"I bi tama,...i bi svetlost........"

vuda

Domaćin
Poruka
3.387
Astronomsko ,filozofsko pitanje....(kako nisam ekspert,pokushacu na moj nacin....)

"I bi tama,...i bi svetlost........"
Nastade "veliki prasak",i kosmos poce se shiriti (kako neki rekoshe u 3D...)....
I danas "ekspandira" , ubrzava se shirenje.....sa svim svojim posledicnim karakteristikama.
E sad, postavlja se pitanje :"Dokle ce ici ova pojava ,i shta je "finale"...?
Da li ce "neka crna rupa" na kraju zaustaviti proces,i vratiti na pocetak,
ili ce doci do "raspada svega" ?

Shta vi mislite?
 
Astronomsko ,filozofsko pitanje....(kako nisam ekspert,pokushacu na moj nacin....)

"I bi tama,...i bi svetlost........"
Nastade "veliki prasak",i kosmos poce se shiriti (kako neki rekoshe u 3D...)....
I danas "ekspandira" , ubrzava se shirenje.....sa svim svojim posledicnim karakteristikama.
E sad, postavlja se pitanje :"Dokle ce ici ova pojava ,i shta je "finale"...?
Da li ce "neka crna rupa" na kraju zaustaviti proces,i vratiti na pocetak,
ili ce doci do "raspada svega" ?

Shta vi mislite?

Gledao sam neku emisiju pre jedno godinu dana. Ne znam kako su došli do tog zaključka, ali kažu da će kosmos posle širenja do neke tačke, početi da se skuplja, pa onda opet kreće širenje...

"Zato, skačite, trčite, hodajte, volite, slikajte se, mašite..., jer ćete jednog dana možda sve to raditi ponovo" :)

Ko zna, možda je zaista tako. Možda smo mi deo neke materije koja se stalno širi i skuplja, a postoji u nekom većem svemiru. Recimo, neka supstanca koja stalno prelazi iz gasovitog u tečno stanje i obrnuto...

Ko zna... Istina je negde tamo (a laž je uvek ovde) z:mrgreen:
 
Kapiram da nije fora u tome da se naš prostor, ma kakav bio, nalazi u nekom drugom prostoru, većem, jer bi i taj veći morao da ima granicu, i tako iznova..... kako zamišljate taj kraj? Kako zamišljate da izgleda ono što nije kosmos, ono što nije naša ravan, ****** kakvo je ovo ludilo.
 
Neshto se razmishljam "na granici razuma i ludila", a shta ako se nash "univerzum"
ustvari krece kroz (nazovi) crnu rupu ,a mi po "principu zakona relativnosti" ne primecujemo,
i "sve" je "to" "deo" neceg "drugog josh veceg",te mozhda postoji i neka "paralelnost".

Buff....ocigledno sam otishao u....pershun...

Uostalom,mozhda i neko ima neko mishljenje ?
 
Koliko znam, do sada astronomi su dosli do pouzdanog zakljucka da Univerzum nece prestati da se siri, vec ce to sirenje biti sve brze i brze.
Uzrok je tzv. tamna materija za koju jos nije poznato od kojih se cestica sastoji.

A za ova vecita pitanja ima mnogo teorija, teorije multiverzuma, struna..... sve je to mnogo komplikovano za razumeti i objasniti jer ne mozemo da izadjemo i posmatramo prostor, vec iznutra treba da pretpostavimo sta se zbiva napolju.
 
Meni se ipak čini da su krenuli od pretpostavke da je univerzum POSTAO, pa su onda odlučili da odrede kako i kada. Znači činjenice su samo upućivale na neko okvirno vreme postanka i eventualno način. Ne i na to da pre njega beše nešto drugo ili... ništa. Naravno, možeš uvek da me opovrgneš, ja stvarno nisam sigurna u ovo što pišem.

Ako se krene od druge pretpostavke, ko zna šta bi drugo mogli i otkriti.
 
Mislim, koliko je suludo uplitati vreme u nešto što samo po sebi i ne može da prosto, nastane, kao što nastaje jaje, a i za njega je potrebno da nastane iz nečega :)
Ali vreme..... šta je uopšte vreme?
Da li je vrijeme kategorija koja, izvan Zemlje i ljudi, išta predstavlja? Da li samom kosmosu vrijeme išta znači? Ako se uzme činjenica da postoji striktno vrijeme poluraspada hemijskih elemenata, onda vjerovatno znači. Ili...
 
Nikad mi nije bilo jasno zašto ljudi istražuju početak i kraj nečega što je prostorno neuhvatljivo. I zašto uopšte podrazumevaju da je univerzum ikada "postao".

Da nema radoznalosti i istrazivanja, ziveli bi danas u coporima, otprilike kao u prvobitnoj ljudskoj zajednici.

A ovo drugo pitanje, je prilicno komplikovano za objasniti. Teorija o Velikom prasku je sa sigurnoscu dokazana na osnovu mnogih cinjenica (o ovome nemam volje da pisem, jer su se razne teorije nizale dok sasvim slucajno nisu skontali da su nasli dokaz da sve potice od Velikog praska).
E sad, ono sto ima smisla istrazivati i ispitivati je sta se desilo neposredno nakon velikog praska, jer se zna da je materija (i antimaterija) kakvu je sada vidimo, nastala u prvih 10ak sekundi nakon praska. Sto se vise priblizimo trenutku stvaranja Univerzuma, vise mozemo da naucimo i da shvatimo odakle je sve nastalo.
Istrazivati i lupati glavu o tome sta je bilo pre Velikog praska, uopste nema smisla i time se ozbiljni naucnici ni ne bave, to je ostavljeno dokonim filozofima da imaju sta da trucaju.
 
Da nema radoznalosti i istrazivanja, ziveli bi danas u coporima, otprilike kao u prvobitnoj ljudskoj zajednici.
Da nema radoznalosti i istrazivanja, ne bi nas vise bilo. Radoznalost i istrazivanje su imanentne karakteristike svih zivih bica.

Istrazivati i lupati glavu o tome sta je bilo pre Velikog praska, uopste nema smisla i time se ozbiljni naucnici ni ne bave, to je ostavljeno dokonim filozofima da imaju sta da trucaju.
Pogresno. Time se ozbiljni naucnici veoma ozbiljno bave. Hint: string teorije.
 
Gledao sam neku emisiju pre jedno godinu dana. Ne znam kako su došli do tog zaključka, ali kažu da će kosmos posle širenja do neke tačke, početi da se skuplja, pa onda opet kreće širenje...

"Zato, skačite, trčite, hodajte, volite, slikajte se, mašite..., jer ćete jednog dana možda sve to raditi ponovo" :)

Ko zna, možda je zaista tako. Možda smo mi deo neke materije koja se stalno širi i skuplja, a postoji u nekom većem svemiru. Recimo, neka supstanca koja stalno prelazi iz gasovitog u tečno stanje i obrnuto...

Ko zna... Istina je negde tamo (a laž je uvek ovde) z:mrgreen:

Ta hipoteza se poznata odavno. Jedina sila koja je nasuprot širenju je gravitaciona. E sada zavisi od ukupne mase kosmosa (u poslednje vreme se u tom smeru vrše istraživanja). Ako je masa dovoljno velika širenje će se zaustaviti i eto nam tzv pulsirajuće vasione.
 
Stiven Hoking (valjda ste culi za njega ;) ) u svojoj "Kratkoj povesti vremena" navodi svoju sumnju da se nauka polako priblizava granici mogutjnosti logickog saznanja, pa da ce nam za shvatanje fundamentalnih istina o samom postojanju biti potrebno drugacije stanje svesti. E, a covek ateista!
 
Aaa,pitam se dali i kakve imaju veze "gravitacioni talasi" u svemu tome ?
Naime na osnovu nekih podataka ,istrazhivanja su pocela josh 1958 g.,a otkriveni su 1969 g.
(dr Weber).
Radi se o "fazonu" Ainshtajnove teorije relativnosti,po kojoj telo koje se brzhe krece ima vecu masu.
Tj.kod takvih masa,koje imaju a=const.,gravitacioni talasi,koji se shire iz jednog izvora,prouzrokuju deformacije.....ccc...(ode mi glava u "klinac" od "muckanja"...huu ).
 
ima 3 hipoteze,
1. da će se širiti večno
2. da će se širiti do neke tačke u vremenu i ostati tako
3. da će se širiti, pa onda skupljati.
sve tri opcije su i dalje hipoteze.

potraži knjigu "poslednja tri minuta" tu imaš sve lepo o sudbini kosmosa. a prva tri minuta (do koje je teže doći) imaš lepo objašnjeno kako je sve krenulo.
 

Back
Top