Pulmologija

jnikolic1

Početnik
Poruka
21
Volela bih da se jave osobe koje imaju problema sa astmom ili su imali.Jer ja sam rodjena sa astmom a imam 33 god. medjutim zadnje dve tri godine sam sve gora i gora,svaki mesec sam bolesna i po 10 dana kasljem.
Pa bih sa nekim da podelim iskustvo i da se spasim koliko je to mogudje.
Unapred zahvana
 
Pa ima toliko dobrih,novih lekova na trzistu.
Ti ocigledno spadas u onu kategoriju pacijenata koji nemaju dobro kontrolisanu astmu, zbog neadekvatne terapije, zbog neredovnog uzimanja lekova,nepravilnog uzimanja lekova,i sl.
O lekovima ne mozemo da pisemo na forumu, ali tek da znas astmaticari nisu osudjeni na mucenje.
 
tacno je da astmaticari nisu osudjeni na mucenje ali nemaju ni normalan zivot.moraju stalno da uzimaju odredjenu terapiju.bez nje zivot postaje pakao.znam to iz licnog iskustva.sto je za druge ljude mali napor za njih je to nesavladiva prepreka.ali mi idemo dalje.nemojte posustati uzimajte terapiju i samo kazite proci ce i ovaj napad. u tim trenutcima smanjite aktivnosti uzmite lekove otvorite prozor icekajte da prodje.ako nije bolje uvek mozete pozvati hitnu oni ce vam sigurno pomoci.astma nemoze da se izleci ali moze da se drzi pod kontrolom.
 
Nisi sama,mozda jos nisu nasli temu o astmi,mada sto rece dr.ja sam se godinama lecila na institutu za majku i dete,dva-tri puta godisnje isla na kompletne analize,medjutim,kako sam ,,porasla,, tj vreme puberteta to je i prestalo.Mislim na kontrole.Koristila sam razne cajeve,kapi ,bilje i sl.Medjutim zadnjih godina je to pocelo da bude sve cesce i cesce,da se sada javlja svakih mesec dana.
Prosto se plasim sta ce biti za par godina.
Najvise me brine trudnoca,jer se pored svega lecim od steriliteta i sada u februarau treba da radim VTO u Narodnom frontu.Plasim se sta ako uspe (daj Boze) i da me snadje kasalj.
Sada sam pocela da uzimam neke vitamine,maticni mlec,propolis kapi da ojacam malo organizam,jer isto tako mislim da sam mi je opao imunitet.
 
ma sto se tice trudnoce daj boze da te snadje a za kasalj ne brini bices ti pod lekarskom kontrolom.nebi oni tebi ni raili oplodnju da ti to ne mozes zdravstveno da izneses.sad misli na to da dobijes jedno dve tri bebe a svoju bolest prihvati i nauci da zivis sa njom.obrati se dobrom pulmologu pre svega i bice sve u redu .sigurna sam da u tvom mestu ima dobrih lekara.
 
ako sve lekove znas napamet, probaj da izbacis crveno meso, mleko i mlecne proizvode
probaj "koloidnu srebrnu vodu" radi neke vezbe disanja, joga, svakodnevno prociscavanje nosa mlakom slanom vodom...
 
Cao, ja sam imala astmu negde do 23. godine, posle je sama nestala. Ja sam se lecila na KBC Dragisa Misovic, to je Specijalna decija bolnica za bolesti pluca i tbc, mislim da je to pun naziv, i jako sam zadovoljna kako su me lecili. Meni se astma gotovo uvek javljala kada sam bila pod nekim stresom - poslednji put sam lezala u bolnici za vreme bombardovanja, sto sve govori :confused: Isto tako, smetalo mi je kad odem kod nekog u goste ko zivi odmah do Dunava ( cak i na Dorcol u deo tik do reke!) i ako sam mnogo u kontaktu sa prasinom.
Od alternativnih pristupa probala sam razne preparate, ali sam ja recimo primetila da mi preparat na bazi meda izaziva gusenje :?: tako da je sve individualno. Jako mi je prijala akupunktura, ne samo za astmu, nego za celo zdravlje, i mislim da to moze i u trudnoci. Probaj da ne mislis mnogo na astmu, i to bi moglo da ti smanji tegobe, jer sto se vise plasis, pod vecim si stresom, misici su zgrceniji, i spazam jaci! Caj od lipe je jako dobar za opustanje spazma, bar meni. E, da, i mislim da ima neka fora sa astmaticarima i opstom anestezijom, da moze da se javi burna reakcija, pa mozda ne bi bilo lose da naglasis lekarima koji ce te poradjati da si astmaticar, za svaki slucaj, a oni vec znaju svoj posao.
Svako dobro, veliki pozdrav! :D
 
Imam hronični bronhitis od rodjenja, koji je vremenom prerastao u astmu. Imam 33 godine i u poslednje 2 godine je situacija postala dramatična, pa sam koristila berodual pumpicu i do 20 puta dnevno. Pred Novu godinu sam otišla konačno na pregled, kontrolu, kako god (znam da nije za pohvalu) i dobila seretide diskus da koristim 2 puta dnevno. Situacija se mnogo poboljšala već posle nekoliko dana i presrećna sam zbog toga (astmatičari će me razumeti).

S druge strane, ugojila sam se, ili ti naduvala, imam veoma pojačan apetit, ali sam počela da unosim veliku količinu voća i povrća da bih to ublažila. Često mi je muka, imam vrtoglavice (neobjašnjive), umorna sam, energija mi je ispod svakog nivoa, nepravilan rad srca, preskače ko ludo, neredovne cikluse, i...jako sam nezadovljna zbog svega toga. Hormoni su čudo!

Da li sam izabrala manje zlo???
:confused:
 
Ne razumem pitanje, o kakvom zlu govorimo?
Ne navodis istoriju svoje astme, ali 20 inhalacija leka koji samo olaksava disanje ali e leci inflamaciju,zapaljenje kao osnovu astme je totalno ludilo.
Ako imas tegobe koje su se javile sa pocetkom koriscenja leka onda si trebala da se javis svom lekaru a ne da to propisujes hormonima, nije mi jasno samo o kojim hormonima govorimo?
 
Suvise opsirno pitanje.
Zavisi od mnogo toga, od stanja pacijenta, od stadijuma bolesti, od pridruzenih bolesti...
Leci se uglavnom inhalacinom terapijom ( kratkodelujucim b2 agonistima, dugodelujucim b2 agonistima, inhalacinom kortikosterodima, kiseonikom...)
Postoje lekovi novije generacije koji odlicno kontrolisu bolest.
kao sto rekoh , zavisi od mnogo stvari.
 
Hvala dr.

Pitala sam zbog svog oca koji u zadnje vreme vrlo cesto ide na infuzije,drenaze, i sta vec ne.
Bude mu bolje par dana, pa opet krene sa infuzijom od 5, 6 dana.

Ne znam koliko mi uopste mozete reci nesto na osnovu ovih informacija.

Btw,
mozete li mi reci sta je egzarcebacija?

Pozz
 
Poslednja izmena:
Ima 59 god, leci se vec 6, 7 god..
U pocetku je konstatovana astma,
a kasnije HOBP tacnije - prosle godine.
Trenutno se leci odn. ide na infuzije u Centar za plucne bolesti na Zvezdari.
 
Ocigledno da je tata usao u pogorsanje, kao sto rekoh postoje noviji lekovi koji odlicno kontrolisu bolest.
Jedina mana im je sto su skupi, idu na recept ali se mora odvojiti participacija.
I ono sto je vrlo bitno, terapiju mora uzimati svaki dan!!!
Pacijenti vrlo cesto kazu, danas se ne gusim pa ne uzimam lekove.
I onda upadnu u pogorasnje.
 
HOBP je vrlo tesko oboljenje pluca, i nema veze sa psihom.
Sto se tice terapije, verujem da je uzima svaki dan, ali cim tako cesto ima pogorsanja nesto nije u redu, ili ne uzima terapiju kako treba ( ako koristi pumpice) ili mu terapija ne odgovara.
 

Back
Top