SLOVENIJA I ZIVOT U SLOVENIJI....

Da, naravno zavisi koliko trosis-para nikada dosta :). Inace treba uskoro da se selim za Ljubljanu, fakultetski sam obrazovan i dobio sam posao tamo. Hocu da nadjem ako je moguce cimera ili cimerku pa da delimo troskove stanovanja posto je jako skupo iznajmljivati stan sam, a nekako je boljo staviti vise love na stranu nego placati stanarinu sam i krpiti kraj sa krajem, a i bolje je ziveti sa nekim zbog drustva :))).Ako znate nekoga ko trazi cimera slobodno me preporucite :)).
 
Zavisi gde zelis da iznajmis stan... Gde ces da radis... Da li zelis da putujes... Ja imam apartman u Domu poslediplomaca na Bezigradu (oko 2 - 3 km od samog centra Ljunbljane) i placam ga 360 evra. Nisam se nesto posebno raspitivao, ali koliko sam cuo, da se iznajmi pristojan smestaj ne moze ispod 400 evra... Imas gore dobar sajt pa malo potrazi...
 
zdravo,
ja sam zavrsila osnovne studije na fon-u smer informacioni sistemi (2006. g, znaci pre Bolonje), kasnije sam upisala i zavrsila i master studije (2009. po Bolonji) isto smer za is. Interesuje me da li mi je u Sloveniji priznata diploma mastera, da li je potrebna nostrifikacija samo ili moram nesto dodatno da polazem. Inace, sam u Beogradu radim vec vise od dve i po godine kao programer i ucim slovenacki i italijanski. Kako je tamo za programere, mozes li mi reci molim te koji si ti fakultet zavrsio i da li si morao nesto dodatno da polazes da bi ti priznali diplomu. Ako ti je lakse mozes mi poslati poruku na fragileesse@yahoo.co.uk
 
Da li si uspela da odeš u Sloveniju ?

Ja se takođe nosim mišlju o životu u Sloveniji ... Tako eto slučajno naleteh na ovu temu.
Da li imaš neke nove informacije ?
Završavam etf u narednih par nedelja ... radiću u beogradu neko vreme godinu, dve ali dugoročni cilj mi je odlazak u Sloveniju.

Zdravo,

nisam otisla, ali jos uvek mi to stoji kao opcija. Zavrsila sam osnovne i master na FONu smer IS, a trenutno sam na master studijama na Ekonomskom fakultetu pa kada zavrsim to aktivnije cu da trazim posao tamo. Malo sam slabija sa slovenackim i svim tim oko pisanja CV-a i propratnog pisma. Inace, mislim da je za zene malo teze :think: pronaci posao ali uz malo vise truda... ko zna.
Ja radim u Beogradu vec vise od 3 godine a mislim da ti je bolje resenje da odmah po zavrsetku studija ides u inostranstvo, zbog probnog rada i svega toga (ja sam te decije bolesti prelezala ovde ali mislim da bi bezbolnije bilo tamo a i vec bi se dokazala tamo ovako sve ponovo :dash: )

Pozdrav
 
Deda mi je jednom prilikom, kad sam ga pitao koja je razlika izmedju Srbije i Slovenije(on zivi u Sloveniji), rekao:
-Uzmes gov*no i stisnes ga u saci. Pomirises sa jedne, pa sa druge strane - isto smrdi.

Sami izvedite zakljucak.:)

Sto se mog utiska tice, lepo ali skupo. Mada imaju oni dobre plate(znam da je penzija saobracajnog policajca 1000e, a plata kelnerice oko 700e)
 
Mozda sam promasio temu, ali citajuci komentare video sam da se o svemu diskutuje pa bih postavio dva pitanja u vezi Slovenije i Slovenaca koje nisu spomenute do sada.
Prvo, kakva je administracija u Sloveniji, da li funkcionise kako treba ili je slicna nasem drzavnom aparatu, kako rade sudovi i da li se i tamo predmeti razvlace u nedogled?
Drugo, kakvi su Slovenci po mentalitetu po pitanje saradnje sa strancima (dosljacima) u vezi koriscenja servisnih usluga. Da li iskljucivo daju prednost svojim Slovencima ili primarno gledaju svoj interes. Generalno me interesuje u poslovanju ili poslu da li su racionalni i pragmaticni i gledaju svoj interes ili slicno nama unose previse emocija i skloni su da rade i na sopstvenu stetu?
 
@Konislav

Imaju germanski mentalitet tj. marljivi su ko nemci, samo nisu kolektivni kao oni nego su individualisti, pa su za nas pojam jako skrti. Slovenac voli svog slovenaca i uvek ce njemu prvo izacu u sustret, a ti si zadnja rupa na sviralu i naivno je misliti da ces biti neki prioritet. Oni su svetski prvaci u ignorisanju a to nase ljude najvise nervira. Svak gleda sebe, svak pije svoje i svak jede svoje. Mozda imas u Ljubljani kao juznjak kako oni sve ljude iz drugih ex-YU republika nazivaju najbolje sanse, u ostalim delovima zaboravi, jer si doseljenik a nisi germanac! Oni su germanci koji samo govore slavenskim jezikom. Indiferentni su. Sto se tice prava, bolje je od naseg ali nasih je navise po njihovim zatvorima. ;)

Slovenija je zatvoreno drustvo te ako neko misli da ce se tu osecati kao kod kuce, to samo moze slovenac da kaze. Nema vise Jugoslavije, nisu slovenci ni nasi ni niciji oni su svoji. Oni imaju svoj jezik koji se razlikuje od naseg ne samo malo nego toliko da ga nemozes razumeti, a njihove dialekte pogotovo, a dialktima se vise koriste nego nekim standardnim izgovorom.

Iskreno receno kad vec imas priliku da ides vani onda idi vani van nekadasnjih SFRJ granica.

Ispod 1.700€ danas tj. novmbar 2012 kao samac u Ljubljani zaboravi. Stan od 50m2 sa svim troskovima i stanarinom 650-800€ Za hranu odvoji 250€, internet, TV, mobitel 80€ socialno zadovoljstvo 150€, osiguranja zdravstveno - avto kad podelis na mesec 100€ - benzin 100€ komotno ode na mesec dana - od sledece godine u vecin delova Ljubljane ces morati placati mesecno parkin pa i pred blokovima cene ce biti od 40 pa do 60€ mesecno, najam garaza je oko 100 do 150€ mesecno. I ako imas zdravstveno osiguranje svaki poset doktoru kosta od 10 do 30€. Kvadratni metar zemlje u okolici Ljubljane tj. i do 25km od Ljubljane kosta oko 100 do 250€ Stan od 80m2 u dobrom stanju kosta od 300.000€ na napred. Po zadnjoj kalkulaciji Slovenija za ziviti je skuplja od Svedske.
 
@Konislav

Imaju germanski mentalitet tj. marljivi su ko nemci, samo nisu kolektivni kao oni nego su individualisti, pa su za nas pojam jako skrti. Slovenac voli svog slovenaca i uvek ce njemu prvo izacu u sustret, a ti si zadnja rupa na sviralu i naivno je misliti da ces biti neki prioritet. Oni su svetski prvaci u ignorisanju a to nase ljude najvise nervira. Svak gleda sebe, svak pije svoje i svak jede svoje. Mozda imas u Ljubljani kao juznjak kako oni sve ljude iz drugih ex-YU republika nazivaju najbolje sanse, u ostalim delovima zaboravi, jer si doseljenik a nisi germanac! Oni su germanci koji samo govore slavenskim jezikom. Indiferentni su. Sto se tice prava, bolje je od naseg ali nasih je navise po njihovim zatvorima. ;)

Slovenija je zatvoreno drustvo te ako neko misli da ce se tu osecati kao kod kuce, to samo moze slovenac da kaze. Nema vise Jugoslavije, nisu slovenci ni nasi ni niciji oni su svoji. Oni imaju svoj jezik koji se razlikuje od naseg ne samo malo nego toliko da ga nemozes razumeti, a njihove dialekte pogotovo, a dialktima se vise koriste nego nekim standardnim izgovorom.

Iskreno receno kad vec imas priliku da ides vani onda idi vani van nekadasnjih SFRJ granica.

Ispod 1.700€ danas tj. novmbar 2012 kao samac u Ljubljani zaboravi. Stan od 50m2 sa svim troskovima i stanarinom 650-800€ Za hranu odvoji 250€, internet, TV, mobitel 80€ socialno zadovoljstvo 150€, osiguranja zdravstveno - avto kad podelis na mesec 100€ - benzin 100€ komotno ode na mesec dana - od sledece godine u vecin delova Ljubljane ces morati placati mesecno parkin pa i pred blokovima cene ce biti od 40 pa do 60€ mesecno, najam garaza je oko 100 do 150€ mesecno. I ako imas zdravstveno osiguranje svaki poset doktoru kosta od 10 do 30€. Kvadratni metar zemlje u okolici Ljubljane tj. i do 25km od Ljubljane kosta oko 100 do 250€ Stan od 80m2 u dobrom stanju kosta od 300.000€ na napred. Po zadnjoj kalkulaciji Slovenija za ziviti je skuplja od Svedske.
Prijatelju malo si ga pretjerao sa tim cijenama, stan 50m2 ako nije u samom centru LJ 200-300€, u centru može i 1000€, TV Internet Mobi 50€,hrana po osobi cca150€, za 100€ benzina malo češ se voziti, parkirni prostor izpred stambenih zgrada i blokova se NE naplačuje, posjet doktoru se NE naplačuje, cijena zemlje tu je negdje kako pišeš, stan od 80m2 u dobrom stanju 150-180 000€, a luksuzni stanovi blizu centra 150-200m2 može i milijonče €.
Zadnji trend boravišta je van iz Ljubljane do 30km pa su i na periferiji cijene otišle u nebo tako, da koliko toliko solidnu kuču sa uređenom okolinom očekuj +300 000€.
Posle recesije Slovenija je među državama sa najvišom gosodarskom rasču i izvozom i digla je BDP za 100% i iznosi 34 000$ po osobi ( 2017), prosečna plata je 1100€ a penzija 630€ sa tim, da je najniža moguča penzija za puni radni staž 500€ i za nju garantira država, socialna pomoč za nezaposlene narasla je na nešto malo izpod 400€ pa se primatelji te pomoči kojih ima cca 45 000 ne trude previše da nađu posao jer primatelji pomoči imaju dosta boniteta i olakšica, eto toliko o mojoj domovini, nije bog zna šta ali je ne mijenjam :super:
 
Na kom sajtu mozes da vidis stanove za iznajmljivanje i cene stanova u Ljubljani? Koji su sajtovi aktuelni za te stvari? Koja je prosecna plata u Sloveniji i koliko ti je potrebno novca za neki lep i normalan zivot?

Hvala puno.
Znam za Ljubljanu pošto u njoj živim. Cene stanova se kreću uglavnom u rasponu od 200 do 400€ u zavisnosti od kvadrature i lokacije. Prosečna plata je ravno 1000€. Ta prosečna plata je sasvim OK za jedan lep i normalan život.
 
Znam za Ljubljanu pošto u njoj živim. Cene stanova se kreću uglavnom u rasponu od 200 do 400€ u zavisnosti od kvadrature i lokacije. Prosečna plata je ravno 1000€. Ta prosečna plata je sasvim OK za jedan lep i normalan život.
Za 200€ nema stana u Ljubljani 300€ su garsonjere do 30m2 a stanovi su dosta skuplji uz najam idu i troškovi koji u pojedinim kvartovima nisu mali, grijanje zimi može biti +100€ mjesečno, cijene su se digle zbog RBNB jer dosta njih izdaje na taj sistem a to znači minimalno 20€ po danu za manje stanove a oni veči 2 ili 3 sobni čak 60-80€ po danu, na periferiji su cjene puno niže.
 

Back
Top