Deca i novac

Earring

Elita
Banovan
Poruka
21.131
Trazila sam da li je bila ovakva tema do sada i nisam nasla.
Ako mislite da se ponavlja, moze lock.

Elem, ovde ne bih da pricamo o tome kako nam deca kukaju i traze da im se kupi ovo ili ono.
Moje pitanje upuceno vama je: kako nauciti dete pravilnom odnosu prema novcu?
Da li ste im uveli dzeparac? Kako ste ih naucili sta je novac i kako je vase dete igradilo stav po tom pitanju?

Citala sam jedan tekst nedavno na tu temu, a on kaze kako je pozeljno deci davati dzeparac nakon sto se uvedu u pojam novca i njegove svrhe.
Tu pise i savet da se deca nagrade novcano ako odrade neki kucni posao. S druge strane, neki autori knjiga o vaspitanju kazu da je to pogresno, i da dete ako se ‘placa‘ da uradi neki kucni posao nece steci naviku da kucne poslove usvoji kao sastavni deo svojih zivotnih obaveza.
Ja Mindjusici nikad nisam davala novac ni za sta sto je uradila po kuci, vec samo usmene pohvale (sto je vidim vrlo pozeljno).
Nismo joj jos uveli dzeparac, ali joj kupujemo sve sto joj treba i zeli, naravno u skladu s mogucnostima i rasporedimo kad je moguce.
Dajemo joj pare za uzinu koje moze da potrosi po svojoj volji ali za uzinu, a ako joj ostane da kupi sta zeli. Cesto dobija novac od baba i dede koji nekada mi iskoristimo da joj kupimo nesto a nekada joj dozvolimo da sama raspolaze.
Stalno joj ponavljam da treba da cuva i skupi pare da kupi sebi nesto vredno, umesto da kupuje stotine stikera, i da rasporedi novac koji dobije.
Pojam o novcu je usvojila pred skolu kad smo ucili sabiranje, jer je bilo zgodno da ‘stvarno sabiramo pri stvarnoj kupovini sa stvarnim parama dok se igramo za stolom‘, kroz razgovor, nas odonos prema novcu i dobijanje manjih iznosa za sitnije potrebe. Jos uvek ima tremu da ide u prodavnicu, iako zna s parama, a ne znam iz kog razloga.
Primetila sam da ona jos nema osecaj sta je to ‘mnogo‘ ili ‘malo‘ para, kao i da i dalje ceni kad joj se kupi neka i sitnija stvar.
Iako mislim da dete odnos prema novcu vuce iz porodice odn. model od roditelja, smatram da vaznu ulogu igra upravo i ovo uvodjenje deteta u svet novca.
Mi smo joj kad je imala otprilike 4 godine kupili prvu kasu, i to je bila igrica koja je odusevljavala.
Hiljadu puta sam cula i onu - sto starije dete, to vece brige, a i izdaci....

Pa sad, puno sam razlicitih tokova diskusije nabacala, izvolite....
 
pa ja nisam bas adekvatan sagovornik za ovu temu
moja deca su jos mala...
ali moram se upisati :)
deci nikada pare nisam davala, niti dozvoljavam da to rade drugi
(babe, dede, stricevi, ujaci...)
po prirodi su jako skromna deca..jos uvek...:)
nikad mi ne traze da im kupim nesto
osim ako su im mozak isprali na ultri..npr
zato sam taj program zakljucala :lol:
u prodavnici mi nikad nisu plakali i histerisali da im kupim nesto
oni su prezadovoljni i sa jednom zvakom...
ozbiljno...
iskreno mislim da sto se tice igracaka..npr
(posto je u ovom uzrastu to ono sto ih interesuje)
pre cu ja da odlepim i kupim nesto preskupo
i onda se cudim sto se deca sa time ne igraju
pa zaboga deco...kako necete...
pa i mama bi se igrala :lol:
i tako...
opet kazem..moji su jos mali...
 
Zavisi od deteta.
Mom mladjem sinu je novac bitan i rado ga primi kao nagradu za neki posao koji obavi u kuci ili u firmi. Stariji sin se uvredi kad mu dam bilo kakvu nadoknadu za isti posao, kaze oseca se kao vodoinstalater koji je popravio cev u rodjenoj kuci.
Lepa tema, iskreno se nadam da cu iz nje ponesto nauciti jer da se ocenjuje odnos koji sam ja gradila deci prema novcu mislim da ne bih ni prolaznu ocenu uspela izvuci. Prvo dete mi je skrtica koja se samo zamisliti moze, srednje voli da trosi ne pitajuci ni s kim ni koliko a trecem je potrebno sve sto postoji u bilo kojoj prodavnici na svetu.
Tesi me samo jedan nas "forumski" astrolog, kaze da je to sve zbog toga jer je polozaj zvezda bio tako specifican u trenutku kad se rodilo svako od njih. :)
 
Poslednja izmena:
Zavisi od deteta.
Mom mladjem sinu je novac bitan i rado ga primi kao nagradu za neki posao koji obavi u kuci ili u firmi. Stariji sin se uvredi kad mu dam bilo kakvu nadoknadu za isti posao, kaze oseca se kao vodoinstalater koji je popravio cev u rodjenoj kuci.
Lepa tema, iskreno se nadam da cu iz nje ponesto nauciti jer da se ocenjuje odnos koji sam izgradila deci prema novcu mislim da ne bih ni prolaznu ocenu uspela izvuci. Prvo dete mi je skrtica koja se samo zamisliti moze, srednje voli da trosi ne pitajuci ni s kim ni koliko a trecem je potrebno sve sto postoji u bilo kojoj prodavnici na svetu.
Tesi me samo jedan nas "forumski" astrolog, kaze da je to sve zbog toga jer je polozaj zvezda bio tako specifican u trenutku kad se rodilo svako od njih. :)

Upravo tako....ja kad sam bio klinac ako hocu nesto pitam jednom...naravno odmah me otkace u 80% slucajeva i ne zanimaju me vise...skupljam sam lovu :) dok je recimo sestra kidala i ispirala im mozak dok ne popuste....:D i uvek dobijala ono sto je htela da joj se kupi.
 
Zavisi od deteta, ali ako se roditelji sito postave prema oba deteta, ona ce vrlo verovatno imati relativno slican odnos prema novcu.
Mislim da mnogo vise zavisi od roditelja, tj. vaspitanja, nego od deteta.
Ima nesto i u licnosti svakog deteta, ali se osnovni odnos prema novcu stice u porodici i ponasanjem roditelja.
Moji su npr. pravili razliku izmedju mene i sestre, i ja sam kao dete ispala materijalno skromnija. Kasnije sazrevajuci se moj odnos prema novcu menjao, ali to je vec nesto drugo (kad pocnes da zaradjujes sam itd). Danas nisam skromna i volim novac.
Medjutim, moj osnovni odnos prema novcu - da treba mudro trositi, da materijalne vrednosti nisu najvaznije, da su prolazne, da novac nije i nece nikad moci da kupi srecu, da je novac sredstvo, a ne cilj, ostale su od malena.
 
Nisam bas 100% adekvatna za ovu temu, ali cisto da kazem sta mislim :mrgreen:
Smatram da decu ne treba "kupovati", znaci davati im pare i poklone za sve sto urade dobro... uvesti dzeparac treba, nisam 100% sigurna kad... mislim da kad krenu u skolu je ok... ali biti i istrajan u tome kad se odredi koliki je dzeparac, kad i za sta moze da se dobije mali bonus itd :mrgreen: ja sam kao dete imala dzeparac kad sam isla u skolu i sve sto sam htela sebi da kupim, a nije spadalo pod odecu, stvari za skolu i jos neke sitnice za koje su moji sami sebe zaduzili da ce oni placati, sam sama i kupovala, stedela za to itd. Mislim da je to zdravo, jer smatram da roditelji znaju da pogrese kad nabijaju deci komplexe "Ja sam ti to kupila, moras da nosis/koristis itd." Tako dete ima pravo da kupi sebi knjigu ili igracku koju ono hoce, a da se roditelj ne mesa... e sad tu postoji i ona losa strana price... cigare, slatkisi (prekomerno kupovanje istih), ne do Bog droga... e tu vec ne znam sta i kako... :think:
 
Ovo je jako dobra tema! Jedino iskustvo koje imam je moje spostveno, ali predpostavljam da cu morati da ga modifikujem kad ga bude primenjivala na svoje dete jer ona raste u malo drugacijim okolnostima.

Moj otac je imao stav da dete bez odredjene kolicine novca koja mu je stalno na raspolaganju ne moze nauciti kako se novcem raspolaze. Sledstveno tome, dobijala sam "dzeparac" sa kojim sam mogla da obavim i neke "ozbiljne" kupovine za taj uzrast (sminku sa 12 godina :rumenko:). Moja majka je bila stedljiva, racionalna i skromna i recimo da jeste bila protivteza, pa sam kasnije "ulagala pametnije".

Onda su dosle one odvratne godine, nije vise bilo dovoljno novca, tokom celih mojih studija smo se snalazili kako smo mogli i pamentnom coveku bi bilo dovoljno da postane racionalniji, ali eto - moja prva plata je bila spiskana u jednoj sekundi, kasnije sam pod parolom "lecim traume" cesto ostajala potpuno bez para.

Moj odnos prema novcu je i dalje isti - novac je za trosenje ali ne mislim da bih bas tako trebala da naucim svoju cerku, volela bih da bude racionalnija jer mi je jasno da danas deca na raspolaganju imaju mnoge stvari koje bas i nisu za njih a decija radoznalost je cudo.

Stoga, jedva cekam iskustva ljudi koji su svoj zadatak uspesno obavili
 
Zavisi od deteta, ali ako se roditelji sito postave prema oba deteta, ona ce vrlo verovatno imati relativno slican odnos prema novcu.
Mislim da mnogo vise zavisi od roditelja, tj. vaspitanja, nego od deteta.
Ima nesto i u licnosti svakog deteta, ali se osnovni odnos prema novcu stice u porodici i ponasanjem roditelja.
Moji su npr. pravili razliku izmedju mene i sestre, i ja sam kao dete ispala materijalno skromnija. Kasnije sazrevajuci se moj odnos prema novcu menjao, ali to je vec nesto drugo (kad pocnes da zaradjujes sam itd). Danas nisam skromna i volim novac.
Medjutim, moj osnovni odnos prema novcu - da treba mudro trositi, da materijalne vrednosti nisu najvaznije, da su prolazne, da novac nije i nece nikad moci da kupi srecu, da je novac sredstvo, a ne cilj, ostale su od malena.

Ne bih se bas slozila sa ovim misljenjem. Mi cesto svoju decu posmatramo kao da su plastelin koji cemo mi svojim vaspitanjem oblikovati tako da jednog dana odrastu i budu ono sto je "nasa kreativnost i umece vajanja" od njih stvorilo.
Vaspitanje je bitno i to je cinjenica ali na licnost uticu mnogi drugi faktori koje mi kao roditelji cesto potcenjujemo npr. genetika ili ono sto svako od nas nosi rodjenjem i po cemu smo svi licnosti za sebe, po cemu se razlikuju dve naizgled identicne sestre rodjene u isom satu, na istom mestu, od istih roditelja, rasle u istoj kuci, vaspitavane na isti nacin...
Na zalost mislim da nije uvek istina da zanjemo samo ono sto smo licno mi posejali.
 
Pricamo.... tacno je i to sto ti kazes.... jer da je sve do vaspitanja ja bih ostala vecito skromna, znaci tokom sazrevanja se konacno formira nas odnos prema novcu i tu uticu mnogi faktori a ne samo vaspitanje.... da li mislis da je odnos pre,a novcu kod tvojih sinova formiran vecim delom kroz spoljne uticaje ili kombinacijom i vaspitanja i uticaja sredine i genetikom?
 
Upravo tako....ja kad sam bio klinac ako hocu nesto pitam jednom...naravno odmah me otkace u 80% slucajeva i ne zanimaju me vise...skupljam sam lovu :) dok je recimo sestra kidala i ispirala im mozak dok ne popuste....:D i uvek dobijala ono sto je htela da joj se kupi.

Kao moj brat i ja.
On histerise,ja retko kad nesto trazim,uglavnom sam roditeljima trazila sveske i olovke,bojice,pa im bilo drago da mi to kupuju. :)
A brat se skoro zaceni od plakanja,stvarno je bio nemoguc,sad kad se setim.
Uglavnom su moji pokusavali da mu objasne da mu to i ne treba,ili mu kazu ako budes dobar mozda cemo ti kupiti.
I onda im se on slihta dok ne dobije sta hoce :)
Pa zavisi od deteta,definitivno.
Kad smo krenuli u skolu tada su poceli da nam daju dzeparac.
Trosila sam na uzinu,visak ustekam za nesto sto mi se svidja.
Secam se da sam sa prvim vecim parama koje sam skupila,kupila fotoaparat! :D

I da...slican odnos prema novcu je i danas ostao.
ja sam skromnija a on se bahati gde stigne...sreca pa zaradjuje,radi.
Ali nije izasao iz minusa otkad je primio prvu platu :confused:
 
Pricamo.... tacno je i to sto ti kazes.... jer da je sve do vaspitanja ja bih ostala vecito skromna, znaci tokom sazrevanja se konacno formira nas odnos prema novcu i tu uticu mnogi faktori a ne samo vaspitanje.... da li mislis da je odnos pre,a novcu kod tvojih sinova formiran vecim delom kroz spoljne uticaje ili kombinacijom i vaspitanja i uticaja sredine i genetikom?

Kod mojih sinova jos nista nije formirano , oni su jos uvek deca koja tragaju za sobom. U nekim stvarima su vec zreli u nekim jos tako smesno detinjasti. Zasto prema novcu imaju takav odnos, prema skoli ovakav a prema prijateljima onakav tesko je reci sad bilo sta, jer to jos uvek nije "odnos" posebno ne "formiran odnos" to je faza u odrastanju.
Kad njihov karakter bude formiran i postanu ljudi verovatno cu uspeti proceniti sta je iz zivota i vaspitanja uticalo na neku od osobina a sta su rodjenjem nasledili od predaka ili srodnika i ostavili tako "neobradjeno" da ih krasi ili da im smeta celi zivot.
Za sebe mogu reci da imam formiran odnos prema novcu i da sam ga formirala iskustvom u vremenu kad se novcem kupovalo skoro sve, najcesce i vlastiti zivot. Zato su nepravedni svi oni koji smatraju da novcu pridajem isuvise znacaja. Ja sad znam da on nije svemocan ali... Pamtim godine kada je novac bio svakako najmocnije orudje u borbi za goli zivot i to secanje mi ne da da ga podcenjujem.
 
šta znam..bila sam dete i imamo decu. i potpuno se različito ponašamo kao roditelji, u odnosu na naše roditelje..meni moji nisu davali džeparac, jer su smatrali da imamo sve što nam je potrebno.
dakle, užina i tako to nije dolazila u obzir - jeli smo isključivo kod kuće i gotovo.
mi našoj deci dajemo novac, otprilike od 5. razreda...to nije neko određeni mesečni znos, ali uvek imaju kod sebe kintu. pored toga, same kupuju odeću i obuću....odavno ne idem sa njima po prodvnicama, jer sam shvatila da nam se ukusi previše razlikuju.
dakle, imamo poverenja u to kako troše novac i do sada ga nisu izneverile.
 
Poslednja izmena:
Moja deca su jos mala pa tako da i nemaju pojma sta je novac,jedino mi sin stalno prica o dolarima:lol: ne znam stvarno od kud mu to buduci da (ne)baratamo sa evrima.

Kada sam ja bila dete nisam imala deparac,kao sto su ljudi vec spomenuli to su bila teska vremena pa niko nije ni imao deparac. Ni ja ni brat nismo se nikada dernjali hocu ovo ili hocu ono jer bi odmah sledila jedna cuska za pamcenje.
Iskreno u kakvim vremenima zivimo bojim se i misliti kako cu u vezi deparca raditi sa mojom decom.Najradije im nebi dala nista al znam da to nebi bilo u redu.Zasada cu ovde da citam razna iskustva.
Definitivno mislim da ih posaljem da rade preko leta po zavrsetku prvog razreda srednje skole,i to po mogucnosti u neku fabriku gde gazda ti dise za vrat.

Tako je bilo meni i mome bratu,kukali smo na sva usta ali smo uvideli sta znaci raditi za dinar i dooooobro smo ga cuvali a i doooobro smo se primili knjige!I tako svako leto!

Pare koje smo zaradili isle su na nase racune kojima nismo imali pristup bez dozvole roditelja! Mama nam je davala koliko je po njenim procenama bilo dovoljno a ostatak nas je cekao.Tada mi je to islo na zivce i bunila sam se,htela sam MOJE pare i da ja sa njima raspolazem.Ali mogla sam da se bunim koliko hocu moga "generala" niko jos nije omeo u ciljevima!!
Ja sam sa tim zaradjenim novcem dala podosta ucesca za prvo auto,i bilo mi je super...a brat je cak dao ucesce za stan!!!
 
Detetu dajem novac za uzinu...jos nije dovoljno zrela da joj bas dajem dzeparac,desi se da mi ponekad trazi novac za nesto,ja joj dam.
Kada dobije novac za rodjendan i praznike,od babe,dede,ujaka...uvek sam bila za to da je taj novac njen,i da ona bira sta ce se kupiti.Ja sam tu da joj pomognem,i eto mozda malo sugerisem sta bi mogla da kupi.
Onda uglavnom sama trazi da ga ja cuvam i da zajedno odemo u kupovinu(npr.ako hoce da kupi nesto do odece...)
Primetila sam da voli da stedi...i ne branim joj....to je njena stvar.
Za pomoc u kucnim poslovima ne dajem pare:-)Meni to nekako dodje glupo.U detinjstvu je mozda to slatko,cak i podsticajno,ali kasnije....niko joj nece placati da bi sredila stan,oprala svoje stvari sutra itd...To su stvari koje moraju postepeno da postaju navike.
 
Moja deca su jos mala pa tako da i nemaju pojma sta je novac,jedino mi sin stalno prica o dolarima:lol: ne znam stvarno od kud mu to buduci da (ne)baratamo sa evrima.

Kada sam ja bila dete nisam imala deparac,kao sto su ljudi vec spomenuli to su bila teska vremena pa niko nije ni imao deparac. Ni ja ni brat nismo se nikada dernjali hocu ovo ili hocu ono jer bi odmah sledila jedna cuska za pamcenje.
Iskreno u kakvim vremenima zivimo bojim se i misliti kako cu u vezi deparca raditi sa mojom decom.Najradije im nebi dala nista al znam da to nebi bilo u redu.Zasada cu ovde da citam razna iskustva.
Definitivno mislim da ih posaljem da rade preko leta po zavrsetku prvog razreda srednje skole,i to po mogucnosti u neku fabriku gde gazda ti dise za vrat.

Tako je bilo meni i mome bratu,kukali smo na sva usta ali smo uvideli sta znaci raditi za dinar i dooooobro smo ga cuvali a i doooobro smo se primili knjige!I tako svako leto!

Pare koje smo zaradili isle su na nase racune kojima nismo imali pristup bez dozvole roditelja! Mama nam je davala koliko je po njenim procenama bilo dovoljno a ostatak nas je cekao.Tada mi je to islo na zivce i bunila sam se,htela sam MOJE pare i da ja sa njima raspolazem.Ali mogla sam da se bunim koliko hocu moga "generala" niko jos nije omeo u ciljevima!!
Ja sam sa tim zaradjenim novcem dala podosta ucesca za prvo auto,i bilo mi je super...a brat je cak dao ucesce za stan!!!

Eto vidis! Svaka cast tvojoj majci! Vrlo dobar primer!:klap:
 
mi našoj deci dajemo novac, otprilike od 5. razreda...to nije neko idređeni mesečni znos, ali uvek imaju kod sebe kintu. pored toga, same kupuju odeću i obuću....odavno ne idem sa njima po prodvnicama, jer sam shvatila da nam se ukusi previše razlikuju.
dakle, imamo poverenja u to kako troše novac i do sada ga nisu izneverile.

Svidja mi se vas nacin, otprilike slicno cemo i mi postupati s njom kad malo poodraste
Poverenje je kljucno, a ako deca imaju poverenje roditelja, nastojace da ga opravdaju:ok:
 
Isto...moj sin sam kupuje....i da Vam kazem bas sam zadovoljna ukusom,i njegovim raspolaganjem novca.....za obucu ne zali :mrgreen:....a za drugo kupi prosjek.....i sve je relativno kvalitetno i lijepo.....tako odavno mu se ne mjesam....sem mozda nekad neki savjet,sugestija....:)....na ekskurziji nikad jos nije sve potrosio....uvijek ustedi nesto :D
a smizlica.......ona bi sve kupila.......:lol:....ladno bi cijelu radnju na rame i odnijela kuci :lol:....mada ima i kad joj nesto pokazem kaze da joj se ne svidja.....uglavnom bas voli da se sredjuje,kindjuri.....i u prodavnici.....samo nesto nosi i trpa u kolica.....i mi smo krivi....nekako mnogo smo popustili .....mada i sinu je kupovano isto al' on je nekako skromniji....razumniji bio u njenim godinama.....
ali ona svoje pare cuva.....aaaaaa to ne trosi.....:lol:....jos malo krece u skolu i videcemo dalje kako ce biti....kad dobije odredjen iznos za trosak:)
I novcem ne nagradjujemo...jednostavno ovako po potrebi im dam....ili onako usput....kazem evo za kasicu....:)
 
Eto, na primer, opet u duhu teme - da li bas uvek treba da ih pustimo, kad su vec stariji da sami odluce sta ce sa ‘svojim‘ novcem?
Eleonorina majka je svojim karakterom obewzbedila deci neke trajne vrednosti skupljajuci novac i braneci im da trose kako zele
Ja nisam toliki karakter prvo za sebe, tako da to realno ne mogu da zahtevam ni od deteta
Ali, da li bi to bilo najbolje?
Ili je ipak bolje da steknu samostalnost i svest o raspolaganju/upravljanju odredjenim iznosom u nekom periodu?
 
kad dijete potrosi na neku glupost...a kasnije nema npr uzinu ili nesto drugo potrebnije....misliiim samo shvati....samo tu roditelj treba biti dosledan i ne povecavati na svako trazenje tu odredjenu sumu novca....moraju da se uce tako,malo na svojim greskama....jer u suprotnom kako ce znati ono sto im pricamo....
al' eto priznajem...znam da popustim....nekad :mrgreen:....al' se nekad i "naljutim" i istrajem....:)
 
Moje iskustvo kao deteta:U jednom periodu sam kukala da zelim dzeparac,ogranicen i kao takav da mi se predaje kako bih sama raspolagala njime..Videla sam da to moje drugarice imaju pa mi se to cinilo kao strasno vazno i kao da cu biti starija ako mi uslise zelju...
Mojim roditeljima je to bilo valjda ne vazno,jer su mi davali novac onda kada sam trazila,i uvek pitali koliko mi treba i za koju namenu.Bila sam skromna u prohtevima,novac sam trosila na sladoled,bioskop,na casopise tipa Bravo,Cao i sta je vec izlazilo tada...U skolskom peridu sam mahnito kupovala olovke,sveske i slican pribor za skolu...
U srednjoj skoli se isti trend nastavio,opet smo funkcionisali po istom principu jer mi je postalo jasno da je za mene bolje tako...
Iskustvo mene kao majke:Princeza je jos uvek mala pa joj novac nije potreban mada ga voli i jako cuva ono sto dobije..Ja joj kupujem sve potrebno s tim sto razgovaramo uvek prethodno da li je to skupo ili nije i da li vredi te novce..Nikuda ne ide sama pa joj i ne dajem parice.Kada krene u skolu predpostavljam da cu joj davati za neku uzinu,slatkis ili sta ja znam za sta...Mada ako sve to ima u okviru nastave/boravka..Sta ce joj?
Vidim da moje prijateljice ostavljaju svojoj skolskoj deci 100 din dnevno za takve potrepstine..Ne znam da li je to ok...
 
Posto se spominje moj general da odgovorim, ona je cuvala pare jer joj je ipak bilo zao da mi te iste spickamo u gluposti..ipak smo ih zaradili.
Ali sa tim cuvanjem ,tada kada sam ja jos bila dete samo je budila bes u meni,jer nisam shvatala njenu brigu.
Ona je vise postigla,mislim na utvrdjivanje naseg odnosa prema parama,sa time sto nas je poslala da radimo.Tu sam shvatila da ne pada sa nebesa i pocela sam da cenim rec zaraditi i moje.
 
naravno da ima odraslih sto ne znaju s novcem....


Kasica prasica je super "izum".....neka klinci stede.....evo moji tako skupljaju....pa kad se kupi nesto od toga.....njima potrebno.....tako se osjecaju vaznim....:)
 

Back
Top