Biti muza osecanju ljubavi

Zato sto je danas apstrakcija, iluzija , virtuelizacija bliza mnogima , nego covek , jer coveka tumace kao zadovoljenje, nezadovoljenje te neke vizije ili kao pretnju u tom trenutku toj viziji , jevtina ponuda prema ocekivanoj.....

Posto se dosta stvari radi preko refleksa , bili oni markovljevi ili ne, moguce je , dobrim odabranim postavljanjem kljucnih kriterijuma i stavova biti nekome muza, upravo trigerovanjem tih nekih unutrasnjih stavova koji izazivaju osecanje ljubavi kao osecanja, neusmerenog ka jednoj osobi , vec neusmerenog, samo izazvanog....
 
Postoje oni koji su "zaljubljeni" u zaljubljenost, a ne u coveka i kojima covek nije ni bitan, vec njihova sopstvena iluzija koju projektuju u nekome. Valjda hormoni deluju kao narkotici, a skidanje je bolno, pa se iznova trazi novi objekat, na koga ce se projektovati iluzije, koje ce opet podici nivo hormona na vec naviknuti nivo.
 
Ali, time si je bas udaljio od njega.. kao da je mnogo vaznije samo to osecanje ljubavi.. ushicenost sto se uopste oseca tako nesto.. mozda i iznenadjenost zbog toga.. fasciniranost samim osecanjem i zanemarivanje nje.. iako je ona pokretac i condicio sine qua non.. da li je onda bas ljubav to sto on oseca..
 
I da li se tu radi o konkretnoj osobi, u smislu osobe koju je sagledao u potpunosti kao coveka? Ili je upoznao samo njen deo koji mu i sluzi kao inspiracija.. dok je ostatak njene licnosti ili proizvod njegove maste ili ga uopste ne zanima..
 
Postoji problem sa idealizacijama pojma ljubav i znam da ljudi nisu spremni da to sebi ucine...i to ce ovde biti veliki problem, jer cim pojedinac oseti da mu se nagriza njegov pojam ljubavi , on ce blokirati sve.
Inace ne bi toliki ljudi tvrdili da je ljubav iracionalno i da cim svesno znaju zasto su zaljubljeni , onda to vise nije ljubav , a ni zaljubljenost....

A i kod "cistog" zaljubljivanja i ljubavi , takodje ima tog odvajanja od stvarne osobe i idealizacije osecanja radi samih uzvisenih osecanja....

Tu je ono "ako je pravi onda ce u pravom trenutku uraditi pravu stvar" sto je takodje titranje idealu vizualizovane ljubavi , gradjenju te vizije u osobi , a ne gradjenju i izgradjivanju osecanja ljubavi prema osobi uzrocniku ljubavnog zanosa....

Ali tema bas i nema , ne vise nego sto je pojmovno povezano , zelju da razbastinjuje ovaj segment u pravoj ljubavi, vec ono sto postoji kod svih, iako je mozda i ego degenerativno , a to je taj osecaj optimisticko entuzijasticki preplavljen organizam ljubavlju prema svima.....a pocinje od neke kreativnosti, nekog vaznog subjektivnog ugla u zivotu....
 
Nije pitanje da li je oplemenjujuca.. sasvim je jasno da jeste..

Postoji problem sa idealizacijama pojma ljubav i znam da ljudi nisu spremni da to sebi ucine...i to ce ovde biti veliki problem, jer cim pojedinac oseti da mu se nagriza njegov pojam ljubavi , on ce blokirati sve.

Ja recimo nemam definiciju ljubavi, niti mi je potrebno da je definifem.. sasvim mi je dovoljno da je osecam..i da mogu da je prepoznam.. Takodje, ne idealizujem odavno nista (mozda na zalost mozda i ne, mozda privremeno mozda opet ne..). Da li ti imas definiciju ljubavi?

A i kod "cistog" zaljubljivanja i ljubavi , takodje ima tog odvajanja od stvarne osobe i idealizacije osecanja radi samih uzvisenih osecanja....

Sa ovim se slazem.. s tim odvajanjem.. ali, ja bih pre rekla da ljudi idealizuju osobu da bi opravdali osecanja.. mozda pre objasnili.. ne razumem zasto se podsmevas.. ljubav jeste uzviseno osecanje, za nekog i privilegija.. i mnogi imaju potrebu da ga objasne..

Tu je ono "ako je pravi onda ce u pravom trenutku uraditi pravu stvar" sto je takodje titranje idealu vizualizovane ljubavi , gradjenju te vizije u osobi , a ne gradjenju i izgradjivanju osecanja ljubavi prema osobi uzrocniku ljubavnog zanosa....

Da, ovo je pravilo.. s tim sto je ta prava stvar u stvari ono sto mi hocemo da on u tom trenutku uradi.. kao..ako me voli, pozvace prvi.. mislim da je to posledica ubedjenosti coveka da je njegova ljubav najveca i neponovljiva.. a ovo samo jedan od nacina da sebi pronadje potvrdu za to.. da bi bio spokojan.. pa i samozadovoljan.. a onda ubedjuje i druge u to..

Ali, sad smo opet otisli suvise daleko..

Radi se o tome da si postavio direktno pitanje.. trazis konkretan odgovor, a u pitanju imas dva osetljiva pojma..
Ta muza.. ne znamo ni da li je uopste vezujes za osobu..a trazis da odgovorimo sta treba za to.. moras da konketizujes malo, jer prema onoj koja je nekome muza drugi moze biti potpuno ravnodusan.. a ako nije osoba.. ako je vezujes za planinski potok.. onda se udaljavas od ljudi i ljubavi prema pojedinacnom.. Sada previse cenim po sebi, jer sam osoba kod koje ce "taj osecaj optimisticko entuzijasticki preplavljen organizam ljubavlju prema svima....." pre da izazove prohladna letnja zora nego covek.. delimicno volim sto je tako, jer mi to osecanje onda ostaje.. ne zavisi od drugog coveka.. on ga moze pokvariti, ali ne i u potpunosti oduzeti.. ali tih par trenutaka preplavljena sam osecanjem ljubavi prema svemu.. pre nego svima.. jer mi je ovo svima suvise rezervisano za ljude..

S obzirom kako si postavio pitanje morala sam na odredjeni nacin da ga konkretizujem… to sto je moja konkretizacija mozda drugacija od onoga sta si ti zamislio.. onoga sta si imao u vidu kada si postavio temu..savim je normalno, mozda i ocekivano..
A sve ovo jer ne verujem da si mislio sta treba za biti muza koja ce da u svima izazove osecanje ljubavi.. kao nesto univerzalno.. ako si to mislio onda te uopste nisam razumela..
 
Zato sto je danas apstrakcija, iluzija , virtuelizacija bliza mnogima , nego covek , jer coveka tumace kao zadovoljenje, nezadovoljenje te neke vizije ili kao pretnju u tom trenutku toj viziji , jevtina ponuda prema ocekivanoj.....

Posto se dosta stvari radi preko refleksa , bili oni markovljevi ili ne, moguce je , dobrim odabranim postavljanjem kljucnih kriterijuma i stavova biti nekome muza, upravo trigerovanjem tih nekih unutrasnjih stavova koji izazivaju osecanje ljubavi kao osecanja, neusmerenog ka jednoj osobi , vec neusmerenog, samo izazvanog....



Da li ovo znači da "neko",imaginaran lik,može ako hoće,okidanjem pravih dobro tempiranih reči,u pravom trenutku,emocionalno angažuje osobu iako to u realnoj situaciji ne bi uradio?
Nemojte mi se smejati,ali ovo mi liči na prodavnicu bombona,a ja ko dete,ne znam šta bih pre.Počinje da mi se sviđa psihologija.
 
Ako sam razumeo , postavljas pitanje da li je moguce zloupotrebiti znanje o ljubavnoj muzi....tj ako znam kako da trigerujem , izazovem osecanje ljubavi u osobi, da li osoba shvata da je to osecanje ljubavi razlicito od osecanja zaljubljenosti....

Mislim , ovde sam ja postavio temu , i imao sam u vidu onu situaciju kad objekat radnje ZNA i OSECA razliku izmedju zaljubljenosti prema osobi , i osecanja ljubavi , koje moze biti prema zivotu, ljudima, dobroti itd....vec zavisno prema triger pozicijama pojedinca....

-----------------------------------------------------------
Da li je moguce da neka osoba podlegne trigerovanim osecanjima ljubavi i zameni ih za zaljubljenost....
Pa moguce je, cuveno osecanje zaljubjenosti prema spasiocu koji vam je spasio zivot...iz zahvalnosti i trasfera ljubavi prema svemu lepom sto oseca jer je ziva...i zna zbog koga .....u ljubav prema spasiocu.....
 
-----------------------------------------------------------
Da li je moguce da neka osoba podlegne trigerovanim osecanjima ljubavi i zameni ih za zaljubljenost....
Pa moguce je, cuveno osecanje zaljubjenosti prema spasiocu koji vam je spasio zivot...iz zahvalnosti i trasfera ljubavi prema svemu lepom sto oseca jer je ziva...i zna zbog koga .....u ljubav prema spasiocu.....

Prema lekaru, npr?
Profesoru ili nekom autoritetu takođe (ali tu postoji razlika u nijansi)?
Da li to ima veze sa pojmom "transferencije"?

Jako kompleksna tema, Patak.
Postoje ljudi koji su "gladni" ljubavi, ali koji nisu u stanju da je razlikuju od, na primer, fascinacije.
Postoje i "altruisti" koji ljubav osećaju kao konstantnu potrebu za davanjem (sebe), ali samo u jednom smeru. Ne očekuju ništa za uzvrat, osećanje ljubavi koje imaju dovoljno je samo po sebi, kao pokretač životne energije ("Volim da lakše postojim").
 
Pa da....ako zelim da mi ponudite, jer ne znam, onda mogu da radim i pantomime i da stalno vicem , to nije , to nije....jer ...ne mogu da se setim sta jeste...

E tako i ovde...

Sta je za vas situacija gde ste vi nekome muza ljubavi ( a da nije guza u opasnosti) i sta je sve bilo situacija kad je neko vama muza osecanja ljubavi (a da njemu, njoj nije guza u opasnosti)....
 
Vidis kako mozes lepo da postavis pitanje..

Ne znam sta bi bila situacija da sam ja nekome muza (kakav izraz..), a isto tako ni situacija da je neko bio muza meni (tek je ovde smesan).. ukoliko vec hoces da odvojis muzu ljubavi od objekta ljubavi i muzu ljubavi vezes za osobu, onda muzu i nisam imala..

Tako da mogu da pricam samo o situaciji da neko bude muza meni.. To bi mogao da bude neko ko bi me, dok ga slusam ili citam, na odredjeni nacin fascinirao.. ko bi bio slican meni, ali i od mene jaci.. ko bi me naveo da pomislim kako bih opet mogla da volim.. i da to zelim.. ne njega.. da ne bude poistovecivanje sa objektom ljubavi (zato sam i izuzela gledajuci).. ali da znam da je tu negde, da postoji.. to saznanje bi mi bilo uteha sto takvog nemam pored sebe, ali bi me i inspirisalo da ne pokleknem zbog toga.. i da vremenom ne izgubim veru u potpunosti..
 
Kad citam Talulu, pade mi na pamet jedan derivat muze, a to je udaranje ceznje, kad dvoje pristaju na taj Presern dogovor , gde je vecito Julija bila njegova muza iako je dobio od nje sipak, a opet i nije trazio na pravi nacin....


Tako dvoje mogu izazivati nesto slicno kao muza jedno drugom , ali to nije ono sto sam zeleo da bude tema teme.....
Znaci zeleo sam totalno aseksualno , ali ne i bespolno uticanje na nekoga da se izazove osecanje preplavljenosti ljubavlju....
 
Pa kljucna stvar je, u onome sto sam malopre navela, da je suprotnog pola.. da li je i aseksualno, s obzirom da sam izuzela njegov lik.. pitanje je..

Da li mozes da zamislis devojku koja ce u tebi da izazove preplavljenost ljubavlju, a da ne pozelis da tu ljubav.. takvu.. toliku podelis sa njom? Ili barem i sa njom? Zar to ne bi bilo bas ono sto bi zeleo? Mozda bi bilo i najlepse tako.. u dvoje.. I zar nije i ona vredna te ljubavi.. mozda i pre nego ostatak sveta?
 

Back
Top