Koliko je Čovječnost jača od Nacionalizma.

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Plemenski naconalizmi polako nestaju.
Zavisi sta podrazumevas pod plemenom. Ako mislis na etnicke grupe/nacije, ondak si se debelo zezn'o, jer evropska desnica, i to upravo nacionalisticka, dozivljava renesansu jos od stvaranja tvorevine ciju zastavu koristis kao avatar.

Jedini prihvatljiv nacionalizam bice evropski. Zivi bili pa videli.
Prihvatljiv kome? Mislim, koje je to merodavno telo koje ce razvrstati prihvatljive od neprihvatljivih nacionalizama?

A sto se tice evropskog nacionalizma, sve dok narode koji zive na tlu Evrope povezuje iskljucivo podkontinent na kojem zive, od toga nema nista. Da bi bilo nacionalizma, mora postojati, je l' te, nacija, a od evropske nacije, sa svojim jezikom, nacionalnom kulturom itd nema nista u dogledno vreme. Ili bilo koje, kako se stvari razvijaju.
 
Zavisi sta podrazumevas pod plemenom. Ako mislis na etnicke grupe/nacije, ondak si se debelo zezn'o, jer evropska desnica, i to upravo nacionalisticka, dozivljava renesansu jos od stvaranja tvorevine ciju zastavu koristis kao avatar.


Prihvatljiv kome? Mislim, koje je to merodavno telo koje ce razvrstati prihvatljive od neprihvatljivih nacionalizama?

A sto se tice evropskog nacionalizma, sve dok narode koji zive na tlu Evrope povezuje iskljucivo podkontinent na kojem zive, od toga nema nista. Da bi bilo nacionalizma, mora postojati, je l' te, nacija, a od evropske nacije, sa svojim jezikom, nacionalnom kulturom itd nema nista u dogledno vreme. Ili bilo koje, kako se stvari razvijaju.

Projekat Europske Unije je još uvijek mlad i nailazi na razne vidove otpora.
Al treba mu dati vremena da zaživi.
I u SAD-u se donedavno strogo znalo ko je Irac, Nijemac, Portorikanac, Kinez, Talijan, ...
Doduše, još uvijek postoje nacionalne četvrti, ali ih je sve manje, a ljudi su svjesni da su prije svega Amerikanci. Pa tek onda ostalo.
I tako treba biti, jer jedino tako je moguće da svi zajedno žive i rade i razvijaju se.
Kad se taj stupanj svijesti postigne u Europi, neće više biti ratova i moći ćemo svi skupa živjeti ko ljudi, a da pritom njegujemo svaki svoje tradicije, običaje i vjeru.
 
I u SAD-u se donedavno strogo znalo ko je Irac, Nijemac, Portorikanac, Kinez, Talijan, ...
Doduše, još uvijek postoje nacionalne četvrti, ali ih je sve manje, a ljudi su svjesni da su prije svega Amerikanci. Pa tek onda ostalo.
Bogami, zna se i sada tacno ko je ko, a ja drugih cetvrti sem nacionalnih/rasnih nisam video. A bio sam u Nju Jorku, Baltimoru, par gradica u Nju Dzerziju, Vasingtonu i nekoj idilicnoj pripizdini u Severnoj Virdziniji cijeg imena ne mogu da se setim. Crnci, belci, Latinosi, svi se oni drze zajedno i medjurasna komunikacija je striktno poslovna. A sete se da su Amerikanci iskljucivo za vreme izbora ili kada treba poravnati Irak. Ne tvrdim da sam ekspert, ali pricam sta sam video.

Uostalom, besmisleno je porediti asimilacioni proces u Americi sa evropskim integracijama. Bas zato sto su asimilacija i integracija dve potpuno razlicite rabote.

I tako treba biti, jer jedino tako je moguće da svi zajedno žive i rade i razvijaju se.
Kad se taj stupanj svijesti postigne u Europi, neće više biti ratova i moći ćemo svi skupa živjeti ko ljudi, a da pritom njegujemo svaki svoje tradicije, običaje i vjeru.
'Bem li ga, uvek sam bio skeptican prema utopijskim idejama. Prosto osetim kako mi idealisti uvlace ruku u dzep.
 
Ne trebam puno reči,možda na način samozvanih "nacionalista" kako je Srbin riskirao život radi Hrvata.Nažalost Rumunj Marian Cozma nije preživio.

http://sport.dnevnik.hr/clanak/sp_rukomet_2009/hrvatski-vratar-pesic-izboden-nozem-a-rumunjski-kolega-ubijen.html

Purgeru, želim verujem da si svestan da budala i manijaka ne manjka na prostorima bivše SFRJ. Tako da... Katanac. ;)

Vezano za komentar oko nacionalizma i šovinizma:
Nacionalizam je pusta želja u RL, a ono šta je trebao da predstavlja nacionalizam, pretvorilo se u šovinizam. Dakle, ovde postoji samo šovinizam.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top