Kako zamisljate/shvatate materiju?

Oblikolog

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
361
To je pitanje. Posto vidim da ima nekih osoba koje materiju shvataju kao nesto 'od cega emocije mogu biti posledice' i uopste psihicko. Ja nemam razloga da je tako shvatim, tj. dokaza, pa je i ne shvatam tako, ali ajde da cujem misljenja (pod tim ne mislim 'misljenja', nego 'argumente').
 
Poslednja izmena:
...materija i svest su dva razlicita aspekta jedne iste stvari ili ono sto vidimo spolja je materija a ono sto dozivljavamo iznutra je svest...u materijalizmu materija stvara um, u idealizmu um stvara materiju a postoji i verzija da su i um i materija nastali iz necega jos fundamentalnijeg sto predstavlja ili oba ili nijedno od njih
 
...i meni je ta treca opcija najprihvatljivija... nije narocito smisleno da se svest proizvoljno pojavljuje niotkuda... ideja da sva materija poseduje neki oblik protosvesti koja postaje u potpunosti razvijena svest samo u izvesnim strukturama kao sto je mozak cini mi se prihvatljiva
 
Mnogi materiju po sebi zamisljaju samo kao neku barijeru za kretanje isto materije, ali neke druge, recimo, piksla je barijera za cigarete, i (istovremeno) kao gurac za neku drugu materiju (recimo, gravitacija) gde bi veliki skup materije oko koga je bezvazdusni prostor privlacio sve sto je odvojeno od njega da se sa njima spoji. (gravitacija) Ili, recimo, ruka koja gura pikslu po stolu... magneti itd. Materija je isto tako promenjiva, itd. ima neka svojstva koja omogucuju da se sa njom manipulise, ako onaj ko manipulise ima smisla - cak i smisleno da se manipulise.

Medjutim, neki smatraju da je dozivljaj emocije epifenomen materijalnih zvibanja, kao i sve drugo psihicko, i pri tome pripisuju materiji neka svojstva... [ni sami ne znaju koja] koja nauka stvarno ne moze (jos, a ni ne treba, a mozda nikad nece ni moci, a ni trebati) jer nije sklona predrasudama. Naravno, uvek ce neki neuanucni ljudi sebe proglasiti z anaucnike i uzeti da prave neke svoje "kompozicije"... u stvari, tu se vise radi o pripisivanju sebi svojstava materije, nego o obratnom...
 
Imati zdrav argument na bilo kom polju je malo teže ali probajmo nekako:
Materija može imati svoja "pamćenja" ili memoriju. Nešto slično zapisu na gramofonskoj ploči. Ali ti zapisi ili memorije nisu isto što i svest jer, materija ne može razmišljati i donositi odluke baš kao što ne može ni pomenuta ploča ili naš računar.
U strukturi molekula atomi se drže na udaljenosti otprilike, prečnika njihovih spoljašnih elektronskih orbita.
Ako pogledate dimenzije recimo atoma vodonika (ili bilo kog drugog atoma) i počnete računati shvatićete da ako bi se atomi u molekulima sabili tako da se dodiruju njihova jezgra onda bi naša planeta stala u našoj šaci. Ovo nije nerealnost budući da su to uslovi pod kojima (pretpostavljam kao što i nauka pretpostavlja) egzistiraju crne rupe u vasioni....
No, materija je kreirana rekosmo sa prvim praskom a Biblija kaže od strane Reči Božje a Reč Božja je samo još jedno ime za Sveti Duh.
Duša, ima svoj um preko kojeg komunicira sa telom ali preko primopredajnika kojeg zovemo mozak.
Ako se zapitaš šta je intuicija, šta su snovi i ko stoji iza njih možda nadalje sam sklopiš valjano razumevanje.
Prekidam zbog posla.
 
Covek prica o kristalnim resetkama... pa ubacije u njih Rec Bozju, pa onda preklapa na nekakvu memoriju materije... atomi vodeonika i maticne ploce.

Kako bi objasnio ti to coveku koji zivi u 16tom veku, ali treba da znade? Aj nadji neke bolje primere... ovi zahtevaju "nacitanost biblije", dobro poznavanje Treceg oka, i brkanje kristalnih resetaka sa ostalim mogucim formacijama molekula... :)

PS> RADIS LI MOZDA U TRECEM OKU,, u redakciji? :)
 
Poslednja izmena:
To je pitanje. Posto vidim da ima nekih osoba koje materiju shvataju kao nesto 'od cega emocije mogu biti posledice' i uopste psihicko. Ja nemam razloga da je tako shvatim, tj. dokaza, pa je i ne shvatam tako, ali ajde da cujem misljenja (pod tim ne mislim 'misljenja', nego 'argumente').

Rec ili pojam materija shvatam u fizickom smislu.Emocije su "proizvod" psihe ili duha,kako ko vec hoce da definise.
 
Nije jednostavno objašnjavati materiju - mada nije ni teško. U svemu tome najteže je da neko to i poveruje pa i prihvati. Svako od nas može prihvatiti do nekog stepena a to suštinski nema veze sa učenošću.
Da bi se razumelo područje materije, zatim područje emocija, uma i svesti potrebna je malo duža priča. Ukoliko se budem upustao u takvu priču na mene će poleteti kanonada osudjivanja tvrdih ateista i još krućih sledbenika Biblije. Za svakog ko želi podrobnije razumevanje onoga što pitate neophodno je mnogo spremnosti da se upusta u nepoznato.
Ipak verujte mi sve je istovremeno tako jednostavno. Za sada prihvatite da materija ne može proizvoditi ništa jer je ona poslednji proizvod u celom nizu. To znači da ni čovekovo telo niti njegov mozak može išta proizvesti.
Čak ni čovekov um ne može ništa proizvoditi. On služi Duši samo kao izuzetno fina ali snažna mašina. Izmedju uma i tela čoveka postoji omotač koji se i naziva emocionalnim omotačem ili telom.
Zamoliću vas samo jedno. Ako vam se nešto dopadne od iznešenog prihvatite a ako ne jednostavno ignorišite. Ako u vama stoji iskrena radoznalost budite otvoreni za novine koje će vas iznenadjivati.
Blago onom ko se ne ukopa na dostignutoj liniji pa umesto da sve drugo negira on i dalje radoznalo istražuje čak i onda akop ponešto izgleda besmislenim.
 
to know the God is to know the madness.

Ovo su pitanja vishe za naucne zabavnike nego za ozbiljnu diskusiju. A ovo je pogotovu najmanje tema za psihologiju.

Nije jednostavno objašnjavati materiju - mada nije ni teško. U svemu tome najteže je da neko to i poveruje pa i prihvati. Svako od nas može prihvatiti do nekog stepena a to suštinski nema veze sa učenošću.
Da bi se razumelo područje materije, zatim područje emocija, uma i svesti potrebna je malo duža priča. Ukoliko se budem upustao u takvu priču na mene će poleteti kanonada osudjivanja tvrdih ateista i još krućih sledbenika Biblije. Za svakog ko želi podrobnije razumevanje onoga što pitate neophodno je mnogo spremnosti da se upusta u nepoznato.
Ipak verujte mi sve je istovremeno tako jednostavno. Za sada prihvatite da materija ne može proizvoditi ništa jer je ona poslednji proizvod u celom nizu. To znači da ni čovekovo telo niti njegov mozak može išta proizvesti.
Čak ni čovekov um ne može ništa proizvoditi. On služi Duši samo kao izuzetno fina ali snažna mašina. Izmedju uma i tela čoveka postoji omotač koji se i naziva emocionalnim omotačem ili telom.
Zamoliću vas samo jedno. Ako vam se nešto dopadne od iznešenog prihvatite a ako ne jednostavno ignorišite. Ako u vama stoji iskrena radoznalost budite otvoreni za novine koje će vas iznenadjivati.
Blago onom ko se ne ukopa na dostignutoj liniji pa umesto da sve drugo negira on i dalje radoznalo istražuje čak i onda akop ponešto izgleda besmislenim.

Mani se toga. To ti je moj iskren savet. Veruj mi iz iskustva sam poznavao ljude koji su isli tim putem i svi su bili na granici prve recenice mog posta. Ne bih da elaboriram na tome sta i kako tacno jer nije vredno diskusije.
 
Poslednja izmena:
Rec ili pojam materija shvatam u fizickom smislu. Emocije su "proizvod" psihe ili duha,kako ko vec hoce da definise.
Da napravim poređenje sa fudbalskom igrom na stadionu. Stadion sa svom infrastrukturom: fudbalskim terenom, fudbalerima i sudijama, sjedištima i gledaocima predstavlja fizičke rekvizite fudbalske igre, a sama fudbalska igra, koja zavisi od unutrašnjih faktora (igrači i sudije) i spoljašnjih faktora (treneri, gledaoci, vremenske prilike...) nije materijalna. Isto se može reći i za čovjekovo fizičko (materijalno) tijelo i njegove (nematerijalne) misli i emocije. Da nema materijalne podloge (neuroni u sivoj masi) čovjek ne bi mogao imati (nematerijalne) misli i emocije.

P.S. Meni je to jedan od dokaza za postojanje Kreatora.
 

Back
Top