Trcanje

Od raznih sportskih aktivnosti, trchanje je sigurno jedna od najjednostawnijih i najzdrawijih rekreakicija.. Ono utiche na razwoj welike grupe mishica, powoljno deluje na endokrini sistem, srce, pluca, i opshtu koordinaciju kretanja. Za bawljenje owim sportom potrebni su wam samo wolja, trenerka i patike, ali dzoging, ipak, ima i prawila koja ce wam pomoci da energiju potroshe na prawi nachin, mogucnost powrede swedete na minimum i iz trchanja izwuchete ono najbolje. Pre nego shto pochnete, imajte na umu da washe telo nije spremno na welike napore, pa pochnite lagano i oprezno..
Prwo i osnowno prawilo dzogiranja je da odaberete odgowajucu odecu. Glawni kritetijum treba da bude udobnost. Ako je napolju toplo odaberite shorts od pamuka, ali ne prekratak da ne bi pritiskao i trljao unutrashnju stranu butina, shto moze izazwati crwenilo i ojed. Za gornji deo idealna je majca od prirodnih materijala, koja ipuja znoj i dozwoljawa normalno isparawanje koze tokom aktiwnosti. Za trchanje u wechernjim satima obucite se slojewito kako biste mogli da skinete wishak garderobe kada wam postane wruce. Kada je hladno idealne su shushkawe trenerke.
Obawezna je, narawno, odgowarajuca udobna obuca, jer swaki put kada stopalo dotakne tl, swi zglobowi gleznja, kolena i ledja trpe opterecenje koje je chak 3-4 puta wece od tezine tela. Zahwaljujuci sportskoj obuci ti udarci se amortizuju, smanjujuci trenje kod swakog koraka, tako da patike za trchanje moraju biti sawitljiwe.
Paznjiwo odaberite i mesto za trchanje, jer su gradske sredine pune smoga. Tokom trchanja pojachawa se disanje zbog powecane potrebe organizma za kiseonikom, pa na taj nachin weca kolichina zagadjenog wasduha ulazi u washa pluca. Izbegawajte trchanje po asfaltu, trawnate powrshine i zemljani tereni su prikladniji.
Prawilo kojeg se morate pridrzawati je da nikada ne trchite potpuno praznog ili punog zeluca. najbolje je da jedete sat-dwa pre treninga, po mogucnosti ugljene hidrate koji postupno oslobadjaju energiju u organizmu. Za wreme trchanja organizam zbog znojenja gubi mnogo technosti, pa je wazno da pijete wodu ili nezasladjene sokowe, i to male gutljaje, bez obzira na to da li osecate zedj ili ne..
Da bi ste potpuno iskoristili swu dobrobit trchanja i manje se umarali, narochito je wazno da prawilno dishete. Udishite na nos, a izdishite na usta. Na taj nachin temperatu wazduha se rugulishe pre nego udje u pluca. Kada se wazduh udishe na nos on se wlazi i zagrewa, pa cete tako izbeci suwa usta i grlo.
desetak minuta pre nego shto pochnete da trchite radite wezbe istezanja, narochito za noge, jer cete tako izbeci rizik od powreda. Struchnjacipreporuchuju da istezanje ne treba da traje duze od 15 odsto celukupnog treninga. Isto tako, wezbe istezanja treba da uradite i posle treninga. Neophodno je i da imate prawilan polozaj tela. Ruke treba da budu sawijene pod uglom od 90 stepeni, prsti blago stisnuti u shaku. Wazno je ne trchati punim stopalima, u suprotnom bespotrebno kochite, a shkodite mishicima. Bitno je da se tlu odupirete noznim prstima, shto daje wishe snage i stabilnosti. Wazno je da krenete postepeno. Idealno je da pochnete brzim hodanjem, 30-40minuta nekoliko dana, a posle toga pochnite da trchite 5 minuta swakog dana. posle toga postepeno produzawajte wreme, dok ne stignete 60 minuta, shto je optimalno wreme za dzoging. Wishe cete postici ukoliko pretrchite duzu stazu, nego kracu wecom brzinom. Swakoh desetak dana korisno je da odradite tzw. ZSD trening na kojem se trchi dwostruko weza udaljenost os proseka, sporijim tempom, sa napomenom da predjena udaljenost ne sme biti weca od zbira kilometraze ostalih treninga tokom nedelje. Ako osetite weliki napor dobro je da uporite, ali ne i odmah prekinete. Smanjite tempo i dozwolite telu da se odmori. Ukoliko ste rekreatiwac i samo zelite da ostanete u dobroj ormi dowoljno je da trchite pola sata, tri dana nedeljno. Struchnjaci twrde da je pochetnicima nedeljno dowoljno od 15 do 30 kilometara, dok je za profesionalne sportiste, u zawisnoti od discipline kojom se bawe, dowoljno od 60 do 80 kilometara nedeljno...
 
Evo ovde neka pishu ljubitelji trcanja i koliko km je najvise pretrcao ,naravno racuna se samo bez stajanja...

Za pocetak meni je rekord polumaraton...znaci malo preko 21km za 1:51...

Svaka čast :ok: odličan rezultat.

Lično nisam imao takvih ambicija i trčim rekreativno samo. Ali si mi dao sad povod da se okušam jednom prilikom.

Javiću moj rekord :)
 
pa to je neki da kazemo standardni ritam... mada ako tebi odgovara drugi, ti drzi drugi...
zavisi koji stil trchanja praktikujesh, kolika je deonica, i shta je cilj trchanja... :)
 
Pa ono trchim swaki drugi dan, ili swaki, skoro sam pochela, jer nisam mogla da trchim zbog snega, trchim oko 30-40 min, mada cu da naguram do 60min.. Neki cilj neam, msm da ostanem u kondiciji i da skinem 4-5kg, al samo u predelu butina.. Problem je shto mene mrzi da radim one wezbe za noge, nekako me i smara... Pa mi najbolje trchanje...:D
 
:)
ne postoji parcijalno skidanje sala (tj postoji, ali da kazemo da nije bash dostupno obichnim ljudima, pa necemo prichati o tome :)), tako da salo koje odlazi, odlazi odakle oce, al uglavnom tamo gde ga najvishe ima. takodje selektivne vezbe (npr samo vezbe za noge i guzu) nece skinuti salo sa tog dela tela, vece ce samo oblikovati mishice koji tu postoje...a salo ide drugim putem...
poshto trchish kardio, gledaj da ti puls bude oko 120-130... znachi drzi tempo disanja 2/2 i vidi kojom brzinom treba trchati, da bi odrzavala odgovarajuci puls... i to je to :)
 
Kako da odredim puls? Nema weze shto shto parcijalno skidanje sala nije za obishne ljude, ipak bi te zamolila da mi napishesh kako to funkcionishe??
I da, mene trchanje ispuni, posle se extra osecam i super sam raspolozena, i pre swega je zdrawo, tako da nece da mi shkodi...:)))))
 
pa nisam previshe istrazivao celu tu tematiku, ali to recimo da koriste pro bb, koji ionako imaju 2-4% bf kad se spremaju pred takmichenje, pa kad se desi da u nekom delu tela imaju malo vishe, mislim da ima neka krema koje recimo termogeno funkcionishe,,, ili tako neshto... malo izgooglaj, kao shto rekoh, nisam previshe paznje posvecivao toj tematici...
a shto se trchanja tiche...pa ako ne mozesh da nabacish neki pulsmetar, onda merish po principu, dva prsta na grlo, i merish vreme, tj kolko otkucaja imash u recimo 20 ili 30 sec... i onda to pomnozish sa 3 ili 2...zavisi vec kolko budesh merila... i to ti je otprilike puls... e sad, kao shto napisah, on bi trebao da bude 120-140 za kardio... mada ako ti je cilj skidanje sala, mozesh da probash i HIIT da radish... ako imash kondicije vec, to je veoma interesantna stvar, i dosta korisna :)
a ako volish da trchish radi trchanja... ne znam... trchi... druzi se samnom...da i na mene predje malo te tvoje volje iz zelje... ja i trchanje smo... :|
al zato ne silazim sa bajsa... : )))))
 
Heheheee, hwala...:)) Rado bi ti prenela tu swoju wolju, ali to je stwar choweka, i ti imash stwari koje te ispunjuju, pa tako imam i ja...:)) Pokushacu da izmerim puls, nekako...:)) a shta je HIIT? Malo sam seljak shto se tiche tih izraza...:)) Meni su ukrali bajs, jer moja kuja sigurno nije pas chuwar ona se igrala sa lopowima, tako da nishta.. Mada kad dodju lepi dani, a blizu su, idem da wozim rolere swaki dan sa drugaricom na Adi, malo zezanja, muwanja i skidanja sala...:)))
I da chitala sam da kese deluju za skidanje sala? Sada postim pa mi je ishrana malo poremecena od uobichajne, mada me tera da ne jedem slatko! :)))
 
Pozdrav

Ja dolazim na NS polumaraton.Nego,plašim se pred kraj jakog vetra u grudi.A očekuje se istočni vetar u pojačanju u nedelju.Ko je trčao tu stazu zna kako je to zeznuto tamo uz Dunav.Tako da bi mi to pokvarilo očekivano vreme od 1:36 za minut-dva.
 
Pozdrav

Da,kiša i vetar!

Nego,nema ni majice za učesnike.Samo jedna mala voda,limun,banana i pomorandža.

U svakom slučaju vredelo je doći zbog trčanja i druženja.

A da kažem i to da sam i sa rezultatom zadovoljan ( 1:33:15 ) što je za nekog ko ne trči

i nikad se nije bavio time a i ima 36 godina cenim solidno vreme.
 
Pozdrav

Da,kiša i vetar!

Nego,nema ni majice za učesnike.Samo jedna mala voda,limun,banana i pomorandža.

U svakom slučaju vredelo je doći zbog trčanja i druženja.

A da kažem i to da sam i sa rezultatom zadovoljan ( 1:33:15 ) što je za nekog ko ne trči

i nikad se nije bavio time a i ima 36 godina cenim solidno vreme.


Ali garant nemas vise od 55kg :super:
 
Ali garant nemas vise od 55kg :super:

Pozdrav

Pa pravo da ti kažem dobro sam smršao.Sada imam oko 85 kg ( + - 2 kg ) A kada sam imao preko 100 kg ( a imao sam i 105-107kg ) jedva da sam spuštao ispod 1:50.Kod mene se dijeta pokazala efikasnom.Ta takozvana kineziološka transformacija organizma u pavcu rekreativca aerobika ( biciklo,šetnja,trčanje 2 puta nedeljno ) pokazala se spasonosnom u mom slučaju.Tek sada vidim koliko sam pokretniji i okretniji.A bio sam poput power liftera napaljen benčom itd.skoro 20 godina.Dizao sam sam sa stalka 175 kg do grudi pa u vis pošteno. 100 kg sam dizao 30 puta u benču.Sve do prošlog leta.Sada cenim da sam to batalio za sva vremena.
Tako da sam se pronašao u ovom rekreativnom trčanju lagano tapkajući ispod 4:30 po kilometru baš da mi prija.Praktikujem to četvrtkom i nedeljom predveče po 10 km ovde pored Tise na nasipu ( zemljana dolma )
Staza je super jer je obeležena na svakih 100 m.sa belim betonskim stubićem koji označavaju udaljenost od ušća Tise u Dunav.Nema nikoga,predivna priroda.Redovno susrećem srne,zečeve da ne brojim.I pravo da ti kažem čudim se ovom narodu ovde.U celom gradu ima svega 5 ljudi koji trče i to su sve rekreativci i svi su stariji od mene.Naravno da se znamo,pa se po neki put organizujemo i odemo negde na trku.Ali nikada više od dvojica trojica.Tako da je u NS-u bilo nas trojica.U Beograd ću ići sam,pa se tamo možda i sretnemo?
Puno pozdrava iz Bečeja
 

Back
Top