Filozofija i kultura tela

Uzbudjenje nad uzbudjenjima jeste ESTETSKA KONTEMPLACIJA UZVISENIH IDEJA.

A jurcanje za loptom i slavljenje necijeg ega ili individualne volje koje se svode na infantilne decje transakcione igre: Moje je bolje nego tvoje" ili Mama pogeldaj ja mogu da vozim bicikl bez ruku" to nije zabava vec jeste jedna besmislica i kič.

Da su svi ljudi poput mene recimo ne bi onaj tipus Federer zaradjivao milione zato sto jurca za lopticom, ne bi ti tvoji timovi zaradjivali isto iz istog razloga ili ne bi samani koji udaraju u bubnjeve to zvali muzikom.

Ono sto namece vrednost takvom kiceraju jeste dekadentna vecina. Dekadencija koja vlada.
Ali vec sam ti rekao da se slobodno ti utapas u tome i pustis ljude koji mogu da primete i cene prave vrednosti, da to i rade.


Ako mi objasnis uzvisenost u dizanju tegova, mozda cu moci da te razumem. Ovako, ti na agresivan nacin nameces nesto kao apsolutno, istinito i najbolje a ocigledno je da nije.
Posto je ovo filozofija, ja ti necu traziti dokaze, iako ja svoje imam.
Ides dotle da opljujes dalekoistocnu filozofiju, kao nesto bezvredno... razumem da si Helenofil, ali to tvoje filstvo polako prelazi u fanatizam.

Jos jednom :
Kojom vezbom u teretani se ciste meridijani u telu i omogucava slobodan protok energije ?

Da nije malo sebicno da nameces tvoj subjektivni stav kao nesto apsolutno, nepromenjivo i najbolje na svetu ? Upozorio sam te na prvu zamku, u njoj si, i koprcas se sve vise i vise, a to se jasno ogleda ovde :
Ali vec sam ti rekao da se slobodno ti utapas u tome i pustis ljude koji mogu da primete i cene prave vrednosti, da to i rade.

Znaci, ljudi ne idu u teretane,ne dizu tegove, ne prate BB takmicenja zato sto ih ja sputavam. Lepo. :mrgreen:
Ako se ne slazem sa tobom, to ne znaci da bi trebao da se vredjas, mislim, da li zaista verujes da se ja profesionalno bavim odgovaranjem ljudi od teretane ?

A ovo je komplex vise vrednosti
Da su svi ljudi poput mene recimo
.

A zbog cega bi neko tezio da bude poput tebe ? Mislim, svestan li si sta pises ?
 
Zapravo to i nije preterano komplikovano.

Sa visinom ne mozes mnogo da uradis, ali sto se tice ove male mase ovog kosarkasa na slici i kako - tako definisanih trbusnjaka, to mozes da postignes dijetom i osnovnim vezbama za par meseci. Tako da kosarkasi ne izazivajau efekat "kiselog grozdja" jer oni ne izgledaju blisko idealu. Preterana visina kao i svaka anomalija sta vise veoma odstupa od tog ideala. Zato je kosarka i slicni sportovi mnogo popularnija od B.B.

A cak i Body Building kada bi se sa danasnjeg Freak show sveo na svoju sustinu ..bez steroida, umerene mase i sa naglaskom na idealnu simetriju ..on ne bi imao cak ni publiku koju ima. Zasto ? Odgovor.. Ugrozeni ego ...vecine.

Slazem se da se ovakva gradja moze dostici uz ogovarajuci napor, sliku sam postavio da bih pokazao sta je (za mene) estetski ideal, osim mozda preterane visine...Ne znam da li mi verujes, ali bih zaista vise voleo da izgledam ovako, nego kao mnogi bilderi...
Protiv B.B. stvarno nemam nista, naprotiv, cenim rad na sebi, u mnogim slucajevima to izgleda jako lepo, ali sve ima svoju granicu, i stvarno ponekad izgledaju "grozno" kada preteraju - naravno koristeci razne hemijske supstance, za koje mislim da unistavaju covekovo telo i duh...

Mozda je vecina nas stvarno iskomplexirana, ali kosarka nije popularnija iz tog razloga. Ona je jednostavno dinamicniji sport, u B.B. svi izgledaju slicno, svi imaju identicnu funkciju (ako se mogu tako izraziti), s' druge strane, u kosarci na terenu imamo igrace od 1,65cm do 2,30cm, imaju razlicite uloge, zadatke...Svime ovime nikako ne obezvredjujem B.B. nemoj pogresno da me shvatis...
 
Mama, tata vidite! Mogu da vozim bicikl bez ruku!
shaolin_monks1.jpg


Naslov iznad ove slike jeste jedna od infantilinih transakcionih igara Erika Berna, a on i na najbolji nacin prilici slici.
Ovi ljudi koji izvode ove kerefeke, daleko su od legendarnih monaha Saolina, a jos dalje od Bodidarme, osnivaca Saolin manastira i Zen filozofije. Ili pre ce biti da je samo jedan Bodidarma, a da su odjeci njegovog duha ono sto se jos uvek u tragovima provalci kroz borilacke umetnosti. Ne radjaju se takvi ljudi svaki dan, niti oni takvi postaju treningom.

Hocu reci da su ove prezentacije zasnovane na egozimu , na wow cirkuskom efektu, i da je to daleko, daleko od estetske kontemplacije ideja koje su u temelju ove teme.
 
Obratite paznju: borilacke vestine na istoku su zapravo projava FILOZOFIJE, a ne sporta. Uobicajena prica o harmoniji duse i tela ovde se postavlja na visi nivo tj. preobrazaj tela direktno (za istocnjake kojima je ovo zivotni poziv - i sustinski) utice na preobrazaj duha, a ne samo obrnuto. Posto je covek I telo, a ne samo duh, naravno da stil zivota ne podrazumeva samo interesovanja nego i NACIN postojanja, a tu mislim upravo na kulturu tela.

Obratio sam P E G A Z i kompliment za tvoj spoj. Ja bih malcice detaljnije. Judo vazi za idealan sport a i za umjetnost pa i za filozofiju i predstavlja optimalan primjer za ovu temu ali je za postavljaca teme ocigledno isuvise kisjeo.

Judo ili, „njezni put“ je siroka lepeza pokreta zasnovana na principu da se djelovanje tijela i duha kroz kombinatoriku, samosavladjivanje i respekt prema drugom, optimalno spozna soptsvo (jita-kyoei i sei-ryoku-zenyo). Kroz intenzivni kontakt razvija se jako samopouzdanje i sposobnost pravilnog samodokazivanja. Iako nije cisto samoodbrambeni sport on sadrzi u sebi veoma mnogo elemenata koji omogucavaju veoma efektivnu samoodbranu.Ta nuznost je ipak rijetka pojava jer agresivci u takvim situacijama pravovremeno „namirisu“ opasnost po njih.

Majstori i priznati autoriteti judoa iz BG, NS i ZG su me dnevno i po 6-8 sati trenirali, osvojio sam titule sampiona YU, CG, Srbije, Vojvodine, polozio za majstora i trenera; judo II Dan, Jiu-itcu I Dan a skoro do juce sam bio judo trener i imao oko 20 000 konfliktnih situacija koje sam suvereno „odradio“ i nikada nijesam bio prinudjen da se upustim u ulicnoj, kafanskoj ili etc. tuci, tako da je tvrdnja da je borilacki sport priprema za tucu na ulici a body building sport ili filozofija … naivna.

Ovo je i umjetnost i filozofija:)

5s9sg.jpg
 
Monti Krstas

Judo ili, „njezni put“
5s9sg.jpg


Nezno nema sta! :D

A sve prosto vrca od filozofije.

Prva filozofija koja mi pada na pamet jeste ono "Homo homini lupus" ( Čovek je čoveku vuk) ili Bellum omnium in omnes (Rat svih protiv svih) :D
 
Ili što bi stara latinska poslovica rekla Mens sana in corpore sano....U zdravom tjelu zdrav duh!...to si lijep objasnio.....ali onaj fizički ideal nema veze sa tim...to je već stvar estetike...umjetnosti....lijepoga.....nije potrebno ići do tog vizuelnog efekta fizičkog...važnija je dobra kondicija.....e tad je zdravo tijelo i zdrav duh.....:)
 
Meni se svidja Capoeira, ne treniram, al' imam druga koji se bavi tom..vestinom. Dobro utice na kondiciju, brzinu, zdravlje, ali isto tako i na samopouzdanje i dobro raspolozenje. Moze pomoci coveku da izbaci neke negativne stvari (sto fizioloske, sto psiholoske). Za nju je vezana i zanimljiva prica o (njenom) nastanku...Dodje mu kao neka mesavina plesa i borbe, uz odgovarajucu muziku, naravno, to za tog mog druga predstavlja mnogo vise od sporta, na neki nacin, moze se reci da zivi kroz tu vestinu, cak mu je i disanje u skladu s' njom. Koga interesuje moze vrlo lako pronaci dosta toga na netu.

capoeira14.jpg
 
Je li i ovo "njezan put" poput dzudoa? :D

Master_Jeong_Competition.gif


Ne bih rekao. Primaran cilj ovog coveka na slici jeste da razbije glavu ovom drugom, a sve ostalo cime pokusavate da nasminkate taj primaran cilj, poput kondicija, druzenje, zabava, razvoj tela cak i filozofija, predstavlja nesto sekundarno, pridodato glavnom cilju a samim tim i slabo.
Ako ti je do druzanja tu je kafic...tamo je to primarno.
Ako ti je do kondicije...tu je atletika....tamo je to primarno.
Ako ti je do zabave...tu je cirkus ili sta vec.
Ako ti je do razvoja tela tu je teretana.
A ono sto je primarno u borilackim vestinama jeste TUCA, sukob izmedju coveka i coveka ..... stalno zamisljanje problematicinih situacija i spremanje za njih. Pa kako to molim te moze da razvije ista drugo do osobine koje su daleko od morala, ljubavi, dobrote.
Ne mozes to da nasimankas ma koliko ga sminkala.

ps. Molim bez Sofronija ako zelis da odgovoris na ovo :)

Aljosa
Meni se svidja Capoeira, ne treniram, al' imam druga koji se bavi tom..vestinom. Dobro utice na kondiciju, brzinu, zdravlje, ali isto tako i na samopouzdanje i dobro raspolozenje. Moze pomoci coveku da izbaci neke negativne stvari (sto fizioloske, sto psiholoske). Za nju je vezana i zanimljiva prica o (njenom) nastanku...Dodje mu kao neka mesavina plesa i borbe, uz odgovarajucu muziku, naravno, to za tog mog druga predstavlja mnogo vise od sporta, na neki nacin, moze se reci da zivi kroz tu vestinu, cak mu je i disanje u skladu s' njom. Koga interesuje moze vrlo lako pronaci dosta toga na netu.

Moram da priznam da je Capoiera interesantan fenomen. Niti ples, niti borba. Vec nesto sto spaja ta dva. Nesto sto u ozbiljnost agresije i sukoba unosi element igre.
To tu pojavu cini uzvisenom u pravom smislu te reci, a efekat koji izaziva je samim tim i esteteski, zato Kapoiera deluje nekako neobjasnjivo na coveka bas poput umetnickog dela.
To podrzavam.

Evo jedan spot koji lepo prikazuje sustinu toga:

 
Eh...nisi se ti bavio sportom....teretana ne održava tijelo...i nije nimalo korisna....od Tae kwon do-a ima mnogo više koristi..i kondicija...i samoodbrana.....a tek borbe to ti je pravo umjeće....ni jedan borac nije savršen...svaki ima nedostatke...treba pronaći te nedostatke i napasti ih.....a tek kad ulaziš u borbu...ne otvaraj se bezveze.....kad kreneš poveži udarce...moraš brzo reagovati kad vidiš priliku za udarac.....a tek filozofija........ima je koliko hoćeš........evo recimo ,ko se bavio borilačkim sportovima zna,.......jesi znao da se borba rješava prije borbe.........ako ulaziš u borbu sa mišlju da ćeš izgubiti onda ćeš i izgubiti.............ako ulaziš hrabro hrabro ćeš se i boriti.....pa sad ti vidi....znači učiš kontrolisati strah....razvijaš koncentraciju do maximuma......analiziraš borbu...analiziraš protivnika.....gledaš kako da iskoristiš svoje prednosti da bi nadvladao njegove nedostatke.....i čitavo to vrijeme pokušavaš sačuvati sportski duh...biti moralan...ne povrjediti protivnika (tzv. prljavi udarci), a pobjediti...ko to uspije dragi moj taj je borac...taj je čovjek.....važna je i dobra borba......ko se tako bori taj je pravi čovjek.....imati takav duh....i u svakodnevnom životu...ima li išta što te više ispunjava ( lično)....a što je još važnije imati takav odnos prema drugima je najljepši odnos koji može čovjek imati....iskren...direktan....pravedan....a nepovrediv........
 
Eh...nisi se ti bavio sportom....teretana ne održava tijelo...i nije nimalo korisna...

Ne bih bas rekao da je tako. :)

od Tae kwon do-a ima mnogo više koristi..i kondicija...i samoodbrana.....a tek borbe to ti je pravo umjeće....ni jedan borac nije savršen...svaki ima nedostatke...treba pronaći te nedostatke i napasti ih.

Zasto? Zasto bi napadao nedostatke nekog coveka i gubio vreme sa tim? :think:

a tek filozofija........ima je koliko hoćeš........evo recimo ,ko se bavio borilačkim sportovima zna,.......jesi znao da se borba rješava prije borbe.........ako ulaziš u borbu sa mišlju da ćeš izgubiti onda ćeš i izgubiti.............ako ulaziš hrabro hrabro ćeš se i boriti.....pa sad ti vidi....znači učiš kontrolisati strah....razvijaš koncentraciju do maximuma......analiziraš borbu...analiziraš protivnika.....gledaš kako da iskoristiš svoje prednosti da bi nadvladao njegove nedostatke..

Ili kada sve to tako lepo uradis i pobedis protivnika ostaje ti da slavis svoj EGO.
Sve se to draga moja zasniva na egu ... i moras priznati da je ovo sto govoris obicna sofistika i sminkanje necega cemu je u osnovi SUKOB.
A sminka je slaba i tanka.Ona je pomocno sredstvo koje treba da naglasi postojecu lepotu, a ne moze tu lepotu dati. A ono sto ti sminkas jesu tehnike nanosenja udaraca koji imaju za cilj da silom nanesu povrede drugome.Tu nema ni L od lepote ili estetske kontemplacije. A sve ono uz to sto dobijas pride , kao sto vec rekoh jeste sekundarno, i samim tim slabo. I nije vredno gubitka vremena.
Kada smo kod toga, bilo koja aktivnost koja nas ne dovodi blize idejama jeste gubljenje vremena.
Jedini cilj vredan na ovom svetu jeste traziti ono sto ne nastaje ni nestaje a to su IDEJE u Platonovom smislu. Sve ostalo je gradnja kula od karata.
A ako u nekom sportu nema ni zrnca od ideja, vec samo razvijanja i slavljenja necijeg ega ...onda to jeste korisno za ego ali je u isto vreme nistavno. Slicno kiču.
Ako ti nalazis lepotu u tome neka ti bude.
Niti ces ti posle ove rasprave krenuti u teretanu niti cu ja poceti da treniram Tekvonodo ..Svakom svoje. :)
 
Nije to šminka dragi Ozi.....normalno ima svakakvih Tae kwon do boraca....a ovo je moj stav i ja jesam živjela taj život i jesam se tako borila.....ne možeš se boriti bez mozga...ni bez srca...to je unapred izgubljena borba....nisam nikad htjela nekoga da namjerno povredim...tipa udarac nogom u lice...uvijek sam htjela borbu dobiti na poene.....šta misliš zašto bokseri drže ruke stalno uz lice...ili...naš bočni stav u borbi....tako te protivnik ne može udariti...ako krene...otvorio se...treba ti samo malo koncentracije u tom trenutku da zadaš udarac...i onda povežeš još jedan i još jedan, a onda se snalazi.....i koristi priliku..a da bi ju koristio moraš ju vidjeti...opet koncentracija i razum......tako je mene izgradio Tae kwon do.......
.....viđala sam ja borce fenomenalne snage...pa su gubili u borbi...znaš zašto....zato što su kretali u borbu sa stavom ...izgubit ću....vidiš tu ni najveći mišići ne pomažu...moraš imati malo više toga da bi bio dobar borac i dobar čovjek....
....neko ide na tehniku....neko na snagu......neko je iskusan neko nije.....neko ima mozga...i razmišlja u borbi...neko juri na tebe kao bik ( to je još najgore za njega)...
.....iznenadio bi se da su najbolji borci u mom klubu bili veoma obrazovani, najbolji đaci i najbolji studenti......zar ne znaš da su osnivači Karatea u Srbiji braća Vladimir i Ilija Jorga doktori....jedan je specijalizirao fizijatriju,a jedan čini mi se sportsku medicinu.......
...ima svakakvih boraca...nesumnjivo...zato i vlada loše mišljenje o nekim borilačkim sportovima.....ali da bi bio dobar borac....najbolji i vrhunski...to ne možeš bez gore navedenih kvaliteta i to ti je tako........
.......a išla sam ja u teretanu.....ali zbog Tae kwon do-a.....idu tamo mnogi borci...da dobiju na snazi....nabiju mišiće....i onda izgube prvu borbu...mislim ne svi....neki....bezveze............Pozz...
 
Ne bih rekao. Primaran cilj ovog coveka na slici jeste da razbije glavu ovom drugom, a sve ostalo cime pokusavate da nasminkate taj primaran cilj, poput kondicija, druzenje, zabava, razvoj tela cak i filozofija, predstavlja nesto sekundarno, pridodato glavnom cilju a samim tim i slabo.
Ako ti je do druzanja tu je kafic...tamo je to primarno.
Ako ti je do kondicije...tu je atletika....tamo je to primarno.
Ako ti je do zabave...tu je cirkus ili sta vec.
Ako ti je do razvoja tela tu je teretana.
A ono sto je primarno u borilackim vestinama jeste TUCA, sukob izmedju coveka i coveka ..... stalno zamisljanje problematicinih situacija i spremanje za njih. Pa kako to molim te moze da razvije ista drugo do osobine koje su daleko od morala, ljubavi, dobrote.
Ne mozes to da nasimankas ma koliko ga sminkala.

Za razvoj tela je najbolja gimnastika i atletika .

A oko sukoba , ba skoro sve je sukob ...
 
Za razvoj tela je najbolja gimnastika i atletika .
...

Kako to moze biti? Cilj trkaca na 100 metara nije razvoj tela nego brzina.
Cilj onog koji skace motkom nije razvoj tela vec odraz i sta vec.
Onaj ko radi na obrucima cilj mu nije razvoj tela vec obruci.
A ako oni pri tome oblikuju telo to je samo sekundarna posledica primarnog cilja.

Tako da ma koliko vama izgleda smetalo ono "kiselo grozdje" nijedan , ama NIJEDAN sport osim Body Bulidinga ne moze da napravi od ljudskog tela ovakav ideal:
http://1.***************/_OItEnyJVon0/RqOiQDP7YRI/AAAAAAAAABc/qg0AN9n3HPA/s400/Milos_Sarcev_photo74.jpg

Ili od zenskog ovakav:

Georges11.jpg
 
Ajoj Ozi...bolje se ne petljaj u sport....i ne možeš povezati sport i filozofiju zato što se nisi takmičarski bavio sportom.....One slike bildera stvarno...možda je to antički ideal ljepote, ali je samo to....sami bilderi su kao biljke....nema tu baš nekog dinamičkog uticaja ni aktiviranja tvoje psihičke sfere..razvijanja stava i strategije,a s tim i filozofije.....
.....izvini ali tvoj stav sportske filozofije je u najblažu ruku zakržljao...ali nisi ti kriv...nisi se takmičarski bavio sportom.....nemožeš biti sportista i izbjegavati opasnost...to je sastavni dio sporta....tek kad se sportski suočiš sa opasnošću razvit ćeš svoju filozofiju sporta....svoju....ne moju....ne želim ti nametati moj stav... i ova poruka je dobronamjerna...ne mislim ništa loše o tebi...ne može niko sve znati......pozz.
 
Meni smeta kod monte krista sto je primetio da se samim vezbanjem bez ikakve filozofije istoka, zapada, tela, uma, tom malom fizickom promenom tela desava resavanje problema na ulici, a opet je u tekstu nejasno sugerisano da je sport taj koji je doneo duhovno resenje problema.

U dalekoj sustini to jeste istina, ali do te daleke svaki , SVAKI covek ce stvoriti milion pogresnih blizih zakljucaka i teorija kako je duhovnost proistekla iz samog sporta.

To donekle nalici na izjavu , kamenit put od nas pravi zdrave i prave ljude.
Niko iz deset pokusaja nece to zakljuciti.
Dok , kamenit put zahteva hodanje na vrhovima prstiju , a to do prenosa tezine tela napred, pa zdraviji stav krsnog dela, pa zdraviji stav vrata, zatim neravni tabani, pa veca paznja, pa sa vecom paznjom raste i percepcija, a sa percepcijom ako ima iole nekih preduslova jaca i inteligencija, a sa svim tim i pamet, pa sa pamecu i nacin zivota, pa i promenu ishrane, pa na kraju kamenit put utice i na nas apetit i na literaturu koju citamo.
 
Kako to moze biti? Cilj trkaca na 100 metara nije razvoj tela nego brzina.
Cilj onog koji skace motkom nije razvoj tela vec odraz i sta vec.
Onaj ko radi na obrucima cilj mu nije razvoj tela vec obruci.
A ako oni pri tome oblikuju telo to je samo sekundarna posledica primarnog cilja.

Tako da ma koliko vama izgleda smetalo ono "kiselo grozdje" nijedan , ama NIJEDAN sport osim Body Bulidinga ne moze da napravi od ljudskog tela ovakav ideal:
http://1.***************/_OItEnyJVon0/RqOiQDP7YRI/AAAAAAAAABc/qg0AN9n3HPA/s400/Milos_Sarcev_photo74.jpg

Ili od zenskog ovakav:

Georges11.jpg
Moze...sport koji se zove estetska hirurgija...
 
Meni smeta kod monte krista sto je primetio da se samim vezbanjem bez ikakve filozofije istoka, zapada, tela, uma, tom malom fizickom promenom tela desava resavanje problema na ulici, a opet je u tekstu nejasno sugerisano da je sport taj koji je doneo duhovno resenje problema.

U dalekoj sustini to jeste istina, ali do te daleke svaki , SVAKI covek ce stvoriti milion pogresnih blizih zakljucaka i teorija kako je duhovnost proistekla iz samog sporta.

To donekle nalici na izjavu , kamenit put od nas pravi zdrave i prave ljude.
Niko iz deset pokusaja nece to zakljuciti.
Dok , kamenit put zahteva hodanje na vrhovima prstiju , a to do prenosa tezine tela napred, pa zdraviji stav krsnog dela, pa zdraviji stav vrata, zatim neravni tabani, pa veca paznja, pa sa vecom paznjom raste i percepcija, a sa percepcijom ako ima iole nekih preduslova jaca i inteligencija, a sa svim tim i pamet, pa sa pamecu i nacin zivota, pa i promenu ishrane, pa na kraju kamenit put utice i na nas apetit i na literaturu koju citamo.

...sve ovo je bezveze napisano.....svi borilački sportovi su nastali..ako niste znali na tzv. istoku gledano iz naše perspektive..zezam vas malo....valjda shvatate budističku religiju...najstariju od svih danas...i najperspektivniju ja bih rekla..sve će nas Kinezi pregaziti, al to je već dio politike i to baš zbog različitog načina života, shvatanja...mentaliteta....da sad ne pričam o budizmu to je posebna priča...ukratko....suština sporta i sportske filozofije je...Prvo moraš pobjediti sebe, pa ćeš pobjediti i protivnika.....sve dobre poteze, sve pobjede koje gledate na TV-u...sjedite i grickate čips...nervirate se, veselite...e pa sve dolazi odatle.....ako je sportista bez konflikata, sa jasnim ciljom, izoštrenim čulima i fleksibilnim razumom...pobjedit će....borilački sportovi su nastali u narodu..nešto kao naše narodne pjesme i igre...u Kini, Japanu budistički svećenici su smislil način borbe sa oružjem koje je služilo kao alat za poljuprivredu..seljaci su naučili taj način borbe da bi se odbranili od daleko bolje naoružanog ugnjetavača i neprijatelja...dakle borilačke vještine su nastale iz nužnosti..koristeći samo ono što obični seljak ima..ruke,noge, eventualno poljop. alatke i misao da treba preživjeti....i preživjeli su i pobjeđivali konjanike, metalno oružje, umišljenost, bahatost, nerazumlje.......to je bila namjena i upotreba borilačkih vještina tada,kao što je i danas osnova svakog takmičarskog sporta.....
 
...sve ovo je bezveze napisano.....svi borilački sportovi su nastali..ako niste znali na tzv. istoku gledano iz naše perspektive..zezam vas malo....valjda shvatate budističku religiju...najstariju od svih danas...i najperspektivniju ja bih rekla..sve će nas Kinezi pregaziti, al to je već dio politike i to baš zbog različitog načina života, shvatanja...mentaliteta....da sad ne pričam o budizmu to je posebna priča...ukratko....suština sporta i sportske filozofije je...Prvo moraš pobjediti sebe, pa ćeš pobjediti i protivnika.....sve dobre poteze, sve pobjede koje gledate na TV-u...sjedite i grickate čips...nervirate se, veselite...e pa sve dolazi odatle.....ako je sportista bez konflikata, sa jasnim ciljom, izoštrenim čulima i fleksibilnim razumom...pobjedit će....borilački sportovi su nastali u narodu..nešto kao naše narodne pjesme i igre...u Kini, Japanu budistički svećenici su smislil način borbe sa oružjem koje je služilo kao alat za poljuprivredu..seljaci su naučili taj način borbe da bi se odbranili od daleko bolje naoružanog ugnjetavača i neprijatelja...dakle borilačke vještine su nastale iz nužnosti..koristeći samo ono što obični seljak ima..ruke,noge, eventualno poljop. alatke i misao da treba preživjeti....i preživjeli su i pobjeđivali konjanike, metalno oružje, umišljenost, bahatost, nerazumlje.......to je bila namjena i upotreba borilačkih vještina tada,kao što je i danas osnova svakog takmičarskog sporta.....

Danasnji takmicarski sport je daleko, daleko od Budizma. U Budizmu je primaran cilj potisnuti ego, potisnuti sve zelje, kako zadovoljstvo tako i patnju ..pronaci nirvanu. Nesto transcndentno sa one strane iluzije ovoga sveta.
I ti jos u to mesas neke nazovi "sportiste" koji jure medalje po takmicenjima.
Mozda si gledala onaj film o Nemcu koji je posetio Tibet i pokazuje njima tamo album sa svojim sportskim pobedama, a oni jednostavno ne mogu da shvate kako neko moze da uzdizanje svog ega smatra za vrlinu i nesto vredno hvale.
Mozda izvorne borilacke vestine imaju nesto od toga, ali njih danas nema. Pogledaj samo to vase rangiranje po pojasevima. Na Okinavi recimo pojasevi nisu postojali. Vec samo ucitelj i ucenici. Tako je bilo i u Koreji.

Ti si veoma pobrkala loncice.
 

Back
Top