ČEMU CIRKUS?

Espanol

Poznat
Poruka
8.305
Aha, upecani pitanjem! :wink: Tema koju postavljam odnosi se na izgled i karakteristike F1. Nabacaću samo nekoliko pitanja za početak (čisto inženjerski) a forumovci su slobodni da ih šire (dapače, preporučuje se):
- Zašto F1 mora da IZGLEDA baš tako, kao karting nakićen spojlerima. Nije nikako lepa, a u tehničkom pogledu gubi na efikasnosti. Izbačeni točkovi i ramena vešanja, poluge gurači amortizera i drugi detalji, čine je u aerodinamičkom pogledu katastrofalnom. Cx (koeficijent otporu vazduha) je mnogo gori od savremenih kamiona.
- Sportski prototipovi sa zatvorenim (i uglavnom lepim karoserijama) postižu sa slabijim motorima iste ili veće brzine na račun aerodinamike.
- Da bi F1 savladala sve te otpore i postizala te brzine, koristi motore čije su snage 20 - 40 % veće od sličnih vozila zatvorenih karoserijama. To na svakoj trci znači na hiljade litara bespotrebno bačenog goriva.
- Evo ja tek načeo temu. Pitanja ima još puno, vezanih za bezbednost, ekonomiju, ekologiju...
Da ne pominjem mafiju u vidu Bernija Eklestona i slične likove koji su od F1 napravili privatno preduzeće i pleve li pleve...
Izvolite :wink:
 
pojma nema, ali sam cuo da je prednji trap siri od zadnjeg, mada izgleda obrnuto...a i nervira me onaj shumaher, dobar je vozac ali vozi najbolji bolid, pitam se da ga puste da vozi neki drugi dal bi i dalje bio prvi!!!
ps laik sam!
 
Evo moje skrmno misjenje.Kao prvo totalni sam laik ali logika kaze da si ti sa tehnicke strane potpuno u pravu ali.Uvak ima neko ali!Sam znas koliko je para potrebno da se bilo sta organizuje.Od naj obicnijeh piknika pa do ...Formule.Znaci kljucna tacka spektakla je novac.Da bi on stizao mora da postoje reklame,da bi reklame donosile pare trebaju gledaoci u sto vecem broju a iskreno vise ces publike privuci kao klovan nego kao naucnik.Znaci vracamo se na ono hleba i igara pa znaci da nas malo u procentima koji bi rado videli sta ti autici stvarno mogu da izvedu uglavnom nemamo dovoljno parica da tako nesto sebi priustimo a oni tamo koji organizuju sve to kao i u vecini drugih oblasti znaju kako da privuku mase(boje,nalapnice,mackice koje se setaju u krug ,imidzi ...)a obicno su neverovatni duduci oko samog poznavanja automobilizma.Zato nama ostaje da se tehnicki jedemo dok gledamo maskaradu i ....
 
NICS:
Formula 1 se zove Svetski cirkus ako ti se ne svidja nemoj gledati nemam apsolutno nista protiv leteceg svetskog cirkusa a sada si se setio da kritikujes

...Aiii, niksic, nemoj da se nervoziras toliko - ne valja se na prazan stomak... :wink: ...Ja, kao osvedoceni autoritet u oblasti, predlazem da se poradi na estetici, te u tom smislu pitam: A sta fali jamboliji za sedista?... 8) :lol:
 
NICS:
Formula 1 se zove Svetski cirkus ako ti se ne svidja nemoj gledati nemam apsolutno nista protiv leteceg svetskog cirkusa a sada si se setio da kritikujes
Pogrešno! Formulu 1 samo novinarske budale zovu velikim cirkusom. To je u tehničkom, tehnološkom, ekonomskom i svakom drugom pogledu jedan izuzetno ozbiljan posao, u kome usput ljudi stavljaju glavu na tacnu svake sekunde. Tvoj problem je što nisi naučio da čitaš pa si tako jedini potpuno promašio temu.
 
ugadnubaburastem:
NICS:
Formula 1 se zove Svetski cirkus ako ti se ne svidja nemoj gledati nemam apsolutno nista protiv leteceg svetskog cirkusa a sada si se setio da kritikujes

...Aiii, niksic, nemoj da se nervoziras toliko - ne valja se na prazan stomak... :wink: ...Ja, kao osvedoceni autoritet u oblasti, predlazem da se poradi na estetici, te u tom smislu pitam: A sta fali jamboliji za sedista?... 8) :lol:
Nana kao i obično pravo u centar. Da malo pojasnim, propisi za F1 obuhvataju uglavnom zapreminu ( i vrstu )motora, gabarite, težinu i nekoliko stavki vezanih za ograničenja po pitanju elektronskih i mehaničkih pomagala. NIGDE ne piše da F1 mora da izgleda ovako kako izgleda. Osim estetskog momenta koji je katastrofa, svojom (ne) aerodinamikom F1 je isto što i šifonjer na točkovima, bespotrebni žderač energije, jer da bi se sve to "guralo" kroz vazduh brzinama koje postiže potpuno bespotrebno se arči snaga motora (čitaj u jednoj sezoni stotine hiljada litara skupog goriva). Za neobaveštene, litar tih "naivnih" goriva koštaju između 40 i 50 EUR. Kalkulator u ruke pa računajte litara po trci x broj vozila x broj trka x hiljade kilometara treninga...
Tema je postavljena za pametne, razložne i radoznale, nikako za uspaljene i nepismene. Guramo dalje. :wink:
 
Ma Formula jedan je danas samo jedan ogroman biznis.A sto se tice aero dinamike ja mislim da formula mora onako da izgleda.Da nemora zasto bi je ovi sto je prave napravili onakvu.Sve ima svoje "zasto" ali ima i "zato".
 
[quote="Espanol
[/quote]Nana kao i obično pravo u centar...Tema je postavljena za pametne, razložne i radoznale, nikako za uspaljene i nepismene... :wink: [/quote]

...Blagodarim PP, uz citat: Sluzimo narodu... :wink: ...A, da niste Vi u srodstvu sa onim Don Kihotom, mozda...?... :wink: ...Nego, odo' po kantice, bice biznisa sa tom deviznom chorbom, puni smo iskustva, a ni elana nam ne hfali... :lol: ...Ljubac
 
Cheaf:
Ma Formula jedan je danas samo jedan ogroman biznis.A sto se tice aero dinamike ja mislim da formula mora onako da izgleda.Da nemora zasto bi je ovi sto je prave napravili onakvu.Sve ima svoje "zasto" ali ima i "zato".
...jer kad je bilo zašto, a da nije bilo zato (Radovan III). Imaš li neki noviji podatak od onog iz prve rečenice? Pa temu sam upravo i načeo zato što F1 uopšte NE MORA da izgleda tako. Hoće li forumovci najzad početi pažljivo da čitaju? :roll:
 
Espanol:
Cheaf:
Ma Formula jedan je danas samo jedan ogroman biznis.A sto se tice aero dinamike ja mislim da formula mora onako da izgleda.Da nemora zasto bi je ovi sto je prave napravili onakvu.Sve ima svoje "zasto" ali ima i "zato".
...jer kad je bilo zašto, a da nije bilo zato (Radovan III). Imaš li neki noviji podatak od onog iz prve rečenice? Pa temu sam upravo i načeo zato što F1 uopšte NE MORA da izgleda tako. Hoće li forumovci najzad početi pažljivo da čitaju? :roll:
Eh da izvinjavam se ali ne sad,mozda sutra posto to moze da bude po duzi tekst.
 
Espanol:
Cheaf:
Ma Formula jedan je danas samo jedan ogroman biznis.A sto se tice aero dinamike ja mislim da formula mora onako da izgleda.Da nemora zasto bi je ovi sto je prave napravili onakvu.Sve ima svoje "zasto" ali ima i "zato".
...jer kad je bilo zašto, a da nije bilo zato (Radovan III). Imaš li neki noviji podatak od onog iz prve rečenice? Pa temu sam upravo i načeo zato što F1 uopšte NE MORA da izgleda tako. Hoće li forumovci najzad početi pažljivo da čitaju? :roll:
Ma forumovci citaju ali nisu tehnicki potkovani da ti pariraju.Nemoj da se srdis nego daj one nase poznavaoce da razbudimo pa da ovo bude super Sta sve moze da se skine sa formule a sta vredi dodati.Mozda i neke promene u koriscenju materijala osnove i tako dalje.Ako sam dobro procitala to je bila ideja.
 
rajlovac88:
Espanol:
Cheaf:
Ma Formula jedan je danas samo jedan ogroman biznis.A sto se tice aero dinamike ja mislim da formula mora onako da izgleda.Da nemora zasto bi je ovi sto je prave napravili onakvu.Sve ima svoje "zasto" ali ima i "zato".
...jer kad je bilo zašto, a da nije bilo zato (Radovan III). Imaš li neki noviji podatak od onog iz prve rečenice? Pa temu sam upravo i načeo zato što F1 uopšte NE MORA da izgleda tako. Hoće li forumovci najzad početi pažljivo da čitaju? :roll:
Ma forumovci citaju ali nisu tehnicki potkovani da ti pariraju.Nemoj da se srdis nego daj one nase poznavaoce da razbudimo pa da ovo bude super Sta sve moze da se skine sa formule a sta vredi dodati.Mozda i neke promene u koriscenju materijala osnove i tako dalje.Ako sam dobro procitala to je bila ideja.
Na Formule pre svega treba dodati potpuno drugačije karoserije koje bi boljom aerodinamikom pojednostavile ( i pojeftinile) motore smanjujući im snagu uz istu brzinu i ubrzanje. Deo energije koje bi pri udarima preuzimala karoserija smanjila bi troškove izrade sadašnjih centralnih boksova (kako to obavešteni novinari zovu "šasijama"), na račun jeftinijih materijala. Sve bi to povećalo masovnost i dalo šansu siromašnijim timovima koji imaju puno znanja i dobrih vozača, ali...Stariji učesnici verovatno se sećaju 60 i 70- ih godina kada je bilo puno timova sa izjednačenim šansama (Hesket, Merč, Lola, Izo...)koji su mogli da nastupaju i sa jednim automobilom. Ukratko, navijam za smanjenje troškova razvoja, jednostavniju mehaniku, što manje elektronike a što više učešća vozača, što bi sve dalo više šansi siromašnijim timovima. Dobar primer je američka Formula KART, koja je 3-4 puta jeftinija od F1, a brža i atraktivnija za gledanje. Nema elektronike, vozači ručno "šaltuju", u boksovima nema 30 ljudi, četiri mehaničara rade sve, i da ne nabrajam. :idea:
 
"što bi sve dalo više šansi siromašnijim timovima"
Eto pre dve sezone nestade "Arovs" sa J.Verstapenom
koji su kod mene gajili simpatije. Posledica nemastine.
Doduse Verstapen se posle pojavio u Minardiju no bez rezultata - sto je bilo za ocekivati. Sad je cini mi se test vozac za neki tim - ispravite me ako sam negde pogresio. :?: :!:
 
ikksx:
"što bi sve dalo više šansi siromašnijim timovima"
Eto pre dve sezone nestade "Arovs" sa J.Verstapenom
koji su kod mene gajili simpatije. Posledica nemastine.
Doduse Verstapen se posle pojavio u Minardiju no bez rezultata - sto je bilo za ocekivati. Sad je cini mi se test vozac za neki tim - ispravite me ako sam negde pogresio. :?: :!:
Nisi pogrešio, nestali su mnogi slavni timovi, Brebem, Lotus, Merč, pa sve do Benetona. Znači timovi iz samog vrha koji su osvajali i svetske šampionate. Sada imaš bukvalno tri grupe:
-Ferari iza koga zaleže veliki FIAT
- Mc Laren iza koga je Mercedes i
- Vilijams sa BMW
Srednji red su već finansijski i tehnološki slabiji
Reno i Tojota i da kažemo Zauber (zahvaljujući Ferarijevim motorima) i Jaguar iza koga je Ford.
Sve ostalo je puka sirotinja koja se svake godine grči da uopšte isprati celu sezonu.A tu su pre svega meni dragi timovi kao Džordan ili Minardi. :cry:
 
Espanol:
ikksx:
"što bi sve dalo više šansi siromašnijim timovima"
Eto pre dve sezone nestade "Arovs" sa J.Verstapenom
koji su kod mene gajili simpatije. Posledica nemastine.
Doduse Verstapen se posle pojavio u Minardiju no bez rezultata - sto je bilo za ocekivati. Sad je cini mi se test vozac za neki tim - ispravite me ako sam negde pogresio. :?: :!:
Nisi pogrešio, nestali su mnogi slavni timovi, Brebem, Lotus, Merč, pa sve do Benetona. Znači timovi iz samog vrha koji su osvajali i svetske šampionate. Sada imaš bukvalno tri grupe:
-Ferari iza koga zaleže veliki FIAT
- Mc Laren iza koga je Mercedes i
- Vilijams sa BMW
Srednji red su već finansijski i tehnološki slabiji
Reno i Tojota i da kažemo Zauber (zahvaljujući Ferarijevim motorima) i Jaguar iza koga je Ford.
Sve ostalo je puka sirotinja koja se svake godine grči da uopšte isprati celu sezonu.A tu su pre svega meni dragi timovi kao Džordan ili Minardi. :cry:
Voleo bih, ako znas, malo doobjasnjenje o tom Minardiju. I meni su dragi zasto da ne, mada ne kao Arovs nekad ali,...
Zasto su uvek bas tako slabi, na prvi pogled bolid nije nakaradan - fizicki - da li je stvar u motoru ili ing. ne znaju podesiti aerodinamiku???
Mislim oni su uvek zadnji, ali onda ide nekoliko praznih mesta pa tek onda predzadnji :cry: :?:
 
Minardi je jedan stvarno sjajan mali tim pun znanja (neke od inženjera dugo i lično poznajem) ali..Natežu jadni sa novcem i šta ti vredi sve znanje kad ne možeš da pazariš konkurentan motor, da platiš ispitivanja u aerodinamičkim tunelima, da imaš pneumatike iz prve klase, angažuješ vrhunske vozače...Ali je uz sve to zadivljujuć njihov entuzijazam i želja za učešćem. Daće Bog da i njima krene, i drugim timovima koji se muče i upravo zato i navijam za normalnije propise u kojima će svi imati šanse.
 
Ma meni uvek zao bre onih sto su zadnji skoro svaki put.Ma ja mislim da ako ovako nastave uskoro ce ukinuti F1 ili ce naci neko resenje oko tih prokletih izdataka.Lako je ovima velikim timovima da daju pare svake godine za nove modele i za usavrsavanje a ovi drugi se moraju stisnuti.
 
Cheaf:
Ma meni uvek zao bre onih sto su zadnji skoro svaki put.Ma ja mislim da ako ovako nastave uskoro ce ukinuti F1 ili ce naci neko resenje oko tih prokletih izdataka.Lako je ovima velikim timovima da daju pare svake godine za nove modele i za usavrsavanje a ovi drugi se moraju stisnuti.
O tome pričam Poglavico, dati šansu svima normalnijim propisima pa onda ravnopravna šorka. (Pa makar me Nana spakovala uz onog zemljaka, mislim Don Kihota). :wink:
 
Espanol:
Cheaf:
Ma meni uvek zao bre onih sto su zadnji skoro svaki put.Ma ja mislim da ako ovako nastave uskoro ce ukinuti F1 ili ce naci neko resenje oko tih prokletih izdataka.Lako je ovima velikim timovima da daju pare svake godine za nove modele i za usavrsavanje a ovi drugi se moraju stisnuti.
O tome pričam Poglavico, dati šansu svima normalnijim propisima pa onda ravnopravna šorka. (Pa makar me Nana spakovala uz onog zemljaka, mislim Don Kihota). :wink:
Da,jer vise nije zanimljivo kad tu vise nema ko da se trka i da se tu vidi zestina trke,da se vidi borba kao one godine kad je Hakinen bio na vrhu.Tada je stvarno bilo mnogo zabavnije.A danas se malte ne vec zna u napred ko ce da pobedi a ko da izgubi a to znaci manje gledalaca,manje gledalaca manje para i tako to ide i na kraju vise nema F1.Prc i eto gde smo.
 
Cheaf:
Espanol:
Cheaf:
Ma meni uvek zao bre onih sto su zadnji skoro svaki put.Ma ja mislim da ako ovako nastave uskoro ce ukinuti F1 ili ce naci neko resenje oko tih prokletih izdataka.Lako je ovima velikim timovima da daju pare svake godine za nove modele i za usavrsavanje a ovi drugi se moraju stisnuti.
O tome pričam Poglavico, dati šansu svima normalnijim propisima pa onda ravnopravna šorka. (Pa makar me Nana spakovala uz onog zemljaka, mislim Don Kihota). :wink:
Da,jer vise nije zanimljivo kad tu vise nema ko da se trka i da se tu vidi zestina trke,da se vidi borba kao one godine kad je Hakinen bio na vrhu.Tada je stvarno bilo mnogo zabavnije.A danas se malte ne vec zna u napred ko ce da pobedi a ko da izgubi a to znaci manje gledalaca,manje gledalaca manje para i tako to ide i na kraju vise nema F1.Prc i eto gde smo.

...Vala, bash prc... :roll:
 
Espanol:
Cheaf:
Ma meni uvek zao bre onih sto su zadnji skoro svaki put.Ma ja mislim da ako ovako nastave uskoro ce ukinuti F1 ili ce naci neko resenje oko tih prokletih izdataka.Lako je ovima velikim timovima da daju pare svake godine za nove modele i za usavrsavanje a ovi drugi se moraju stisnuti.
O tome pričam Poglavico, dati šansu svima normalnijim propisima pa onda ravnopravna šorka. (Pa makar me Nana spakovala uz onog zemljaka, mislim Don Kihota). :wink:
Daj sad Esp. prosiri mi vidik, tj. sta podrazumevas pod normalnijim propisima tj. sta bi to po tebi trebalo da se uradi. Ovako ce ostati 3 do 4 ekipe i to je sve, pa zar nisu rekli da su za ovu sezonu isfinansirali(Barny) Minardi, jer vec bez njega to vise nije to. :?:
 
ikksx:
Espanol:
Cheaf:
Ma meni uvek zao bre onih sto su zadnji skoro svaki put.Ma ja mislim da ako ovako nastave uskoro ce ukinuti F1 ili ce naci neko resenje oko tih prokletih izdataka.Lako je ovima velikim timovima da daju pare svake godine za nove modele i za usavrsavanje a ovi drugi se moraju stisnuti.
O tome pričam Poglavico, dati šansu svima normalnijim propisima pa onda ravnopravna šorka. (Pa makar me Nana spakovala uz onog zemljaka, mislim Don Kihota). :wink:
Daj sad Esp. prosiri mi vidik, tj. sta podrazumevas pod normalnijim propisima tj. sta bi to po tebi trebalo da se uradi. Ovako ce ostati 3 do 4 ekipe i to je sve, pa zar nisu rekli da su za ovu sezonu isfinansirali(Barny) Minardi, jer vec bez njega to vise nije to. :?:
Mislim pre svega na smanjenje zapremine motora (što se već godinama predlaže), jednostavniju konstrukciju uz manje elektronike, manjak elektronike u transmisiji tj. povratak na klasične menjače gde bi vozači dokazivali pravi majstorluk( kao u američkom KART- u), promenu oblika karoserije koja bi uz veću bezbednost aerodinamikom omogućila iste brzine uz manje motore i manju potrošnju goriva... Ima toga puno, ali evo za početak.
 

Back
Top