Agencija za nekretnine ?

jovans

Zainteresovan član
Poruka
437
Koja su misljenja o isplativosti otvaranja ?

Sta je sve potrebno ? Koliko, gde, sta je bitno ....... ?
-objekat-prostor ?
-struka-znanje ?
-finansije -koliko ?
-angazovanje ?
-zakoni-procedure -koji i gde se mogu pronaci ?

Postavite linkove i do drugih foruma sa ovakvom temom.
 
ne mozemo da reklamiramo druge forume... z;)

ukratko...
to je skoro čista usluga, bez skoro ikakvog ulaganja osim troškova registracije, pečata, mesečnih poreza i doprinosa, eventualne zakupnine i kancelarijskog materijala...
provizija 3% ako agencija nađe i prodavca i kupca, a ako jedna nađe prodavca, a druga kupca, deli se... velika, no nije lako prodati nekretninu. kupac plaća proviziju, pa prodavac može da angažuje i nekoliko agencija. ako ga druga proda, džaba si krečio...
osniva se kao i svaki drugi privredni subjekt, bez ikakvih posebnih uslova, s tim što je najcelishodnije da bude d.o.o., jer ukoliko nekoga oštetiš d.o.o. odgovara samo svojom imovinom...
mislim da materija nije teška kad je čovek skroz u tome, ali i da poznavanje propisa u toj oblasti bez neke prakse ne znači puno...
 
Nije nikakva mudrost,cinjenica.
Kod nekih agencija je procenat 3,a kod nekih cak i do 5 posto.Na kupcu je da plati sudske troskove i advokata,ili mu se to uracunava u procenat.
Ako bi pricali ko se bavi time,ne moze svako.Jer je princip rada i pristup klijentima po modelu multilevel lanaca.Za gusu,pa............
 
Proviija je mngo vise............Kako?Ovako..................
Vlasnik agencije podmiti inspektora koji je nadlezan za realnu procenu nekretnine da je proceni na manji iznos,pa je time i porez manji.Tu su i kupac i prodavac nekretnine u plusu za par stotina evra vise
 
da, proviija je 3%, a za iznose ispod 25.000 eur je fiksna i iznosi 750 eur

Odakle znas za ovo ? Da li si imao agenciju za nekretnine ili ... ? Treba mi neko ko ima iskustva i prakse sa svime ovime zbog toga sto sam 0 upoznat sa takvim poslovanjem.

Vlasnik agencije podmiti inspektora koji je nadlezan za realnu procenu nekretnine da je proceni na manji iznos,pa je time i porez manji.

Nisam znao da inspektori rade procenu nekretnine ???
 
to se onda ne zove provizija...
'ajmo hipoteticki...
npr. 80000 eur nekretnina
agencijska provizija koju placa kupac je 2400 eur
porez je 2000 eur
ako se nekretnina proceni na 70000 eur porez je 1750, i ustedelo se citavih 250 eur
ako se nekretnina proceni na 60000 eur porez je 1500 i ustedelo se 500 eur
koliko od tih 500 eura podmititi inspektora, koliko agenciji ciji covek je takodje saucesnik u krivicnom delu, a koliko eura u toj racunici ostaje dobar kupac ako mu neko nesto da (ne i prodavac jer on ni proviziju ni porez ne placa i ovako i onako)?
osim ako nekretnina nije jako vredna, zakljucak se namece sam...

@jovans
poreska ti razrezuje porez na prenos apsolutnih prava od 2.5%, a razrezuje ga na osnovu procenjene vrednosti nekretnine, a ne na osnovu cene unete u ugovor.
radila sam u advokatskoj kancelariji...
btw, podrazumevam da te provizije vaze za bgd, s obzirom da su u provinciji mnogo manje cene pa bi to bilo bezobrazno mnogo.
 
Poslednja izmena:
Na fin nacin provizija.Da ne bi ispalo da se ostrvljujemo na ljude iz doticne branse.
A kako je jos veca* provizija*.............Tako sto u ugovoru zaprimi nekretninu po jednoj ceni,a proda je za 2000 evra vise.Uz dogovor sa svima.Svi se ogreju:)
 
naravno, može link do zakona i informacija na drugim sajtovima...
šalim se ja malo... jedno je linkovanje informacija, a drugo reklamiranje... z:)
promet nekretnina rade i advokati, ali ako želiš baš agenciju i iskustva agencijskih agenata koja su verovatno unekoliko drugačija, poštujem...
a sad najvažnije: ja sam žensko. z:)
 
naravno, može link do zakona i informacija na drugim sajtovima...
šalim se ja malo... jedno je linkovanje informacija, a drugo reklamiranje... z:)
promet nekretnina rade i advokati, ali ako želiš baš agenciju i iskustva agencijskih agenata koja su verovatno unekoliko drugačija, poštujem...
a sad najvažnije: ja sam žensko. z:)

Promet nekretnina rade i advokati. Mislis da ja ne bih mogao ? Realno !
"ali ako želiš baš agenciju i iskustva agencijskih agenata koja su verovatno unekoliko drugačija" -nisam razumeo sta si htela reci sa "verovatno unekoliko drugačija"
Znam da si zensko ali to ponekada zaboravim :per:
 
pa htela sam da kažem da iako se razumem prilično, ne znam koji tačno deo posla pokrivaju agencije s obzirom da ima puno posla oko nekretnina, od kompetiranja vlasničke dokumentacije do uknjižbe.
npr. znam da je jedna agencija uvek angažovala advokate radi provere papira i pisanja ugovora, plaćala im taj deo posla, a ako je nešto falilo, pa je potrebno pribaviti dokumentaciju ili napraviti neki aneks nekog ugovora, on je to odrađivao i naplaćivao.
kako rade ostale, ne znam...
takođe, kod advokata se pojave obično i kupac i prodavac na inicijativu kupca - advokati retko oglašavaju nekretninu radi pronalaženja kupca i potencijalnim kupcima pokazuju nekretnine... taj hodajući posao ti je glavni posao... i sad se setih, i oglašavanje je trošak...
ne znam ni da li neke agencije posle prodaje odrađuju regulisanje poreza i uknjižbu...
 
Poslednja izmena:

Back
Top