Ko je uništio SFRJ?

Ko je unistio SFRJ ?

  • Slovenci, Hrvati i Muslimani

  • Srbi, Crnogorci i Makednoci


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

C0NSIGLIERI

Buduća legenda
Poruka
41.740
Vidim, malo malo pa anketa ko je napao koga i ko je poceo sta prvi.
Pre nego sto je bilo sta pocelo ucesnici buducih (tj. proslih) dogadjanja nisu ni postojali kao jedinke, vec je postojala samo SFRJ i zato je ona prva i jedina koja je napadnuta i kasnije unistena.

Zanima me sta mislite ko je napao i unistio drzavu svih nas, Socijalisticku Federativnu Republiku Jugoslaviju ?


p.s. spoljasnji faktori nisu u igri, jer da nije bilo volje medju domacinima, taj film nebi gledali.
 
Vidim, malo malo pa anketa ko je napao koga i ko je poceo sta prvi.
Pre nego sto je bilo sta pocelo ucesnici buducih (tj. proslih) dogadjanja nisu ni postojali kao jedinke, vec je postojala samo SFRJ i zato je ona prva i jedina koja je napadnuta i kasnije unistena.

Zanima me sta mislite ko je napao i unistio drzavu svih nas, Socijalisticku Federativnu Republiku Jugoslaviju ?


p.s. spoljasnji faktori nisu u igri, jer da nije bilo volje medju domacinima, taj film nebi gledali.


vlasi su krivi za sve :thumbdown:
 
То ђубре је направљено унишено и сјебано. Да смо били паметни грешку смо могли да увидимо и из те творевине изађемо. Пошто су нас усташе искористиле да створе себи државу, никако ми не можемо бити криви.
 
Ne postojimo ''mi'',nego Srbi,Hrvati,muslimani,Makedonci,Crnogorci i Slovenci.Pitaj ove ostale koji nisu Srbi da li su ikad osećali ili osećaju bilo kakvu bliskost s Srbima,da vidiš šta će ti reći.

Kome to pricas, osetio sam na svojoj kozi tu "bliskost" koju spominjes, sam si tim recima potvrdio da smo sami krivi, mi, oni, ovi i oni, a svima je jedna stvar zajednicka - nacionalizam, sudbina je bila samo u nasim rukama (i njihovim),a ne u rukama onih iz vana, oni iz vana su hteli da NAS - "i mi i oni" - (SFRJ) prime medju prvima u EU, ALI...ne bi mi bili mi a ni oni oni zar ne? Bolje se klat nego radit, bolje crkve i dzamije pravit nego fabrike...fuj...bolje pljuvat i vredjat nego...itd...balkan story - OPET!
 
Kome to pricas, osetio sam na svojoj kozi tu "bliskost" koju spominjes, sam si tim recima potvrdio da smo sami krivi, mi, oni, ovi i oni, a svima je jedna stvar zajednicka - nacionalizam, sudbina je bila samo u nasim rukama (i njihovim),a ne u rukama onih iz vana, oni iz vana su hteli da NAS - "i mi i oni" - (SFRJ) prime medju prvima u EU, ALI...ne bi mi bili mi a ni oni oni zar ne? Bolje se klat nego radit, bolje crkve i dzamije pravit nego fabrike...fuj...bolje pljuvat i vredjat nego...itd...balkan story - OPET!
Razlika između tebe i mene je ta što ja nikad neću da pljunem svoj narod pošto to nema nikakvog i smisla niti ću time dobiti bilo čije poštovanje.A nisam video ni jednog Slovenca ili Hrvata da radi tako nešto.Razmisli zašto.
 
Razlika između tebe i mene je ta što ja nikad neću da pljunem svoj narod pošto to nema nikakvog i smisla niti ću time dobiti bilo čije poštovanje.A nisam video ni jednog Slovenca ili Hrvata da radi tako nešto.Razmisli zašto.

Zasto mislis da ja pljujem bilo koga? OK, kad su nacionalisti u pitanju onda da, pa ciji su god, razlika izmedju tebe i mene je sto se ti previse opterecujes drugima i sto mrzis, sto NE VALJA, kako je istorija i pokazala, X puta jel? "Na pocetku bejase rec..." a na kraju mrtvi, sankcije i NATO ...
 
niko je nije napao nego se trula tvorevina raspala u trenutku kada su hrvati i ostali crnogorci mogli da ostvare svoje nacionalne aspiracije...shto nije iznenadjujuce jer joj je to bio i cilj pri nastanku-da se svo smetje okoristi na rachun srpske pobede u 2 rata
nasha najveca greshka u istoriji je shto smo ulazili u zajednicu sa hrvatima jer od tog trenutka oni kao paraziti degenerishu nash nacionalni prostor-do 1918. i zajednice sa otpadom srbija je iz decenije u deceniju sve jacha i veca a od ljubiavi sa "bratjom" dobijamo jasenovac,etnichka chishcenja i smanjenje teritorije koju naseljavaju Srbi
Za drugu fekalnu tvorevinu zvanu SFRJ nismo imali izbora ali zato je za prvu sve samo nasha krivica
 
Vidim, malo malo pa anketa ko je napao koga i ko je poceo sta prvi.
Pre nego sto je bilo sta pocelo ucesnici buducih (tj. proslih) dogadjanja nisu ni postojali kao jedinke, vec je postojala samo SFRJ i zato je ona prva i jedina koja je napadnuta i kasnije unistena.

Zanima me sta mislite ko je napao i unistio drzavu svih nas, Socijalisticku Federativnu Republiku Jugoslaviju ?


p.s. spoljasnji faktori nisu u igri, jer da nije bilo volje medju domacinima, taj film nebi gledali.


..Не слажем се са овом констатацијом,...да страни фактори нису били у игри.
С једне стране светска дешавања у то време ......
..... колико је СФРЈ одговарала, као таква
другим светским силама,
а
са друге стране ко је на томе профитирао из саме СФРЈ, ....
ко је "напао"
институције државе СФРЈ.


Република Словенија, па Република Хрватска, нападом на Војску СФРЈ
су извршиле удар на институције СФРЈ!


.
 
Poslednja izmena:
Vidim, malo malo pa anketa ko je napao koga i ko je poceo sta prvi.Pre nego sto je bilo sta pocelo ucesnici buducih (tj. proslih) dogadjanja nisu ni postojali kao jedinke, vec je postojala samo SFRJ i zato je ona prva i jedina koja je napadnuta i kasnije unistena.

Zanima me sta mislite ko je napao i unistio drzavu svih nas, Socijalisticku Federativnu Republiku Jugoslaviju ?

p.s. spoljasnji faktori nisu u igri, jer da nije bilo volje medju domacinima, taj film nebi gledali.


Ovo je isto ali malo drugčije postavljeno pitanje...
 
..Не слажем се са овом констатацијом,...да страни фактори нису били у игри.
С једне стране светска дешавања у то време ......
..... колико је СФРЈ одговарала, као таква
другим светским силама,
а
са друге стране ко је на томе профитирао из саме СФРЈ, ....
ко је "напао"
институције државе СФРЈ.


Република Словенија, па Република Хрватска, нападом на Војску СФРЈ
су извршиле удар на институције СФРЈ!


.

Dijete drago, i ne znaš koliko si u krivu.

Savezno izvršno vijeće na čelu sa Ante Markovićem je 1991. goine donijelo odluku da JNA sa tenkovima izađe iz kasarni i rasporedi se na vanjske granice SFRJ na teritoriju SR Slovenije. Razlog toga bio je odbijanje Slovenije da surađuje s Beogradom po pitanju carinskog nadzora i prometa roba. Poznato "slovensko separiranje".
I opet su bili u pitanju financijski interesi Beograda i Srbije.
Srbija je silom htjela zaštititi svoj izvor prihoda.

Zašto je došlo do toga?
Predsjedništvo SFRJ sastojalo se od predstavnika 6 republika i 2 autonomne pokrajine.
Jednostavna matematika pokazuje da je Srbija bila vodeća u svim odlukama.
Kad god se glasalo za neku odluku Hrvatska, Slovenija i BiH su bile preglasane.
U samom startu svake odluke Srbija je imala glasove SAP Kosova, SAP Vojvodine, SR Crne Gore, a često je i Vasil Tupurkovski iz SR Makedonije držao stranu.

Takvo stanje postalo je neodrživo u januaru 1991. kad su na 14. Kongresu SKJ predstavnici SK Hrvatske i SK Slovenije, maltene prisiljeni da napuste kongres jer su se suprotstavili Miloševiću, a Kongres je nesmetano nastavio s radom.
Tu je i javno pokazana tendencija Srbije da sebi podredi cjelokupnu SFRJ.

Eto, teško je reći da je Srbija htjela srušiti SFRJ, ali je nedvojbeno svojom politikom
i ponašanjem glavni krivac što se to i dogodilo.

A što se napada na JNA tiče, istina je da su ljudi instinktivno sprečavali vojni udar u
republikama, ali tada nije stradao, niti je povrijeđen niti jedan vojnik JNA. Tek kad je armija zapucala u Sloveniji, može se govoriti o oružanom otporu.

Ja ovo ne iznosim kao netko ko je to čitao iz neke propagande, nego kao svjedok tadašnjih događaja.
Ovo je objektivno stanje kako je bilo onih dana, tako da me eventualna podmetanja
da sam ovakav ili onakav ne diraju.
Ovo je Istina.
 
Zašto je došlo do toga?
Predsjedništvo SFRJ sastojalo se od predstavnika 6 republika i 2 autonomne pokrajine.
Jednostavna matematika pokazuje da je Srbija bila vodeća u svim odlukama.
Kad god se glasalo za neku odluku Hrvatska, Slovenija i BiH su bile preglasane.
U samom startu svake odluke Srbija je imala glasove SAP Kosova, SAP Vojvodine, SR Crne Gore, a često je i Vasil Tupurkovski iz SR Makedonije držao stranu.

Sa autonomašima u Vojvodini i problematičnim Kosovom, neće biti da su ti glasovi išli u podršku Srbiji, upravo suprotno. Zar nije upravo zbog toga došlo do varnica u onom preglasavanju Draže Markovića, '81 čini mi se? Zar nije to bio jedan od razloga zašto je srpsko rukovodstvo bilo protiv pokrajina?
Politička scena u SFRJ tada je bila sve osim jednostavne matematike...
 
Sa autonomašima u Vojvodini i problematičnim Kosovom, neće biti da su ti glasovi išli u podršku Srbiji, upravo suprotno. Zar nije upravo zbog toga došlo do varnica u onom preglasavanju Draže Markovića, '81 čini mi se? Zar nije to bio jedan od razloga zašto je srpsko rukovodstvo bilo protiv pokrajina?
Politička scena u SFRJ tada je bila sve osim jednostavne matematike...

Krajem osamdesetih nije bilo nikakvih autonomaša, a Slobo je u obje pokrajine postavio sebi vjerne ljude. Ne sjećam se ko je bio u Vojvodini, ali za Kosovo je član Predsjeništva bio Azem Vllasi, za Crnu Goru Momir Bulatović, a za Makedoniju Vasil Tupurkovski.
Na sve te glasove Slobo je mogao mirno računati.
 

Back
Top