KALIBRACIJA MONITORA (OBAVEZNO za posetioce pdf Fotografija)

Kao sto je nas dragi bakky postavio jedan post o kalibraciji, evo ja resih da postavimo ovo kao lepljivu temu... i da tu malo raspravimo o kalibraciji da bi svi videli istim okom... heh zbrljah sad :)

evo ako u ovom vidite samo blank crno. . onda vam obavezno treba kalibracija... inace unutra pise DOBRODOSLI

5_posto.gif
 
Poslednja izmena:
au dule... poslacu ti rachun od ochnog lekara... kazu da su zene dobre sa bojama... plave su mi posebno zadavale problem... sa crvenim i zutima nije bilo muke...

(par minuta kasnije)

helll yeah... :D dakle, istina je... zene su bolje sa bojama ... mnogo sam ponosna na sebe sada... ali bas onako... jako... jeeeeiii...

* Your score: 0
* Gender: Female
* Age range: 20-29
* Best score for your gender and age range: 0
* Highest score for your gender and age range: 1470


tako da dule, sledeci put kad ti kazem daj mu po saturaciji to znaci da vidim da je jedino list u boji :P

sad moras da me slusas ;)


e, a zasto su morane da biraju regije? na onoj mapi... mislim da je i to bitno...
 
Poslednja izmena:
Sve te ruchne i on line varijante kalibracije monitora uglavnom ne daju nikakve ozbiljne rezultate.
Da bi iskalibrisali svoj monitor i svoje output uredjaje kako treba potrebno je da se koristi ozbiljan
hardver (npr.GretagMacbeth Spectrolino ili GretagMacbeth Eye-One Pro)
i odgovarajuci software (npr. Gretag Macbeth ProfileMaker 5.0.8 PhotoStudio Pro.)
U krajnjoj liniji sve radove (fotografije, razlichita dizajnerska reshenja...shta god) na kraju zhelite da otshtampate
i najbitnija stvar je da iskalibrishete monitor za CMYK ili ako radite ulta zahtevnu shtampu za Hexachrome.
Naravno nikad se nece dobiti 100% iskalibrisan monitor koji ce da prikazhe 100% vernu shtampu ali mozhe da se pridje jako blizu.
E sad, tu dolaze na red i kolorni profili koji se koristite kako za razlichite softverske pakete tako i za output (tj. na kojoj mashini i shta ce se shtampati).
Kako god bilo, nikad, ali nikad ne shaljite svoje radove u RGB formatu na shtampu.
 
Barabo čovek je dao jako dobar link za kalibraciju jasno opisan i predstavljen ja sam ima problem sa kalibracijom Flatrona i na kraju morao da ga stavim pored jednog starog monitora koji mi je davao realnu sliku i vrlo približnu štampi.

Naravno tražio i ja razne sajtove o tome al nisam našao ništa korisno, ovo je jako dobro uputstvo za kalibraciju. Poren podešenja na samom monitoru morao sam da koristim i Adobe gama kontroler koji mi je stvarno pomoga.

Jesu ti hardveri i softveri koje si pomenuo dobri ali su nam malo dostupni tako da je ovo odlično kao prva pomoć
 

Back
Top