Crkve u Bosni

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Po kojim je pouzdanim podatcima taj manastir iz doba koje mu se pripisuje ? Ovdje:
http://www.manastirliplje.com/istorija.htm sve piše u stilu- misli se, pretpostavlja itd. Postoji li ijedna ktitorska povelja, ikakav zapis ili bilo što slično iz prijašnjih drugih izvora kojim bi se potvrdilo da je taj manastir iz doba prije Turaka, tj. prije 1463. ?

Taj dio sadašnje BH nije pripadao ni u kojem razdoblju području srpske države u doba bilo kakve individualnosti, kao što nije zabilježena pojava istočne ortodoksije u banjolučkom kraju prije osmanskih osvajanja.

Po ovom bi taj manastir kao pao s Marsa, kao budistički hram u Arabiji. Ne će ići.

У једном делу спомиње се сам Свети Сава, мада касније и краљ Драгутин. Једноставно су желели сад да ли да очувају православље међу Србима, вероватно ће бити да је то, јер сам манастир је доста на закукуљеном месту. Добро окружен планинама, путеви су били проходни једино лети, зими ниси могао прићи. Само село је доста изоловано од остатка света, било у прошлости, данас ту су путеви, телефон и остала технологија. Тако да није пао са Марса:mrgreen:
 
У једном делу спомиње се сам Свети Сава, мада касније и краљ Драгутин. Једноставно су желели сад да ли да очувају православље међу Србима, вероватно ће бити да је то, јер сам манастир је доста на закукуљеном месту. Добро окружен планинама, путеви су били проходни једино лети, зими ниси могао прићи. Само село је доста изоловано од остатка света, било у прошлости, данас ту су путеви, телефон и остала технологија. Тако да није пао са Марса:mrgreen:

pravoslavlje na podrucju banjalucke biskupije prije dolaska turaka je moglo biti samo u vidu malobrojnih zalutalih,nekim slucajem doseljenih pravoslavaca u zemlje subica i zrinskih i madjarskih feudalaca.tako da se ipak radi o marsovcima
 
pravoslavlje na podrucju banjalucke biskupije prije dolaska turaka je moglo biti samo u vidu malobrojnih zalutalih,nekim slucajem doseljenih pravoslavaca u zemlje subica i zrinskih i madjarskih feudalaca.tako da se ipak radi o marsovcima

Можда у твојој Хрватској слетели Марсовци, па човече слушаш ли ти мене, манастир из 13. века, манастир је на доста изолованом месту.... а човече слушај мало....
 
Можда у твојој Хрватској слетели Марсовци, па човече слушаш ли ти мене, манастир из 13. века, манастир је на доста изолованом месту.... а човече слушај мало....

Johny be good, опуштено , знаш оно : "свак се бори за оно што му фали" !
Или што би рекао Крлежа :"Глухима не вриједи говорити о глазби", дакле не дај се изнервирати.
 
Glede manastira Liplje:

1. u Enciklopediji umjetnosti iz doba SFRJ, postoji tekst o manastiru Lipje (ne Liplje) kod Banja Luke gdje piše o stradanju 1680-ih. Nema ništa o dobi nastanka.

2. na linku Ćorovića, http://www.rastko.org.yu/rastko-bl/istorija/corovic/bih/vcorovic-bih-knjizevnost_l.html
stoji ovo:

Bosna i Hercegovina, na čitavom svom području, nemaju ni onoliko pravoslavnih manastira koliko ih ima sam Novi Pazar; a nijednog koji bi se približno mogao meriti sa Studenicom, Sopoćanima, Žičom ili Dečanima. U samoj Bosni, koliko danas znamo, sve do XIV veka nije bilo nijednog pravoslavnog episkopa, a takozvana dabarska episkopija, koju je osnovao Sv. Sava i koja je posle postala bosanska, pripadala je tada raškoj, a ne bosanskoj državi. U Humu, međutim, bio je pravoslavni episkop najpre u Stonu, posle u Petrovu Manastiru na Limu, a od XVI veka u Trebinjskom Manastiru. Od humskih i travunskih manastira, koji su danas u Hercegovini, jedina je Zavala, koja, po mom mišljenju, nije mlađa od XIV veka; trebinjski Sv. Stevan nije danas očuvan ni u ruševinama; a svi ostali: Trebinjski manastir (Tvrdoš), Žitomišljić, Duži i Dobrićevo potiču iz XVI ili iz još docnijih stoleća. U Bosni, isto tako; sigurno je samo za Dobrun da je iz XIV veka; svi ostali manastiri ili su, u najboljem slučaju, iz XV stoleća (Papraća, Rmanj) ili su još kasniji (Lomnica, Ozren, Vozuća, Tamna, Gostović, Moštanica, Gomionica, Liplje i Krupa). Još 1516. pisao je pop Vuk u Sarajevu, kako je „pravoslavne vere hrišćanske u ovoj zemlji velika oskudica, tako da se ništa ne nalazi". Pojava je lako razumljiva. Gonjena i od vlasti i od katoličkih sveštenika, pravoslavna crkva nije mogla da se nesmetano razvija, naročito ne s bogomoljama koje bi upadale u oči i bile dokaz snage „šizmatika". Pravoslavni elemenat ispovedao je svoju veru krijući ili u vrlo skromnim, danas propalim hramovima.
 
Можда у твојој Хрватској слетели Марсовци, па човече слушаш ли ти мене, манастир из 13. века, манастир је на доста изолованом месту.... а човече слушај мало....

sigurno si cuo za manastir krupa kod obrovca,e pa prica je sljedeca.

srbi tvrde da su ga podigli davno nekad,toliko davno da se nemogu ni ja sjetit kad je to bilo,uglavnom smjesno davno za jedan manastir u hrvatskim zemljama.ispitivanje vrste objekta,gradnje,stila,vremena...vrsio je isto jedan srbin iz banjaluke (koliko me sjecanje sluzi) i vidi vraga sta je covjek zakljucio.zakljucio je da se tu radi ni manje ni vise nego o dominikanskom ili benediktinskom samostanu,sto znaci da su se pravoslavci prakticki uselili.
(dat cu ti jedan tip,razlike u stilovima gradnje su i vise nego lako uocljive.tako da lako mozes uociti razlike izmedju "bizantskog" stila gradnje od "romanskog",za pocetak.stil gradnje franjevackih samostana,benediktinskih,romanika,gotika su jasno uocljivi.na dobrom dijelu dzamija u bosni se moze primjetiti da su to ustvari crkve prepravljene u dzamije i one sahat kule i nisu bas uvijek bile sahat kule)

sta je poenta ovog svega.na tu wikipediju i na dobar dio internetskog materijala se mozes p......
 
To su podatci s interneta, i nemaju podkrjepe realno nigdje drugdje.

Ја сам из тог села одакле је тај манастир, видео сам га, видео сам планине које га окружују, до 1980. тамо није било струје, а тек до пре једно 3 године није било савременог пута...човече то јесу подаци са интернета, али ваљда ја боље знам о манастиру него ти из Хрватске са тим својим Марсовцима:dash:
 
Ја сам из тог села одакле је тај манастир, видео сам га, видео сам планине које га окружују, до 1980. тамо није било струје, а тек до пре једно 3 године није било савременог пута...човече то јесу подаци са интернета, али ваљда ја боље знам о манастиру него ти из Хрватске са тим својим Марсовцима:dash:

Ne pitam jesi li ga vidio, nego- jesi li ga zidao ?:per:
 
Ne pitam jesi li ga vidio, nego- jesi li ga zidao ?:per:

Нисам га зидао, али манастир је изграђен 1219., тј. тада је изграђена црква манастира, и вероватно један део данашњих конака. Једноставно разуми ја нисам написао историју манастира већ сам манастир. Манастир је рушен и обнављан, тако да било који твој аргумент на то да је манастир из мало ранијег доба, нећу прихватити, јер видим да баш ниси начитан о православним манастирима на простору Босне.
 
Нисам га зидао, али манастир је изграђен 1219., тј. тада је изграђена црква манастира, и вероватно један део данашњих конака. Једноставно разуми ја нисам написао историју манастира већ сам манастир. Манастир је рушен и обнављан, тако да било који твој аргумент на то да је манастир из мало ранијег доба, нећу прихватити, јер видим да баш ниси начитан о православним манастирима на простору Босне.

Već rekoh da u relevantnoj literaturi (čitaj i Ćorovića kojeg sam naveo- http://www.rastko.org.yu/rastko-bl/istorija/corovic/bih/vcorovic-bih-knjizevnost_l.html ...svi ostali manastiri ili su, u najboljem slučaju, iz XV stoleća (Papraća, Rmanj) ili su još kasniji (Lomnica, Ozren, Vozuća, Tamna, Gostović, Moštanica, Gomionica, Liplje i Krupa). )- toga nema.

Ćorak.
 
Već rekoh da u relevantnoj literaturi (čitaj i Ćorovića kojeg sam naveo- http://www.rastko.org.yu/rastko-bl/istorija/corovic/bih/vcorovic-bih-knjizevnost_l.html ...svi ostali manastiri ili su, u najboljem slučaju, iz XV stoleća (Papraća, Rmanj) ili su još kasniji (Lomnica, Ozren, Vozuća, Tamna, Gostović, Moštanica, Gomionica, Liplje i Krupa). )- toga nema.

Ćorak.

Ћоровић, да ли је тај Ћоровић икада био у манастиру Липље, да ли је тај исти Ћоровић видео колико је изолован тај манастир. Можда се у неким списима спомиње манастир Липље 15. век, али је манастир грађен у 13. веку разумеш, зашто би манастир Липље обмањивао људе вековима да је манастир изграђен у 15. веку када они а и ми мештани тог села знамо да тај манастир је изграђен, као што сам већ рекао у 13. веку. Пусти ти Ћоровића, када Ћоровић буде посетио те све манастире што је навео, онда нека пише чију год хоће историју. Ћорак је теби а не мени...

Ево ти званичан сајт манастира Липље.. www.manastirliplje.com
 
Ћоровић, да ли је тај Ћоровић икада био у манастиру Липље, да ли је тај исти Ћоровић видео колико је изолован тај манастир. Можда се у неким списима спомиње манастир Липље 15. век, али је манастир грађен у 13. веку разумеш, зашто би манастир Липље обмањивао људе вековима да је манастир изграђен у 15. веку када они а и ми мештани тог села знамо да тај манастир је изграђен, као што сам већ рекао у 13. веку. Пусти ти Ћоровића, када Ћоровић буде посетио те све манастире што је навео, онда нека пише чију год хоће историју. Ћорак је теби а не мени...

Ево ти званичан сајт манастира Липље.. www.manastirliplje.com

Daj ne sramoti se više, ovo nema logike.
 
Daj ne sramoti se više, ovo nema logike.

Ја се уопште не срамотим, али ево зашто ви тј. Хрвати мислите да је манастир Липље из 16. века или надаље... ево зашто...

Наиме према изворима хрватских , тј. католичких свештеника, они су у покушају да прошире католицизам међу становништво Липља и тог краја, наишли као што сам на једној мапи локација католичких самостана на територији општине Котор Варош видео, написали Хрвати да је е овако ? - XVI , када сам приупитао вебмастера сајта, нашкоторварош, шта то значи на мапи, он ми одговори да нема појма, да је то мапа. Ово о ширењу католицизма сам сазнао од једног монаха манастира Липље. Урван Хробоатос ја се срамотим, једноставно нису сви извори који постоје на интернету тачни, шта год ти треба у вези манастира Липље питај.
 
13835979.jpg


Bazilika u Zenici, 6. vijek
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top