Da li se ljubitelj SF-a postaje ili radja?

Da se baš rađaju... ne baš, ali, interesantno, u temi za predstavljanje članova foruma SF tima većina je napisala da je postala ljubitelj naučne fantastike veoma rano. Za nas starije Zabavnik i one kratke SF priče su bile presudne. Dakle, praktično, čim smo naučili da čitamo, zavoleli smo SF.
 
Pa bas interesantno pitanje. Kad bi me neko pitao kad sam se ja zalepila za SF, ne bih mogla da odgovorim. Tako da pretpostavljam da to vucem iz ranog detinjstva, mada nesto u manjoj meri, jer smo tada vise osudjeni na roditelje, stariju bracu ili sestre, a ako se oni ne interesuju za SF onda mala vajda da zavolimo nesto sa cim nemamo puno dodira. Ali cak i ako je takav slucaj, ako se kasnije susretnemo sa nekim SF delom ljubav ce se odmah pojaviti ili obnoviti.

To je moje misljenje, da to nosimo u sebi, da se radjamo sa tim sklonostima, sad je pitanje samo u kom smo dobu prvi put dosli u dodir sa SF i koliko smo imali mogucnosti da dalje razvijemo tu sklonost. Pretpostavljam da ima ljudi koji su uprkos tom urodjenom osecanju veoma udaljeni od SF zanra bas zato sto u nekim kljucnim fazama svog zivota nisu bili u dodiru sa njim.
 
Dosta se pričalo na ovu temu i ranije. Moja ljubav prema SF-u takođe se rodila veoma rano. Možda sam te ljubavi malo pokupila od mog oca a nešto i sama otkrila. Takođe je zanimljivo što imam pogled iz perspektive mog deteta, i mogla sam tačno da uočim kada se kod njega rodila ljubav prema SF-u. Otpilike ,negde pre mesec dana u Tempu naletim na jeftine crtaće ( 99 din. po DVD-u), za oko mi zapadne crtać sa nekakvim svemirskim brodovima. Ni sama ne znajući šta sam kupila, sednem da odgledam da vidim da li je crtani primeren za uzrast mog deteta, ne mogu da mu tek tako pustim bilo šta. Ne samo da je crtani dobio zeleno svetlo već je tematska pesma završila na mom mobilnom telefonu kao zvono. A gledati mog sina kako pažljivo prati šta se sve dešava u crtaću je za njega prava retkost. U tom trenutku sam shvatila da se rodila još jedna ljubav prema SF-u. Mališa se danas ne odvaja od omota Malo Korigana i zvezdanih tragača, čak odlazi i na spavanje sa njim. Jedan disk je rezultirao kupovinom još 4 komada. A za rođendan ću verovatno morati da pravim tortu u obliku Zvezdanog vojvode.
 
Ja mislim da je sa SF-om slično kao i sa većinom drugih stvari. Verovatno (sad, da li baš od rođenja...) postoji neka predispozicija, ali ipak...
Šta ako se rodiš sa tom predispozicijom a niko ti nikad ne pokaže Politikin zabavnik (dok su u njemu bile SF priče), Sirius ili Zvezdu Kec ili već nešto tome slično? Ta predispozicija se verovatno neće razviti.
 
Сви се рађамо као љубитељи фантазије ,али неко већини деце брзо убија веровање у Виле и Деда Мраза,родитељи их убију реалношћу.
Имао сам среће одрастао сам са дедеом и мајком(код нас Бачвана мамина мама(бака)) и још и сада верујем да ће се Ентрепрајз појавити однегде да ме однесе у звезде.
 
Zadnji postovi na ovoj temi me bas svrbe da odgovorim...na svoj nacin.

Ljubitelj SF-a ne moze biti neobrazovan ili ne nacitan covek. Tako kazu. Grese.

Ljubitelj SF-a se postaje samom estetikom sf-a, sve sa dogmom, tj linearnim i apsolutistickim kontom mana i prednosti sf-a. Buducnosti koja zadrzi fiktivnu/realnu proslost.

Da obrazlozim...
Mislim da nema coveka, normalnog, koji se nije zapitao "sta bi bilo kad bi bilo".
Time se samo jedan aspekt sf-a bavi.

Ostali aspekti su "e tako bi bilo"

Ljubitelj SF-a se ne stidi da razmislja o tome, cita i diskutuje o tome.

Ostali, koji ne gotive sf, neka i ne gotive.
Al uvek ce se pitati isto..."sta bi bilo kad bi bilo".
 
either you're into something, or you're not.

Hm.

Zar to nije deoba u samom startu, ma kada ti se neshto svidjalo?

Ili mislish, pochnesh kao klinac.. ovo-ono. Ali shta ako nije imao ko da ti tutne tako neshto u ruke dok si bio klinac...

we get defined... too early.

posle tek nalazimo svoje afinitete... sometimes... just realizing.. koliko smo propustili...
 
Dan, meni to pre liči na lance DNK-a...evo ti broj 11.
Nego, treba definisati i razdvojiti ljubitelja od fanatika. Ljubitelj voli, fanatik je "opsednut".
Kada sprovedem detaljna istraživanja, bićete prvi koje ću obavestiti. Trebaju mi samo dobrovoljci, tj. reprezentativan uzorak.Neće boleti, obećavam..samo malo.
:D
 

Prilozi

  • mapa.bmp
    140,3 KB · Pregleda: 11
either you're into something, or you're not.

Hm.

Zar to nije deoba u samom startu, ma kada ti se neshto svidjalo?

Ili mislish, pochnesh kao klinac.. ovo-ono. Ali shta ako nije imao ko da ti tutne tako neshto u ruke dok si bio klinac...

we get defined... too early.

posle tek nalazimo svoje afinitete... sometimes... just realizing.. koliko smo propustili...

Ne definise se po onom sto t* je neko tutno u sake - vec sprocu onoga kojemu jesi naklonjen... Congenitali we get defined...
 

Back
Top