Ribnjak

Dr.Nitro

Aktivan član
Poruka
1.951
Zanima me da li neko od vas poseduje neku brosuru kako se moze napraviti ribnjak, sta je potrebno, koji uslovi, sa kojom vrstom se krece u taj pohod itd. Bio bi zahvalan svima koji bilo kakvu viziju ili dokumentovanu skriptu imaju da mi posalju na mail ili na pp.

Hvala ...

P.S.

Zbog neadekvatnosti teme za forum (nije imalo bolje mesto od ovoga) zbog upozatosti sa situacijom imajte u vidu da cu temu obrisati za par dana ..
 
al ti je finta .. pa ja necu da zatvaram Ecku brate :) ... nesto skromno 30-ak metara za 15-20 ... u ostalom zanima me ta procedura kako, sta, odakle, koliko, sta treba, sta ne, sta je obavezno, sta nije .. itd ..



ne naravno da netreba pa cak ni za pastrmske bazene


a koja ti je svrha tog mikro ribnjaka
 
za nesto ozbiljnije gajenje konzumne ribe ti treba veca povrsina (1 do 2 ha) da nepricam dozvola za izgradnju ribnjaka od preduzeca
Srbija vode pa da regulises nesto oko promene koriscenja zemljista u ministarstvu za poljuprivredu, sumarstvo i
vodoprivredu Srbije pa analiza vode ,posedovni list , projekat, tehnoloski uslovi (dovod vode) onda hidrotehnicki
objekti ispust (grlenjak) nasipi itd
tako su bar meni rekli pre nego sto sam odustao
ali imam tako nesto malo o cemu ti pricas (rupa napunjena vodom ) i sluzi za pecanje kedera i ponekog krupnijeg sarana
ako hoces to da probas onda iskopaj ili napravi nasip zavisi od mesta onda se puni pocetkom aprila ali pre punjenja
se ubacuje kokosije djubre i to 100 kg na ar i to 15 dana pre poribljavanja (zbog razvijanja prirodne riblje hrane) onda
ubacujes dvogodisnju mladj tezine 300-400 gr i hrani se 6 dana u nedelji itd

nabavi knjigu "Gajenje slatkovodnih riba" i brisi ovo

pozdrav
 
Moj drugar iz Novog Sela kod Velike Plane je u dvoristu napravio ribnjak za somove. Isplativije je od saranskog. Srecom covek ima izvor u dvoristu pa nema problema sa vodom. Somovi jedu sve, ne biraju. Njemu ide posao sjajno, ali mislim da on nije koristio nikavu literaturu. Samo je buldozerom iskopao rupu pored izvora, sproveo vodu, napunio i poribio.
 
necu u dvoristu da pravim hocu da napravim pored vode.
Ajmo dalje da cujem pomoc svojih prijatelja !!

Nemoj prijatelju dalje od kuće ako nemaš visokonaponsku ogradu !
Naime u susednom selu čovek ima ribarnicu , pa kad je krenuo poso on u bašti napravio ribnjak da ima sveže šarane . I kad je mlađ porasla i ušla u prodaju , u roku od jedno 10 dana (dok je primetio) očistiše mu rinjak .! z:cry:
Mislim šta reći !!! POZ.....
 
Nikako dalje od kuce nemoj da pravis ribnjak, samo u dvoristu, a i onda ga dobro zastiti. Nasi lopovi bi ukrali i ispod kucke kucice, a kamo li da ti opeljese ribnjak.
 
Ideja i zelja su ti onako, bas lepe....
Ono sto je napisao Waggler sve je tacno, sve to treba da bi bio miran, jer uvek neko moze da te pita sta je to i sta ce tu, nas narod je cudo, znas i sam (ne mora on da ima koristi ali da drugi ima stetu, merak je bas, na zalost).

Ako nije tvoja zemlja to sto hoces pored reke, nemoj ni da pocinjes, ako nemas cist dil.
Moras da smislis nacin dotoka a i ispustanja vode a i obezbedjenje, ali to je sad manji problem jer ribnjaka jos nema. (ni struja u ogradi nije resenje jer se i to da iseci dok si reko britva, ako nema alarma, struju ne smes ni da stavljas, jer ne daj boze da neko pogine ili se ispece).

Ovde na Adi safari preko leta npr. "provetravaju" vodu kad su velike vrucine jer moze da se desi da se sarani samo poizvrcu.(bas je saranski ribnjak ali i jako lepo mesto za pecanje, uhvati i pusti, a mozes i da nosis). Zimi prazne potpuno jezero , ribu prebace u bazen i pune ponovo vodom iz reke, da se promeni voda, da se izmulja dno itd....
Vodeno rastinje bi bilo pozeljno okolo, lepse je vizuleno a i ribi odgovara, tu se okupljaju i insekti kojima se riba hrani i zivi lepo, tu se okuplja i gomila ptica, bar da je nalik na prirodno okruzenje riba, da joj prija da zivi tu i prirast ce biti veci.(klasika s iskopanom cetvrtastom rupom, samo sto beton ne stave, lici bas na industijsko gajenje, ko tovljenici).

da ne lupam dalje...ne znam sta hoces tacno.
sta si ti zamislio, koliko ce to da bude povrsinski? Sto vece to bolje, ako vec dolazi bager da kopa, onda bar iskopaj da bude vece , dublje, nepravilnog oblika, ne ono klasika, cetvrtka, ispust za ciscenje planiraj itd...itd....

Ideja pored reke je bas super, a za cuvanje vec ces nesto da smislis, nemoj da te to obeshrabri.
Razmisljaj i o potencijalnim izlivima reke, mora da ime deo koji je kao brana, koji se moze praviti od ovog sto iskopa, visinska kota u odnosu na reku, da bi ribnjak bio bezbedan od toga jer ako se to desi tu ne mozes nista, za ribokradice uvek ima resenje.

pozdrav i sve najbolje zelim za ovaku lepu ideju! (bas sam se raspisao, nekad sam i ja mozgao o tako necemu)

p.s. ribnjaci su inace vrlo lep sistem za zaraditi gde postoje prirodni uslovi, posebno po centralnoj i juznoj Srbiji gde su vode dosta dobre, ciste, ali se na zalost slabo primenjuje jer ta gomila papirologije i svih zahteva koje vlast trazi , (neki od tih zahteva bas i nemaju mnogo rezona i potrebe , poskupljuju samo ceo posao), i kad sve to pogledas , odustanes.
 
Poslednja izmena:
I jos samo ovo, ako si resio, guraj i uradi. Lepo i profi....
Ja sam pogresio sto nisam, bio sam tada mladji, radio puno drugih stvari i vise slusao "narikace" koji su kao nesto znali, nego sebe iako sam i tada imao vise teorijskog znanja od njih. Nisam imao prakticno i poverovao sam u price "rekla, kazala".
Ako sam ja pogresio u nekim stvarima a hteo sam nesto slicno, kao ti sada, ne moras i ti da pogresis na tim istim greskama koje sam ja napravio.
 
Hvala Cepreolus, to mi znaci puno ...

no usput da pitam izmedju ostalog da li neko zna od koje granice i kolicine vode prelazi u drzavno ribarsko gazdinstvo pod vodoprivredu, jer imam ovamo jedno jezerce pa bih od njega mogao da napravim nesto tipa platis i pecas, a da ga uzmem pod zakup, da poribim, ogradim sredim obale, postavim mesta, dokove, cuvare i kucicu naravno ... pa kasnije mozda i bungalove jer se nalazi na drzavnom zemljistu.
 
To bi mogao da proveris u zakonu o vodama, ili idi na sajt ministarstva pa na vodoprivredu i naci ces sve te zackoljice , ne mogu da pamtim stvarno, citao sam ali nisam zapamtio.
Mozes da uzmes u zakup , nije bitno koliko je, a tebi je bolje da je vece. Mozes i da prosiris, kasnije.
Vazno je sta ces posle.

Sistem pecanja na dnevnu donosi lepu paru ali ide dosta na odrzavanje, i sredjivanje, dopunjvanje sadrzaja, opreme.Kafic i neka pica obavezno,jer i to donosi lepu lovu koju opet koristis za sredivanje na pocetku, posle se sve menja. Za pocetak treba dosta da se ulozi i da se napravi jedna prava pecaroska oaza, da upecas, da ti bude prijatno, uredjena obala, hladovina itd....a posle uzivas i ti sa njima i naravno manje para treba. A sa placanjem po kilogranu sarana moze da nosi, ako uhvati i pusti moras imati one meke navlake za prihavt ribe da se ne osteti krsljust ili povredi riba.
Onda npr, "sitnica", priprema ribe na licu mesta .

Da, i ovo, posto vec neka voda postoji koju bi hteo, valjalo bi napraviti sprudove za mrescenje, najbolje na sredini vode , da svi okolo mogu nesmetano da pecaju, a taj deo vidno ogradjen ili obelezen. Mesta takodje obelezena, da niko nikom ne smeta.
Kod takvih jezera, pusti se i jos ponesto od barskih zivotinja, sve to oplemenjuje ambijent ribama.
Mogu da pitam gde ovi nabavljaju ribu za poribljavanje, ali mislim da idu na opciju kupovine vecih sarana, divljaka, tako da je odmah mesto u upotrebi za pecanje a pred zimu, za SV. Nidzu ode skoro sve. Naravno, nikad ne das da ide sve, matice cuvas...treba vremena da se sve to lepo uhoda, da nadjes nekoga ko ce to raditi zajedno s tobom, ko to voli.
Posle uzivas, ali zaista, radis ono sto volis, na vodi si svaki dan i jos zaradjujes...pa sta ces lepse?

Lepo si zamislio, daj nacrt kako to izgleda u ambijentu, sada, sta ima okolo, pa da razmisljamo i crtamo gde ce sta da bude i kako.
 
Poslednja izmena:
Vidi evo postavicu sliku da vidis o cemu se radi, ali finta je u tome sto je na tom jezercetu preovladavala saranska vrsta iskljucivo, babuska se vec sama naselila a sada od nedavno od prosle godine je neko pustio i stuku da se izmresti i ona je naravno napravila haos ...\
\
Evo slike dela jezerca koji hocu da uzmem ..

 
Stuku bi valjalo pocistiti, s obzirom na to kolika je voda. Ali ako poribljvas krupnijim saranima, onda stuka i dobro dodje da pocisti babusku.
Trscake nikako nemoj da diras, to su odlicna mesta za zivot riba, za odmor, skrivanje, jedino tamo gde skrivaju preglednost za onoga ko ce biti cuvar, ali verovatno se moze izabrati najbolja lokacija a da se ne dira nista, vidim da ima puno mesta okolo koja se mogu urediti lepo za konfor pecarosa da ne bude pregusto, buckanje svaki cas takodje smeta, posebno u mirnim vodama..

'Oces da ti posaljem kako izgleda na adi safari? Moci cu tek sledece nedelje, na mail najbolje da ti posaljem. S tim sto ovo izgleda mnogo bolje i daje vece mogucnosti.
Sta bi te jos zanimalo? Poribljavanje?
Koliko je staro to jezero? Dubina?
 
Zanima me da li neko od vas poseduje neku brosuru kako se moze napraviti ribnjak, sta je potrebno, koji uslovi, sa kojom vrstom se krece u taj pohod itd. Bio bi zahvalan svima koji bilo kakvu viziju ili dokumentovanu skriptu imaju da mi posalju na mail ili na pp.

Hvala ...

I mene interesuje to isto pa ti ovom, prilikom saljem potpunu podrsku u toj ideji,
i molim te ako ista imas od literature posalji mi da i ja pogledam

e-mail: po.pantovic@nadlanu.com
 
Poslednja izmena:
Zanima me da li neko od vas poseduje neku brosuru kako se moze napraviti ribnjak, sta je potrebno, koji uslovi, sa kojom vrstom se krece u taj pohod itd. Bio bi zahvalan svima koji bilo kakvu viziju ili dokumentovanu skriptu imaju da mi posalju na mail ili na pp.

Hvala ...

P.S.

Zbog neadekvatnosti teme za forum (nije imalo bolje mesto od ovoga) zbog upozatosti sa situacijom imajte u vidu da cu temu obrisati za par dana ..

druze ako ti je potrebna stvarna pomoc oko ribnjaka javi se meni na mail sokol@my-its.net bez foliranja i prevara verujmi da ce ti znaciti
 

Back
Top