Kriza u Srbiji bar tri godine !

Maksim 3

Iskusan
Poruka
5.334
Nisam ekonomista i necu da mlatim praznu slamu,kao sto to rade svakodnevno nase "patriote" postavljajuci svakojeke teme o kojima nemaju blage veze,nego cu jednostavno prekopirati tekst iz PRESS-a u kojem nasi ekonomisti predvidjaju koliko ce trajati ova ekonomska i finansiska kriza u svetu i kod nas.

Prema ovome sto ovde mozemo procitati,sve ovo sta se desava u svetu je bilo neizbezno i nasa zemlja se nasla u svemu tome i bez obzira ko da je na vlasti u ovom trenutku, efekti te ekonomske krize su tu i niko i nijedna zemlja ne moze pobeci od nje.

http://www.pressonline.rs/page/stories/sr.html?view=story&id=57520&sectionId=37

KRIZA U SRBIJI BAR TRI GODINE

Ekonomska kriza u Srbiji trajaće najmanje koliko bude trajala i u svetu, prema istraživanju u kome su učestvovali direktori kompanija na Svetskom ekonomskom samitu u Davosu, kriza će trajati tri godine

Posle najava sa Svetskog ekonomskog foruma u Davosu, gde je procenjeno da će svetska ekonomska kriza trajati bar još tri godine, naši ekonomisti smatraju da će kriza u Srbiji trajati bar toliko, ako ne i duže!

Rezultati ispitivanja među 1.124 šefova kompanija u 50 država, koje je sprovedeno pred početak foruma u Davosu, pokazali su da svetske kompanije „tri godine ne očekuju poboljšanje i da je cilj preživljavanje". Manje od četvrtine direktora veruje u rast prihoda u 2010, dok 34 odsto bolje poslovanje vidi tek za tri godine.

Malo duže nego u svetu

Ekonomski stručnjaci nemaju dilemu: kod nas kriza može trajati samo duže nego u svetu. Konsultant za strana ulaganja Milan Kovačević kaže za Press da će Srbija više osetiti ekonomsku krizu nego druge zemlje jer je i „sama imala krizu pre dolaska ove svetske".

- Sve zemlje će se braniti od uvoza, tako da Srbija ne može baš da računa da će izvoziti. Svi se trude da kapital zadrže u svojim zemljama, tako da teško možemo da računamo na neke strane investicije. Uz sve to, sami smo imali krizu koja se ogledala u visokoj inflaciji, najvećoj u Evropi. A naše vlasti se ponašaju kao da nemaju dovoljno razumevanja koliko će biti duboka i teška ekonomska kriza - smatra Kovačević.
Aleksandar Stevanović iz Centra za slobodno tržište kaže za Press da su prognoze o trajanju krize nezahvalne, ali ističe i da će se Srbija sa ekonomskim problemima „verovatno duže nositi nego ostatak sveta".

- Naša kriza je malo veća, a posledica je toga što za osam godina nismo sproveli ozbiljne reforme. Kao što reče guverner Jelašić, Srbiji nije potreban lek, već operacija! I zato su sve ove mere o kojima pričaju naši ministri budalaština, jer će možda to biti pomoć za nekoliko preduzeća. Državi je potreban radikalan rez koji će boleti, koji će morati da podrazumeva smanjenje javne potrošnje, otkaze u državnoj upravi i još mnogo čega. Bez toga se ne može napred - kaže Stevanović.


ANKETA: Koliko će u Srbiji trajati kriza, ako će u svetu trajati tri godine?

Slobodan Milosavljević, ministar trgovine: Kriza će trajati najmanje tri godine, budući da je počela kasnije nego u SAD i Evropi. Ali, program koji je Vlada donela treba da ublaži negativne uticaje i jače prelivanje krize iz sveta u Srbiju. Neće biti lako, ali imamo realnu priliku da nadolazeće opasnosti delom pretvorimo u šanse za srpsku ekonomiju usled realno nižih troškova poslovanja u Srbiji u odnosu na EU. To znaju i strani investitori, ali zbog pomoći svojih vlada kojima se nadaju ne smeju to javno da kažu.

Aleksandar Vučić, Srpska napredna stranka: Ako je na skupu u Davosu jasno rečeno da će svetska kriza trajati tri godine, onda to u Srbiji treba pomnožiti sa tri. Zato procenjujem da će ekonomska kriza u Srbiji trajati devet godina.

Srđan Šaper, marketinški stručnjak, funkcioner DS-a: Mislim da će kriza u Srbiji biti iste dužine, ali neće biti tako duboka i fundamentalna, jer nivo nefunkcionalne potrošnje u Srbiji nije ni blizu onog koji postoji na Zapadu.


Stručnjak Ekonomskog instituta Miladin Kovačević, komentarišući istraživanje iz Davosa i predviđanja da će kriza trajati najmanje tri godine, kaže da kompanije nisu merodavne da procenjuju koliko će kriza trajati, već da je za to najbolji MMF.

- MMF predviđa da će svet već 2010. godine pokazati prve znake oporavka. Ova institucija je u novembru prošle godine predvidela da će privredni rast u svetu u 2009. biti između dva i tri odsto, ali su to revidirali i predvideli rast od samo 0,5 odsto. A za 2010. MMF predviđa rast u svetu do tri odsto. Ali u toj analizi doslovce stoji da su i tajming i visina rasta visoko neizvesni - kaže Kovačević.


On naglašava da je situacija u Srbiji još gora jer nije svetska ekonomska kriza jedino s čime naša država treba da se izbori.

- Srbija mora pod hitno da sprovede brojne reforme bez kojih ništa ne može da uradi. Džaba nama svetski rast i džaba nam ako drugi imaju pare kad neće hteti da investiraju kod nas ako ne sprovedemo reforme koje moraju viti vrlo složene - kaže Kovačević.

Različite procene

Saradnik Privredne komore Srbije Goran Nikolić kaže da je vrlo teško i nezahvalno prognozirati koliko bi ekonomska kriza mogla da se zadrži u Srbiji.

- Srbija apsolutno zavisi od sveta! Razne institucije i stručnjaci daju različite prognoze, koje idu od toga da će svet početi da se oporavlja već krajem ove ili početkom sledeće godine, pa do toga da će kriza trajati dve ili tri godine. Međutim, sada tek vidimo njene prave efekte. Organizacija UN za trgovinu i razvoj prognozira da će strane direktne investicije u svetu ove godine opasti za 30 odsto, a već su 2008. pale za 21 odsto! Samo u decembru 2008. u Srbiji je industrijska proizvodnja pala devet odsto, u padu su i izvoz, i uvoz. Očekivan je dalji pad u 2009, a koliko će to da traje ne zavisi od Srbije, koja samo prati svet - kaže Nikolić.
 
Nisam ekonomista i necu da mlatim praznu slamu,kao sto to rade svakodnevno nase "patriote" postavljajuci svakojeke teme o kojima nemaju blage veze,nego cu jednostavno prekopirati tekst iz PRESS-a u kojem nasi ekonomisti predvidjaju koliko ce trajati ova ekonomska i finansiska kriza u svetu i kod nas.

Prema ovome sto ovde mozemo procitati,sve ovo sta se desava u svetu je bilo neizbezno i nasa zemlja se nasla u svemu tome i bez obzira ko da je na vlasti u ovom trenutku, efekti te ekonomske krize su tu i niko i nijedna zemlja ne moze pobeci od nje.

Kako sad to kad su Dinkic i Djelic prdeli da ce kriza zaobici Srbiju, stavise, da ce Srbija profitirati zbog krize??
 
Šta ima veze.Ionako niko neće biti najuren s'posla:
Ulazi direktor u preduzeće i saopštava zaposlenima:Stigla recesija,umanjila se proizvodnja,ekonomska kriza drma globalno,posla nema,moraću da skrešem broj zaposlenih.
Rom: samo ako mi uručite otkaz,tužiću vas za rasnu diskriminaciju!
Musliman : ja ću da vas tužim za versku netoleranciju !
Matorac : mene ako otpustite,čekajte prijavu za diskriminaciju starijih osoba!
Mlad,zdrav,progresivan,obrazovan,kulturan,elokventan,inteligentan,emancipovan,izdepiliran,napredan LDP-ovac:
Ja.....ja......ja sam .....gej,
 
A jel znate šta je izjavila LDP-ovka na sudu kada je sudija pitao koji je deo akta najviše boleo (bilo neko suđenje,okrivljeni se branio ćutanjem,delo : silovanje).
Rekla ovo:
Pa najbolniji deo je bio kad mi je ovaj sivonja zadigao noge pa se zemlja iz opanaka sasula pravo u oči.
 
Naši ekonomisti su prva liga.Predviđali su sve i svašta a o krizi nisu imali pojma dok se nije desila.Tako i Maxim.Treba mu dati diviziju da ne postavlja kilometarske teme.

To je vasa ustaljena matrica,cim vam se nesto ne svidja sta neko drugi napise ili prekopira ,e onda odmah pocinje..mlati...lupa...ne zna nista itd.itd..,ja sam ovde postavio sta ljudi koji su ekonomisti po profesiji , kazu o tome sta ceka svet i Srbiju kao drzavu i nista vise od toga,a sto se to vama ne svidja to je vas problem.

Meni je stvarno zao sto niko od ovih gore ekonomista nije rekao da ce Srbija propasti ako ovi koji su sada na vlasti tu i ostanu,ali ocigledno nije niti ce biti tako i ta vasa katrastroficna predvidjanja nemaju nikakvu osnovu.:ok:

Uostalom ,ako vam je predugo citati sta ljudi kazu ,vi preskocite na stranice patriotskog Kurira jer tamo uvek ima matrijala za vas i jos vise matrijala za otvaranje tema .:dash:
 
To je vasa ustaljena matrica,cim vam se nesto ne svidja sta neko drugi napise ili prekopira ,e onda odmah pocinje..mlati...lupa...ne zna nista itd.itd..,ja sam ovde postavio sta ljudi koji su ekonomisti po profesiji , kazu o tome sta ceka svet i Srbiju kao drzavu i nista vise od toga,a sto se to vama ne svidja to je vas problem.

Meni je stvarno zao sto niko od ovih gore ekonomista nije rekao da ce Srbija propasti ako ovi koji su sada na vlasti tu i ostanu,ali ocigledno nije niti ce biti tako i ta vasa katrastroficna predvidjanja nemaju nikakvu osnovu.:ok:

Uostalom ,ako vam je predugo citati sta ljudi kazu ,vi preskocite na stranice patriotskog Kurira jer tamo uvek ima matrijala za vas i jos vise matrijala za otvaranje tema .:dash:
Opet nisi ništa korisno rekao niti se pozvao na prognoze nekog blistavog demokratskog ekonomskog uma.:)
 
Dzordz Soros je najbolji ekonomista na svetu, najuspesniji menadzer hedz fonda na svetu, sve sto je on predvideo na kraju se i ostvarilo, recimo ono 1992. sa britanskom funtom kada je Soros zaradio preko 1 milijardu dolara za jedan dan na FOREX-u i to uvek sve sto je Soros predvideo bas uvek se na kraju se ostvarilo zapravo, Soros za sadasnje stanje na zapadu koristi termin 'SUPERBUBBLE', znaci SUPERBALON koji se naduvavao dugo, dugo, i sada ce puci i to na veliko, zapad je doziveo svoj vrhunac tzv. "peak" faza privrednog ciklusa 2008. i sad taj "superbubble" pocinje da puca na zapadu, zato Soros kaze da ce zapad propasti. I nikad se zapad vise nece oporaviti od sadasnje krize i bucanja superbubble-a.
A ako kojim slucajem Soros gresi i ako nije u pravu to ce biti prvi put da je Soros omasio u svojim procenama koje su bar do sada uvek bile nepogresivo tacne. Videcemo vec.
 
Izgleda da nikad nece biti oporavka od ove sadasnje krize, a evo i zasto:

http://en.wikipedia.org/wiki/George_soros

Public predictions
Soros' 2008 book, The New Paradigm for Financial Markets, describes a "superbubble" that has built up over the past 25 years and is now ready to collapse

Dzordz Soros sada seli sve svoje novce sa zapada u Kinu. Znaci da ipak ima nade za ovaj svet i za zemaljsku kuglu da ce se osloboditi zapadnog terora.
 

Back
Top