Evolucija

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.247
Ovo je tema ili filozofska ili religijska ili kulturoloska, samo nikad nije psiholoska....

Da vidimo da li je tako?
Principi humane evolucije - Wiley-Blackwell
Evolucija ideje o buducnosti - Freeman
Evolucija kroz pokusaje i greske - Oxford University Press
Zene u ljudskoj evoluciji - Routledge
Evolution in Four Dimensions: Genetic, Epigenetic, Behavioral, and Symbolic Variation in the History of Life - MIT
Evolucija u sudnici - ABC
Evolucija kao religija - Midgley

Ako uporedite evoluciju i revoluciju kao pokusaj komunikacije nove ideje sa stegama starih razmisljanja, videcete da je evolucija itekako tema za psihologiju.
Od nastanka i pristupa nove ideje problemu javlja se teznja ili ka evoluciji ili ka revoluciji , sto zavisi i od psiholoskog profila autora, stereotipa drustva, zatvorenosti vertikale hijararhije znanja , komunikativnih znanja i slicno....

Znaci evolucija jos dok se nije ni rodila , vec ima neke pretpostavke koje su vukle na stranu zasto je evolucija a ne revolucija....

Ako pazljivije pogledate revoluciju , kao pribeziste onih koji se nisu mogli naci u evoluciji , onda opet slede neki znacajni i uvezani detalji veze psihologije i evolucije (kao negacija izbora revolucije ili tacnije kao komparacija i favorizovanje pogodnog, a iz pogodnog slede vrlo zanimljivi zakljucci)....

Mislim da je ovo dovoljno da odbranim polozaj teme evolucija na psihologiji , kao i da nedvosmisleno bude shvaceno koliko izbor evolucija ili revolucija nije slucajan....
 
pa nije problem, postoji evoluciona psihologija, koja pokušava da objasni psihološke fenomene kao što su ljubav prema detetu i sl. prirodnom selekcijom...
nejasna mi je samo revolucija u uvodnom postu i kakve ona veze ima sa psihologijom, mogu samo da naslutim...mislim, ako ne analiziraš kroz psihologiju mase.
 
Poslednja izmena:
Ne nego kroz psihologiju pojedinca....
Ali i on sam jedan kao jedan svakom problemu prilazi nekad iz ugla evolucije, a nekad iz ugla revolucije, a poneki pojedinci su sebe fiksirali pa uvek prilaze evolutivno ili revolucionarno problemima, odnosima....

I evolucioni deo koji ja pominjem, nije evoluciona psihologija, ona je samo deo koji evoluciju (termin evolucija najvise podrazumeva proces razvoja zemaljskog zivota i tu je lokalizovan svojim domenom i u prostoru i u periodu vremena) znacajno razgolicuje u smislu arhitipova....i to vrlo pozitivno ocenjujem kod psihologije.....smatram da bi trebale da budu i jos neke grane psihologije tako razvijene kao evolutivna psihologija....a trenutno su ili nepostojece ili minorne....

Mozda je tacnije da ovde govorim o optimizmu i pesimizmu kao opredeljenom i jasno oznacenom i uticajnom psiholoskom stavu osobe.....samo sto ja govorim o evoluciji i revoluciji kao jasno oznacenim i uticajnim psiholoskim stavovima pojedinca ili cak i grupa u drustvu...
 
Mozda sam se zeznuo sto sam ostavio samo evoluciju i revoluciju....
Jer gledajuci emisiju "kako zavoleti sebe" namenjenu zenama (druge emisije ciklusa su bile "zasto sam lepa" itd...."kako postati uspesna") shvatih da postoji i drugaciji pristup....a uvek ga zaboravim da jasno naglasim....

Mozete se truditi da vase delo postane umetnicko delo ili
da se trudite da pocnete da pravite umetnicka dela....

Mozete sebe predstavljati kao unapredjenu osobu ili
mozete sebe unapredjivati....

Mozete svoju animalnost predstavljati i u njoj nalaziti razne detalje koji se mogu predstaviti kao duhovnost ili
mozete prerasti svoju animalnost i ostaviti je tamo gde je sadrzajno neophodna i izgraditi i svoju duhovnost....

Tu znaci pored evolucije i revolucije imamo i demagogiju kao proces unapredjenja sopstvenog statusa.
Potpuno validno u doba imidza....
(ako dovoljno osoba ubedimo da je blato iz barande lekovito i za odsecene noge, nece biti potrebna nauka i evolucija ili revolucija misli da bi se to dokazalo)....

-------------------------------------------
P.S. Kako su dobre ove emisije za zene....kako se izmisliti na hiljadu nacina...
Od blata, jahanja lopti,aroma terapija sa jedinstvenim tehnikama (svaka zemlja ima svoju jedinstvenu tehniku aromaticnih terapija i potpuno su razlicite, cak se razlikuju i spa filozofije (spa su ti kozmeticki centri)....)
Zatim za lepotu postoje stomak terapija (masaza stomaka i ceo sistem zivljenja posvecen tom centru lepote), masaza stopala (potpuno ozdravljenje i sva lepota poticu od masaze stopala)...masaza treceg oka (kaplje vam aromaticno ulje 20ml na celo , kao sto su kinezi nekad mucili ljude , kap po kap) koja cak moze ako se promeni frekvencija padanja kapi da dovede do zastoja srca, toliko se srce poistoveti sa udarima kapi....tvrdnja masazera...
Sex terapija...koja kaze da se i bezorgazmicki seks moze koristiti kao terapija za lepotu....
Zatim orgazmicka terapija koja kaze da orgazam leci sve boljke , tu je terapija lecenja tumora, jetre, upale pluca itd...
Gluteus metoda, je metoda zdravlja zasnovana na posebnim metodama plesa i masaze guzova...ples je vise izmedju joga vezbi i kubanskih i brazilskih ritmova....samba jel da....mene podsetilo na rio...
Zatim terapija sipka igranje, gde se lepota i mudrost postizu ispunjavanjem prostora oko sipke svojom aurom....vrlo je bitan smer obrtanja i prvo se radi bez stikli , a onda sa stiklama, ima tu i trljanja o sipku...kao laik primetih....
Kondiciona terapija za zdravlje, teretana, plivanje , i obavezno neka od istocnjackih borilackih vestina....
Klistir metoda, koja kaze da se dnevno mora 4 puta minimalno prazniti debelo crevo....i to se cini samoubedjivanjem , ne ricinusom ili mlekom i kruskama....
Cajna metoda.....lepota i zdravlje dolaze pijuckanjem caja u gutljajima, koji moraju biti propraceni meditacijom i tacnom velicinom....
Terapija gledanja....kako postaviti oci i pogled ....utice na vas izgled lepote (nije pomenuto zdravlje)....
Mantra vizuelizaciona metoda....terapija ponavljanja "ja sam lepa" uz vizualizaciju sebe i sebe u malko promenjenom stanju , uz tretiranje tela kakvo jeste kao dar i najbolja moguca duhovna svetlost u nama....i obavezno zahvaljivanje sebi na kraju vezbe....

Da , setih se da je sledeca serija iz tog ciklusa , Recepti za srecu, ali sam propustio tu epizodu....
 
Evolucija ja se menjam radi prilagodjenja
Revolucija ja menjam okolinu radi prilagodjenja
Imitacija ja se prikrivam radi pogodnosti prilagodjenja

Ka okolini....

Specijalizacija (mnogo E, malo <>,opcija velika R zavisno od stava)
Disperzija (defekt ili nedostatak E,racvanje na E i R,prisutna I)
Virtuelizacija (mnogo I,nema E , nema R)

Stav:
Revolucija Agresivni
Evolucija Defanzivni i Agresivni (obavezno zaokruzenje ciklusa radi potpune evolucije)
Imitacija Defanzivni

Potreba:
Disperzija
Smanjena R
Ciklicno smenjivanje
 
Malo je offtopic, ali novac se u kapitalizmu moze apsolutno shvatiti kao hrana zivotinjama...
Mala razlika postoji u socijalizmu , jer tamo rivalni (medjuodnosi) odnosi postaju znacajniji od samih kvalifikovanih vrednosti....(novac).

U tom smislu kapitalizam je vise nalik usamljenom lovcu, dok je socijalizam vise nalik coporu...

Dalje prateci logiku i psihologiku evolucije, gde osim hrane postoji i rivalstvo na istoj teritoriji (lavovi i hijene, gepardi i lavovi) , najsposobniji su oni koji prate rivalske odnose u nekoj maloj meri, dok obezbedjuju sebi sto vece kolicine hrane....jer se i hranom, silom dobija i bolja mogucnost za zadovoljenje ostalih potreba, hrana kao ritual parenja i slicno....

Kad se stave rivalski odnosi iznad hrane , onda pojedinac , a ponekad i zajednica propada u uslovima promenjenih uslova zivotne sredine.....Slicno kao sto moral kao prilagodjenje u jednom okruzenju postaje neprilagodjenje u drugom sistemu...
Kritika ka materijalizmu kod mnogih ljudi je nesto slicno kritici ponosa kod tih istih ljudi, tj kritika moci drugih i nemoci ili neprilagodjenja samog sebe...
U tom smislu je moral nematerjalnog pored kapitalizma , cista smetnja, licemerje.
Definisanje morala kao materjalnog drasticno menja njegovu sustinu , a pojavno samo u manjoj meri...

Prakticno i moralno postaju suprotnost iz ljudske gluposti , a ne iz samog suprostavljanja...
Jer prakticno je i kad manje rivalno remetis ostale, dok moralno postaje samo maska kad i kod onih koji se koriste moralom da bi sputali ili izbacili rivale....i njih uvek ima vise,toliko vise da postaju sila na koju racunaju oni iz novog soja, zvani manipulanti...prodavci snova i magle...koji totalno okrecu evolucioni i svaki vrednosni sistem, pretvarajuci ljude u rulju koja je izuzetno moralna i kulturna...samoj sebi...

Koliko je jak uticaj evolucionog razmisljanja, koje je uglavnom podsvesno je situacija srbije u mnogim stvarima , pa i u survivalu....
Kao socijalna igra, survival racuna na znacajni uticaj rivalskih odnosa, dok manje na uticaj hrane (ne bukvalno)...
A onda na takva pravila dodje neko ko shvata oba sistema, jer zivi u srbiji i shvata da je sad hrana=novac i da je sve ostalo survival....put ka hrani...(novac u ovom slucaju) i onda zabrane tipa novcanih dilova postaju bespredmetni i suprotni logici i samoj ideji igre...

Cak nije alavost , vec prakticnost i duboko razumevanje principa , ono sto ljude usmeri kao toj stalnoj drustvenoj evoluciji...

Posmatranje onih koji su samo ziveli u kapitalizmu je drugacije, jer oni nemaju iskustvo socijalizma...pa su skloni idealizacijama boljeg, ali mnogo veci deo je sklon izjednacavanju svega sa neodvojivim u coveku, samo posmatrajuci odnose u svom okruzenju...

Iz evolucionog posmatranja svega, kao metoda (sto je delimicno tema) globalizacija je izuzetno pogodna kapitalizmu (ako zaobidje afriku) a izuzetno losa za coveka kao vrstu...
Ostrva su ono sto je mudro i Darvinu i ostalima....
Ekonomija i kapital mrze ostrva u ljudskom domenu....
 
A sad bi posle baznog termina evolucije mogli da predjemo i na transfere emocija u vezi evolucije...

Mnogo ljudi voli da oseca svoj evolutivni napredak, toliko da cak ne odrade odmah maksimum vec odrade nesto da drzi vodu , pa posle unapredjuju...
Tome na ruku ide i masovna proizvodnja i ovo trziste tipa daj odmah , daj sad, daj danas, gde je bitnije isporuka danas, a popravka sutra, nego isporuka sutra, a popravka nikad....

Igrice su osim da bi pokrile razlicite stepene mogucnosti svojih korisnika uvele modove koji omogucavaju napredak i upravo taj napredak drzi korisnika u ushicenju i zainteresovanog za igru....
Problem postoji i kod prihvatanja novih stvari i kreacija...
Ljudi su spremni da prihvate sve u mrvicama, tj 6 novih recenica, dva tri nova ugla posmatranja itd...
Tako da oni koji su perfekcionisti dolaze i tu do problema, jer suzdrzavanjem prezentacije dok se ne postigne njihov nivo dovode sebe u poziciju da se umanjuje kvalitet njihovog proizvoda...

I programi , tj software je slicnog principa....mnogo je bolje odraditi prvu zapaljivu verziju odmah i sa raznim bagovima koji su vam poznati, a onda brzo izdavati verzije 1.1 i slicno, nego kasniti sa izdavanjem i odavati utisak da ne pruzate razvoj svom proizvodu...

Ovo su samo neki polazni detalji u evolucionoj psihologici ili psihologiji , jos uvek razmisljam sta je od ova dva ....
 

Back
Top