Definicija dushe
Strana 1 od 4 1234 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 84

Tema: Definicija dushe

Buduća legenda Jacob (avatar)
    Učlanjen
    20.10.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    688

Podrazumevano Definicija dushe

Da probamo da definisemo pojam "Dusha"

I nemoj neko da mi ovde copy/paste kilometarske citate iz nekih knjizurina,napisite vasim recim kako shvatate dusu
    Tek kad ti komarac sleti na jaja, shvatis da se nesporazumi mogu resiti nenasilnim putem

Zainteresovan član
    Učlanjen
    12.04.2007.
    Pol
    ženski
    Java (with Daky), trenutno+ cogi (prva ljubav)
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Mani me se, ja sam čovek u ženskom telu

Znam da nije Džordž u pitanju. Ni Pol. Treći nisam zagledala.
    Mada za ovog pod brojem dva može da se kaže da je geografska odrednica u pitanju,
    tek slučajno vlastito ime.

Duša je vlastita imenica ženskog roda u augmentativu.
    Kad nećeš da kažeš "Dušica", namerno.

Eto, pa nek se jave ostali filosofi da apsolviraju terminologiju i eshatologiju, šta već ko preferira...

da sam znala samo....
    koleno

Legenda
    Učlanjen
    02.09.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: Definicija dushe

Teshko pitanje kolega.
    Prvo jesmo li razgranichili da samo ljudi imaju dushu ili...

Elita
    Učlanjen
    06.05.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    11
    Reputaciona moć
    0

Duša je zelene boje, teška 21 gram, parazitira ljudska bića i kučiće vlažnih očiju. Vernici u njoj drže savest i opravdanja zašto ne rade ono što bi trebalo da rade i zašto rade ono što ne bi trebalo da rade.
    Duša napušta domaćina u trenutku smrti, a pre toga ne postoji.

Domaćin pirox (avatar)
    Učlanjen
    16.01.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    66

Ajmo malo naučno sagledati stvar.Definisati dušu je isto kao definisati energiju u prostoru.

Elita
    Učlanjen
    06.05.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    11
    Reputaciona moć
    0

Energija u prostoru bila bi... zračenje?

Elita Sizif (avatar)
    Učlanjen
    04.07.2003.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    2096

Citat Original postavio Jacob Pogledaj poruku
    Duša je poetski izraz za "software" koji se vrti u našem telu, iliti "hardware-u"

Naravno, kao što se ni jedan softver ne može izvršavati ako nema hardvera, tako ne postoji ni duša van tela. U softver određenih ljudi je često ugrađena notorno pogrešna ideja da njegov softver može da funkcioniše bez hardvera. Naravno nije potrebno mnogo da se shvati da je to samo ugrađeno zato da se program ne bi osećao loše dok ne dođe do neizbežnog, terminalnog kvara hardvera.

I tako...

Domaćin pirox (avatar)
    Učlanjen
    16.01.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    66

Citat Original postavio Zazijavalo Pogledaj poruku
    Energija u prostoru bila bi... zračenje?
    Zračenje može da se izmeri i da se definiše.Ali postoje zračenja koje jednostavno instrumenti ne mogu da registruju.Recimo možda si čuo za tahione.

Početnik
    Učlanjen
    30.01.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Naravno, kao što se ni jedan softver ne može izvršavati ako nema hardvera, tako ne postoji ni duša van tela. U softver određenih ljudi je često ugrađena notorno pogrešna ideja da njegov softver može da funkcioniše bez hardvera. Naravno nije potrebno mnogo da se shvati da je to samo ugrađeno zato da se program ne bi osećao loše dok ne dođe do neizbežnog, terminalnog kvara hardvera.

I tako...
    Veliko nepoznavanje komjuteristike je pokazano ovde u ovom postu. Ja licno sam programer, i znam da izmedju softvera i hardvera i nema razlike, jedino to sto je softver nesto sto je za nas smisleno i zanimljivo, ali on je ipak deo hardvera, odnosno, trenutno stanje na nekim od njegovih promenjivih elemenata. Ima promenjivih elemenata (recimo, ventilator, menja polozaj) koji nam nisu zanimljivi, mada bi i oni mogli biti "softver" ako bi neko bio dovoljno lud da pravi programe koji ce (recimo) nekome sa kim on komunicira preko neta ubrzati ili usporiti ventilator na proc. [mogu da se naprave] ili na napajanju ako dugo ne odgovara... Da bi softver imao smisla, (tj. da bi te promene na hardveru imale smisla) onda mora neko (mi) da ih i vidi.

PS. Kao programer mogu da ti kazem da niko jos u program ne ubacuje kodove da bi se program ako dodje do baga hardvera osecao bolje. Program i jeste hardver, softver i jeste hardver.

Ne ubacuju programeri nista nematerijalno u hardver, sto bi se od hardvera moglo razlikovati. U cemu je jedina razlika = to sam naveo.

Dakle, poredjenje ti je lose, netacno, i ne znam kakve fantazije imas o kompjuterima, ali ocigledno da si pun deluzija o njima.
    Poslednji put ažurirao/la AkoJednomVidisMariju : 30.01.2009. u 16:53

Elita
    Učlanjen
    15.09.2008.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    24
    Reputaciona moć
    0

I nemoj neko da mi ovde copy/paste kilometarske citate iz nekih knjizurina,napisite vasim recim kako shvatate dusu
    Dusa je po mom misljenju ziva energija u sadejstvu s organizmom. Energija data od Boga. Nju sacinjavaju nivoi svesti i nivoi koji su izvan svesti. Nivo svesti, koji je nama obicnim smrtnicima dovoljan, ali stvarno mislim dovoljan, sacinjavaju sveto trojstvo psihickog, fizickog i emotivnog. Dusa je neodvojiva od tela dok je bice zivo, mada postoje teorije da ona moze napustati i vracati se u telo (u to ja ne verujem), a napusta je kad nastupi fizicka smrt.
    Kuda dalje ide, ne znam, ali verujem u Boga i jedino savrsenstvo - savrsenstvo Bozije ljubavi i dobrote.

Elita
    Učlanjen
    06.05.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    11
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio pirox Pogledaj poruku
    Zračenje može da se izmeri i da se definiše.Ali postoje zračenja koje jednostavno instrumenti ne mogu da registruju.Recimo možda si čuo za tahione.
    Načuo sam nešto.
    Ispada da su to čestice koje su suviše nestabilne da bi postojale.
    Tako nekako.

Elita Sizif (avatar)
    Učlanjen
    04.07.2003.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    2096

Ne postoji dokaz za postojanje tahjona. (Mada ne postoji ni dokaz da ne postoje, ali je to uglavnom irelevantno, jer imaju svoju funkciju u teoriji.)

Tahjoni su samo hipotetički koncept. Isto kao i duša. Jedina je razlika što se tačno zna kakvi bi bili da postoje, jer su vrlo precizno definisani, a za dušu se to ne zna, pošto je duša prilično nedefinisan koncept.

Elita Sizif (avatar)
    Učlanjen
    04.07.2003.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    2096

Citat Original postavio JauLJubavVerujem Pogledaj poruku
    Dusa je po mom misljenju ziva energija u sadejstvu s organizmom. Energija data od Boga..
    Ah, kako lep konglomerat poetike, religije i metafizike. Jes' da nije tačan, ali solidno zvuči.

Početnik
    Učlanjen
    30.01.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Dakle, softver ne postoji, postoje samo programabilni delovi hardvera. Podela na softver i hardver je cisto ljudska i subjektivna (dakle, tehnicka), a u samom kompjuteru nema te podele. Samo programiranje je opet hardverski cin, gde najvazniju ulogu igraju prsti i zice koje sprovode to od tastature..., a i sam kompjuter nema pojma o toj podeli, jer, i ako ne moze znati istinu, bar ne stvara ni iluzije, a nema ni emocije, mada je moguce napraviti program koji ce na ekran izbaciti (slovima) "osecam se lose" sto je samom kompjuteru sejedno, on je mrtva stvar. Dakle, moze se kompjuter naterati da oponasa "ispoljavanje emocija", a razlika izmedju dozivljavanja emocije i ispoljavanje necega sto lici na ljudsko ispoljavanje emocije je nebo-zemlja.

Siziv izgleda projektuje metafiziku i religiju na kompjutere. Sve zbog jebenih tranzistora, koji izvrsavaju Bulanove operacije OR, XOR.. itd.
    Poslednji put ažurirao/la AkoJednomVidisMariju : 30.01.2009. u 16:58

Početnik
    Učlanjen
    30.01.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Dusa uopste nije nedefinisan koncept. Definise se kao nesto sto automatizuje telo i predsvesno, i kao nesto sto je automatizovano od strane Ja. Jos od vremena stare grcke se tako definise.
    Poslednji put ažurirao/la AkoJednomVidisMariju : 30.01.2009. u 16:38

Početnik
    Učlanjen
    30.01.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

"Nivo svesti, koji je nama obicnim smrtnicima dovoljan, ali stvarno mislim dovoljan" Dakle, narkomani nisu obicni smrtnici?

Elita
    Učlanjen
    06.05.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    11
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio AkoJednomVidisMariju Pogledaj poruku
    Dakle, softver ne postoji, postoje samo programabilni delovi hardvera. Podela na softver i hardver je cisto ljudska i subjektivna, a u samom kompjuteru nema te podele. Samo programiranje je opet hardverski cin, gde najvazniju ulogu igraju prsti i zice koje sprovode to od tastature..., a i sam kompjuter nema pojma o toj podeli, jer, i ako ne moze znati istinu, bar ne stvara ni iluzije, a nema ni emocije.
    Zapravo, ne postoji hardver, već je to samo privid softvera.
    Hardver bez softvera ne postoji, a softver bez hardvera postoji, al nema di da se učita.

Domaćin pirox (avatar)
    Učlanjen
    16.01.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    66

Citat Original postavio Zazijavalo Pogledaj poruku
    Načuo sam nešto.
    Ispada da su to čestice koje su suviše nestabilne da bi postojale.
    Tako nekako.
    Ne bih rekao da su nestabilne.Pošto sve pokazatelji ukazuju na to da na tu česticu ne utiču nikakve sile,pa čak nema ni ograničenu brzinu.Znači kreću se brže od svetlosti i prolaze kroz materiju bez ikakvih prepreka.

Domaćin pirox (avatar)
    Učlanjen
    16.01.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    66

Citat Original postavio Sizif Pogledaj poruku
    Ne postoji dokaz za postojanje tahjona. (Mada ne postoji ni dokaz da ne postoje, ali je to uglavnom irelevantno, jer imaju svoju funkciju u teoriji.)
    Ne bi se naučnici tako grozničavo bavili tom česticom da su uvereni da ne postoji.Ipak oni mnogo više znaju od nas.

Početnik
    Učlanjen
    30.01.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Postoji, sve na kompjuteru je hardver bez softvera. Softver ne postoji. Softver je samo nas trag u hardveru, kao sto je trenutna temperatura koju "zeli" da dostigne klima uredjaj samo posledica naseg pritiska na ono dugme...

Elita
    Učlanjen
    06.05.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    11
    Reputaciona moć
    0

Ne bih rekao da su nestabilne.Pošto sve pokazatelji ukazuju na to da na tu česticu ne utiču nikakve sile,pa čak nema ni ograničenu brzinu.Znači kreću se brže od svetlosti i prolaze kroz materiju bez ikakvih prepreka.
    Nema nikakvih pokazatelja.
    Suviše su brzi da bi postojali.
    Inače, informacija se ne može prenositi brzinom većom od svetlosti, tako da su kao eventualna ambalaža za pakovanje duše prilično neupotrebljivi. Kad bi postojali, mislim.

Početnik
    Učlanjen
    30.01.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Ne bi se naučnici tako grozničavo bavili tom česticom da su uvereni da ne postoji.Ipak oni mnogo više znaju od nas.
    A sto radis kad vidis da se 2 naucnika u vezi iste stvari, 2 naucnika koji imaju diplomu za istu oblast, totalno razlikuju u statovima, dijametralno, u misljenjima? Onda izaberes da verujes onome koji vise ide na ruku tvojim pred-gledanje-te-emisije-postojecim verovanjima, je li?

Učlanjen
    20.10.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    688

Dusha za mene postoji samo u poeziji

Dusha je skup emocija i samo je poetski naziv za osecanja.

Ne odlazi nigde posle smrti jer bez mozga nema dushe tj. emocija.

Dusha umire sa telom.

I ljudi nisu jedini koji imaju dushu
    Tek kad ti komarac sleti na jaja, shvatis da se nesporazumi mogu resiti nenasilnim putem

Aktivan član Frank Lampard (avatar)
    Učlanjen
    23.04.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    72

Dusha za mene postoji samo u poeziji

Dusha je skup emocija i samo je poetski naziv za osecanja.

Ne odlazi nigde posle smrti jer bez mozga nema dushe tj. emocija.

Dusha umire sa telom.

I ljudi nisu jedini koji imaju dushu
    Ako vec kazes da postoji samo u poeziji, kako onda kazes da postoji kod covjeka kad kazes da Dusa umire sa tijelom?

Zasto se kaze da neki grad , mesto imaju dusu, a onda u raspravci se kaze : Pa to je duh grada, duh jednog vremena.
    Duh/dusa?
    Ja uvijek imam izbor, ali isto tako moram da znam da čak i u slučaju kada ništa ne izaberem, ja sam ustvari nešto izabrao.
    ŽAN POL SARTR

Učlanjen
    20.10.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    688

Citat Original postavio Frank Lampard Pogledaj poruku
    Ako vec kazes da postoji samo u poeziji, kako onda kazes da postoji kod covjeka kad kazes da Dusa umire sa tijelom?

Zasto se kaze da neki grad , mesto imaju dusu, a onda u raspravci se kaze : Pa to je duh grada, duh jednog vremena.
    Duh/dusa?
    Hahaha

Pa kad kazem "u poeziji" mislim da postoji samo kao poeticni naziv za ljudsku emociju,nista vise.

Umire sa telom jer je emocija proizvod mozga,kada mozak umre umire i dusa

Slične teme

1. <><><>DEFINICIJA<><><>
    Autor KimLee u forumu Politika
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 06.11.2007., 03:30
  2. Za spashene dushe...
    Autor GoshuMaster u forumu Azija, Afrika i Australija
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 25.11.2006., 00:10
  3. Filozofija kao pogonsko gorivo dushe
    Autor msch81 u forumu Filozofija
    Odgovora: 25