napravi .html i .swf fajlove po defaultu, kad odes u Dreamweaver tamo u OBJECT panelu imaces ono F dugme u crvenom krugu, klikni to da bi ubacio flash fajl, onda izaberi svoj .swf fajl i to je to. Ova ikonica je takva kakosam opisao u Dreamweaver MX, ako ne nadjes tu ikonicu idi onda na, INSERT/MEDIA/FLASH.
 
Sve je Ok sto si mi rekao,ali tek sada vidim da treba jos mnogo da ucim u flash-u.Opet problem:
Sve sam uradio, ali ne mogu nikako da provalim kako se ubacuje ACTION SCRIPT i kada.Jednostavno pojavljuje se totalno nesrazmerni kvadrat u odnosu na velicinu dugmeta kakvog sam napravio.Znam da je neka sitnica u pitanju.Izvini sto te davim ali ovo mi je od velike koristi jer upravo radim svoju prvu prezentaciju, pa bih hteo da ostavim dobar utisak sa dobrim dugmicima.Molim te pomozi!!
 
Velicina tvog flash pravougaonika u Dreamweaveru je jednaka velicini Flash dokumenta, a ne velicini dugmeta.
Da bi imao Flash file velicine tvog dugmeta moras da smanjis Flash document, idi na MODIFY/DOCUMENT tamo u sirinu i visinu podesi velicine koje odgovaraju velicini tvog dugmeta, zatim exportuj i ucitaj taj SWF u Dreamweaver, sto se tice ActionScripta, mislim da ce ti za sada trebati samo GET URL akcija, a to ces uraditi na sledeci nacin.

1. klikni na dugme da bude selektovano (ne ulazi u njega)
2. idi na WINDOW/ACTIONS da bi ukljucio ActionSript prozor.
3. tamo klikni na +/Actions/"Browser/Network"/GetUrl
4. u polje URL napises ime fajla na koji hoces da se ide kad kliknes na dugme.
5. u polje window izaberes kako hoces da ti se otvori stranica, ako imas frejmove mozes da stavis i ime frejma.

Napomena: Kad smanjis Flash document da bude isti kao i velicina tvog dugmeta, onda dugme pozicioniraj u gornji levi ugao, znaci mora da bude na toj pozadini koja oznacava velicinu dokumenta.
 

Back
Top