FIAT посрнуо - брзо враћај YUGO

Добро дошли

Buduća legenda
Poruka
27.854
Овај текст се може прочитати у сутрашњој Политици:

ТОРИНО – У Торину радници „Фијата”, који се по групама смењују на принудном одмору, забринути су за своју будућност и страхују да стратегија компаније, која је озбиљно уздрмана економском кризом, неће спречити отпуштања.
„Будућност је суморна... Тешко је. Ове недеље радимо... следеће остајемо код куће”, рекао је Маурицио Локи (42) који је запослен у „Фијатовој” фабрици у Мирафјорију.

Динкићу,лоша процена. И шта сад? Хоће ли бити одговорности или за све је крива светска финасијска криза. Брзо враћај YUGO у производњу и вади штету!
 
Ma nece da propadne fijat. Ako imaju problema (a ocigledno da ih imaju svi u automobilskoj industriji), ja licno mislim da ce pre otpustiti radnike u Italiji koji primaju par puta vece plate za isti posao koji radnici u Srbiji i nekim drugim nerazvijenim zemljama obavljaju za mnogo manje para.
Ono sto hocu da kazem, bice tesko ali vracanjem juga u proizvodnju nista necemo dobiti, moze da bude samogore...
 
Ma najgluplja izjava koju sam čuo je predlog za vraćanje Juga! Pa to samo neko ko pojma nema sa ekonomijom da smisli.
Čoveče, tržišna cena Juga je oko 6500 eur po komadu. Za te pare neće niko da ga kupi, pa je država svaki auto subvencionisala da ga svede na 4000 jer je za te pare jedino bio konkurentan. Pa sad 2500 eur x 5000 automobila + plate neradnicima + troškovi proizvodnje = užas. Bolje da ne rade ništa nego da prave troškove koji građani plaćaju iz svog džepa, jer prosto nije normalno da cela nacija vuče na grbači jednu fabriku koja nije sposobna da se izvuče 15 godina.
 
Ma najgluplja izjava koju sam čuo je predlog za vraćanje Juga! Pa to samo neko ko pojma nema sa ekonomijom da smisli.
Čoveče, tržišna cena Juga je oko 6500 eur po komadu. Za te pare neće niko da ga kupi, pa je država svaki auto subvencionisala da ga svede na 4000 jer je za te pare jedino bio konkurentan. Pa sad 2500 eur x 5000 automobila + plate neradnicima + troškovi proizvodnje = užas. Bolje da ne rade ništa nego da prave troškove koji građani plaćaju iz svog džepa, jer prosto nije normalno da cela nacija vuče na grbači jednu fabriku koja nije sposobna da se izvuče 15 godina.

ok je to ali pravo pitanje je, zasto je cena yuga 6500E sta to toliko kosta i opet se dolazi da su birokratski nameti i upravna zgrada zastave imaju najveci udeo u ceni.A garantujem ovde da se proizvede 5000 kom "fica" prodali bi se kao salata.takvo smo mi trziste.Ipak gura se Punto koji slabo prolazi u evropi pa gde da se uvali nego tu kod nas.
 
Ja se secam reci pokojnog Zorana Djindjica koji je rekao:ljudi zaposleni u zastavi svesno biraju da budu na 70 posto zarade,jer im se vise isplati da ne rade za 70 posto,nego da rade za 100 posto

Sto bi ja voleo da ne radim za 70% samo sto ne mogu. Automatski niko ispod mene ne bi radio pa zastoj pa troskovi pa stecaj pa likvidacija. Ili radim ili ne radim.
Zato treba privatizacija pa svi na ulicu i neka traze 70%. A ne da kukaju kako su male plate a imaju 20% efektivnih sati rada.
 
Poslednja izmena:
NOVOSTI 28.01.09g

U Torino po "topolino"M. ĐOŠOVIĆ, 27.01.2009 20:31:52
PREDSTAVNICI društva "Fijat automobili Srbija" i fabrike "Zastava auto", preduzeća koje je zaduženo za proizvodnju "zastave 10", usaglasili su u utorak sve detalje novog ugovora o poslovnoj saradnji. Njime se predviđa da se najnoviji "Zastavin" model ubuduće proizvodi pod oznakom "punto 188" i to u znatno većem obimu.
Već u sredu čelnici "Zastave" sa predstavnicima Ministarstva ekonomije putuju u Torino, gde će sa kolegama iz "Fijata" utanačiti dinamiku radova na obnavljanju kragujevačke fabrike automobila. Takođe, upoznaće se sa pripremama i narednim radovima na izgradnji nove fabrike.
- Naša delegacija će u Torinu raditi na razradi tehničkih detalja i ostvarivanju projekta "Fijat automobili Srbija" - kaže za "Novosti" Zoran Radojević, generalni direktor grupe "Zastava vozila". - To podrazumeva i pripreme za proizvodnju novog modela "A" klase, malog automobila.
Kako nezvanično saznajemo, reč je o novom modelu "topolina" čija bi proizvodnja, prema najnovijim planovima, trebalo da počne polovinom naredne godine.
 
Ni meni nije jasno zasto se gasi proizvodnja Yuga. Naravno, ne moze ni da se proizvodi ovako kako se do sada proizvodio, jer je to model star 25-30 godina.
Ali u Evropi ne moze da se kupi nov gradski auto, a da ne kosta 10.000€. Cak i ono biciklo sa krovom (smart) koje ima jedva 2 sedista i ostavu za tasnu i ranac kosta kao normalno auto.

Sto se Yuga tice, potrebno je da dovedu samo par pametnih ljudi i da naprave odlican gradski automobil za male pare. Malo da mu srede dizajn, da ne bude kockast, da ga ojacaju, da se ne savija krov pri udarima od 10km/h i jos motor da dovedu u red i eventualno naprave dizel varijantu koja bi trosila 4-5 l na 100km.
To je nesto sto nece povecati cenu puno, a ipak ce biti dosta jeftiniji u odnosu na smartove, fice, corse..
Samim tim udariti najvecu carinu na auta do 1.200kubika i time spasiti fabriku od propadanja.
Tako ce oni koji nemaju para kupovati yuga za sve potrebe, a oni koji imaju, kupovace yuga kao drugo auto za grad i lokalne potrebe.
Kad su Rumuni koji nikad nisu znali ni exera zakucati uspeli da naprave Daciu koja se prevrce ako u malo ostriju krivinu udjes preko 80km/h, pa mozemo valjda i mi osposobiti nesto sto pravimo 30 godina.
 
Kako je drzava stitila proizvodnju Yuga kroz carine i poreze tako ce stititi i proizvodnju Italijanskog auta. Jedina razlika ce biti ta sto ce proizvodnju Italijanskog auta morati da stiti drzva jos vise nego sto je stitila proizvodnju Yuga. I tako cemo ponovo imati auto koji ce nam biti nametnut. A pricamo o slobodnom trzistu i zakonu konkurencije ?
 
Toga nema.Kupi micubisi,pa neces imati sevis na svakom cosku.Svako predstavnistvo i distributer automobila obezbedjuju niz olaksica kupcima.Sto se tice preuzimanja zastave,nije li logicno da je neko ko ceni da je pametno investirati u yugo,krenuo u investicije.U prazne investicije se ne investira........To mogu magnati,da bi prosirili trziste i proizvodnju,i menjaju zugo za fiat.....................:)
 
Kako je drzava stitila proizvodnju Yuga kroz carine i poreze tako ce stititi i proizvodnju Italijanskog auta. Jedina razlika ce biti ta sto ce proizvodnju Italijanskog auta morati da stiti drzva jos vise nego sto je stitila proizvodnju Yuga. I tako cemo ponovo imati auto koji ce nam biti nametnut. A pricamo o slobodnom trzistu i zakonu konkurencije ?

Pa bice tako nekako, ali vidis da sad obaraju carine na vozila iz EU i prave glupost sa tom jednostranom primenom.
A slobodno trziste i tome slicno, nijedna normalna drzava na svetu ne bi trebala da dozvoli u potpunosti. Logicno je da prvo zastits sopstvenu privredu i tako punis budzet i cuvas nacionalnu valutu. A sto se tice uvoza, na robu koju ne proizvodimo ili proizvodimo u vrlo malim kolicinama carine spustiti maximalno i time uciniti uslugu gradjanima.
Ako ja odlucim da kupim mali auto, isti mi **** 'ocu li kupiti Punta, Yarisa, Clia, Swifta....svi su tu negde i sa cenom i sa kvalitetom, samo zavisi od afiniteta vozaca.
A ako sa druge strane imam punta po odredjenoj ceni i celu kamaru sa druge strane koja je skuplja za 20ak i vise %, sigurno je da cu kupiti Punta. I kupovinom auta koje silazi sa nase proizvodne trake, odrzavamo i radna mesta u Zastavi i vecu proizvodnju rezervnih delova (koji ce samim tim biti jeftiniji) i mogucnost za dalji napredak....
To je valjda trzisna ekonomija i nacin kako treba zastititi domacu proizovdnju, a ne da se u domacoj fabrici lageruju auta, a s druge strane da po auto placevima kupujemo krseve koji su u preko 90% slucajeva lupani, pa krpljeni, pa se prodaju kao malo vozena auta i nekim cudom svi presli ravno 100.000km (slucaj koji sam svojim ocima video na jednom auto placu u Sapcu).
 
ok je to ali pravo pitanje je, zasto je cena yuga 6500E sta to toliko kosta i opet se dolazi da su birokratski nameti i upravna zgrada zastave imaju najveci udeo u ceni.A garantujem ovde da se proizvede 5000 kom "fica" prodali bi se kao salata.takvo smo mi trziste.Ipak gura se Punto koji slabo prolazi u evropi pa gde da se uvali nego tu kod nas.

Za tvoju informaciju Punto se od 1993. prodao u 6.000.000 primeraka, pa ti zaključi kako nije popularan.
 
Pa nije popularan, inace je dobio ime zato sto pozadi ima lim koji je konkavan, pa onda celu sliku skupi u tacku, inace promo je bio Rim u tacki (punto).....

Nije popularan kod evropljana, on je za njih Jugo, nije ni kod nas....mnogi kazu da je nepregledan i ima tu istine....manje je okretan od drugih iste velicine....a skuplji od krajslerovog malog automobila (doduse on je kod nas oznacen kao zenski auto, ali stalno sam u komsiluku uporedjivao ta dva auta, komsinica ga parkira uvek pored punta , i gledam kako uparkirava na zeznutom mestu....
 
Ako se uzme u obzir ekonomski patriotizam,svi bi trebali da stojimo iza toga da je bolje investirati u domaci proizvod,tj Yugo.Ali ako uzmemo u obzir to da je Yugo ugledao svetlost americkog tryista,koje je ogromno,pa nije opstao,onda je sasvim opravdano to sto inostrani investitori ne vide buducnost u tome.Zastava je trebela da proizvodi Opel,stare modele astre,ali ugovor nije opstao.Postoje zastupnici i distributeri koji po povoljnim uslovima nude kupovinu novih modela automobila.A Zasatava stagnira vec godinama,pored domacih dobrostojecih investitora koji nisu videli dobit u tome da udju u posao
 
Ne kazem da treba siliti proizvodnju Yuga, kad je propala Juga, neka propadne i Yugo. Mada snatram da se uz male promene i veliko renoviranje fabrike moze napraviti pristjan gradski autic.
Ono sto treba da stitimo, je sve sto proizvodimo kod nas. Bio to Punto ili nesto trece, zarad ocuvanja nasih radnih mesta, privrede itd. trebalo bi omoguciti i Italijanima da bar mogu da prodaju to sto nasi sklepaju (iako su im ucinili i previse olaksica svih vrsta, samo da bi ih namolili da dodju kod nas).
 
Ni meni nije jasno zasto se gasi proizvodnja Yuga. Naravno, ne moze ni da se proizvodi ovako kako se do sada proizvodio, jer je to model star 25-30 godina.
Ali u Evropi ne moze da se kupi nov gradski auto, a da ne kosta 10.000€. Cak i ono biciklo sa krovom (smart) koje ima jedva 2 sedista i ostavu za tasnu i ranac kosta kao normalno auto.

Sto se Yuga tice, potrebno je da dovedu samo par pametnih ljudi i da naprave odlican gradski automobil za male pare. Malo da mu srede dizajn, da ne bude kockast, da ga ojacaju, da se ne savija krov pri udarima od 10km/h i jos motor da dovedu u red i eventualno naprave dizel varijantu koja bi trosila 4-5 l na 100km.
To je nesto sto nece povecati cenu puno, a ipak ce biti dosta jeftiniji u odnosu na smartove, fice, corse..
Samim tim udariti najvecu carinu na auta do 1.200kubika i time spasiti fabriku od propadanja.
Tako ce oni koji nemaju para kupovati yuga za sve potrebe, a oni koji imaju, kupovace yuga kao drugo auto za grad i lokalne potrebe.
Kad su Rumuni koji nikad nisu znali ni exera zakucati uspeli da naprave Daciu koja se prevrce ako u malo ostriju krivinu udjes preko 80km/h, pa mozemo valjda i mi osposobiti nesto sto pravimo 30 godina.

Pročitaj par postova gore... I jugo košta više od 4200 eur, ali razliku od 4200 do stvarne cene subvencioniše država. Kada to ne bi radila, jugo bi koštao 6-7 hiljada i za te pare ta kanta nikome ne treba. Pa ti airbagovi, servo uređaji, poditači, kompjuteri koštaju... razumite. Komfor i bezbednost košta.
A što se tiče razvoja, imate li predstavu koliko košta razvoj novog modela? Razvoj novog Golfa je koštao oko 900 miliona eur.
 
Pročitaj par postova gore... I jugo košta više od 4200 eur, ali razliku od 4200 do stvarne cene subvencioniše država. Kada to ne bi radila, jugo bi koštao 6-7 hiljada i za te pare ta kanta nikome ne treba. Pa ti airbagovi, servo uređaji, poditači, kompjuteri koštaju... razumite. Komfor i bezbednost košta.
A što se tiče razvoja, imate li predstavu koliko košta razvoj novog modela? Razvoj novog Golfa je koštao oko 900 miliona eur.

Nemoj meni tako, treba da radimo...a za tvoju info moj brat ima Yuga 91god nije video garazu i pre neki dan menjao auspuh bili smo zajedno kod majstora i pogledamo iz kanala auto.neverovatno koliko nije mrdnuo bez zz. nigde rdje nema .da li su posle poceli da fusare neznam ali ovi 90, 91 su bili sa limom dobri.On je prezadovoljan.
 

Back
Top