Istorija u korovu

DellBoy-011

Elita
Poruka
22.568
SVAKI kamen u Deževskoj dolini je istorija - ovde je, u zaseoku Miščići, rođen Sveti Sava, ovuda je u vreme najveće moći šetao Stefan Nemanja, ovde su se igrali njegovi sinovi Vukan, Stefan i Rastko, odavde su u svet polazili kraljevi: Uroš, Dragutin, Milutin.
- Zadrhtim kada pomislim ko je sve gazio ovom zemljom i obično se zapitam: da li smo mi, koji danas živimo u Deževskoj dolini, dostojni naslednici tih velikih ljudi? Bojim se da nismo.
Ovo za "Novosti" ističe Prvoslav Senović, domaćin iz Deževe, sela u
blizini Đurđevih stupova i Petrove crkve, u kome su na čuvenim saborima donošene istorijske odluke, gde su rođena dva srpska cara, više kraljeva i gde je svet prvi put ugledao i Rastko Nemanjić - Sveti Sava.

STOČNA PIJACA
UMESTO da dočekuju turiste iz Srbije i sveta, neki od meštana pokušali su da na pedesetak metara od Savine rodne kuće u zaseoku Miščići izgrade stočnu pijacu.
Uprkos protivljenju mnogobrojnih poštovalaca srpske istorije, stoka se povremeno prodaje baš na ovom mestu.
 
Temelji rodne kuće Svetog Save su u korovu, bespuću i mraku. Da nije velikog krsta, koji su tu postavili predstavnici Crkve, niko ne bi ni znao da je tu rođen veliki episkop i prosvetitelj.
U sličnom stanju je cela Deževska dolina: zaboravljena, zapuštena, zapostavljena...
- Mi se već godinama trudimo da organizovanjem "Nemanjinog deževskog sabora", na koji pozivamo mnogo uglednih ljudi iz nauke i kulture, ukažemo predstavnicima sadašnje države da je dužna da ceni i poštuje svoju istoriju. Deževska dolina je još daleko od očiju šire javnosti, ovde nema turista, a i oni koji dođu obiđu Petrovu crkvu i odu, a da i ne navrate do Savinog rodnog sela. Žalosno je da škole iz Beograda, Šumadije, Pomoravlja i drugih delova Srbije vode đake na ekskurziju u Grčku, Tursku ili Italiju, a da deca nikada ne navrate u postojbinu svoje države, niti znaju gde se ona nalazi - kaže dr Dobrosav Nikodinović, organizator manifestacije "Nemanjin deževski sabor".
 
Ne brini ti za prodaju kad si prodao dupe zapadu.
Što ne pobeže za Rusiju?
Slabo plaćaju?
Rus ko Rus...
Nego, koliko je sati u denjom levom ćošku tvog desktopa?

Cini ti se, G.I. Joe je dosao u Srbiju bas zbog tvog dupeta koje je kupio, a ocigledno je i sta ti(mu) radi ;)
Rusiju? Kakve veze ima Rusija sa prodajom vase bulje gorepomenutim :D
Sati? Naprosto sam lud za EU pa i vreme merim po Greenwich-u...10:44 ;) :hahaha:
 
sjajna ideja, da se dostojno obelezi mozda i bas ta lokacija

eto drzavi srbiji zadatak da se nesto monumentalno izgradi, srazmerno znacaju sv.save, pa jos celom svetu da se pokaze otkada srbi ovde zive i koji su im preci

mi bi odali pocast sv.savi a on bi svakako uzvratio
 
SVAKI kamen u Deževskoj dolini je istorija - ovde je, u zaseoku Miščići, rođen Sveti Sava, ovuda je u vreme najveće moći šetao Stefan Nemanja, ovde su se igrali njegovi sinovi Vukan, Stefan i Rastko, odavde su u svet polazili kraljevi: Uroš, Dragutin, Milutin.
- Zadrhtim kada pomislim ko je sve gazio ovom zemljom i obično se zapitam: da li smo mi, koji danas živimo u Deževskoj dolini, dostojni naslednici tih velikih ljudi? Bojim se da nismo.
Ovo za "Novosti" ističe Prvoslav Senović, domaćin iz Deževe, sela u
blizini Đurđevih stupova i Petrove crkve, u kome su na čuvenim saborima donošene istorijske odluke, gde su rođena dva srpska cara, više kraljeva i gde je svet prvi put ugledao i Rastko Nemanjić - Sveti Sava.

STOČNA PIJACA
UMESTO da dočekuju turiste iz Srbije i sveta, neki od meštana pokušali su da na pedesetak metara od Savine rodne kuće u zaseoku Miščići izgrade stočnu pijacu.
Uprkos protivljenju mnogobrojnih poštovalaca srpske istorije, stoka se povremeno prodaje baš na ovom mestu.

Mislim sve je to lepo samo kamenje se ne jede .
 
SVAKI kamen u Deževskoj dolini je istorija - ovde je, u zaseoku Miščići, rođen Sveti Sava, ovuda je u vreme najveće moći šetao Stefan Nemanja, ovde su se igrali njegovi sinovi Vukan, Stefan i Rastko, odavde su u svet polazili kraljevi: Uroš, Dragutin, Milutin.
- Zadrhtim kada pomislim ko je sve gazio ovom zemljom i obično se zapitam: da li smo mi, koji danas živimo u Deževskoj dolini, dostojni naslednici tih velikih ljudi? Bojim se da nismo.
Ovo za "Novosti" ističe Prvoslav Senović, domaćin iz Deževe, sela u
blizini Đurđevih stupova i Petrove crkve, u kome su na čuvenim saborima donošene istorijske odluke, gde su rođena dva srpska cara, više kraljeva i gde je svet prvi put ugledao i Rastko Nemanjić - Sveti Sava.

STOČNA PIJACA
UMESTO da dočekuju turiste iz Srbije i sveta, neki od meštana pokušali su da na pedesetak metara od Savine rodne kuće u zaseoku Miščići izgrade stočnu pijacu.
Uprkos protivljenju mnogobrojnih poštovalaca srpske istorije, stoka se povremeno prodaje baš na ovom mestu.


Nije to nista,svojim ocima sam video da su Srbi cuvali ovce u crkvama.....pola ovih talibana-patriota sa ovog foruma je uslo u crkvu iz pomodarstva ,a ne sto su vernici.....ne znaju cestito ni da se prekrste,a kamo li sta drugo.z:mrgreen:z:mrgreen:
 
Opshte poznat je nash stav prema kulturnoistorijskim spomenicima
Nebi to bilo toliko strashno da nemamo toliki broj *chuvara srBstva i pravoslavlja, chija se uloga ogleda SAMO u pljuvanju *neprijatelja, narochito onih *nekrshtenih, i pretnjama svakom ko udari na nashu najvecu svetinju.
Tu se oni brzo potroshe i umore..jer..nije lako voditi rat sa tastature
 
pa ovo je krivica nase demokratske vlasti

u ovom delu srbije nasem gde i ja zivim tj Raskoj je prakticno najveci broj srpskih svetinja spomenika kulture sto je i logicno jer je ovde formirana prva srpska drzava Raska i ovde su bili dvorovi nemanjica i ovde se nalaze najstariji srpski manastir i crkva. Najstariji srpski ocuvani manastir je Djurdjevi Stupovi u Rasu ( Novom Pazaru) zaduzbina Stefana Nemanje a najstarija srpska crkva je Crkva Svetog Petra i Pavla u Novom Pazaru iz 7 veka nase ere.

Drzava bi trebala da ulozi malo novca da se uredi mesto rodjenja svetog save i da za sve ucenike iz cele srbije organizuje makar jednom za vreme trajanja osnovne skole eksurzije do Zice, Studenica, Sopocana, Djurdjevih Stupova , Miscica tj mesta rrodjenja Svetog Save, starog grada Rasa kao crkve svetog petra i pavla.

Stvarno je tuzno kako mi Srbi ne cenimo sopstvenu istoriju i kulturu.
 
Savino rodno mesto treba obnoviti u najmanju ruku tu izgraditi jedan veliki KRST , kao i Muzej u kojem bi trebalo smestiti neke od nasih najvrednijih istorijskih predmeta koji se sada cuvaju u Narodnom Muzeju u Beogradu.
 

Back
Top