Gentoo preko systemrescue cd!

aries1404

Početnik
Poruka
9
Radi se o sledecem,pokusavam da instalisem gentoo na funtoo nacin!
http://www.funtoo.org/en/articles/funtoo/quick-install-howto/
Sve radim preko systemrescue cd-a,live cd.Podesim internet skinem odgovarajuce pakete za moj procesor te je potrebno da te pakete extratujem u odgovarajuci direktori.Ima li ko iskustva sa ovim,comander koji je na raspolaganju je pomalo nejasan tj nisam expert za linux niti mi ide od ruke mountovanje root particije.Uputsvo imam prevedeno sve tako da su mi sve komande s kojima treba rukovati poznate ali postupak je bitan.
Jos nesto,KAKO da stavim sifru na taj cd?
Unapred hvala!
 
Ufff...
Ae polako.

Prvo, jedini ispravan nacin za instalirati Gentoo je upravo tako: iz "stage" arhiva. Sve ostalo nemoj da radis.
Drugo, sto si izabrao Funtoo? Funtoo je ok, ali napusta portage stablo i koristi druge mehanizme za build. Ovo nije lose. Cak naprotiv. Ti mehanizmi su bolji, samo ako nesto ne podje kako treba, nemoj ocekivati nikakvu pomoc od strane Gentoo developera. Jednostavno to nije ni testirano ni planirano od strane njih. Sam si na svom.
Trece, ako se ne snalazis u konzoli i uopste sa GNU/Linux sistemom, toplo ti preporucujem da batalis Gentoo. Sam Gentoo je odlicna distribucija, ali se od tebe ocekuje da (1) sve na sistemu sredis rucno uz pomoc konzolnih alata; (2) sav softver na sistemu izgradis sam, pri cemu moras imati ideju sta i zasto ukljucujes i sa kojim flefovima bildujes, inace sve gubi smisao. Bolje koristi neku drugu distribuciju dok se ne uklopis u to kako sve radi.

A, ako zelis da ti pomognemo sa instalacijom, kazi tacno gde si zapeo. Sta si odradio, sta nisi uspeo?
 
Hm, auh, pa gde odmah na Gentoo...:lol:
Pošto si početnik, poslušaj savet i batali ovu distribuciju jedno vreme...
Gentoo je hard-core, dobar... ali mnogo zaheban...
Ja sam se mučio dva dana oko instalacije... a nisam početnik... jednostavno moraš da udješ u taj sistem... i da ga posmatraš totalno drugačije... potpuno drugačija filozofija...
 
Pa nije odma pa gentoo,koristio sam slacware,open suse i sad sam duze vreme na ubuntu,da budem iskren u navedene distroe nisam ulazio nesto duboko,bilo je daj stavi malo probaj pa se nesnadjes i onda sam pronasao ubuntu znaci laksu distribuciju.Znam dobro sta me ceka u gentoo-u ali budimo realni,koliko ditribucija ima?Kad neko nauci gentoo-a nijedan distro posle nije problem.I onaj ko hoce linux za stvarno i ima volje da nauci mislim da je ovo pravi izazov.No nije o ovome rec.
Gde je zapelo;kada skinem pakete za svoj procesor kako da ih otpakujem u dir gentoo.On postoji kada se startuje sa systemrescue cd-a znaci netreba da se kreira.U njega treba otpakovati pakete.Mislim da je ovo ispravno ali kako.To je rekao bi fluxbox okruzenje i u njemu jednostavno nevidim nacin kako da extratujem???So se tice mountovanje particije
mount /dev/sdx1 /mnt/gentoo apsolutno nista nereaguje negde gadno gresim...gde?
 
I da sto sam izabrao funtoo.Uspeo sam pre jedno tri meseca na gentoo nacin.Imam graficku 8600gt i naravno sto je poznato kako graficki intaller neradi nego samo textualni i tu je bio problem dok nisam izvadio graficku kartu.A kad je stavim nista od gentoo-a.Takav nacin nije za koristenje OS.Sada hocu da pokusam funtoo nacin sam bez pomoci prijatelja koju sam imao pri instalaciji na gentoo nacin.Ko voli da koristi sistem a da nije u stanju sam da ga stavi...niko
 
Leleeeee, aries.... Kakvo brej vadjenje kartica, kakav funtoo nacin instaliranja... wtf :o
Ti kazem pravo, pola sto si napisao ne razumem il ne znam sa koje strane da citam :p

Elem, pocni odavde.
http://www.gentoo.org/doc/en/handbook/handbook-x86.xml?full=1
To je Gentoo handbook. Procitaj to lepo i na tenane.

Za pocetak, ovo
http://www.gentoo.org/doc/en/handbook/handbook-x86.xml?full=1#book_part1
je korak po korak opisan neki vise-manje standardan nacin za instaliranje Gentoo-a iz stage arhiva.

Sto se tice komandi gde si zapeo:
mount ne ispisuje nista ako prodje normalno. Tako da je to sve ok, ne sekiraj se oko toga.
A bzip2 arhivu ces najlakse otpakovati tarom sa
Kod:
cd /gde/hoces/da/otpakujes
tar -xjvf /pu/do/arhive/imeArhive.tar.bz2
Za vise informacija o tome kako radi tar ucukaj
Kod:
man tar
i prouci sviceve.

Happy hackin'
 
Dobro mozda sam malo zakomplikovao ali sam jasno napisao da je kartica pravila problem kod instalacije na gentoo nacin,moguce da ce problem biti i ovde sa istim.Kartica je ispravna.Sto se tice kakav funtoo...www.funtoo.org mnogo bolji nacin za instaliranje su stage3 binarni paketi Daniela Robbinsa, tvorca Gentoo-a, mnogo bolje nego Gentoo način.Mozda ima razlicitih misljenja.Meni treba ovaj nacin!Time bi imao instaliran minimalni sistem bez prevodjenja i mogao bi odma uci u njega.
Mene interesuje ako neko moze da mi pojasni kada skinem paket skinem ga na desktop,medjutim on se nevidi tu nego samo preko comandera.Comander je slican TC u win. znaci ima levu i desnu stranu misem se nemoze radi samo tastaturom.Imam problem u samom pocetku kako god da pokusam da otpakujem neide,da li postoji neki drugi nacin da pokusam.Ako nisam jasan voljan sam poslati uputsvo po kojem radim ima tu dosta toga...
Nisam strucnjak,da jesam ne bi zapelo ovde
 
Cek, da se razumemo...

Sto se tice kakav funtoo...www.funtoo.org mnogo bolji nacin za instaliranje su stage3 binarni paketi Daniela Robbinsa, tvorca Gentoo-a, mnogo bolje nego Gentoo način.Mozda ima razlicitih misljenja.Meni treba ovaj nacin!Time bi imao instaliran minimalni sistem bez prevodjenja i mogao bi odma uci u njega.
Gentoo stage3 i Funtoo stage3 - apsolutno isti nacin instaliranja, sem sto Funtoo dodaje git, ukljucuje odmah jedan overlay i razlikuje se na par konfiguracionih redova.
Mene interesuje ako neko moze da mi pojasni kada skinem paket skinem ga na desktop,medjutim on se nevidi tu nego samo preko comandera.Comander je slican TC u win. znaci ima levu i desnu stranu misem se nemoze radi samo tastaturom.Imam problem u samom pocetku kako god da pokusam da otpakujem neide,da li postoji neki drugi nacin da pokusam.
To otvaras MC-om. Ok.
Onako, otprilike, bih rekao da te buni sto si fajl prekopirao na $HOME/Desktop a ne vidis ga na onome sto si navikao u Windowsu da bude desktop. Kako videh, SysResc koristi JVM i fluxbox i najverovatnoje nema nijedan program za iscrtavanje "desktopa" na root prozor X-a. Dakle, sve je normalno sto se toga tice, ne moze ni da bude prikazan tu.
Vec sam ti rekao kako da otpakujes arhivu iz konzole. Iskoristi `tar`.

Stani stani akose moze sa live cd-a systemrescue to znaci da bi komandom iz konzole mogao i sifru da stavim na taj cd?To je bilo isto jedno moje pitanje
Ae sad... Ce da bude da jedino ja ne razumem sta pises. :)
Sta znaci staviti sifru na CD?
 

Back
Top