Seks, droge, alkohol i monotonija zivota

gospodjica14

Poznat
Poruka
7.429
Ova tema posredno ima veze sa ljudskom psihom, pokusacu da objasnim... Nadjosmo se nas dva para, stari dobri prijatelji, u subotu uvece... Spremimo vecericu, i kao lagano, uz veceru, otvorimo flasu vina...jednu, pa drugu... i posto prici nikad kraja presli smo s vina na kajsijevacu – uvod u katastrofu! Elem, rec po rec, razgovor je skrenuo u pravcu vaspitanja dece, i kako ih zasititi od zala akloholizma i narkomanije (sve onako uz kajsiju :lol:). Posto smo svi tu prisutni imali manje ili vise dodira i sa drogama i sa alkoholom – sa kojim smo se intenzivno druzili i to vece – mogli smo i licnim iskustvom podrzati argumente za ovaj ili onaj nacin vaspitanja. Da skratim, svi smo se slozili da je vaspitanjem moguce uticati na ponasanje deteta, ali da nije moguce potpuno iskljuciti mogucnost da ce se ono ipak odati toj vrsti poroka, tj. da, uz vaspitanje, karkaterne osobine, jacina volje i nacin razmisljanja osobe ipak ima presudan uticaj na konacan ishod. Pa su onda krenuli primeri, evo Zika je reagovao ovako, Mika onako a Jelica, pak, potpuno drugacije. Zustra diskusija je, koliko se prisecam, nastala na moju izjavu da negde mogu da razumem (ne i da podrzim!) narkomane jer su to ljudi koji imaju buntovnu crtu u sebi, ali nedovljno jaku volju da u strejt stanju uticu na to da svoj zivot ucine sadrzajnijim, pa onda pribegavaju stimulansima koji to cine umesto njih...beze u virtuelni svet u kome se osecaju bolje, zivlje, nego u stvarnom svetu. I da kad bih ja odlucivala da li je bolje proziveti svoj zivot jednolicno, bez uzbudjenja, strasti, dozivljaja, monotono, ceo zivotni vek do smrti u danu mrmota, ili ludo i brzo ali kratko, pa makar, ako osoba drugacije ne moze ili ne ume, uz droge i alkolhol, nekako mi privlacnije ovo drugo. Usledilo je opste zrgrazavanje muskog dela prisutnih i sva ona uobicajena objasnjena da je to glupo, da covek mora da se bori, da uziva u normalnom zivotu i u malim stvarima itd. Sve je to ok, ali opet – ako ja ne mogu da sebe oslobodim inhibicija, i ne mogu da se prepustim uzivanju...mozda je ipak bolje da napravim neki eksces sa alkoholom i nesto dozivim, pa makar i tako, nego da ceo zivot provedem potpuno trezno i trezveno, radeci od jutra do sutra iste stvari. Uvek pomislim na poslednjih 15 sekundi zivota, kada, kazu neki, ceo zivot bljesne u covekovom umu kao film. Ako ne dozivim nista, ne osetim nista, ne napravim nijedno sranje, nikakav iskorak iz redovnog, normalnog, uobicajenog, drustveno prihvatljivog, sta ce mi proci kroz glavu? Prazan film? Ili ponavljanje jedne te iste scene...i the-end. Ako stvari polarizujemo do ekstrema, sta je bolje izabrali, kratak brz zivot pun dozivljaja – nebitno kakvih, lepih i ruznih podjednako uz seks, droge i alkohol, ili dug, trezan, jednolican, bezbojan i dosadan?

PS. Mamurluk je grozan dozivljaj :lol:
 
Poslednja izmena:
nezahvalno je govoriti o bolestima zavisnosti u pijanom stanju... ( : mislim, uopšte je tu zanimljivo da se običan svet koncentriše na uzroke: zašto je neko postao narkoman?? dok se psiholozi i psihijatri fokusirani na ponašanje ličnosti pod dejstvo psihoaktivnih supstanci, to su čitave biohemijske analize narkotika i uticaja, bave se psihološkim igrama koje igraju narkomani i na kraju lečenjem...običan svet interesuje zašto. i nema tu uopštavanja na to da li su to buntovni ljudi ili ne, isto kao kada bismo posmatrali pušače, a sve što možemo da razlikujemo je koliko neko konzumira cigarete, u kojoj količini i kojeg kvaliteta.....naneti zlo svome telu..potrebna je doza nepromišljenosti i mazohizma, ali i slobode ..da se proba sve..kod droge ili si stao na travi ili si probao sve...skup sport kojim se ne bavi sirotinja...

.zajeničko za sve je što su podjednako nesrećni. u svojoj slobodi (da realizuju tu potrebu za novim doživljajima), narkoman su raščistili sa tim da su spremni da uzimaju sredstva koja će ih činiti odsutnim za vreme dokle traje dejstvo narkotika, oni su jednaki u svojoj nesreći..da im realan svet ne prija..
viš "bolje da doživim nešto sa alkoholom" je upravo to - užasna želja i potreba za doživljajima... i većina stane na stop, a manjina stalno vozi u leru...
 
Evo i ja se zgrazavam.

Sto se tice dece nije do vaspitanja nego do coveka. Evo meni roditelji nikad nisu govorili nista o drogi i slicnim stvarima, pa niti pijem, niti pusim, niti se drogiram, niti me to interesuje.

A sto se tice svesnog izbora. Mozes valjda da ucinis nesto da ti zivot bude drugaciji (zanimljiviji) i bez droge i alkohola. Nije lako, ali vredi pokusati.
 
Ok, argumentacija vam je u redu i ja se slazem... naravno da mozes uciniti zivot zanimljivim i bez psihoaktivnih substanci, vecina ljudi to i radi bez problema. Ja govorim o manjini koja ne moze, jednostavno nemaju dovoljno kreativnosti, volje, snage, imaju strahovito puno kocnica u glavi, ili su povredjeni pa umesto da otresu prasinu i nastave dalje, oni ne mogu da zaborave na ranu i bol i onda se povlace u sebe, u neki svoj zamumuljeni svet - neki to resavaju tako sto se oslobadjaju demona uz pomoc stimulansa, a neki padanjem u depresiju ili potpunim povlacenjem iz socijalnog zivota, svodjenem bivstvovanja na ono sto je sigurno, bezbedno, bez promene, bez iskoraka u nepoznato. Ne bih munjo nikad potrebu za dozivljavanjem necega nazvala uzasnom. Po meni uzasnije je nedozivljavanje nicega, ravna linija zivota. A najuzasnija je konacna spoznaja da nisi nista ili skoro nista doziveo niti osetio i da si ziveo - uzalud. Nazovite me kako hocete, ali za mene je to strasnije od trovanja drogama i alkoholom do smrti.
 
Poslednja izmena:
Ne bih poistovetila pojmove narkoman i korisnik nelegalnih supstanci. : )
Ozbiljno, mislim da je vrlo grubo osuđivati nekog ko je probao i želeo da isproba razne stvari u životu i samim tim ih nazvati slabićima koji nisu odoleli iskušenju. :neutral:
Jedno je probati, povremeno konzumirati a drugo je postati redovni korisnik, vremenom i zavisnik.
Najposle, koja je razlika između narkomanije, alkoholizma, pušenja ili onih koji svaki dan moraju da pojedu po 100g čokolade?!
Jedino u tome što je jedenje čokolade i pušenje, čak i alkoholizam, socijalno prihvatljiva zavisnost.
Ali, svaka zavisnost je bolest i kao takva se i treba posmatrati.
A ne može me niko ubediti da je bednik onaj koji je probao nešto od droga (vrlo ružan izraz).
Mislim, onda su i oni koji stalno jedu neke čokolade i eksperimentišu sa kuhinjama...
Mislim da je u ljudskoj prirodi potreba za promenama i želja za novim iskustvima.
Svako nađe neki način gde će se ispuniti.
Eto, da imam para meni bi život bio ispunjenim divnim, čistim, straight putovanjima po svetu.
Pošto nemam te novce, moram da nađem načine na koji da ispunim dane, da ih obojim.
I konačno, odgovor na pitanje., da, pre bih živela "ludo i brzo" nego u danu mrmota.
Jer me dosada i jednoličnost užasavaju.
 
Ne nazivamo te nikako. Odredjeni momenti u tvojoj temi su mi vrlo bliski, ali i pored svega mislim da to ne bih mogao da uradim. Jednostavno mislim da to nije resenje problema vec samo jos jedan problem vise.

A slicno je i sa depresijom imam drugara koji godinama pije prozake, zolofte i slicne stvari i kao lepo mu je, bolje se oseca, a u stvari sve je isto u njegovom zivotu kao i pre nekoliko godina kad je poceo sa tim. Nista nije ucinio da nesto promeni u svom zivotu.
 
.

ma nisu nekreativn, postoje "kreativne" droge... frojd je prvi konzument kokaina, koler ga je koristio kao anestetik, imamo primere brojnih talentovanih umetnika... isto je i sa alkoholom, stvar je samo u količini novca ( :


A najuzasnija je konacna spoznaja da nisi nista ili skoro nista doziveo niti osetio i da si ziveo - uzalud. Nazovite me kako hocete, ali za mene je to strasnije od trovanja drogama i alkoholom do smrti

ovde je odgovor na tvoje pitanje. ako je tako, zašto onda svi koji su nezadovoljni ne posežu za najtežim drogama. ( budimo iskreni svi se na nečim drogiramo, i vorkoholici su narkomani...)
zašto ne potežemo za sredstvima koje mogu da nas uvedu u nove svetove i time nove doživljaje života?? nemanje novca, kontakata sa preprodavcima, strah od posledica, strah od društvene izopštenosti....
 
@felix the cat

Dobro ajde sad kad pominjes cokoladu - ja sam taj slucaj. Ali sam isto tako i zivi dokaz da se covek moze skinuti sa toga bez problema. Ja sam smrsao 30 kilograma za 6 meseci. A verujem da mi je bilo mnogo lakse nego da je u pitanju droga ili alkohol. Jednostavno potrebna je izvesna snaga volje i motiv pre svega da se suocis sa svojim problemom, a ne samo da ga zamenis drugim.
 
I konačno, odgovor na pitanje., da, pre bih živela "ludo i brzo" nego u danu mrmota.
Jer me dosada i jednoličnost užasavaju.

I jedno i drugo su ekstremni slucajevi...bolje je da se pronadje neka sredina i da se zivot oboji nekim normalnim stvarima...
Ali, ne mogu svi to...pa izaberu laksi put...depresiju i mirenje sa monotonijom svakodnevnog zivota, ili ulepsavajuci zivot drogom i alkoholom...I ma koliko se cinilo da je ovaj drugi izbor kraci ali lepsi zivot...nije tako, jer se kontrola lako gubi, prelazi se na vise nivoe i zivot isto postaje monoton i siv, jeste lud, ali na jedan sasvim drugi, rekla bih bukvalan nacin...i svaki dan je ista prica...
Zato...najbolje je pronaci neki drugi nacin zivota...
 
.
ovde je odgovor na tvoje pitanje. ako je tako, zašto onda svi koji su nezadovoljni ne posežu za najtežim drogama. ( budimo iskreni svi se na nečim drogiramo, i vorkoholici su narkomani...)
zašto ne potežemo za sredstvima koje mogu da nas uvedu u nove svetove i time nove doživljaje života?? nemanje novca, kontakata sa preprodavcima, strah od posledica, strah od društvene izopštenosti....

Cenim sve pomalo, ali najvise strah - e sad, postoje strahovi i strahovi - ali ce strah nekog spreciti da uzme staznam, trip, a nekog ce zaustaviti na potrebnoj granici, odnosno nece dozvoliti sebi da postane ovisnik. U datim slucajevima strah je koristan. Je li koristan strah koji coveka sprecava da....zivi, dise punim plucima, strah koji te drzi stalno u istom jednolicnom okruzenju, strah od, metaforicki receno, skoka u vodu i plivanja kroz taj isti zivot i po cenu bola i povredjivanja? Nisam bas sigurna. Poznajem dosta osoba koje nikada nisu izasle iz okvira "normalnog", uobicajenog i - bezbednog zivota. Ali dosadnog i usamljenickog. Duboko u sebi, takvi ljudi su vrlo nezadovoljni, ali jednostavno nemaju snage ni volje da ista menjaju. Ne toliko iz straha, vec vise iz slabosti.
 
@felix the cat

Dobro ajde sad kad pominjes cokoladu - ja sam taj slucaj. Ali sam isto tako i zivi dokaz da se covek moze skinuti sa toga bez problema. Ja sam smrsao 30 kilograma za 6 meseci. A verujem da mi je bilo mnogo lakse nego da je u pitanju droga ili alkohol. Jednostavno potrebna je izvesna snaga volje i motiv pre svega da se suocis sa svojim problemom, a ne samo da ga zamenis drugim.

Verujem da jeste lakše.
Ne znam, ne bih znala.
Jedino šta mi je bila zavisnost a to su cigarete, sam ostavila izuzetno lako. Jedva mi ponekad nedostaju.
Ali, nije bilo pitanje šta je jača zavisnost i gde je potrebna jača snaga volje.
Bilo je vrlo jednostavno.
Da li bi ili ne bi.
Rekoh da bi. Zato što nemam para za ono što bi me stvarno ispunilo.
Naravno da je sve stvar volje i mozga.
Ali, nekad jednostavno dođu situacije u kojima popuste kočnice... a i zašto da ne.
Ne volim da sudim ljudima unapred.
Nisam prošla ničijim putem, samo svojim.
Možda bih strašno ogrezla u droge da mi je npr. mama umrla kad sam imala 11 a tata da me zlostavlja ali da imam para da koristim bilo šta.
Ybg. svako živi svoj život najbolje što ume.
Ne podnosim mediokritet i jednoobraznost.
Eto, o tome se radi.
 
Zanimljivo. :)


Životni putevi nisu samo levo i desno, izbori nisu uvek "ili – ili". Ne bih ja sad o nekoj idealnoj, zlatnoj sredini, jer takva - ako i postoji – nije konstanta. Umerenost nije uvek uputna, kao što ni skromnost nije uvek vrlina (ljudi vrlo često sopstveni nedostatak energije i ambicija pravdaju napamet naučenim izrekama).


"Umri mlad, budi lep leš" je slogan koji je nastao nakon smrti Džejmsa Dina, ali nema mnogo veze sa istinom. Ne postoji lep leš. Smrt nikad nije lepa.
Gospoj'ce, imala sam prilike da poznajem narkomane, narkofile, alkoholičare, kockare ... svet koji brzo sagori, i koji je, čak, svestan da će mu život trajati koliko i život vilinog konjica. Živeti - po sopstvenom izboru - kratko, ne znači ujedno živeti i lepo, srećno i ispunjeno. Ne poznajem nijednog narkomana ili alkoholičara koji je živeo i umro srećan; naprotiv, živeli su u iščekivanju smrti, krijući se iza reči da im je takva sudbina, a umrli u agoniji ili – u slučaju overdouza - u iluziji bezmerne sreće. Pa i ta iluzija, koliko god da im je olakšala odlazak, desila se samo jedanput, samo tada.
Poznajem i ljude iz ove druge kategorije, one koji žive imitaciju života a ne život. Njima niko ne garantuje da im sutra neće pasti saksija na glavu, ali je rizik da će umreti mladi neuporedivo manji. Živeti "zdravo", nažalost, mnogi smatraju prevencijom za sve i svašta (jesti, kretati se, spavati po utvrđenoj, univerzalnoj recepturi) zaboravljajući, pri tom, da nismo samo ljušture već i sadržaji, koji ne podležu jedinstvenim obrascima "kako biti srećan i ispunjen". Neki ljudi, rođeni kao starci, jednostavno tapkaju u mestu. Pitanje je koliko oni, kao takvi, uopšte osećaju da im nešto nedostaje. Znaju li da može drugačije? I da li bi se snašli u drugačijem poretku stvari? Možda je za njih sreća – ne iskusiti ništa van utvrđenih granica; možda je ono, što nama izgleda kao monotonija, praznina, besmisao, za njih – sreća?
Biti srećan nije ništa, smatrati se srećnim jeste sve.

Dakle (lično), najbolji izbor: život u ritmu rokenrola, ali sa povremenim pauzama, kako bi muzičari naštimovali instrumente.

I sad ću opet Blejka:

Svakog jutra i svake večeri
Neki se rađaju za Slatke Užitke,
Neki se rađaju za Večitu Noć.
 
I jedno i drugo su ekstremni slucajevi...bolje je da se pronadje neka sredina i da se zivot oboji nekim normalnim stvarima...
Ali, ne mogu svi to...pa izaberu laksi put...depresiju i mirenje sa monotonijom svakodnevnog zivota, ili ulepsavajuci zivot drogom i alkoholom...I ma koliko se cinilo da je ovaj drugi izbor kraci ali lepsi zivot...nije tako, jer se kontrola lako gubi, prelazi se na vise nivoe i zivot isto postaje monoton i siv, jeste lud, ali na jedan sasvim drugi, rekla bih bukvalan nacin...i svaki dan je ista prica...
Zato...najbolje je pronaci neki drugi nacin zivota...

Naravno da je tako.
Samo sam postavila u crno-beloj varijanti.
Pošto je i pitanje bilo tako formulisano.
 
Ih, Borcice, nemoj tako, pa ja sam narkofil :lol: i sta mi fali :D Zezam se, evo godinama vec ne uzimam droge, a retko se i alkoholisem, dok sam bila mladja bila sam bogme i ludja i probala skoro pa sve... U jednom trenutku, kad je postalo opasno zapitala sam se da li cu dozvoliti da mnome vlada neka tvar? I nisam. Bilo je tu i obzira prema ljudima koji me vole, dosta obzira, i zelje da ih zastitim. Tako da ne, nisam sebi dozvolila da skliznem u zavisnost. Inace slazem se da sve pobrojane kategorije nemaju lep zivot, no i nije stvar u lepoti, cak ni u sreci. Stvar je u zivljenju, ili pokusaju zivljenja u slucaju narkomana. I izostanku tog pokusaja u ljudi koji se krecu sigurnim, stalno istim lepo utabanim stazama zivota Ne znam kako drugacije da to objasnim...

Neki ljudi, rođeni kao starci, jednostavno tapkaju u mestu. Pitanje je koliko oni, kao takvi, uopšte osećaju da im nešto nedostaje. Znaju li da može drugačije? I da li bi se snašli u drugačijem poretku stvari? Možda je za njih sreća – ne iskusiti ništa van utvrđenih granica; možda je ono, što nama izgleda kao monotonija, praznina, besmisao, za njih – sreća?

E pa to je pravo pitanje, zapravo, to sam se i ja pitala. I pazljivo sam posmatrala. I zakljucila sam da postoje dve vrste (ovo nije tvdnja, vec samo moje skromno misljenje): oni koji se udruze sa nekim i oni koji su solo. Ovi prvi su srecni, i upravo kao sto kazes, njima monotonija ne smeta, i ne samo da im ne smeta, cak im i prija, takav im je karakter i temperament. Ovi drugi su nesrecni i nezadovoljni, ali nemaju snage da izadju iz zacaranog kruga.
 
Ova tema posredno ima veze sa ljudskom psihom, pokusacu da objasnim... Nadjosmo se nas dva para, stari dobri prijatelji, u subotu uvece... Spremimo vecericu, i kao lagano, uz veceru, otvorimo flasu vina...jednu, pa drugu... i posto prici nikad kraja presli smo s vina na kajsijevacu – uvod u katastrofu! Elem, rec po rec, razgovor je skrenuo u pravcu vaspitanja dece, i kako ih zasititi od zala akloholizma i narkomanije (sve onako uz kajsiju :lol:). Posto smo svi tu prisutni imali manje ili vise dodira i sa drogama i sa alkoholom – sa kojim smo se intenzivno druzili i to vece – mogli smo i licnim iskustvom podrzati argumente za ovaj ili onaj nacin vaspitanja. Da skratim, svi smo se slozili da je vaspitanjem moguce uticati na ponasanje deteta, ali da nije moguce potpuno iskljuciti mogucnost da ce se ono ipak odati toj vrsti poroka, tj. da, uz vaspitanje, karkaterne osobine, jacina volje i nacin razmisljanja osobe ipak ima presudan uticaj na konacan ishod. Pa su onda krenuli primeri, evo Zika je reagovao ovako, Mika onako a Jelica, pak, potpuno drugacije. Zustra diskusija je, koliko se prisecam, nastala na moju izjavu da negde mogu da razumem (ne i da podrzim!) narkomane jer su to ljudi koji imaju buntovnu crtu u sebi, ali nedovljno jaku volju da u strejt stanju uticu na to da svoj zivot ucine sadrzajnijim, pa onda pribegavaju stimulansima koji to cine umesto njih...beze u virtuelni svet u kome se osecaju bolje, zivlje, nego u stvarnom svetu. I da kad bih ja odlucivala da li je bolje proziveti svoj zivot jednolicno, bez uzbudjenja, strasti, dozivljaja, monotono, ceo zivotni vek do smrti u danu mrmota, ili ludo i brzo ali kratko, pa makar, ako osoba drugacije ne moze ili ne ume, uz droge i alkolhol, nekako mi privlacnije ovo drugo. Usledilo je opste zrgrazavanje muskog dela prisutnih i sva ona uobicajena objasnjena da je to glupo, da covek mora da se bori, da uziva u normalnom zivotu i u malim stvarima itd. Sve je to ok, ali opet – ako ja ne mogu da sebe oslobodim inhibicija, i ne mogu da se prepustim uzivanju...mozda je ipak bolje da napravim neki eksces sa alkoholom i nesto dozivim, pa makar i tako, nego da ceo zivot provedem potpuno trezno i trezveno, radeci od jutra do sutra iste stvari. Uvek pomislim na poslednjih 15 sekundi zivota, kada, kazu neki, ceo zivot bljesne u covekovom umu kao film. Ako ne dozivim nista, ne osetim nista, ne napravim nijedno sranje, nikakav iskorak iz redovnog, normalnog, uobicajenog, drustveno prihvatljivog, sta ce mi proci kroz glavu? Prazan film? Ili ponavljanje jedne te iste scene...i the-end. Ako stvari polarizujemo do ekstrema, sta je bolje izabrali, kratak brz zivot pun dozivljaja – nebitno kakvih, lepih i ruznih podjednako uz seks, droge i alkohol, ili dug, trezan, jednolican, bezbojan i dosadan?

PS. Mamurluk je grozan dozivljaj :lol:
Šta ti zagovaraš ovdje? Legalizaciju masovne upotrebe droga, alkohola, sex-orgija, dakle poroka svih vrsta i ko zna kakvih sve eksperimentisanja, glavom bez obzira, samo radi toga da bi se izbegao monoton, a imao ispunjen, uzbudljiv, avanturistički život? Jel' to?

Svakome je više jasno da stvarno možemo raditi, ili bar pokušavati raditi, sve što nam padne na pamet, ali da nam sve i nije na korist. Neke stvari koje činimo, u šta spadaju svi poroci, samo na prvi kontakt mogu izgledati da su od koristi (što je lažni osjećaj) jer, ukoliko se istrajava u njima, stvaraju se bolesti zavisnosti (zakon) koje su ogromna prepreka imanja, ne samo normalnog, nego ikakvog života, ne samo uživaocu, nego i široj okolini.

Šta znači imati ispunjen život? Jesu li to uzbuđenja, uživanja, strasti, dinamika, avantue... ? Ili je čovjeku neki drugi zadatak i neki drugi cilj koji treba postići? Ako čovjek ne nauči da ima savršeno ispunjen život od, na izgled, sitnica, njegov život neće ispuniti ni krupne stvari. Ili će mu lažno biti ispunjen.

Sve što radimo, dakle sve ono što čini naše živote, podliježe strogim zakonima. To zači da je za naše živote unaprijed određeno šta će nam biti dobro a šta loše. Ukoliko smo nezadovoljni sa takvom stvarnošću, pa pokušamo raditi ili stalno raditi i loše, to će nam samo dovesti život do pakla. I ne samo nama.

I na kraju da citiram Andrića:

Čovek se čitavog života trudi kako što dostojanstvenije da umre.
 
Ih, Borcice, nemoj tako, pa ja sam narkofil :lol: i sta mi fali :D Zezam se, evo godinama vec ne uzimam droge, a retko se i alkoholisem, dok sam bila mladja bila sam bogme i ludja i probala skoro pa sve... U jednom trenutku, kad je postalo opasno zapitala sam se da li cu dozvoliti da mnome vlada neka tvar? I nisam. Bilo je tu i obzira prema ljudima koji me vole, dosta obzira, i zelje da ih zastitim. Tako da ne, nisam sebi dozvolila da skliznem u zavisnost. Inace slazem se da sve pobrojane kategorije nemaju lep zivot, no i nije stvar u lepoti, cak ni u sreci. Stvar je u zivljenju, ili pokusaju zivljenja u slucaju narkomana. I izostanku tog pokusaja u ljudi koji se krecu sigurnim, stalno istim lepo utabanim stazama zivota Ne znam kako drugacije da to objasnim...

Neki ljudi, rođeni kao starci, jednostavno tapkaju u mestu. Pitanje je koliko oni, kao takvi, uopšte osećaju da im nešto nedostaje. Znaju li da može drugačije? I da li bi se snašli u drugačijem poretku stvari? Možda je za njih sreća – ne iskusiti ništa van utvrđenih granica; možda je ono, što nama izgleda kao monotonija, praznina, besmisao, za njih – sreća?

E pa to je pravo pitanje, zapravo, to sam se i ja pitala. I pazljivo sam posmatrala. I zakljucila sam da postoje dve vrste (ovo nije tvdnja, vec samo moje skromno misljenje): oni koji se udruze sa nekim i oni koji su solo. Ovi prvi su srecni, i upravo kao sto kazes, njima monotonija ne smeta, i ne samo da im ne smeta, cak im i prija, takav im je karakter i temperament. Ovi drugi su nesrecni i nezadovoljni, ali nemaju snage da izadju iz zacaranog kruga.

:lol::lol::lol:

Bila je negde tema, mislim na Domu i porodici, na kojoj sam spomenula narkofile. Ispostavilo se da mnogi ljudi prvi put čuju za taj termim, što je donekle i shvatljivo jer, ako bi neko javno isuviše insistirao na razlici između narkomana i narkofila, potencijalni uživaoci droga mogli bi biti ohrabreni da probaju, "samo jedanput".

No ... Što se tiče boldovanog, koincidencija: sinoć sam o začaranim krugovima razgovarala sa jednim prijateljem.
Neki solo nezadovojnici su uspeli da izađu iz začaranog kruga. Najčešće se to desi kada, pukim slučajem, iskorače iz granica svog sveta. Recimo, upoznaju osobu (nije nužno da ta osoba bude potencijalni partner, pa čak ni suprotnog pola) koja je iz drugog miljea, drugačijeg temperamenta, interesovanja ... ali druželjubiva i tolerantna prema neistomišljenicima. Možda je nezadovoljnicima potreban samo učitelj, vodič, neko ko će ih uhvatiti za ruku i pokazati im sve četiri strane sveta. (Ukazati ljudima na snagu koja je ipak negde u njima?)
Nezadovoljnik se rađa onda, kada postane svestan svojih nemogućnosti da se snađe u drugačijim svetovima, ili svestan da su mu nedostupni. Ali, nezadovoljnik nikad nije neko ko nije svestan sebe. Zadovoljni su oni koji su čvrsto utvrđeni u svojim malim čaurama, ne razmišljajući da postoje i nešto van čaure (kao što se žaba zadovoljava svojom barom jer drugu nije videla).
 
@ristob: ne zagovaram nista, samo sam iznela neka svoja razmisljanja kao postavku za temu, a temu kao postavku za diskusiju i svako je slobodan da kaze sta zeli. Zagovaranje necega mi nije bilo ni na kraj pameti, narocito ne narokomanije ili alkoholizma. Sex-orgije, hmmm :per::lol:
@Borcica: mislim da si duboko u pravu kada kazes da je nezadovoljnicima potreban ucitelj, vodja, ili neka osoba koja ce ih, mozda sopstvenim vrcavim duhom, pokrenuti na delovanje. Problem je sto se nezadovoljnici obicno dovedu u takav polozaj da sami sebe sprece da uopste upoznaju svog "gurua" da se tako slobodno izrazim, a sve iz straha od bilo kakve promene. Narocito radikalne, u vidu pustanja u svoj zivot osobe koja moze da ga istumba.
@moonja: ne znam, samo se prisecam podele temperamenta licnosti po kojoj ispada da su to obicno flegmatici ili melanholici.
@mannballs: kad smo vec kod Sonje Savic, ona je bila strahovito harizmaticna licnost, uprkos tome sto je poslednjih godina zivela kao usmljenik i sto se povukla iz drustvenog zivota. I mislim da je ona to ucinila svesno i svojevoljno, za razliku od ljudi o kojima ovde diskutujemo, koji u takav zivot upadnu ne svojom odlukom, nego upravo odsustvom odlucnosti, snage i volje. Za Sonju Savic se moze reci sve, ali da je bila slaba, bezvoljna i bezlicna osoba, ne, nikako.
 
Poslednja izmena:
nezahvalno je govoriti o bolestima zavisnosti u pijanom stanju... ( : mislim, uopšte je tu zanimljivo da se običan svet koncentriše na uzroke: zašto je neko postao narkoman?? dok se psiholozi i psihijatri fokusirani na ponašanje ličnosti pod dejstvo psihoaktivnih supstanci, to su čitave biohemijske analize narkotika i uticaja, bave se psihološkim igrama koje igraju narkomani i na kraju lečenjem...običan svet interesuje zašto. i nema tu uopštavanja na to da li su to buntovni ljudi ili ne, isto kao kada bismo posmatrali pušače, a sve što možemo da razlikujemo je koliko neko konzumira cigarete, u kojoj količini i kojeg kvaliteta.....naneti zlo svome telu..potrebna je doza nepromišljenosti i mazohizma, ali i slobode ..da se proba sve..kod droge ili si stao na travi ili si probao sve...skup sport kojim se ne bavi sirotinja...

.zajeničko za sve je što su podjednako nesrećni. u svojoj slobodi (da realizuju tu potrebu za novim doživljajima), narkoman su raščistili sa tim da su spremni da uzimaju sredstva koja će ih činiti odsutnim za vreme dokle traje dejstvo narkotika, oni su jednaki u svojoj nesreći..da im realan svet ne prija..
viš "bolje da doživim nešto sa alkoholom" je upravo to - užasna želja i potreba za doživljajima... i većina stane na stop, a manjina stalno vozi u leru...
Ma, ne vozi u leru, nego bez kočnica niz brdo u provaliju! z:lol:
 
Poslednja izmena:
Podsetili ste me na jedan razgovor od pre ravno 17 godina. Razgovarala sam sa devojkom koja je upravo bila upisala svetsku knjizevnost. Razgovarale smo prvo o ubicama. Ona je bila zgrozena nad pojmom ubice. Jednostavno, to su ljudi koje treba skloniti sa lica zemlje. A onda smo pricale o ZLIM DUSIMA, Dostojevskog. Ja se zaletim i kazem kako je Dostojevski bukvalno predvideo motive, nacin, tok revolucije, kako je opisao profile licnosti koje vode, koje su vodjene... I nad tim je bila zgrozena. Njeni su bili komunisti, okoreli komunisti, ona je to sve videla sasvim drugacije.
Kada reci Sonje Savic izvadis iz njenih usta i stavis u svoja, sasvim je moguce da govoris nesto sasvim sasvim drugacije od onog sto je rekla ona. Kada govoris o nekom ko pije ili se drogira ili se mnogo seksa, time nisi u njegovoj kozi.
 
@ristob: ne zagovaram nista, samo sam iznela neka svoja razmisljanja kao postavku za temu, a temu kao postavku za diskusiju i svako je slobodan da kaze sta zeli. Zagovaranje necega mi nije bilo ni na kraj pameti, narocito ne narokomanije ili alkoholizma. Sex-orgije, hmmm :per::lol:
Da pogledamo zagovaraš li?

... Nadjosmo se nas dva para, stari dobri prijatelji, u subotu uvece... Spremimo vecericu, i kao lagano, uz veceru, otvorimo flasu vina...jednu, pa drugu... i posto prici nikad kraja presli smo s vina na kajsijevacu – uvod u katastrofu! Elem, rec po rec, razgovor je skrenuo u pravcu vaspitanja dece, i kako ih zasititi od zala akloholizma i narkomanije (sve onako uz kajsiju ). Posto smo svi tu prisutni imali manje ili vise dodira i sa drogama i sa alkoholom – sa kojim smo se intenzivno druzili i to vece – mogli smo i licnim iskustvom podrzati argumente za ovaj ili onaj nacin vaspitanja.
Šta navodiš ovdje? Da grupno uživaš u poročnim (možda i bludnim?) radnjama ( Posto smo svi tu prisutni imali manje ili vise dodira i sa drogama i sa alkoholom – sa kojim smo se intenzivno druzili i to vece - ) Dakle, ako živiš takvim životom, da li ga zagovaraš? No, nije to problem. Problem je kako će takve osobe vaspitati djecu.

Da skratim, svi smo se slozili da je vaspitanjem moguce uticati na ponasanje deteta, ali da nije moguce potpuno iskljuciti mogucnost da ce se ono ipak odati toj vrsti poroka, tj. da, uz vaspitanje, karkaterne osobine, jacina volje i nacin razmisljanja osobe ipak ima presudan uticaj na konacan ishod.
Kako treba da vaspitate djecu? Da budu kao vi i da rade šti i vi, ili suprotno od toga?

Zustra diskusija je, koliko se prisecam, nastala na moju izjavu da negde mogu da razumem (ne i da podrzim!) narkomane jer su to ljudi koji imaju buntovnu crtu u sebi, ali nedovljno jaku volju da u strejt stanju uticu na to da svoj zivot ucine sadrzajnijim, pa onda pribegavaju stimulansima koji to cine umesto njih...beze u virtuelni svet u kome se osecaju bolje, zivlje, nego u stvarnom svetu. I da kad bih ja odlucivala da li je bolje proziveti svoj zivot jednolicno, bez uzbudjenja, strasti, dozivljaja, monotono, ceo zivotni vek do smrti u danu mrmota, ili ludo i brzo ali kratko, pa makar, ako osoba drugacije ne moze ili ne ume, uz droge i alkolhol, nekako mi privlacnije ovo drugo. Usledilo je opste zrgrazavanje muskog dela prisutnih i sva ona uobicajena objasnjena da je to glupo, da covek mora da se bori, da uziva u normalnom zivotu i u malim stvarima itd.
Izgleda da ti imaš pogrešna shvatanja. ne samo poroka, nego i života u opšte. I ne treba da čudi je što je usledilo opšte zgražanje (na pokon!), nego čudi što se i ti nijesi toga grozila!

Sve je to ok, ali opet – ako ja ne mogu da sebe oslobodim inhibicija, i ne mogu da se prepustim uzivanju...mozda je ipak bolje da napravim neki eksces sa alkoholom i nesto dozivim, pa makar i tako, nego da ceo zivot provedem potpuno trezno i trezveno, radeci od jutra do sutra iste stvari.
samo potvrda prethodno što sam rekao. Ti si život izokrenula naglavačke.

I u tom stilu nastavljaš:
Uvek pomislim na poslednjih 15 sekundi zivota, kada, kazu neki, ceo zivot bljesne u covekovom umu kao film. Ako ne dozivim nista, ne osetim nista, ne napravim nijedno sranje, nikakav iskorak iz redovnog, normalnog, uobicajenog, drustveno prihvatljivog, sta ce mi proci kroz glavu? Prazan film? Ili ponavljanje jedne te iste scene...i the-end. Ako stvari polarizujemo do ekstrema, sta je bolje izabrali, kratak brz zivot pun dozivljaja – nebitno kakvih, lepih i ruznih podjednako uz seks, droge i alkohol, ili dug, trezan, jednolican, bezbojan i dosadan?
Grozno. Jesi li ti sve to sa 20 i neku godinu inhalirala u životnu filozofiju?
 
Reagujem samo na ovo, iz cele plejade idiotizma:

"Šta navodiš ovdje? Da grupno uživaš u poročnim (možda i bludnim?) radnjama ( Posto smo svi tu prisutni imali manje ili vise dodira i sa drogama i sa alkoholom – sa kojim smo se intenzivno druzili i to vece - ) Dakle, ako živiš takvim životom, da li ga zagovaraš? No, nije to problem. Problem je kako će takve osobe vaspitati djecu."

Ne, no ti vidis ono sto potajno zelis. Ali ne smes. I to te boli.

Pokusala sam da temu otvorim na pdf na kojem su najvece sanse da izbegnem tebi slicne likove. Ali avaj :(
Zato ces morati da nastavis da se prepucavas sam sa sobom, ja diskutujem samo sa pristojnim ljudima.
 
Da pogledamo zagovaraš li?


Šta navodiš ovdje? Da grupno uživaš u poročnim (možda i bludnim?) radnjama ( Posto smo svi tu prisutni imali manje ili vise dodira i sa drogama i sa alkoholom – sa kojim smo se intenzivno druzili i to vece - ) Dakle, ako živiš takvim životom, da li ga zagovaraš? No, nije to problem. Problem je kako će takve osobe vaspitati djecu.


Kako treba da vaspitate djecu? Da budu kao vi i da rade šti i vi, ili suprotno od toga?


Izgleda da ti imaš pogrešna shvatanja. ne samo poroka, nego i života u opšte. I ne treba da čudi je što je usledilo opšte zgražanje (na pokon!), nego čudi što se i ti nijesi toga grozila!


samo potvrda prethodno što sam rekao. Ti si život izokrenula naglavačke.

I u tom stilu nastavljaš:

Grozno. Jesi li ti sve to sa 20 i neku godinu inhalirala u životnu filozofiju?


Uff, Ristobe, već si doneo zaključke o Gospođicinim godinama, njenom načinu života, seksualnim afinitetima, sposobnostima da vaspitava decu ...?
Grubo je od slušaoca da vidi samo ružne stvari.
A ima i ono:
Onaj ko nadugačko raspravlja o dobrim ili lošim osobinama drugih, gubi dragoceno vreme koje mu treba da izgradi sebe.

Ja sam sasvim drugačije protumačila temu - ne, naravno, kao zagovaranje bilo kakvog načina života, već kao pitanje kako smoći snage i izaći iz začaranog kruga.
Svi mi težimo nečemu, samo je pitanje kako dolazimo do cilja, i znamo li uopšte koji nam je cilj.
Pa i ja sam, u nekom svom ranijem periodu, isprobavala različite načine ispunjavanja života smislom, sve dok nisam skontala koji je MOJ smisao, MOJ način, MOJ put.

Nema svako isti smisao, način i put, Ristobe.
Ne potoji "pravi" za svakog.
 

Back
Top