ugljen-dioksid

gost 149895

Zainteresovan član
Poruka
108
Zanima me da li ste i vi čuli za rešenje problema ugljen-dioksida?Nedavno sam čuo da naučnici širom sveta rade na rešenju ovog problema.Zna li neko nešto o tome?Voleo bih da saznam nešto više o tome,npr. na kom principu bi to moglo da radi?
 
uuu ima preko 100 mogucih resenja i svaki se azmatra i igubi u birokratiji. Meni je mozda najlepshi i najekonomicniji da se poveca koncetracija planktona i na taj nacin smanji nekoliko miliona tona CO2. Plus estetika, plus hrana za ribice.
 
Za sada kao jedina efikasna mera moze se smatrati smanjivanje udela fosilnih goriva u proizvodnji energije i njena racionalna upotreba. Recimo upotrebom prirodnog gasa umesto uglja, emisija CO2 moze se smanjiti do oko 40%, jedina mana je to sto su rezerve prirodnog gasa ogranicene. Jos jedan vid smanjivanja CO2 je obnavljanje suma. Medjutim pri sadasnjem stepenu rasta emitovanja CO2 bilo bi potrebno preko milijardu hektara novih suma. Nazalost, povrsine pod sumama u svetu se smanjuju brzim tempom nego sto se obnavljaju.
 
Za sada kao jedina efikasna mera moze se smatrati smanjivanje udela fosilnih goriva u proizvodnji energije i njena racionalna upotreba. Recimo upotrebom prirodnog gasa umesto uglja, emisija CO2 moze se smanjiti do oko 40%, jedina mana je to sto su rezerve prirodnog gasa ogranicene. Jos jedan vid smanjivanja CO2 je obnavljanje suma. Medjutim pri sadasnjem stepenu rasta emitovanja CO2 bilo bi potrebno preko milijardu hektara novih suma. Nazalost, povrsine pod sumama u svetu se smanjuju brzim tempom nego sto se obnavljaju.

ja se ne slazem sa ovim, kao sto sam rekao postoji preko stotinu resenja i mnoga od njih su itekako efikasna i izvodljiva uz jako malo novca.

Eto npr. moj navedeni primer sa plnaktonom je uspeo, ali je prestao sa radom nakon 7 dana zbog kvarova i sada je na redu popravka, qli se pushta u rad krajem marta.

Postoji neshto sto se takodje zove bomba drvo, kada se ispoljuju rakete sa zamecima drveca i sade na odredjenim podrucjima. Problem je sto na taj nacin nastaje specificna farma drveca gde preovladjuje jedna vrsta.

A onda imash jednu divnu meru koju sprovode odredjene zemlje EU i josh neke Australija npr. koje su potpuno izbacile one obicne sijalice i uvele stedljive, cime je psrecena emisija skoro milijardu CO2 po godini. Eto tak... ;)
 
uuu ima preko 100 mogucih resenja i svaki se azmatra i igubi u birokratiji. Meni je mozda najlepshi i najekonomicniji da se poveca koncetracija planktona i na taj nacin smanji nekoliko miliona tona CO2. Plus estetika, plus hrana za ribice.

plus mozes da napravis mnogo vise problema nego koristi..ko zna sta ce to jos da povuce sa sobom...
ovake stvari nisu za igranje..
 
plus mozes da napravis mnogo vise problema nego koristi..ko zna sta ce to jos da povuce sa sobom...
ovake stvari nisu za igranje..

Pa pre nego sto se krene u realizicaiju problema, uvk se analizira da nema vishe stete nego koristi. Sumnjam da bi ijedna vlada sem nashe, uradila suprotno. Ali zaista mi se svidja predlog zelenog okena, lako izvodljiv, ekonomican, brz a estetki lep.
 
Pa pre nego sto se krene u realizicaiju problema, uvk se analizira da nema vishe stete nego koristi. Sumnjam da bi ijedna vlada sem nashe, uradila suprotno. Ali zaista mi se svidja predlog zelenog okena, lako izvodljiv, ekonomican, brz a estetki lep.

Kako mozes u potpunosti da analiziras toliko veliku stvar ?
pogotovu sto o dubinama ko zna kolko ne znamo.
\
 
Kako mozes u potpunosti da analiziras toliko veliku stvar ?
pogotovu sto o dubinama ko zna kolko ne znamo.
\

pa ne radi se o citavom okeanu, vec o povrshini od nekih 100-200 km kvadratnih. Uostalom, pokushani su experimenti pre toga i u drugim sistemima i pokazalo se kao dobro. Stavishe buduci da je experiemnt uspeo, ja mislim da ne treba da se brinemo, stavishe obogatio je prirodnu zajednicu.
 

Back
Top