Lobiranje

Lobiranje je...?

  • Diskriminirajući i legalizovani oblik korupcije

  • Legalni oblik zaštite interesa

  • Nešto treće


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

Mitternachtsträumer

Veoma poznat
Poruka
12.064
Па шта ако Жељко Митровић хоће да лобира у Скупштини Србије против једног од медијских закона.

Да ли је можда увредио скупштину или посланике? Није. Вебстеров речник тврди да је лобирање „обраћање члановима парламента у намери да се утиче на законодавство”, а Енциклопедија Британика да је лобирање покушај да се утиче на одлуку министара. Митровић је, како књига каже, изабрао право место да ради у своју корист.

Да ли је лобирање у Србији забрањено? Није! А ако није забрањено, значи да је дозвољено.

Дозвољено је и да се лобира против идеалног закона, ако такав постоји. Неко, било ко, има право да мисли да закон ипак није идеалан или да, иако је идеалан, смета његовим интересима. Да би заштитио себе, свако има право да се ангажује да посланици не изгласају закон због кога ће он зарађивати и динар мање чак и ако ће цело друштво постати богатије.

Сви лобирају. Америка од 1946. има закон о лобирању. Србија је од јула 2006. године месечно плаћала 60.000 долара америчкој агенцији „Барбур, Грифит и Роџерс” да лобира за интересе Београда. (Исту агенцију је плаћао и Митровић како би у Америци остварио сопствене интересе.) У Бриселу, лобистичкој престоници Европе, Србија има три од 3.000 лобистичких канцеларија (Хрватска пет, Словенија две, Мађарска седам...).

У чему је онда проблем с Митровићевом најавом лобирања? Пре свега у чињеници да је у Србији лобирање синоним за корупцију, и то много више него „везе и познанства”. Србија испреда приче без доказа да Митровић „држи” бар три националне телевизије и да је до тога дошао подмићивањем, иако он понавља да је власник само једне и још само пет одсто друге и да су му чисте руке. Обраћајући се Србији која испреда приче, лидер напредњака Томислав Николић је упитао: „Чиме ће (Митровић) да убеђује посланике – новцем или аргументима, или је, можда, новац најбољи аргумент?”

Одговор је једноставан: може и новцем и аргументима, дозвољено је и једно и друго. И у Србији је можда могуће, иако је то тешко замислити, да неки посланички клуб саслуша лобисту и да му каже: „Ваши ставови се слажу с нашом политиком, заступаћемо их у скупштини – бесплатно”. У том случају ни лобиста, ни клуб неће имати проблем с лобирањем.

Лакше је замислити другу ситуацију – да посланичка група узме новац за заступање интереса бизнисмена, спортисте, невладине организације. У другом случају проблем с моралом, не и са законом, имаће посланичка група, много више од онога који јој је новац понудио.

Лобирање је проблем кад се на тај начин, свесно или не, крши пропис, ако неко, на пример, постане власник свих радњи у граду подмићивањем или користећи бесплатну помоћ шурњаје.

Зато Митровић има право да лобира, медији да извештавају како он то ради, јавност да изриче моралне оцене, тужилаштво да проверава, суд да суди.

Драган Бујошевић

[објављено: 20/01/2009]
------------------------------------------------------

Lobiranje, da ili ne?
 
Po meni, lobiranje je reč koja je legalizovala korupciju u najkorumpiranijem, demokratski izabranom zakonodavnom sistemu koji svet teško ikada da je video - Parlamentu SAD-a.

Gospodin, čiji sam tekst preuzeo iz Politike citira američki i britanski rečnik da bi nama u Srbiji objasnio da u lobiranju nema ništa loše. E pa ima!
Zato što zdrav razum posmatra stvari onakvim kakve jesu i daje svoju definiciju lobiranja -. legalizovana korupcija.

Ukoliko jaki industrijalci, privrednici, kapitalisti i ostali ljudi, koji su na ovaj ili onaj način stekli imetak koji sada poseduju, žele da se njihovi interesi imaju u vidu u skupštini treba da imaju partiju koja će zastupati njihovo mišljenje.
Lobiranje je uticaj na poslanike koje je izabrao narod da predstavlja njihove interese. Predstavljanje tih interesa se ugrožava kada se zbog ove ili one kontrausluge zastupaju interesi nekoga ko je nešto izlobirao. Parlament time gubi smisao.

Ne interesuje me što je svetionik demokratije - SAD - prihvatio taj sistem kao legalan. Oni to u svom sistemu kojem bez premca vlada kapital moraju da imaju, a to će ih odvesti do sopstvene propasti.
Mi takve stvari ne treba da dopustimo.
 
Po meni, lobiranje je reč koja je legalizovala korupciju u najkorumpiranijem, demokratski izabranom zakonodavnom sistemu koji svet teško ikada da je video - Parlamentu SAD-a.

Gospodin, čiji sam tekst preuzeo iz Politike citira američki i britanski rečnik da bi nama u Srbiji objasnio da u lobiranju nema ništa loše. E pa ima!
Zato što zdrav razum posmatra stvari onakvim kakve jesu i daje svoju definiciju lobiranja -. legalizovana korupcija.

Ukoliko jaki industrijalci, privrednici, kapitalisti i ostali ljudi, koji su na ovaj ili onaj način stekli imetak koji sada poseduju, žele da se njihovi interesi imaju u vidu u skupštini treba da imaju partiju koja će zastupati njihovo mišljenje.
Lobiranje je uticaj na poslanike koje je izabrao narod da predstavlja njihove interese. Predstavljanje tih interesa se ugrožava kada se zbog ove ili one kontrausluge zastupaju interesi nekoga ko je nešto izlobirao. Parlament time gubi smisao.

Ne interesuje me što je svetionik demokratije - SAD - prihvatio taj sistem kao legalan. Oni to u svom sistemu kojem bez premca vlada kapital moraju da imaju, a to će ih odvesti do sopstvene propasti.
Mi takve stvari ne treba da dopustimo.
-------------------------
tačno...američki šljam je svom idiotizmu dao moderan naziv....nekako egzotičan...lobiranje....zamisli se čovek i kaže sebi...nek propadne bagra,makar i ja propo sa njima...samo da ne postoji....
 
Narod je izabrao da gleda to što ti nazivaš kičem i na to imaju pravo.

Ne govorim samo o Mitroviću, već o celom konceptu lobiranja.

Narod nema mogucnost izbora pa prihvata ono shto mu je ponudjeno, takav program je indirektno zasluzhan za poremecen sistem vrednosti u ovoj zemlji.
Inache ovo iz uvodnog posta je klasichan primer lobiranja.
 
Poslednja izmena:
Lobiranje je sasvim legitimna stvar. Samo sad se tu javlja problem, a to je sta se smatra lobiranjem i koja mu je sadrzina. Tu se mnogi pogube i zadju u sferu nedozvoljenog i nemoralnog.
 
Po meni, lobiranje je reč koja je legalizovala korupciju u najkorumpiranijem, demokratski izabranom zakonodavnom sistemu koji svet teško ikada da je video - Parlamentu SAD-a.

Gospodin, čiji sam tekst preuzeo iz Politike citira američki i britanski rečnik da bi nama u Srbiji objasnio da u lobiranju nema ništa loše. E pa ima!
Zato što zdrav razum posmatra stvari onakvim kakve jesu i daje svoju definiciju lobiranja -. legalizovana korupcija.

Ukoliko jaki industrijalci, privrednici, kapitalisti i ostali ljudi, koji su na ovaj ili onaj način stekli imetak koji sada poseduju, žele da se njihovi interesi imaju u vidu u skupštini treba da imaju partiju koja će zastupati njihovo mišljenje.
Lobiranje je uticaj na poslanike koje je izabrao narod da predstavlja njihove interese. Predstavljanje tih interesa se ugrožava kada se zbog ove ili one kontrausluge zastupaju interesi nekoga ko je nešto izlobirao. Parlament time gubi smisao.

Ne interesuje me što je svetionik demokratije - SAD - prihvatio taj sistem kao legalan. Oni to u svom sistemu kojem bez premca vlada kapital moraju da imaju, a to će ih odvesti do sopstvene propasti.
Mi takve stvari ne treba da dopustimo.

Ključni problem jeste to što je lobiranje zgodan prostor za korupciju i zastupanje ličnih interesa, ali šta u slučajevima kad nije tako?
Pao mi je na pamet primer kada se patrijarh Pavle založio za smanjenje PDV-a na bebi opremu, ako se sećate, podržao je građansku inicijativu koju niko nije šljivio 2%. Na njegovo zalaganje predlog su prihvatili. Doduše, posle se zataškalo, ali koliko se sećam, odložili su primenu i na kraju iskulirali. Nevezano što je ova intervencija ostala bez rezultata, da li je to lobiranje?
 
Pavle je imao svoj stav o temi. Imati stav o necemu nije lobiranje.

Da su Pavla neke interesne grupe platile za to, ili da je on platio nekoga, to bi bilo lobiranje u americkom smislu.

Ako lobiranje podrazumeva pare i plaćanje, onda i nema razlike između toga i korupcije.

Ali ako obuhvata i slučajeve kad se ljudi od uticaja zalažu za neku inicijativu (obraćaju se javno i direktno parlamentu/vladi, koriste svoj ugled da bi povećali pritisak na iste...), onda ipak treba napraviti razliku (ovde teoretski doduše, jer kod nas takve slučajeve verovatno na prste jedne ruke možeš da nabrojiš)
 
Лобирање је је_ање и ******
гласача или бирача
који су изабрали свог представника
а онда га као неко лобира за нечије друге интересе,
у свему том гласачи остају највећи мајмуни.
Што се тиче политике и спорта и свега лобирање је измишљена
реч која оправдава подмићивање, уцену, мито, ...
 
Не може да буде легални облик заштите интереса све док га Скупштина не потврди у виду неког закона. Тада стиче легалност, јер је законски озваничен. Код нас лобирање законски још није уведено, али је у пракси доста заступљено. Е сад, потребно је пронаћи неку средину, јер сама чињеница да је то у неку руку помало корупција, а опет, у свету је изузетно заступљено и нико против тога не диже глас, довољно говори да ће и код нас тако нешто пре или касније сигурно масовно заживети. Против тога се не можете борити, јер пара врти где бургија неће.
 
Не може да буде легални облик заштите интереса све док га Скупштина не потврди у виду неког закона. Тада стиче легалност, јер је законски озваничен. Код нас лобирање законски још није уведено, али је у пракси доста заступљено. Е сад, потребно је пронаћи неку средину, јер сама чињеница да је то у неку руку помало корупција, а опет, у свету је изузетно заступљено и нико против тога не диже глас, довољно говори да ће и код нас тако нешто пре или касније сигурно масовно заживети. Против тога се не можете борити, јер пара врти где бургија неће.

Чекај бре, не рече ти нама шта Тома мисли о томе?
 
Po meni, lobiranje je reč koja je legalizovala korupciju u najkorumpiranijem, demokratski izabranom zakonodavnom sistemu koji svet teško ikada da je video - Parlamentu SAD-a.

Gospodin, čiji sam tekst preuzeo iz Politike citira američki i britanski rečnik da bi nama u Srbiji objasnio da u lobiranju nema ništa loše. E pa ima!
Zato što zdrav razum posmatra stvari onakvim kakve jesu i daje svoju definiciju lobiranja -. legalizovana korupcija.

Ukoliko jaki industrijalci, privrednici, kapitalisti i ostali ljudi, koji su na ovaj ili onaj način stekli imetak koji sada poseduju, žele da se njihovi interesi imaju u vidu u skupštini treba da imaju partiju koja će zastupati njihovo mišljenje.
Lobiranje je uticaj na poslanike koje je izabrao narod da predstavlja njihove interese. Predstavljanje tih interesa se ugrožava kada se zbog ove ili one kontrausluge zastupaju interesi nekoga ko je nešto izlobirao. Parlament time gubi smisao.

Ne interesuje me što je svetionik demokratije - SAD - prihvatio taj sistem kao legalan. Oni to u svom sistemu kojem bez premca vlada kapital moraju da imaju, a to će ih odvesti do sopstvene propasti.
Mi takve stvari ne treba da dopustimo.
pa vladajucu klasu u svakom kapitalistickom drustvu ne cine samo izabrani politicari nego i najbogatiji i najuticajniji pojedinci iz drugoh sfera , tako da je lobiranje sastavni deo kapitalistickih drustva jer politicari stite pre svega interese krupnog kapitala koji im je i omogucio da se tu nadju , pa tek onda obicnog coveka i gradjnina koji ga je formalno izabrao . Sad to sto je to tamo legalno a negde polulegalno ili satro nelegalno to nema veze jer toga ima svakako i bice ga dokle god zivimo u ovakvom drustvenom uredjenju , zato je cak i bolje da bar postoji neki,kakav takav uvid u te poslove ,nego da bude cisti lov u mutnom .
 
Evo zašto se slučaj patrijarha Pavla razlikuje od ovoga.

Pavle je podržao građansku inicijativu koja se zalagala za nešto. On nije otišao u sedište neke stranke i rekao - vama i vašoj deci su gratis krštenja, venčanja i sahrane unapred 50 godina ako se ovo izglasa ili Bog će ekskluzivno VAS poržati na idućim izborima.
Građanski savez (kao udruženje određene grupe lica) je iskoristio svoje legalno pravo da izrazi svoje mišljenje i to parlament mora da sluša, jer mu je to posao.
E sad. Da je Mitrović udružio televizijski esnaf i poveo inicijativu da se neki zakon ne prihvati, ja ni reči ne bih rekao, ali da on nastupa kao pojedinac ispred jedne (1) institucije (ma koliko jake) i da on sam utiče na zakonodavstvo je nedopustivo.

Koju bi to kontrauslugu Mitrović ponudio grupi poslanika koju bi lobirao?
 
Po meni, lobiranje je reč koja je legalizovala korupciju u najkorumpiranijem, demokratski izabranom zakonodavnom sistemu koji svet teško ikada da je video - Parlamentu SAD-a.

Gospodin, čiji sam tekst preuzeo iz Politike citira američki i britanski rečnik da bi nama u Srbiji objasnio da u lobiranju nema ništa loše. E pa ima!
Zato što zdrav razum posmatra stvari onakvim kakve jesu i daje svoju definiciju lobiranja -. legalizovana korupcija.

Ukoliko jaki industrijalci, privrednici, kapitalisti i ostali ljudi, koji su na ovaj ili onaj način stekli imetak koji sada poseduju, žele da se njihovi interesi imaju u vidu u skupštini treba da imaju partiju koja će zastupati njihovo mišljenje.
Lobiranje je uticaj na poslanike koje je izabrao narod da predstavlja njihove interese. Predstavljanje tih interesa se ugrožava kada se zbog ove ili one kontrausluge zastupaju interesi nekoga ko je nešto izlobirao. Parlament time gubi smisao.

Ne interesuje me što je svetionik demokratije - SAD - prihvatio taj sistem kao legalan. Oni to u svom sistemu kojem bez premca vlada kapital moraju da imaju, a to će ih odvesti do sopstvene propasti.
Mi takve stvari ne treba da dopustimo.


Тема је одлична!


Никад ми се није допадало лобирање, без обзира ко то ради и на који начин.
Не лобирају сви само новцем и чињеницама.
Просто, неки то раде онако, како бих рекла....
за џаба.
То можемо видети у свим сегментима наших живота.
То се дешава и у породици, на улици, у школи, у парламенту, по предузећима...
а о Изборима да и не говорим.

Ко ли је први почео да лобира?


Мислим да је то био неки губитник и да би поразио противника послужио се
лобирањем.

Ето,..могла бих још да пишем,..али
нека наставе и други!
 
И плаћаће нам алиментацију!!!
Ова, алиментација ми је била задњи адут!
Ако не "упали",
"Мајкаћу" због тебе и твог аватара, маме ми!!!
 

Back
Top