Odbrana od hladnog i vatrenog oruzja(noza,pistolja,palice...)
Strana 1 od 4 1234 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 98

Tema: Odbrana od hladnog i vatrenog oruzja(noza,pistolja,palice...)

Početnik gost 80596 (avatar)
    Učlanjen
    11.03.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Odbrana od hladnog i vatrenog oruzja(noza,pistolja,palice...)

Nazalost stvarnost je da svako moze da kupi noz na pijaci (pre svega svaki klinac), a s obzirom ratnu istoriju zemlje imamo i puno vatrenog oruzja sto automatski znaci da moze i povoljno da se dodje do njega.
    Posto svaka vestina ima neku vrstu odbrane od oruzja zamolio bih vas da postavite vas primer, sto u obliku snimka, slike, animacije,word documenta...
    Nadam se da ce tema pomoci nekome, i da je svakome jasno da su situacije s oruzjem nepredvidive i da niko nije supermen, i da se necete prozivati medjusobno oko tehnika vec ostati pri osnovnoj ideji da ovo treba da pomogne nekome

drdoje nije na forumu
    bio banovan na kratko zbog ruznog avatara, svadjanja i spamovanja
    Početnik
    Učlanjen
    04.01.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: Odbrana od hladnog i vatrenog oruzja(noza,pistolja,palice...)

Principi:

1. Pistolj: ne suprotstavlja se, ne nagovestavaj nista, ukloni se, izvini se, povinuj se. U krajnjoj situaciji - odbrana hvatanjem za cebv ili ruku koja drzi, uklanjanje tela sa pravca eventualno ispaljenog metka, uvrtanje ili izvrtanje sake ili pistolja, udarac

2. Noz: ne suprotstavlja se, ne nagovestavaj nista, ukloni se, izvini se, povinuj se. U slucaju nasrtaja, ukloni se unazad i u stranu, ukrsteni ili dupli blok, hvataj ruku koja drzi noz po cenu da se poseces, posle hvatanje udarci, udarcii, sutevi (kolena, prepone), poluga, obaranje...

3. Palica: ne suprotstavlja se, ne nagovestavaj nista, ukloni se, izvini se, povinuj se.U slucaju zamaha, za razliku od noza, ne ide se unazad i u stranu, vec prema napred, blokiraj/zaustavi ruku koja drzi palicu, udari, obori, udari.

Buduća legenda Sanovnik (avatar)
    Učlanjen
    12.02.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    853

Obrni , okreni , od pistolja nema bas neke odbrane , obzirom da ga najcesce potezu oni koji su vec pucali ... U koliko jprocenis da je slucaj drugaciji , mozda mozes nesto da pokusas bez najave , iznenada , a da sve vreme vredas .,
    U Sustini dr.djordje ti je dao dobar savet .
    A sto se noza tice , narocito je vazno ko je sa druge strane . U kolio ume sa nozem , jako tesko ces se odbraniti . U koliko ne ume , noz je samo produzeni deo ruke , pa ga mozes tako i tretirati .

Zainteresovan član
    Učlanjen
    02.01.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    46

Kljucna stvar je to da li onaj drugi poteze oruzje u svrhe zastrasivanja/ubedjivanja, ili vec provociran kako bi ga direktno primenio. Ta dva slucaja traze drugaciji pristup, mada ima mnogo zajednickih principa.

Postoji treci slucaj, a to je zaseda/sacekusa...u tom slucaju, ako ste doslu u situaciju da se branite, znaci da je vec kasno

Aktivan član gnjec (avatar)
    Učlanjen
    02.01.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    66

kljucna stvar je dal ste primetili oruzije i imate vremena da odreagujete

Zainteresovan član
    Učlanjen
    16.12.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    34

`Ako nisi siguran da li je napadac naoruzan,ponasaj se kao da jeste`...znaci,ako zayebes stvar do te mere da moras da se bijes,iako ne vidis oruzje,smatraj da je protivnik ipak naoruzan i da se sprema da potegne oruzje...i tako i reaguj! Tehnika koja se koristi je mnogo bitna ( nemaju sve vestine podjednako dobar i praktican odgovor ), ali je jos bitnije kako se trenira. Sto vise situacionih treninga,poluslobodnih sparinga-drilova moze da ti pokaze deo onoga sto te ceka u realnoj situaciji...

Početnik
    Učlanjen
    25.01.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

u svakoj ozbiljnijoj skoli koja se bavi obukom namenjenom pripadnicima vojske, policije, obezbedenja,... uzucava se predmet koji se zove procena licne bezbednosti i u zavisnosti od nivo rizika primenjuju se odgovarajuce mere zastite koje se menjaju na dnevnom nivou u zvisnosti od trenutnog rizika kome smo izlozeni.Ako se radi o obicnim gradanima koji nisu ni na koji nacin povezani sa kriminalom i svojim zivotnim stilom ne privlace paznju (nosenje nakita, skupih satova, voznja skupih automobila,..) vrlo je mala verovatnoca da ce neko da vas napadne bez ikakvog povoda i razloga sa hladnim ili vatrenim oruzijem.Ako se radi o pljacki najednostavnije je dati novac koji imate kod sebe jer cak i ako savladate napadaca sto je malo verovatno pose toga morate da problem resavate sa policijom, sudom, advokatima kolicina izgubljenog vremena, novca i rizik u koji ste se upustili nije vredan kolicini para koju imate u novcaniku jer u svakom slucaju vecina ljudi i ne nosi vise od 50 $ u novcaniku.
    Sta hocu da kazem stvar je u izbegavanju potencijalno opasne situacije a ne u resavanju date borbom ciji je ishod uvegk neizvesan.

Aktivan član gnjec (avatar)
    Učlanjen
    02.01.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    66

normalno sve sto ti kazes...ali mnogi od nas smo mislili kada je napad vec otpoceo

Zainteresovan član
    Učlanjen
    02.03.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    34

Vezano za pištolj - jedina mogućnost uspešne reakcije na napad pištoljem je kontakt oružja i našeg tela, ili rastojanje mogućeg hvata oružja. Sve dalje od toga je strateška prednost za napadača. Takodje napad vatrenim oružjem implicira nužno održavanje rastojanja.
    Nož - put u prvom našem pokretu mora biti od oštrice (ako je u pitanju pretnja) i to predstavlja ključnu prednost. U slučaju izvedenog napada, blok i kontra u isto vreme uz promenu mesta (u polje).
    Palica - skraćenje rastojanja ("Burst in") uz imobilizaciju oružja

Početnik
    Učlanjen
    25.01.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Kada vas neko uci odbrani od pistolja pitajte ga kao zna da je to sto vam preporucuje prakticno primenjivo u realnoj situaciji i da li je bar jednom u zivotu bio u situaciji da nekog razoruza.
    Postoji jedno vrlo jednostavno pravilo u fizici koga je nemoguce osporiti a ono glasi svaka reakcija je sporija od akcije, sto je naravno primenjivo i u samodbrani.Verovatnoca da budet ubijeni ili ranjeni ako probate nekog da razoruzate je mnogo veca nego da to ne probate.

Primećen član A-LEX (avatar)
    Učlanjen
    26.05.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    42

@Maluco
    Sve je tacno,ali ako vidis da ces svakako poginuti jer ce tip okinuti onda je bolje pokusati nesto i mozda se odbranis nego da se bez borbe prepustis njemu na milost i svakako pogines.
    Zamisli situaciju kada imas instruktora zvani Milan koji je sluzio u nekim specijalnim jedinicama i razoruzavao je nekoliko puta u svom zivotu nekog,kasnije je postao instruktor za civile i on nauci nekog decka. Taj decko nazovimo ga Djura postaje nakon 3 godine treninga takodje trener ali nikada nikog nije razoruzao, pa Djura nauci Miku da razoruzava nekog, Mika takodje nakon 3 godine postaje trener i otvori svoju skolu i bas naidje na tebe Maluco,a ti ga pitas dali je nekada razoruzao nekoga u zivotu i on kaze da nije, sta to sada znaci da tehnika koja je prosla od Milana prko Djure i Mike do tebe ne valja ili je dobra. Jel svi moraju imati prakticno iskustvo u razoruzavanju? Dali ga imas ti? A ako ga imas dali ce imati i tvoj ucenik ako nekadqa budes pokazivao nekome....?

Aktivan član xitm3n (avatar)
    Učlanjen
    11.02.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    93

Lepo pitanje...Nista nije zagarantovano,cak ni milan koji je licno isprobao i uspeo nema garancije da ce uspeti to da ponovi sledeci put,tehnika koju on uci samo povecava sanse,ne daje nikakve garancije.Price kako ako nisi nesto prosao znaci da neces uspeti ako ti se desi su za malu decu i za one koji samo hoce da srozaju nekoga ili neku vestinu
    "Sujeta... Moj omiljeni greh!!"

Primećen član starolecanin (avatar)
    Učlanjen
    01.02.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    41

Ako je ikako moguce odreagovati pre vremena, tj. pre izvlacenja oruzja, neposredno pre toga... Ako je vec izvuceno a ne znas bilo kakav nacin odbrane gledas da izkontrolises ruku u kojoj je oruzje i da ga uzmes, a ako vezbas nesto oslonis se na to i udaris, hvatas na polugu ili sta vec ucis... Nema pravila... Gotovo da se svodi na srecu ako stvarno hoce da te unakazi...
    Menjam se da bi ostao isti!!!

Primećen član A-LEX (avatar)
    Učlanjen
    26.05.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    42

Samo da naglasim da ni u jednoj vestini nema 100% sigurnost, niti postoji bilo koji nacin da ce tehnika A ili B uvek upaliti. Razoruzavanje hladnog oruzija je mnogo tesko, ne da je tesko nego je malte ne nemoguce ako taj koji vodi noz ili bodez ima pojma o tome sta radi. Dakle nemojte se zaludjivati sa tim sta bi kad bi nego vezbajte koliko je to moguce.

Učlanjen
    11.02.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    93

Naravno.Ne kazu za dzabe " ako vidis pistolj pridji sto blize,a ako vidis noz bezi sto te noge brze nose"

Aktivan član Sanja08 (avatar)
    Učlanjen
    19.03.2009.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    43

Svaki napad treba izbeći ali šta kad je u pitanju napad koji nikako ne možete izbeći? Za nož, zavisi dali je napad odozgo ili odozdo. Postoje odbrane koje su primenljive. Za pištolj takodje postoje, bilo da je pištolj uperen spreda ili u ledja. Takodje postoje primenljivi načini odbrane i od sekire i od stolice, ma ima načina
    "Nijedan put nije neprohodan za vrlinu."

Učlanjen
    11.02.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    93

Naravno da ima nacina...A ima i nacina da dobijes 7 na lotou,samo se zapitaj koliko se cesto to desava
    Kada neko barata nozem dobro mozes da budes Brus Li ne znam da li bi se ziv izvukao sem ako ne bi pobegao.A za pistolj,sto neko mora da ti prisloni na glavu ili u ledja?Pa ako hoce da puca dzabe ti vestina...

Aktivan član Sanja08 (avatar)
    Učlanjen
    19.03.2009.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    43

Kao što kažeš,ako je rešio da puca on ce da opali, s tim što ishod može biti takav da samog sebe upuca
    "Nijedan put nije neprohodan za vrlinu."

Primećen član Boris.Sajkas (avatar)
    Učlanjen
    23.02.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    39

hahahaha ove tehnike se uče godinama...

prosto me mrzelo da čitam postove, pretpostavljam da su žešće budalaštine...

Učlanjen
    11.02.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    93

naravno da nisu,procitaj slobodno
    osecam bes u tebi mladi Borise,idi meditiraj o tome malo

Učlanjen
    23.02.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    39

pročitao sam pola...dosta je....

evo moje mišljenje. mnogo je lakše odbraniti se od pištolja nego od noža i palice....mislim bar meni...
    malo se razumem u tehnike samoodbrane, pošto sam trenirao 4 godine....

Učlanjen
    11.02.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    93

sta? mislim sta si trenirao

Učlanjen
    23.02.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    39

trenirao sam sve...tj. to nije bio klasičan trening, nego sam u srednjoj školi imao redovan predmet, specijalno fizičko obrazovanje...najviše smo učilo džudo, aikido i džuidžicu!

Mrs.Nero nije na forumu
    Ne pijem, ne psujem i ne pušim! U je*em mu mater, upade mi pikavac u vinjak.
    Aktivan član Mrs.Nero (avatar)
    Učlanjen
    05.03.2008.
    Pol
    Žensko
    Reputaciona moć
    63

Citat Original postavio Boris.Sajkas Pogledaj poruku
    trenirao sam sve...tj. to nije bio klasičan trening, nego sam u srednjoj školi imao redovan predmet, specijalno fizičko obrazovanje...najviše smo učilo džudo, aikido i džuidžicu!
    Ih da sam i ja imala takvo fizičko....Onda bih ga sigurno zavolela!

Primećen član starolecanin (avatar)
    Učlanjen
    01.02.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    41

Taj sistem fizickog je hteo da uvede jedan covek u ovoj drzavi, ali je kao i sve sto valja odbacen...
    Menjam se da bi ostao isti!!!

Slične teme

1. kako do vatrenog oružja ?
    Autor More_bre u forumu Lov i ribolov
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 24.05.2007., 02:10
  2. Judo-odbrana od oruzja
    Autor gost 80596 u forumu Ostali sportovi
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 23.03.2007., 22:45
  3. Ostrenje noza
    Autor **case-problem**SONY u forumu Vojska, policija i avijacija