Programiranje - Tutoriali

Najveća kolekcija tutorijala koju sam ikada video

http://thenewboston.org/tutorials.php


Adobe
After Effects (39 Videos)
DreamWeaver (41 Videos)
Flash (6 Videos)
Photoshop (14 Videos)
Premiere Pro (12 Videos)
Computer Programming
Android Development (200 Videos)
C (15 Videos)
C# (200 Videos)
C++ (73 Videos)
Cocos 2D (20 Videos)
Computer Game Development (17 Videos)
iPhone Development (37 Videos)
Java - Beginner (87 Videos)
Java - Intermediate (27 Videos)
Java - Game Development (36 Videos)
JavaScript (40 Videos)
jQuery (200 Videos)
Objective-C (65 Videos)
PHP (200 Videos)
PHP Stock Market Analyzer (20 Videos)
Python (43 Videos)
Ruby (32 Videos)
Trading Website (Project Lisa) (37 Videos)
Visual Basic (200 Videos)
wxPython (14 Videos)
Computer Science
3Ds Max 2010 (22 Videos)
How to Build a Computer (23 Videos)
HTML5 (53 Videos)
MySQL Database (33 Videos)
Networking (6 Videos)
UDK - Beginner (65 Videos)
UDK - Advanced (2 Videos)
XHTML & CSS (46 Videos)
Educational
Algebra (32 Videos)
Basic Math (11 Videos)
Biology (16 Videos)
Chemistry (38 Videos)
How to Build a Go Kart (35 Videos)
Introduction to Geometry (63 Videos)
Geometry (23 Videos)
Physics (16 Videos)
Robotics & Electronics (19 Videos)
Other
Battlefield 2 Gameplay (6 Videos)
Backgammon (8 Videos)
Bucky Roberts Live (10 Videos)
Buckys Vlog (5 Videos)
Call of Duty Gameplay (18 Videos)
iPhone App Reviews (25 Videos)
thenewboston Live! (113 Videos)
thenewboston Podcast (39 Videos)
Surviving the Wilderness (20 Videos)
 
Imam par pitanja :D

Hoću da počnem da se bavim programiranjem, trebaju mi neke preporuke od vas :)
U kom program za početak je najlakše da radim, i da li imate neke tutove na našem jeziku, engleski mi baš i ne ide :)

Hvala unapred
 
Imam par pitanja :D

Hoću da počnem da se bavim programiranjem, trebaju mi neke preporuke od vas :)
U kom program za početak je najlakše da radim, i da li imate neke tutove na našem jeziku, engleski mi baš i ne ide :)

Hvala unapred

Imas li neku specijalnu zelju, neki programski jezik?
Najbolje ti je da kupis neku literaturu ako si apsolutni pocetnik, prilicno je nezgodno uciti preko ebook. :)
A kad savladas to kasnije, mozes se snalaziti i na netu :)
 
Izaberi šta god hoćeš sem Pascala, nigde primenu nema sem u srednjim školama i kada ga savladaš trebaće ti dosta više da bi prešao na neki high level jezik, jedino na Delphi se možeš lako navići...

C je jezik iz koga su se rađali svi sistemi, učestvovao je u svemu što vidiš na ekranu, kada ga malo savladaš nikakav problem nije preći na C++, C#, Php ili Javu, jer su svi od njega i nastali i imaju "C-oliku" sintaksu...

Takođe ti je Python odličan, a lagan je...

Možeš i odmah na OOP jezike(C++,C#,Java,PHP,Delfi) što da ne?

Java je od OOP najlakša....
 
Izaberi šta god hoćeš sem Pascala, nigde primenu nema sem u srednjim školama i kada ga savladaš trebaće ti dosta više da bi prešao na neki high level jezik, jedino na Delphi se možeš lako navići...
Ња. Да знаш до каквих сам сазнања дошао. Фирма са којом сам скоро почео да сарађујем има програмера који пише на ... паскалу. И то им је једини програмер, са којим није баш лако сарађивати (мож` мислити...). Шит. Дакле, ... елем, рекох, да поменем да и паскал програмера има у продукцији и да добре паре праве ако се у фирму тако добро углаве да све остале могу да растерују.

Мени је у ствари жао те генерације програмера које је време очигледно прегазило. Рецимо, слушао сам скоро исповест фортран-програмера који је пре 40-ес година био лаф, а данас му треба датаљно објашњавати како се парсира математички израз (притом ниси сигуран да те уопште разуме), нити га се може приволети да увиди сврху git/svn.

То је опомена свима у индустрији да се одржавају и буду ажурни.
 
Ња. Да знаш до каквих сам сазнања дошао. Фирма са којом сам скоро почео да сарађујем има програмера који пише на ... паскалу. И то им је једини програмер, са којим није баш лако сарађивати (мож` мислити...). Шит. Дакле, ... елем, рекох, да поменем да и паскал програмера има у продукцији и да добре паре праве ако се у фирму тако добро углаве да све остале могу да растерују.

Мени је у ствари жао те генерације програмера које је време очигледно прегазило. Рецимо, слушао сам скоро исповест фортран-програмера који је пре 40-ес година био лаф, а данас му треба датаљно објашњавати како се парсира математички израз (притом ниси сигуран да те уопште разуме), нити га се може приволети да увиди сврху git/svn.

То је опомена свима у индустрији да се одржавају и буду ажурни.

Pa dobro, ima, ali se mnogo manje traze za razliku od Php, .NET, Java, C++ programera :)
 
hteo bih da pitam nesto u vezi ovoga. novi sam u programiranju i nesto sam skriptao za samp ali jako malo pa da li neko moze da mi objasni sta je ovo C#, C+, C++ i ostalo.. znam samo sta je java xD

auuu koji danak u neiskustvu :lol:

C#, C i C++ su programski jezici, isto kao i Java, Delfi, Paskal, Asembler, Php, Fortran, Matlab, Python i jos mnogo njih. :lol:

ti programski jezici su podeljeni u neke kategorije u zavisnosti za sta sluze,

kategorije -> http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_programming_languages_by_category
 
Za flash igrice sluzi naravno Adobe Flash CS6 & ActionScript 3.0 (za scriptovanje)

Svaki programski jezik je dobar i sluzi necemu. Nemoj da se ogranicavas tipa "C++ je najbolji ili u njemu mogu samo igrice da se prave". Mogu samo da ti kazem da su onako "jaci" jezici C(C,C++,C#),Java,Delphi itd. ne mogu sve da ih nabrajam... (ne kazem da su ostali manje vredni).

P.S Ovi slozeni ne bi mogli da nastanu bez low-level jezika :)
 
Poslednja izmena:
Супротно неким мишљењима да човек треба да се фокусира на једну технологију, која обично укључује мање-више константан скуп језика и пракси, мислим да је добро радити на ширењу граница знања. Оправдање за инсистирање на уској специјализованости вероватно почива на претпоставци да ако се неко бави једном технологијом X година, са већом вероватноћом о њој зна више од друге особе која се ангажовала на две техологије током X година. То би и било тако када би сви улагали исте напоре у изучавање технологија и били подједнаког капацитета те брзине учења. Пошто је та инверзно добијена премиса погрешна, исто следује и закључку. Видео сам и превише сениора који имају преко деценије рада са неким уским кругом ствари у свом ду*, а бече се на сасвим нормалне концепте. Они нису заиста уложили у себе, и не треба им дати предност у односу и на млађе људе који су мотивисани да знају ствари.

Посебно када се ради о значајно различитим технологијама, располагање човеком који њима влада повећава вероватноћу да ће фирми понудити решења и архитектуре које ће значајно унапредити пословање. Наравно, гомили фирми овде то и не треба јер су аутсорсд (енгл. outsourced) и обављају приземни спектар задатака за веће фирме које не би препустиле главну реч другом чак и да им је то у интересу. Хех. Осећам да доста талентованих људи одлази из земље јер желе и да напредују у каријери.

ljudi sa 10++ godina iskustva ne znaju sve sto se jednog jezika tice, a tek svih, takav se nije ni rodio.
Важно је познавати својства коришћеног програмског језика. Познавање саме суштине кључног скупа проблема (који није мали) олакшава упознавање са било којим програмским језиком, а не може се заменити ниједним другим знањем. По мени је тај скуп оно што чини доброг софтвераша, а макар интервјуи код гугла потврђују да нисам једини са таквим ставом.
 

Back
Top