Da li ste psihopata?

Za Patka.

Nije moral poštovanje društvenih konvencija (koje se mijenjaju vremenom) nego je moral istrajavanje čovjeka u ne činjnju zla.

Svaki čovjek ima odgovornost! Odgovornost prema svom životu i prema svim drugim životima. Čovjekov život (u svim segmentima) upravo zavisi od te odgovornosti.
 
Za Patka.

Nije moral poštovanje društvenih konvencija (koje se mijenjaju vremenom) nego je moral istrajavanje čovjeka u ne činjnju zla.

Svaki čovjek ima odgovornost! Odgovornost prema svom životu i prema svim drugim životima. Čovjekov život (u svim segmentima) upravo zavisi od te odgovornosti.


Izvini decko....moral je po definiciji i shvatanju vecine , ako ne i svih , postovanje drustveno odredjenih pravila ponasanja, tj konvencija....
 
Gospodo malko ste se zae;bali. Tako nešto kao što je čovek bez savesti NE POSTOJI.
Može da o tome piše 1001 tkzv."naučnik" to je glupost. Čoveku je savest UROĐENA.
To što on radi i najgore stvari ne znači da nema savesti,nago da je naučio da je nekako zaobiđe. zar mislite da Hans koji je dnevno palio po 100-200 jevreja u krematorijumu nije voleo svoju ženu i decu? Zar mislite da on ne bi plakao da neko naloži njegovo dete. Nemojte biti smešni prihvatajući takve kvazi-teorije nekog tipa kome je jedini cilj da izmisli još jednu teoriju preko koje će se ubice i drugi ološ izvući iz američkog zatvora. Jer kako da osudimo hendikepiranog čoveka,koji se rodio bez savesti,pa ne zna šta je dobro a šta zlo.Tu se pravi teorija da on onda nije kriv isto npr.kao čovek koji se rodio bez ruke. Svaki čovek na planeti zna šta je dobro a šta zlo još od vremena kad su Adam i Eva jeli onaj čuveni plod sa drveta spoznaje dobra i zla.z:plez::sanke:

Jeste SAVEST coveku URODJENA ali moze da otupi .... usled gazenja ili nereagovanja na njena upozorenja...

tako da otupela savest nije bas efikasan vodic z:plez:

mnogima moze da otupi do te mere da je mogu potpuno potisnuti

mogu raditi razne zle stvari i ne osecati ni trunku grzie savesti i osecati se dobro tada...

tako da se moze reci za takve ljude, da su ljudi bez savesti

postali su takvi...

Tako da je bitna svest o tome sta je dobro a sta zlo...:)

naravno vernici postujuci Bozji zakon shvataju razliku izmedju dobra i zla... (onoliko koliko shvataju Bozji zakon)

dok nevernici mogu znati eticke norme ...

:cao:
 
Poslednja izmena:
Psihopata ima izmenjen odnos prema stvarnosti, koji karakteriše neuključivanje u spoljašnji svet, povlačenje, poremećaj organizacije i granica svog Ja, iskrivljen doživljaj stvarnosti kao neprijateljske, ugrožavajuće, odbacujuće ili kažnjavajuće.

Psihopata nije nužno neki serijski ubica (tipa Hanibal Lektor ili Norman Bejts).
Od nedavno je pojam "psihopat" izbačen iz zvanične upotrebe i zamenjen pojmom - sociopata. Prema najnovijoj terminologiji, psihopatama se danas nazivaju i osobe sa ‘anti-socijalnim poremećajem ličnosti’, i oko toga se i dalje vodi velika polemika.
Naime, stvar je daleko složenija ... Psihopata često nije osoba koja je OČITO zatvorena u svoj svet i spolja može delovati vrlo šarmantno i druželjubvo.
Egocentričnost, varanje, plitka osećanja, manipulacija, sebičnost, nedostatak osećanja krivice ili kajanja - to su neke od osobine koje igraju ulogu u dijagnostikovanju psihopatije.
Ali iznad svih - POTPUNI NEDOSTATAK EMPATIJE.
Takođe, još jedna od značajnih psihopatskih osobina je opsesivna potreba za nametanjem svoje volje, stavova, ideja ili iluzija drugima, s ciljem da bi se oni kontrolisali (ostvarenje svog cilja po svaku cenu).

Jedan zanimljivi tekst:


Dr Robert Hare; Ček-lista za provjeru psihopatije:


1. SLATKORJEČIVOST I POVRŠINSKI ŠARM
2. GRANDIOZNA SAMOVRIJEDNOST
3. POTREBA ZA STIMULACIJOM ili SKLONOST KA DOSADI
4. PATOLOŠKO LAGANJE
5. VARANJE I MANIPULACIJA
6. NEDOSTATAK KAJANJA ILI OSJEĆAJA KRIVICE
7. PLITKA OSJEĆANJA
8. NEOSJETLJIVOST I NEDOSTATAK EMPATIJE
9. PARAZITSKI ŽIVOTNI STIL
10. LOŠA KONTROLA PONAŠANJA
11. PROMISKUITETNO SEKSUALNO PONAŠANJE
12. RANI PROBLEMI U PONAŠANJU
13. NEDOSTATAK REALNIH DUGOROČNIH CILJEVA
14. IMPULSIVNOST
15. NEODGOVORNOST
16. NESPOSOBNOST ZA PREUZIMANJE ODGOVORNOSTI ZA VLASTITE POSTUPKE
17. MNOGOBROJNE KRATKOTRAJNE BRAČNE VEZE
18. MALOLJETNIČKA DELIKVENCIJA
19. OPOZIV USLOVNOG PUŠTANJA NA SLOBODU
20. KRIMINALNA VIŠESTRANOST

borac hvala :) odlican tekst

:cao:
 
branko turk:
Rezultati su bili porazavajuci! Skoro svi dobrovoljci su isli i do napona koji bi u realnosti
bili smrtonosni, bez obzira na urlanje iza zastora!

Moguce je da se probudio lovacki instikt, koji svi mi nosimo.
Sa druge strane mozda dobrovoljci nisu znali da bi taj napon u realnosti bio smrtonosan.
 
A pa postoji i igra udri i bezi, nije zvanican test naravno, samo igra, ali budi nagone lovca..........dve strane -lovac i plen, plen mora da udari predmet, ima pravo na dva blefa, lovac ceka iza crte i cim plen udari pocinje lov. Lovacki nagon se najbolje uocava posle drugog blefa, kada je lovac siguran da lov treba da pocne, neki cak gledaju plen u oci i pocinju da se smeskaju, oci su sjajnije, telo je napeto......
 
Pre desetak godina, napravljen je eksperiment na jednom američkom univerzitetu. Deo prostorija pretvoren je u muški zatvor, a studenti su podeljeni na zatvorenike i čuvare. Simulacija je bila potpuna: tri meseca (čini mi se) bez dodira sa spoljnim svetom, zatvorski režim (hrana, ritam spavanja i izlazaka u "zatvorski krug", par sati slobodnih aktivnosti u prostoriji za okupljanje).
Pre početka eksperimenta, studenti su prošli kroz psihološke testove. Recimo, za čuvare su birani oni, koji bi, po određenim kriterijumima, bili odabrani za posao zatvorskog čuvara u realnim okolnostima. "Zatvorenici" su se sami prijavljivali ali su takođe prošli kroz izvesne testove psiho-fizičke izdržljivosti.
Nije postojao nikakav koncept ili "scenario".
Već nakon par nedelja uočene su promene u ponašanju: i jedni i drugi su se sasvim uživeli u svoje uloge. Neki čuvari su postali svesni svoje moći, ispoljili sadizam, sklonost potkupljivosti; zatvorenici su napravili klanove, brutalno se međusobno obračunavali, skoncentrisali se oko internih centara moći, počeli da stupaju u homoseksualne odnose, organizovali pobune itd.
Eksperiment je prikinut ranije, nakon jednog pokušaja ubistva.
Nus-pojava ovog testa: neki od učesnika nisu se vratili "u normalu". Postavlja se pitanje da li su ikada bili "u normali" i da li su okolnosti učešća u eksperimentu bile samo okidač za ispoljavanje tamnih strana. Ukratko - šta je tu starije, koka ili jaje? Karakter ili uslovi? I da li je moguće da je dovoljno svega mesec dana da se čovek promeni ili, ako ne baš promeni, onda barem da skine masku?
 
Karakter ili uslovi? I da li je moguće da je dovoljno svega mesec dana da se čovek promeni ili, ako ne baš promeni, onda barem da skine masku?

Mogu da kažem da ja znam po sebi,da ne treba mesec dana. Promena se odigra onog trenutka kad obučem uniformu. Do uniforme ima šale,posle oblačenja nema. Kad nosim uniformu vrlo sam nezgodan i nepopustljiv,ali to se zove POŠTOVANJE PRAVILA SLUŽBE. Dok sam civil ne podležem tim pravilima.z:poz:
 
Mogu da kažem da ja znam po sebi,da ne treba mesec dana. Promena se odigra onog trenutka kad obučem uniformu. Do uniforme ima šale,posle oblačenja nema. Kad nosim uniformu vrlo sam nezgodan i nepopustljiv,ali to se zove POŠTOVANJE PRAVILA SLUŽBE. Dok sam civil ne podležem tim pravilima.z:poz:

...ti mora da si kao civil obicna gnjavaza a kad obuces uniformu umislis da si heroj...sta god :)

...tako i ovi koji su ucestvovali u experimentu...ko zna sta su umislili...da rade nesto mnogo bitno za covecanstvo pa i to malo patnje koje su uzrokovali "kunicima" moze da prodje
 
Poslednja izmena:
Paa... logično "rešenje" testa. z:mrgreen:

z:lol:z:lol:z:lol:
z:shock:z:shock:z:cry:

И баш ти је то прво пало на памет... или си се баш, баш потрудила да решиш тест? z:lol:

ubijanje je uvek zlo, zar je bitan razlog... :manikir:
Осим када Јехова убија? Он на то има право. z:D

Уништавање зла није зло... рече неко...:whistling:
 
Poslednja izmena od moderatora:
...ti ne znas ni sta je zlo...patak zasto komplikujes jednostavne stvari... samo se upetljas :)

Bas se trudim da ostane jednostavno , ali ga vi komplikujete licnim kontekstima dobar, los,a to znate da je stvar pojedinca i toliko relativizovano da onda niko nece znati sta je moral, i sve ce se pretvoriti u relativizovanu corbu....

Zato i kazem....moral, od kada je nastao , jeste drustveni normativ, dogovor ljudi o medjusobnom ponasanju....

Zato , u ratu , moral jeste da se ubija neprijatelj, moral je i da se ne izivljava nad protivnikom....moral je i odrzavati visok moral jedinice...a kako se to radi....

Zlo je subjektivno....i cesto podlozno oceni morala po logici podobno=dobro, nepodobno=zlo....
Ja to ne bih nikad tako definisao.....

Medjutim bas zato sam cesto dolazio u situaciju gde nesto provereno dobro nije dobro vec zlo, samo zato sto postoji totalno neznanje celog drustva na tom podrucju....lokalno.
 
z:shock:z:shock:z:cry:

И баш ти је то прво пало на памет... или си се баш, баш потрудила да решиш тест? z:lol:


Осим када Јехова убија? Он на то има право. z:D

Уништавање зла није зло... рече неко...:whistling:

Tako je kojice eto sve znas z:shock:

nego kako ti resi ovaj test :manikir:
 

Back
Top