Medicinski fakultet - BG/NS

poofnica

Zainteresovan član
Poruka
121
Dakle... U dilemi sam, zajedno sa jos par ljudova i ljudovki koje poznajem. Zelela bih da upisem medicinu, ali mi je tesko da se odlucim u kom bih gradu studirala. Iz nekih razloga (licne prirode), do nedavno sam zelela da studiram u NS. Ali se (naravno) oko mene naslo 100 ljudi koji mi iz dana u dan sole pamet i poljuljaju mi planove.

Dosta njih mi je savetovalo da je bolje upisati medicinu u Beogradu, jer smatraju da je tamosnji fakultet "jaci". Beogradska diploma je ipak beogradska diploma, glavni grad kao glavni grad, trebalo bi da obiluje vecim brojem mogucnosti za neke stipendije. Postavlja se pretpostavka da su profesori na faxu strucniji. Fax bolje opremljen. Sa druge strane, to je grad na koji je mozda tesko privici se (nama ne-Beograđanima :)).

Sto se tice Medicinskog fakulteta u NS-u, misljenja su podeljena. Jedni tvrde da je taj fax "slabiji" od beogradskog. I da je na njemu teze probiti se, jer taj fakultet prima oko 100 i kusur studenata (nasuprot 500 na beogradskom) i da vecinu tih studenata cine novosadski klinci, koje ce mamice i tatice da guraju napred. Stvar poznata u malim sredinama, gde manje-vise svako svakog poznaje (skakljiva tema, znam, ali moram i to da spomenem). Takodje sam cula da su studenti na tom faxu manje prijateljski nastrojeni prema pridoslicama, upravo iz tog razloga sto su vecinom iz Novog Sada (i to sam cula od nekoga ko ima veze sa fakultetom). Drugi smatraju da to nije slucaj i da se oba faxa nalaze u istom rangu. A sam NS je meni licno primamljiviji za zivot iz nekih odredjenih razloga.

Uh... Dakle... Pitanje je - za koji fakultet vazi da je bolji? Ima bolje profesore, bolje opremljen, pruza bolje prilike i uslove studentima? Iskljucivo uporedjujem odnos ta dva fakulteta, a ne dva grada. Znam da je tema dosta nezgodna i da ljudi uglavnom reaguju subjektivno, braneci ono sto su sami izabrali i nipodastavajuci drugu opciju... Ali se sve nadam da ce barem jedna osoba umeti da me objektivno posavetuje. Imajte na umu da ove "jaci/slabiji" fax tvrdnje nisu sigurne, vec rekla-kazala price na koje sam nailazila. Neverovatno je tesko pronaci sigurne informacije.

Sorry sto sam se toliko raspisala, zelela sam sto detaljnije da objasnim stvar. Nadam se da ce neko moci da mi pomogne... Sa ove strane Nove godine prijemni deluje mnogo blizi, tako da vec ne znam sta cu sama sa sobom. Hvala unapred! :D
 
Pa evo ja cu ti dati neko objektivno misljenje. Znam dosta ljudi koji su zavrshili u Bg - u i to su takvi nafurani likovi, ja sam bg student, ne mozesh mi nishta, omg... Takvi lekari su i na kraju zavrshili po novinama jer su bili umeshani u incidente.

O jacini fakulteta ne mozesh da govorish jer se predaje ista materija i slicne su vezbe. Generalno svaki fakultet nosi i mane i prednosti. Kod NS je to da ima manje ucenika pa je intimnije, nije buka i guzva, moguc je neki blizi rad sa profesorima i asistentima, poshto je manji br ucenika oprema je manje istroshena, vishe ce biti prakse kada je samo 100injak studenata i tako to. Mnogi kazu da sa NS diplomom ne mozesh po stipendije i sve to. Glupost, znam studentkinju iz NS sa prosekom 8.9 koja je se bavila naucnim radovima, i na kraju je cak i dobila letnju praxu u Moskvi, nekih mesec dana. Tako da mislim da ne postoje neke razlike. Sve dok ucish i zalazesh se naraFno. :) Setish se da sam na medicinskom forumu citao kako lekari iz Kragujevca bolje tumace EKG nego ovi iz Bg. Setih se te recenice, pa povezah.

Beograd nudi mnoge pogodnosti i kao grad i kao njegov med. fax. Medjutim tu ima i korpucije vishe jer svi hoce u Bg ;), pa onda su dosta neljubazni, knjige kada se sve sabere oko 4-5 hiljade evrica pa stan skuplji i sve to a znanje ostaje isto. Ljudsko telo je isto bez obzira da li je iz NS ili Bg.

Eto to bi bilo neko moje objektivno misljenje, s tim sto bih ja sve sabrao i oduzeo pa upisao. Ali znam da medicinu necu :)

Srecno!
 
Dakle... U dilemi sam, zajedno sa jos par ljudova i ljudovki koje poznajem. Zelela bih da upisem medicinu, ali mi je tesko da se odlucim u kom bih gradu studirala. Iz nekih razloga (licne prirode), do nedavno sam zelela da studiram u NS. Ali se (naravno) oko mene naslo 100 ljudi koji mi iz dana u dan sole pamet i poljuljaju mi planove.

Dosta njih mi je savetovalo da je bolje upisati medicinu u Beogradu, jer smatraju da je tamosnji fakultet "jaci". Beogradska diploma je ipak beogradska diploma, glavni grad kao glavni grad, trebalo bi da obiluje vecim brojem mogucnosti za neke stipendije. Postavlja se pretpostavka da su profesori na faxu strucniji. Fax bolje opremljen. Sa druge strane, to je grad na koji je mozda tesko privici se (nama ne-Beograđanima :)).

Sto se tice Medicinskog fakulteta u NS-u, misljenja su podeljena. Jedni tvrde da je taj fax "slabiji" od beogradskog. I da je na njemu teze probiti se, jer taj fakultet prima oko 100 i kusur studenata (nasuprot 500 na beogradskom) i da vecinu tih studenata cine novosadski klinci, koje ce mamice i tatice da guraju napred. Stvar poznata u malim sredinama, gde manje-vise svako svakog poznaje (skakljiva tema, znam, ali moram i to da spomenem). Takodje sam cula da su studenti na tom faxu manje prijateljski nastrojeni prema pridoslicama, upravo iz tog razloga sto su vecinom iz Novog Sada (i to sam cula od nekoga ko ima veze sa fakultetom). Drugi smatraju da to nije slucaj i da se oba faxa nalaze u istom rangu. A sam NS je meni licno primamljiviji za zivot iz nekih odredjenih razloga.

Uh... Dakle... Pitanje je - za koji fakultet vazi da je bolji? Ima bolje profesore, bolje opremljen, pruza bolje prilike i uslove studentima? Iskljucivo uporedjujem odnos ta dva fakulteta, a ne dva grada. Znam da je tema dosta nezgodna i da ljudi uglavnom reaguju subjektivno, braneci ono sto su sami izabrali i nipodastavajuci drugu opciju... Ali se sve nadam da ce barem jedna osoba umeti da me objektivno posavetuje. Imajte na umu da ove "jaci/slabiji" fax tvrdnje nisu sigurne, vec rekla-kazala price na koje sam nailazila. Neverovatno je tesko pronaci sigurne informacije.

Sorry sto sam se toliko raspisala, zelela sam sto detaljnije da objasnim stvar. Nadam se da ce neko moci da mi pomogne... Sa ove strane Nove godine prijemni deluje mnogo blizi, tako da vec ne znam sta cu sama sa sobom. Hvala unapred! :D

Raspravljati o tome koji je fakultet ,,jaci", ,,bolji" je isto kao voditi raspravu o tome ciji je tata jaci. Onda kada se budes dvoumila izmedju Oxforda i Beograda, to ce biti pravi konflikt motiva. A odabir izmedju Beograda, Novog Sada, Nisa i ostalih univerzitetskih centara...to je krajnje besmisleno. Uci se iz gotovo istih knjiga, ima sjajnih profesora...i onih manje sjajnih...vazno je da tebe vodi zelja da pomazes ljudima, a ne tata i mama koji te teraju da upises medicinu da bi im cerka bila lekar.
 
Poslednja izmena:
a ne tata i mama koji te teraju da upises medicinu da bi im cerka bila lekar.

Gde sam rekla da je to kod mene slucaj? Naprotiv, slosilo im se kad su culi da hocu to da studiram, bas zato sto vec ima lekara u porodici i znaju kako je tesko i zahtevno. :lol:
Znam da je razlika izmedju NS i BG manja nego izmedju Oxforda i BG (kako si ti naveo), ali ih volela da je znam. Jer iz price ljudi koji studiraju na nekim drugim fakultetima znam da vazi da oba faxa nisu u istom rangu. Za medicinu nisam upucena.
 
Gde sam rekla da je to kod mene slucaj? Naprotiv, slosilo im se kad su culi da hocu to da studiram, bas zato sto vec ima lekara u porodici i znaju kako je tesko i zahtevno. :lol:
Znam da je razlika izmedju NS i BG manja nego izmedju Oxforda i BG (kako si ti naveo), ali ih volela da je znam. Jer iz price ljudi koji studiraju na nekim drugim fakultetima znam da vazi da oba faxa nisu u istom rangu. Za medicinu nisam upucena.

Pa ja i nisam rekao da si TI taj slucaj z:) nego sam spomenuo to kao jos jedan los motiv da se upise medicina a koji sam cesto sretao u svojoj okolini.

Sto se tice razlika izmedju NS i BG fakulteta verujem da ce jedini OBJEKTIVNI podaci koje budes dobila biti: 1)Koji fakultet je poslednji okrecen 2) Koji fakultet ima udobnije stolice 3) Koji fakultet je veci i sl. A ovo ,,nisu u istom rangu" ne znam na sta se odnosi i sta podrazumeva...E i da, razlika je i u broju studenata koji se upisuju ali to si vec sama znala...
 
Pa ja i nisam rekao da si TI taj slucaj z:) nego sam spomenuo to kao jos jedan los motiv da se upise medicina a koji sam cesto sretao u svojoj okolini.

Sto se tice razlika izmedju NS i BG fakulteta verujem da ce jedini OBJEKTIVNI podaci koje budes dobila biti: 1)Koji fakultet je poslednji okrecen 2) Koji fakultet ima udobnije stolice 3) Koji fakultet je veci i sl. A ovo ,,nisu u istom rangu" ne znam na sta se odnosi i sta podrazumeva...E i da, razlika je i u broju studenata koji se upisuju ali to si vec sama znala...

Ok, mislila sam da se to odnosi na mene. z:) "U istom rangu" se odnosi na profesore i opremljenost fakulteta. Da, postoji dilema i da li je manji/veci broj studenata prednost. BernardBlack je vec rekao da bi manji broj studenata predstavljao prednost.
 
Bg vs. Oxford

Oxford vam pruza fanstasticno znanje ali samo iz jedne oblasti. Npr. njihov molekularni biolog koji se bavi genetikom ne znam nishta o biljkama, dok nashi imaju dijapazon znanja iz svih oblasti. Verujem da je najbolje da ovde zavrshimo osnovne studije a doktorske u inostranstvu.

Steta samo sto medicina nije priznata u svetu, nasha mislim :)
 
Bg vs. Oxford

Oxford vam pruza fanstasticno znanje ali samo iz jedne oblasti. Npr. njihov molekularni biolog koji se bavi genetikom ne znam nishta o biljkama, dok nashi imaju dijapazon znanja iz svih oblasti. Verujem da je najbolje da ovde zavrshimo osnovne studije a doktorske u inostranstvu.

Steta samo sto medicina nije priznata u svetu, nasha mislim :)

Dobro...Oxford je drugaciji ne samo u tom smislu nego i u smislu rasporeda predavanja, vezbi, nacina zivota za vreme studija, prakse koja cini veliki deo studiranja (a zna se da je praksa Ahilova peta svih nasih fakuleteta). To sto se Oxford usmeri na pruzanje znanja iz jedne oblasti, mozda je i bolje nego ici toliko u sirinu da ti na kraju za 4 godine studiranja samo ,,zagrebes" po povrsini onoga sto si upisao.

Inace i ja smatram da je najbolja strategija zavrsiti osnovne studije ovde a za doktorske-pravac insotranstvo.
 
Dobro...Oxford je drugaciji ne samo u tom smislu nego i u smislu rasporeda predavanja, vezbi, nacina zivota za vreme studija, prakse koja cini veliki deo studiranja (a zna se da je praksa Ahilova peta svih nasih fakuleteta). To sto se Oxford usmeri na pruzanje znanja iz jedne oblasti, mozda je i bolje nego ici toliko u sirinu da ti na kraju za 4 godine studiranja samo ,,zagrebes" po povrsini onoga sto si upisao.

Inace i ja smatram da je najbolja strategija zavrsiti osnovne studije ovde a za doktorske-pravac insotranstvo.

da to nam je zaista ahilova peta z:cry: bzv.... mada, eto moze nekako i da se snasje :) i kod nas

@poofna

kada govorimo o strucnosti profana i sve to, dobar deo njih je verovatno studirao u Bg - u i na taj nacin prenosi naicin predavanja iz Bg u NS, i obrnuto. Mislim da se nashi oktori zaista ne trebaju brinuti oko znanja, ali zaista jer je literatura svugde ista a ti mozesh sama da se dodatno obrazujesh ako citash i istrazujesh. Mislim da je mana u Bg - u to sto imaju oko 30 profesora natomije, i ne mogu da se zblize sa njima ili da ostvare neki dublji kontakt, sto nije slucaj u NS ;) eto tako nekako

A to da idesh u Oxford i nije neshto, imam njihov informator...smeshno :)
 
Evo ja studiram stomatologiju u bgd(zato što sam iz bgd) pa ponešto znam.
To sa bgd-fakultetima je više stvar neke stare priče,mislim da danas nema nekih značajnih razlika,barem ne što se tiče ovih "klasičnih" fakulteta....Najvažnije od svega je da su programi,uslovi,praksa na svim zdravstvenim fakultetima kod nas dosta "sumnjivi" tako da to ns-bg i nije neka dilema,isto ti se vata...Znači moj savet ti je da odabereš onaj koji tebi lično više odgovara....Srećno!
 
Bg vs. Oxford

Oxford vam pruza fanstasticno znanje ali samo iz jedne oblasti. Npr. njihov molekularni biolog koji se bavi genetikom ne znam nishta o biljkama, dok nashi imaju dijapazon znanja iz svih oblasti. Verujem da je najbolje da ovde zavrshimo osnovne studije a doktorske u inostranstvu.

Steta samo sto medicina nije priznata u svetu, nasha mislim :)

Oxford je jedan od najpriznatijih univerziteta u svetu!!! I to nije sa razlogom tako.

Nasa medicina je priznata u svetu sve sto treba da uradis je da polozis par ispita koji dokazuju da se razumes u materiju.
 
Oxford je jedan od najpriznatijih univerziteta u svetu!!! I to nije sa razlogom tako.

Nasa medicina je priznata u svetu sve sto treba da uradis je da polozis par ispita koji dokazuju da se razumes u materiju.

Pa i nije. Sa njihovom diplomom ne mozesh lako da se zaposlish u Sloveniji, Hrvatskoj, Makedoniji, CG, Srbiji.

Ja nisam rekao da je on sada neka bagra, bash naprotiv, za oblast koju cesh studirati na Ozfordu, imacesh fantasticno prakticno/teorijsko znanje, ali zato necesh imati nikakvo znanje iz srodnih oblasti, sto je od presudnog znacaja za nauku. Zato je najbolje studirati kod nas.

Tih par ispita se sastoji u polaganju citavog gradiva u 3 testa na engleskom zbog kojeg mnogi lekari ispuste dushu i odluce da ponovo studiraju medicinu u inostranstvu ili batale. A retki poloze. Inace zemlje EU - a sem Slovenije ne priznaju nashe diplome, a Svajcarska trazi ponovo studiranje. Tako da je nostrifikacija pusta zelja vernika. Cak i na Bliskom istoq.
 
Pa i nije. Sa njihovom diplomom ne mozesh lako da se zaposlish u Sloveniji, Hrvatskoj, Makedoniji, CG, Srbiji.

Ja nisam rekao da je on sada neka bagra, bash naprotiv, za oblast koju cesh studirati na Ozfordu, imacesh fantasticno prakticno/teorijsko znanje, ali zato necesh imati nikakvo znanje iz srodnih oblasti, sto je od presudnog znacaja za nauku. Zato je najbolje studirati kod nas.

Tih par ispita se sastoji u polaganju citavog gradiva u 3 testa na engleskom zbog kojeg mnogi lekari ispuste dushu i odluce da ponovo studiraju medicinu u inostranstvu ili batale. A retki poloze. Inace zemlje EU - a sem Slovenije ne priznaju nashe diplome, a Svajcarska trazi ponovo studiranje. Tako da je nostrifikacija pusta zelja vernika. Cak i na Bliskom istoq.

Ali se zato kod nas toliko paznje obraca na srodne oblasti (da ne kazem do najsitnijih detalja) da se na kraju zaboravi ono zbog cega se zaista studira.

U pravu si to je tri ispita gde treba da pokazes znanje iz medicine od prve do poslednje godine studija (po zapadnom programu). Meni nije jasno kako je to problem, posle onako detaljistickih studija medicine kakve mi imamo je sramota da neko ne moze da polozi te testove ali sramota, u tim testovima nema 30% onoga sto se kod nas uci na fakultetu. Ja sam gledao te testove i mogu ti reci da su smesni u odnosu na ono sta se sve kod nas radi. U medicini se radi sa zivotima i zdravljem ljudi, nisu to kompijuteri pa cemo uraditi beckup podataka i nikom nista, ne pojmljivo je da neko polozi neki bitan medicinski predmet i da ga zaboravi posle mesec dana sto je kod nas cesto slucaj.

Mnogo je razloga sto zapad ne priznaje nase medicinske fakultete i to nema veze sa tim da oni nas mrze nego sa tim da smo mi losi i da treba da se popravimo.
 
hehe, ja sam gledao te testove, i to je, pa zanimljivo sa naseg gledishta. Pre svega sve je to na engleskom, a mi imamo engleski samo jednu godinu na fakultetu gde se ne pokrivaju sve te oblasti. Mislim neke stvari su zaista lake, biologija celije je najlaksha. Drugo, nash sistem medicine je pomalo naucnicki, uzmi za primer biohemiju koju mi radimo gde ucimo sve zivo: beskrajne lancove ugljanika, uglove izmedju atome itd. Sve to je ociscennjo na zapadu. Tamo je biohemija medicinki obradjena i imash pitanja tipa: Smanjen broj toga ukazuje na... Kad padne koncetracija doci ce do.... To se leci time .... Povecana kolicina toga ukazuje na... Znaci sve je neka dijgnostika, a manje nauka. Zaista sve je obavijeno nekom praxom, gde se cak i neki bzv predmeti izucavaju uzivo kroz zive sisteme, a ne kao kod nas gde 5 studenata deli preparat. To je veliki problem, i tu vecina padne kada na drugom testu dobiju neki zapetljan slucaj i ne znaju da ga reshe.

A tyo da se zabvoravi posle mesec, ma kavi deset dana, istina. Mislim da bi studije nekako trebalo rasteretiti, smanjiti broj predmeta ili ga razvuci nekako.

Zato vecina ili ostane ili nanovo studira u inostranstvu.
 
Engleski je jedna od najslabijih tacaka u nasem sistemu skolovanja, da ne kazem da je ocajan, jer se opet postavlja pitanje da li je vaznija nauka ili praksa. Kod nas se jako mnogo polaze na nauku jezika, lingvistiku i suvoparno vezbanje gramatike, a veruj mi da se ljudi ni u samim engleskim govornim podrucijima ne pridrzavaju tih pravila kako mi to ucimo u skolama. Ja sam recimo u skoli imao iz engleskog trojku, ali sam sa druge strane isao u privatnu skolu za ucenje engleskog jezika gde su se intenzivno radilo na konverzaciji i stvarima koje zivot znace a ne na suvoparnom bubanju gramatike, i tu sam dolazio do izrazaja kada otputujemo u inostranstvo. Svi oni sa peticama nisu znali da sastave prosto prosirenu recenicu na engleskom jeziku iz prostog razloga sto ih to niko nije ucio. Ali zato su znali napamet sva gramaticka pravila. Znam i ja ta pravila ali sam ih usvojio kroz konverzaciju i pisanje a ne kroz bubanje.
 
hehe, ja sam gledao te testove, i to je, pa zanimljivo sa naseg gledishta. Pre svega sve je to na engleskom, a mi imamo engleski samo jednu godinu na fakultetu gde se ne pokrivaju sve te oblasti. Mislim neke stvari su zaista lake, biologija celije je najlaksha. Drugo, nash sistem medicine je pomalo naucnicki, uzmi za primer biohemiju koju mi radimo gde ucimo sve zivo: beskrajne lancove ugljanika, uglove izmedju atome itd. Sve to je ociscennjo na zapadu. Tamo je biohemija medicinki obradjena i imash pitanja tipa: Smanjen broj toga ukazuje na... Kad padne koncetracija doci ce do.... To se leci time .... Povecana kolicina toga ukazuje na... Znaci sve je neka dijgnostika, a manje nauka. Zaista sve je obavijeno nekom praxom, gde se cak i neki bzv predmeti izucavaju uzivo kroz zive sisteme, a ne kao kod nas gde 5 studenata deli preparat. To je veliki problem, i tu vecina padne kada na drugom testu dobiju neki zapetljan slucaj i ne znaju da ga reshe.

A tyo da se zabvoravi posle mesec, ma kavi deset dana, istina. Mislim da bi studije nekako trebalo rasteretiti, smanjiti broj predmeta ili ga razvuci nekako.

Zato vecina ili ostane ili nanovo studira u inostranstvu.

Nije zapetljan slucaj nego taj koji treba da ga resi nema pojma. Za ta pitanja kod nas ne bi dobio ni 5 i po iz interne medicine. Dakle pitanja su najosnovnija. Isto tako na sta ukazuje koji biohemijski i hematoloski parametar su osnovne stvari u medicini koje treba da zna student druge godine u prste a da ne govorim svrseni lekar. Beskrajni lanci mu u zivotu nece trebati i to je belosvetska glupost sto se kod nas uci, ali da ne zna da tumaci labaratorijske analize to je belosvetska sramota.

Sto se engleskog tice, sramota je da neko posle minimum 9 godina ucenja tog jezika od 5-og osnovne do 4-og rednje ne zna jezik. Na tako dobru osnovu od 9 godina ucenja trebalo bi da bude prosto dodati strucni enegleski koji je u globalu veoma logican. Npr ako se na latinskom kaze arteria carotis interna englezi ce reci internal carotid artery. Sta vise jako je sramota da jedan doktor ne zna bar jedan strani jezik i da ne moze da komunicira sa kolegama iz inostranstva. Sta vise licno bih izbacio masu nepotrebne teorije iz predklinickih predmeta, neka detaljisanja koja se zaborave posle par dana i na mesto toga uveo obavezan engleski jezik kao minimalni jezicki uslov bez koga se ne moze.
 
Poslednja izmena:
Ja studiram u NS, i zaista sam jako zadovoljna. Kada si spomenula da u NS ima mnogo tatinih i maminih sinova i kcerkica, pa, to jeste donekle tacno, ali toga imas svugde, a ne samo u NS. Jedina razlika je u tome sto je Bg veci, pa se oni nekako utope u masu..
Sto se tice nastave, profesori su ok, udzbenici su manje-vise isti kao i u Bg, a posto fakultet prima manje studenata, samim tim je i manja konkurencija za naucne sekcije, sto znaci da ces imati vece sanse da se ukljucis u tako nesto ako zaista zelis...
 

Back
Top