Kako je aristotel dobio JMBG?

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.247
Iliti kako drustvo DANAS od aristotela napravi pojedinca pripadnika danasnjeg drustva, koje su to promene, kakvo je to drustvo?


Moze li se naciniti korak ka vremenskom distanciranju od oblikovanja jednog vremena dok smo jos uvek u tom vremenu?

Vidimo li neke maske bez otvora za oci koje danasnje drustvo namesta pojedincu...sto utice na nase razmisljanje, bitnije nego na ponasanje....ponasanje je konformno manje vise uvek....ne mozes biti biser medju svinjama po ponasanju.....

Hajde sto znam da je to moguce spoznati, nego da li vi to mozete spoznati?
Da li mozete reci da je humanost glupost, da su ljudi skloni iskoristavanju i zloupotrebljavanju drugih , a da ih opet mozemo smatrati finim, naprednim i elokventnim...
Kao sto je aristotel mogao u svom vremenu zamisliti i reci neke stvari koje su tako daleko od realnosti zivota tog vremena....
 
Dakle u centru paznje je pitanje (metafora) kako je Aristotel dobio JMBG?

Aristotelova filozofija je siroka oblast. Nekoga ko se bavio logikom , metafizikom, istorijom,knjizevnom teorijom,zologijom,retorikom,politickom teorijom,psihologijom, etikom,hemijom, biologijom i fizikom smestiti u jednu rec "Arsitotel" i to na nacin metafore, gde je Aristotel gradjanjin sadasnjeg drustva ..... .
To je ispravna metafora kada su neke Aristotelove misli u pitanju, a nema nikakve veze kada su druge njegove misli u pitanju.
Aristotelova nauka, iako je trajala milenijumima kroz ceo srednji vek i skolastiku, danas predstavlja samo istorijsku zanimaciju.
Druga je stvar sa njegovom logikom, delima ORGANON i Metafizika ,njegovom silogistikom koja je vazila i vazice dok je ljudske svesti. itd.itd.

Mada izgleda da je tvoje pitanje ustvari kako biti ispred svog drustva i vremena ? Pa tu je i odgovor. Tako sto cemo u svojim razmisljanjima odbaciti naucne spekulacije koje ce kad tad biti pregazene kao besmislice, i jedino se baviti neposrednim cinjenicama svesti i filozofijom zasnovanoj na njima ., a koje zato sto su neposredne, vazice dok vazi covekov razum kao takav. Takodje nas takvo znanje moze pribliziti soptvenom sustinskom bicu.
Nema vaznije stvari na ovom svetu od toga.

Put gnostika , put znanja, put filozofa !
 
Mislim,da niste vas dvojica malo preterali sa vasim "sukobljavanjima misljenja" ?! Kada sam dosao na ovaj forum,dosao sam zbog toga sto volim filozofiju i trudio sam se,ne uvek uspesno,da privucem-o mlade ljude,da im pomognemo da shvate da filozofija nije takav bauk,vec umetnost,poput knjizevnosti,umetnosti,jednom recju lepota i umetnost zivljenja.Ja bas nisam uspeo u tome,ali sam hteo ! A,meni se cini da vi radite suprotno - strasite i odbijate ljude od filozofije i ovog foruma. Mislite malo o tome. Mislite,bre !
 
Moze li se naciniti korak ka vremenskom distanciranju od oblikovanja jednog vremena dok smo jos uvek u tom vremenu?

E,bre,patak (ono tuzni izostavljam,to je vec,tvoj izbor),trenutno pijem pivo,a neko mi drustvo ovde.Sad,jedno zensko je odavno ovde na forumima,ona me je i nagovorila da ti sada odgovorim. A, gle,ona je napustila krstaricu zbog slicnih stvari?! Doduse,nije zbog filozofije.Sada,mozda izgleda da ti temu opstruisem,ali,tesko da bih te i bez piva razumeo ste si rekao. A,onaj moj prethodni post je imao smisla,imao. Nije dovoljno znati filozofiju,treba to znati i preneti.
A,povodom piva,koga se mnogi (narocito zene) groze,strase se - jedna istinita anegdota:
Sede za stolom vise filozofa.Jedan kod nas,od najvecih,i jedan mlad,koji tek postaje.Naruci ovaj u kafani viski,a ovaj najveci pivo.
Na to ce mladi- "Dajte,kolega,vi ste cuveni filozof,kako mozete da narucite pivo?
- A,sto, i Hegel je pio pivo-odgovori cuveni filozof.
-Da,dragi kolega,ali,vi niste Hegel-rece mladi."
Eto. To nikako nemoj shvatiti da hocu ovu tvoju tamu da opstruisem,ili kako vec,nego da je ozivim.I,sada vise necu,ali,ipak ne razumem sta si hteo reci. A to nas vraca na moj prethodni post ! Ne strasite ljude ! Nije ovaj forum nicija privatna svojina !
A,cini mi se,da sve vise to postaje! Ne govorim ovde o tebi,mada si i ti u tome. Ipak,sneg je jos uvek,da se ne svadjamo, :sanke:
 
Hajde munjin model....komunikacije.....tackicama......asocijacijama.....

-Drustvena dresura i konformno usaglasavanje pojedinca da bi ziveo, druzio se i ne bio odbacen od strane pojedinaca i celog drustva....
-Mediji i opste prihvaceno , stereotipi, mediokritetski opste prihvaceni aksiomi (to je narocito opasno)...
-Istorija filozofije , istorija, menadzment, psihologija, metode prevazilazenja percepcionih ogranicenja i logika kao nauka o logickim greskama (tu svrhu joj vidim , ostalo tu i tamo)...
-Nadvisiti ekonomsku , materjalnu situaciju u kojoj se nalazis, tek toliko da je ne primecujes pri razmisljanju....
-Nadvisiti mentalne obruce , obruce uzora , bilo da su oni overeni u nekom drugom vremenu (pa i aristotel,nice u nasem vremenu) i posmatrati danasnje vreme bez ikakve , cak i prividne namere da uticete na danasnje odnose, blisku buducnost ....
Jer onda ce odmah da vam se izoblikuje nacin razmisljanja u tom pravcu, to je toliko neprimetno , ali zarazno ....

Svrha toga?
Mentalna stabilnost, entuzijazam, motivi, prostor ispoljavanja, domen (prostor eksponiranja)....
Sve to mora biti uklopljeno da bi osoba sa JMBG bio na tragu aristotela....a verovatno je i aristotel morao da resi neke od ovih problema....
 
Boze,patak,opet te ne razumem.Ode drustvo,a ja ostah pijan.Ali,ti meni ne odgovori.Ili ja,tu visokku filozofiju ne razumem.A,Aristotel je (da bar probam da budem BLIZU ove teme) ideju filozofije spajao s(a) mogucnostu davanja dobrih saveta (eubulija). Sad ne bih dalje o Aristotelu,ali mi se cini da ovde ljudi daju pogresne interpretacije.
To,opet,strasi i plasi nove koji dodju na ovaj forum ! Dakle,Aristotel,je i danas kao i juce isto! JMBG su dobili danas oni koji su hteli. Nisam hteo da se sa tobom prepirem,ovo sto kazem odnosi se na deo foruma.Tacnije,ono sto sam u prethodnim postovima rekao. Ne Plasite i ne odbijajte ljude od filozofije ! I,opet,patak,izadji malo,sneg je,hajde na...:sanke:
 
Ja sve mislio da mi je prizemna filozofija, jer je filodoxia u mnogim pristupima, ali ova tema stvarno teži da odvoji filodoxiju , ali i stalešku filozofiju , onu koja se prenosi iz prošlosti i tako krade autoritet na prošlom , bavi se prošlim , a sve se nekako stavlja na nečiju stranu u sadašnjem , nikako da se distancira iliti decentrira.....i ustvari se pretvara u kritiku filozofije , a ne filozofiju....

Ja kritikujem , ali sve u nadi da je to konstruktivni dijalog (ili kako se već kaže sa više učesnika), ali uopšte ne vidim svrhu kritike filozofije osim za lični trening....ali nikako filozofija bez istraživanja....
 
Uh,bre,patak,kako stignes da me odmah poklopis? Kada ti nisi na forumu? Ali,i dalje mi nisi odgovorio,tacnije,ja te nisam razumeo.Tvoja tema,pa nece drugi shvatiti da spamujem (valjda je to izraz za postavljanje klipova u tockove ?),ili kako vec. A,opet ti govorim,ne zelim svadju sa tobom.Ali ako to ti zelis,nije problem.Baci rukavicu.Tek,neke tvoje postove sam citao,nismo mi mnogo razliciti. Samo si ti ,cesto meni nerazumljiv. A,opet mislim,kad vec neces na sankanje,potrazi preko Google pesmu "Hasta siempre comandante". Od Natali,naravno.Ondaa ces razumeti reci Che Gevare. z:)
 
Pa kod mene nema snega....a sto se tice razumevanja , ja pokusao da pojasnim , ti shvatio kao moju nameru da se svadjam , ne znam zasto, a promptni odgovor je valjda dobro , a ne lose....
Ako odgovor shvatas kao poklapanje, a poklapanje kao teznju ka svadji , onda znam resenje...
 
navar
Mislim,da niste vas dvojica malo preterali sa vasim "sukobljavanjima misljenja" ?

Kakav sukob misljenja. Meni je Patak interesantan jer je on jedan od onih koji uzivaju u tome da koriste najapstraktnije pojmove, i time uz mnogo reci ne kazu nista. Ne znam sta motivise ljude da rade tako nesto i da se kite praznim recima i praznim pojmovima... valjda da bi ispali pametni u necijim ocima.... ne znam.

U pravu si da covek zeljan znanja a koji u prvom susretu sa filozofskim delom uzme recimo Hegelovu Fenomenologiju duha u ruke, taj ce sigruno pobeci glavom bez obzira od Filozofije i time propustiti zivotnu sansu da stekne znanje samo zato sto se nije susreo sa pravim filozofom vec sa sarlatanom. Taj ce propustiti da stekne znanje koje je toliko mocno da je religija sa svojim dogmama smesna u odnosu na njega.
Dovla spada u takve ,nazovimo "Hegelijance" , mutitelje vode pa i "plasila" postavljena na polje prave filozofije.

Ove Sopenhaurove reci govore o takvima:
"Kao sto je lep oblik tela najpovoljnije vidjen kada je telo sasvim lako odeveno ili uopste bez odela isto tako ce se svaka lepa i zaista bogata inteligencija uvek izrazavati na najprirodniji, najotvoreniji i najednostavniji nacin. I obrnuto , duhovno siromastvo , konfunznost, nastranost, odevace se u nategnute izraze i u najnejasniju retoriku, da bi tako zamotali u teske i pompezne fraze sitne, prazne , prozaicne ili svakidasnje misli.

Oni su u tome slicni coveku, koji u nedostatku lepote, pokusava da taj nedostatak nadoknadi odelom, pa bi da skrije rugobu svoje licnosti varvarskim gizdanjem, perjem , kolorima ogrtacima. I kao sto bi se takav covek nasao u velikoj nevolji kada bi morao da hoda go, tako bi i nas autor bio u neprlici kada bi ga prisilili da svoju pompeznu , nejasnu knjigu prevede na razumljiv jezik koji bi otkrio siromastvo njenog sadrzaja".


ps. Nije mi namera da vredjam Patkovu licnost vec samo iznosim misljenje o njegovoj "filozofiji" ako mozemo tako da je nazovemo. Njegova nazovi "filozofija" je meni smesna, a Patku svaka cast. :) Bez uvrede!
 
...Kada sam dosao na ovaj forum,dosao sam zbog toga sto volim filozofiju i trudio sam se,ne uvek uspesno,da privucem-o mlade ljude,da im pomognemo da shvate da filozofija nije takav bauk,vec umetnost,poput knjizevnosti,umetnosti,jednom recju lepota i umetnost zivljenja.Ja bas nisam uspeo u tome,ali sam hteo ! ...
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Kolega NEREJ dozvoli da tvoju misao íz moje perspektive pojasnim sa zeljom da me jasno razumijes;)

Ako orijentaciona identifikacija problematike konstantno dolazi u sukob sa ambivalentnom interpretacijom onda se ne moze govoriti o kvalifikovano - akcionskoj koncepciji ili o progresivnom rastu fleksibiliteta pogotovu ne kad se permanentno koncentrira na sistematsku fluktuaciju trecerazrednih tendencija. Andiautur et altera pars, odje cini se to ne vazi?

Onotoloski, logicki ili onticki? Ni prosto pitanje; da li relativitet muzicke misli i njenog odnosa prema notama odnosno zvuku pociva samo na jezickoj analizi orijentisanoj ka istini, se ne moze sa: da ili ne, odgovoriti jer je nemoguce dovoljno umanjiti kolicinu sumnje da se ipak radi o korespodenciji relacija? Zasto?
Mozda zbog toga sto teorija o aksiomatickoj kolicini i njena konzistentnost ne sadrze carobnu formulu klasicne logike koja bi dozvolila dedukciju i time jasno kristalizovala teoriju koherencije muzike, misli i nota. Takva tvrdnja ne bi smjela biti samo metafizicki predikat poentiranog ispoljavanja smisla u svrhe performativne teorije nego mnogo vise od toga ali pod uslovom da se ispune trazeni aspekti. To je zakon ili:D

Facit:
Dok se ne spozna da deficit razumljivih iskaza lezi u ljudskoj prirodi koja stalno lebdi u nesigurnost i nadalje ce se nevjesto producirati kvazi -xy.

p.s.
Za ovo ispred facita bi mi djed da naviljak vise da nosim:(
 
Poslednja izmena:
Ono sto ja ne volim je koriscenje "profesionalnih" znacenja termina i paketa reci (2,3,4) koji u sebi sadrze teze, teorije, cak i licna tumacenja pojedinih filozofa (koja nisu tacna i to se kasnije videlo ili spoznalo).

Prednost je sto se sa manje reci kaze nesto i sto se sprecava pucko banalizovanje i deformacija znacenja izrecenog i pojma pojedinacno.
Mana je sto se tako bespotrebno opterecuje recnik komunikacije dva profesionalca stvarima koje znaju da odvuku paznju od nekog malog zanemarivog baga u toku misli , skupu svih tih teza i teorija, bas zato sto sve pretpostavke, svi uslovi nisu na oku vec su sadrzani i u samim recima , pojmovima koji se koriste....

To bi bilo u redu kad ne bi imalo pritajenu svrhu elitizma, jer ja drugacije ne mogu da tumacim postojanje pet, sest razlicitih tumacenja drzave, prava itd....sa cuvenom frazom pratiljom "u smislu toga i toga...." nesto kao sto oziman pokusava da proda sa lokom i percepcijom...narocito ovo sa primarnom i sekundarnom percepcijom....
Tu odmah postavim pitanje, da li vredi danas uvoditi tu podelu....ili je smisao te podele da se razvije logika i percepcija pojedinca kroz navodjenje puta razvoja misli i ideja....?

Ako ne vredi , onda nema uvodjenja te podele, i moze se pomenuti samo kad se pominje lock u nekom smislu ....

Profesionalna deformacija postoji , i deformacija recnika i percepcije , a i zivota ...
Ne znam zasto mislite da to ne postoji , ili se nadate....?
Mene zblenuto gledaju kad ovako postavim pitanje koje nije kao u vezi sa nekom teorijom...
Kako to sad postoji profesionalna deformacija?
Da li ona utice na filozofiju ?
Jes narod primetio da utice na ponasanje, na interesovanje, na zakljucivanje, na gresenje, a ne utice na filozofiju koja trazi i ogromnu koncentraciju i percepciju i memoriju RAM, posto po najnovijim istrazivanjima covek ima RAM i EEPROM...RAM mu je do 2min , a EEPROM je po frojdu EPROM , a po ostalima buzenu i drugima EEPROM...

RAM-brza memorija koja nestaje sa iskljucenjem napajanja
EPROM- logicka kola , a moze da se shvati i memorija koja se popunjava tako sto se spale osiguraci pa onda dobijamo za neki ulaz vecito isto izlaz....ne moze se dva puta spaljivati osigurac (sl PROM)
EEPROM -slicno kao EPROM samo su ljudi nasli nacin kako da protresu kutijicu i da se ponovo ozive osiguraci, pa je moguce 2000-5000 puta upisivati sta hocete....
Namerno nisam pomenuo flesh memoriju zbog losih asocijacija koje ce zbuniti one koji nisu el prof...

I sad kad posmatram recnik filozofa, pored kojih sam naravno ne filozof vec nista, malo malo pa vidim kako se kroz recnik proteze podrazumevano koje postaje nevidljivo onome ko izgovara, a meni recimo vidljivo neko vreme kao kad sam prvi put procitao onoga ko je "uveo" taj pojam...
I zar ne postoji lingvistika koja proucava kako sadrzaj jezika utice na bolje definisanje i funkcionisanje odredjenih oblasti ljudske aktivnosti (nemacki je bolji za filozofiju zbog logike jezika)....

A za krstasha pitanje, kako mislis da odvojis trecerazredne tendencije od efikasnog uticanja na zamisljeno....?
Da li treba filozofiranje dozvoliti samo onima koji prodju psiholoske testove da nisu kompleksashi...?
To ne bi bilo lose, ali bi umanjilo {kako kratko reci broj ljudi koji bi bili zainteresovani i onih koji bi imali i mogucnost, a kamoli i zelju da se bave filozofijom u [odmah uvesti tri nivoa filozofije, visoku , edukativnu i nisku, a sta jos raditi sa istorijom filozofije i kritikom filozofije]} INPUT.

Poslednja recenica je bila primer kako filozof u brzini trazi resenje pa ili uvodi nove kategorije ili se hvata za stare, samo da bi skratio tekst za dva reda reci....
 
Postovane koleginice i kolege,

potreba mi je zamoliti vas za izvinjenje radi mog gornjeg (nizeg) posta koji su ga za ozbiljan drzali. On to nije jer nema nikakvog filozofskog sadrzaja a najmanje elokventosti. Sa prozirnom pojmovnom premetacinom sam samo nadovezao misao kolege NEREJ i malo satiricki pojasnio odn. upitao da li je moguce na srpski komunicirati o filozofiji, bez precerane upotrebe fahtermina? To je bio motiv. Sve sto sam procitao i citam o filozofiji je na njemackom jeziku sa kojim bolje vladam nego srpskim i zbog toga brze shvatam poruke i misli recimo njemackih filozofa ali uvijek tezim njihove ideje na razumljiv srpski saopstiti i o tome diskutovati.
Tuzni patak tebi posebno izvinjenje jer si uzaludno trazio smisao tamo dje ga nije bilo. Sorry:rumenko:. Iz toga proizilazi i odgovor na tvoje pitanje.

p.s.
Iskreno receno ja ne znam sta znaci JMBG? (tumacim da su prva tri slova povezana sa licnom kartom a cetvrto je rebus.) i stoga nijesam ni zelio po ovoj temi postirati dok se NEREJ nije javio.. Razmisljao sam Borca preko pp zamoliti za objasnjenje te skracenice al mi je na kraju ipak bilo neugodno:(
-------------------------------------

(Ako orijentaciona identifikacija problematike konstantno dolazi u sukob sa ambivalentnom interpretacijom onda se ne moze govoriti o kvalifikovano - akcionskoj koncepciji ili o progresivnom rastu fleksibiliteta pogotovu ne kad se permanentno koncentrira na sistematsku fluktuaciju trecerazrednih tendencija. Andiautur et altera pars, odje cini se to ne vazi?

Onotoloski, logicki ili onticki? Ni prosto pitanje; da li relativitet muzicke misli i njenog odnosa prema notama odnosno zvuku pociva samo na jezickoj analizi orijentisanoj ka istini, se ne moze sa: da ili ne, odgovoriti jer je nemoguce dovoljno umanjiti kolicinu sumnje da se ipak radi o korespodenciji relacija? Zasto?
Mozda zbog toga sto teorija o aksiomatickoj kolicini i njena konzistentnost ne sadrze carobnu formulu klasicne logike koja bi dozvolila dedukciju i time jasno kristalizovala teoriju koherencije muzike, misli i nota. Takva tvrdnja ne bi smjela biti samo metafizicki predikat poentiranog ispoljavanja smisla u svrhe performativne teorije nego mnogo vise od toga ali pod uslovom da se ispune trazeni aspekti. To je zakon ili.)
 
JMBG je jedinstveni maticni broj gradjana.....
A nebitno je to sto sam ozbiljno shvatio izreceno, jer hteo ne hteo, uz ono sto si karikirao, a svi shvatili, ti si ipak u izreceno utisnuo bljeskove nekih svojih ideja....to tako ide psiholoski, i kad pravis splacinu ti u nju utisnes komad hleba, ostatke od hrane, kukuruz, koncentrat....

Tako sam i postavio pitanje odakle ti veza sa idejom umanjenja trecerazrednog filozofiranja jer negde ti tinja ideja da postoji mogucnost....ili je to samo zelja???

Nesto ne verujem u cistu zelju bez ikakve podloge u moguce , kod jednog filozofski okrenutog coveka....

P.S. Primetices da su ovde prilicno neodgovorno nabacane ideje iz psihologike, tj moguce opcije bez tvrdog stava i tvrdnje, ali imam drugove kod kojih ne moram da se plasim banalizovanja i koji tacno i striktno tumace ili cak i dobronamerno isprave na neku stranu , ono sto je izreceno...
Tako i ovde...malo se poigrah sa time sto svaka misao, bila ona namerno besmislena ili lazna , ostavlja potpis osobe....
 
Covek kao bice ima odredjene osobine, koje ako izgubi obesmisljavaju i njega kao coveka. Drustvo treba da se razvija/ustrojava u odnosu na coveka a ne obrnuto. Covek jeste bice zajednice, ali zajednice kao PORODICE a ne SISTEMA. U tom smislu prihvatam JMBG kao logicnu potrebu sistema da odrzi sopstveni poredak, ali smatram da je u stvari drustvena aktivnost pojedinca ta koja njega odredjuje (i razvija) kao jedinstvenu licnost.
 

Back
Top