Em viču, em tuku, a ni ručak ne spremaju

Gde biste me odveli?

  • Na burek.

  • Na pivo.

  • Na streljanje.


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

Azathoth

Veoma poznat
Poruka
13.267
Em viču, em tuku, a ni ručak ne spremaju
Dušan Trifunović, čelnik lokalnog odbora Nove Srbije i nekadašnji predsednik SO Ćuprija, formira nevladinu organizaciju koja će pomagati muškarcima – žrtvama porodičnog nasilja, i tvrdi da je polovina muževa u centralnoj Srbiji izložena bračnom maltretiranju

Muškarce štiti, ali žene ne mrzi: Dušan Trifunović Foto Z. Gligorijević

Ćuprija –Dušan Trifunović (40), ekonomista iz Ćuprije, sa pedesetak istomišljenika iz čitave Srbije do kraja februara formiraće nevladinu organizaciju „Muška sigurnost“. Inicijativni odbor je konstituisan upravo preksinoć, a u njemu su, kako tvrdi Trifunović, i jedan poslanik, zamenik ministra i akademik.

Kao što se iz imena može zaključiti, ova NVO će se angažovati na pomoći muškarcima, žrtvama porodičnog nasilja, tako što će im obezbediti podršku advokata, ukoliko propadne posredovanje u pokušaju mirenja supružnika u sporu, što je „Muška sigurnost” takođe sebi stavila u zadatak. Takođe, od Ministarstva za rad i socijalnu politiku će zvanično zatražiti da pomogne u formiranju „sigurne kuće” za muškarce.

– I psi imaju azile, i njih neko štiti, pa zašto ne bi i muškarci imali utočište – rezonuje naš sagovornik, dodajući da će se, ukoliko ne naiđu na razumevanje resornog ministarstva, obratiti potencijalnim donatorima i ambasadorima zemalja u kojima je postojanje „sigurne kuće” za muškarce uobičajeno.

Pre nego što je uplovio u vode nevladinog sektora, i to u one kojima pre njega niko nije brodio, Dušan Trifunović je stekao znatno političko iskustvo, još od 1989. godine, kada je bio član SPO-a u osnivanju. Na dužnost potpredsednika SO Ćuprija izabran je marta 2002, a kada je oduzet mandat tadašnjem predsedniku Miladinu Todoroviću, u statusu v. d. je obavljao najvišu skupštinsku funkciju do juna naredne godine. Bio je i opštinski menadžer za infrastrukturu, a trenutno je predsednik opštinskog odbora Nove Srbije i potpredsednik okružnog odbora ove stranke.

– Problem porodičnog nasilja nad muškarcima mnogo je rasprostranjeniji nego što se pretpostavlja. Pošto sam svakodnevno u kontaktu sa mnogo ljudi, pouzdano tvrdim da polovinu muževa u centralnoj Srbiji maltretiraju njihove supruge. Nedavno me je zvao čovek koga je žena udarila oklagijom po vratu. Otišao je lekaru, stigla je i policija, ali nisu hteli da naprave izveštaj, koji bi mu poslužio kao dokaz da je bio zlostavljan. Sećam se i kada je žena jednog odbornika upala na sednicu SO Ćuprija i javno ga omalovažila rekavši da je impotentan i da će ona znati šta da radi ako on ne bude ispunio njene zahteve. Jednom sam bio u gostima kod prijatelja i svojim ušima čuo kada mu je supruga rekla da umukne da ga ne bi udarila. Poznajem i čoveka koji radi dva posla, a njegova dokona žena ne samo da ga tako umornog ne čeka s ručkom i toplim rečima razumevanja, već samo traži razlog da zapodene svađu – nabraja Dušan slučajeve koji su ga motivisali da se sa pedesetoricom istomišljenika prihvati gradnje NVO grudobrana muške sigurnosti.

Inače, muke muškaraca zlostavljanih u braku bile su van fokusa Dušanove pažnje, sve dok ga 2005. nije „zasvrbelo po vlastitim leđima”. Naime, te godine se razveo sa suprugom s kojom je u braku proveo 13 godina. Okružni sud u Jagodini njihov brak je zvanično okončao decembra prošle godine.

– Mislim da sam prvi u Srbiji protiv koga je supruga podnela krivičnu prijavu za nasilje u porodici, čim je to delo uvršteno u krivični zakonik. Procesuiran sam po skraćenom postupku, izrečena mi je zabrana da joj se približim na manje od 20 metara – jada nam se Trifunović, dodajući da sada već bivša supruga do danas nije postupila po rešenju Okružnog suda iz 2006. prema kome je bila obavezna da mu vrati pečat i ključeve poslovnog prostora od 600 kvadrata u kome je smeštena njegova privatna firma.

– Dakle, i ja sam sam bio žrtva maltretiranja, a nisam naišao na razumevanje nijedne institucije – ističe Dušan, ali naglašava da, i pored tih ožiljaka, nije postao ženomrzac.

– Najbolji dokaz za to je da sam pred ženidbom sa osobom s kojom sam u vezi poslednje dve godine. I naša organizacija će, između ostalog, posredovati na upoznavanju neženja iz Srbije sa devojkama iz drugih zemalja – otkriva nam Dušan buduća stremljenja „Muške sigurnosti”.

http://www.politika.rs/rubrike/Srbija/Em-vichu-em-tuku-a-ni-ruchak-ne-spremaju.lt.html



Shta mislite o ovome, i da li ste za otvaranje Krstinog ogranka ove nevladine organizacije radi borbe protiv tlachenja forumasha od strane forumashica?
 

Back
Top