LOV

Да ли влада треба да унесе закон о потпуној забрани лова на вукове

  • Да обавезно

  • Не волим да убијам вукове


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Moja ne davi koke,a ni macke,a verovatno je u tome pomogao ovaj na avataru,a i ona je blizu kokosara,nije se usudila,pre dok je bila mladja potera koke i macke,ali smo to sankcionisali,nece da ih takne,zna da potera macke ali to je na nivou igre,macka se okrene i pokaze svoj alat i ona se okrene!Ovaj na avataru ne simpatise neke macke,potera ih ali ne i da ubije,dok neke mladje macke dodju sednu i gledaju ga,on ne reaguje!Nekoliko puta mu je macka,pogotovo manje,u kavez ulete,a on ne zeli da je zgrabi,ali nekad im pokaze svojim gestom da je glavni,cak mu je jedna mala crna mackica otisla do posude sa hranom i lizala,a on je zbunjeno gledao dok je ja nisam uzeo i po guzi,onda se i on ukljuci i poceo da laje!

Tukao si jadnu životinju? Takve treba u zatvor ... i još si huškao psa na nju.
 
Ugroženost medveda u Srbiji zbog krivolova

Zbog sve češćih slučajeva krivolova, medvedi u Srbiji nalaze se na ivici istrebljenja.
Poslednji slučajevi krivolova medveda U Srbiji, ukazuju na alarmantan podatak da su ove životinje koje žive u divljini na ivici istrebljenja.
Prema dostupnim podacima, za samo nekoliko godina broj sa 400 spao je na samo sedamdesetak jedinki.
http://www.studiob.rs/info/vest.php?id=100209

da li lovocuvarska sluzba obavlja posao kako treba?
ove brojke govore da ne
 
Porodici iz Ćićevca koja je pronašla i odgajala lane, lovačko društvo oduzelo je ovu životinju tvrdeći da Zakon o divljači i lovstvu zabranjuje držanje divljači u privatnom vlasništvu.

1%20Lane%201%20nn.jpg


Ko je u pravu? Udruženja za zaštitu životinja, koja podržavaju porodicu koja je negovala mladunče, ili članovi lokalnog lovačkog udruženja, koji, kako kažu, postupaju po zakonu.

http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/57/Srbija+danas/1682057/Ko+je+u+pravu?.html

U pravu je Udruzenje za zastitu zivotinja. Iako po prirodi stvari divlja zivotinja i treba da bude u divljini da ne bi izgubila svoje nagone ipak ovo lane treba ostati porodici iz razloga sto je za lane i potomstvo bolje tu, Lovacko udruzenje ih drzi radi odstrela. Dodju ljudi iz inostranstva, plate i setaju nasim sumama pucajuci na zivotinje.
 
Da, ova mukica je, bez adekvatnog podivljavanja, "idealna" za canned hunting. :(

Mada, italijanski lovci ovamo dolaze sa obučenim tartufarima, lov im je samo fasada i dozvole koje plaćaju im se višestruko isplate.
 
Vecina ljudi se boji,ja sam par njih prepao,ali sa razlogom u cistoj komunikaciji,pa su se manuli ubijanja,radi svoje dece,radi sebe i svojih,jer ciljanje na slabosti ljudi deluje,i avaj bas deluje,prosto ljudi nece da imaju problem sa visom silom,Bogom,Alahom ili vec kako!I naravno to je istina,ne igrajte se sa Onim gore!
 
za pocetak samo slika koja mnogo govori....


Лов на вукове се спроводи углавном онда када се пренамноже па постану претња за околину и људе, сточарске фарме и слично. Данас су доста већа претња пси луталице који су фактички подивљали и њих треба ловити јер су чопори луталица направили велику штету сточарским фармама на северу Србије.
 
Pogrešna adresa. Ovo je Zaštita prava životinja, nikakvo promovisanje lova se ne toleriše. Za pse treba primeniti principe CNR i odgovornog vlasništva a što se tiče eksploatatora životinja koji sebe nazivaju farmerima, to je za drugu temu.
 
Pogrešna adresa. Ovo je Zaštita prava životinja, nikakvo promovisanje lova se ne toleriše. Za pse treba primeniti principe CNR i odgovornog vlasništva a što se tiče eksploatatora životinja koji sebe nazivaju farmerima, to je za drugu temu.

Разумем да постоје и људи попут вас, али мени је називање фармера експлоататорима животиња тотално неприхватљиво иако то јесу ако користимо формалну логику.
 
Pa jesu eksploatatori. Imam u Hercegovini rođake koji gaje stoku, nikad nisu bez 2-3 šarca, tornjaka ili mešanca u tom tipu. I imaju ograde. Dakle, ulažu u sigurnost tih životinja od kojih žive i sa kojima žive, ne traže "i jare i pare". A Vojvodina, plodna kako jeste, je odličan prostor za bavljenje biljnom proizodnjom a pritom bi sa iste površine zemlje moglo da se nahrani neposredno mnogo više ljudi nego da se ta zemlja uzurpira stočnom hranom.

I zašto je neprihvatljivo nazivanje stvari pravim imenom?

- - - - - - - - - -

E, da! Ovi moji rođaci skoro da nemaju štete ni od vukova ni od napuštenih pasa, a ima ih, makar vukova, mnogo više nego po Vojvodini, a za napuštanje pasa nisu krivi ti psi nego ljudi koji su ih napustili, problem zapustili, pa prema tome ljudi treba i da ispaštaju, ne psi.
 
Pa samo činjenica da lovočuvarski smer po šumarskim školama upisuju sinovi lovaca, verujem, govori i više nego dovoljno. Vrana vrani oči ne vadi.

kada je ministar Veselinov (onaj ciji je sofer zgazio devojku u centru grada) usao u loviste sa zabranjenim kalibrom,
lovocuvar mu je uredno pisao prijavu za to i ostao bez posla...
ima i primera kada je on (lovocuvar) sam a njih nekoliko je naoruzano pa ne sme da reaguje na neciju bahatost ili prestup...
ubice ga neko...
dakle, nije problem u lovocuvarskoj sluzbi (iako i medju njima ima i nepostenog sveta) vec u losim propisima...
rebnes da 30 godina zatvora za krivolov i lovokradju, plus oduzimanje imovine i naplata stete po astronomskim uslovima,
i naravno kontrola sprovodjenja propisa, sto u nasoj zemlji ne postoji ni na kom nivou...
sto se tice dece lovaca koja upisuju taj smer,
smatram da je to cak i prednost jer su u materiji, kao sto deca lekara upisuju medicinu...
ja sam dete lovca i zahvaljujuci tome sam naucio da volim, cenim i cuvam prirodu...
Takodje bih napomenuo da je Sumarski fakultet izuzetno tezak, i da ga nije lako zavrsiti...
 
Slažem se da je šumarski fakultet težak i propisi ionako loši a sprovođenje još gore. Ne slažem se da lovci ili bilo koji drugi mesojedi čuvaju prirodu. Priroda se čuva tako što se ne otimaju nove i nove površine za obradivo zemljište i tako što se ostavlja na miru, sa što manje uticaja. U mom kraju je pre bilo i jarebica, ali su ih fazani kao uneta vrsta potisnuli. A fazaneriju drže lovci, razmnožavaju mlade, puštaju ih u divljinu posle navodnog podivljavanja a šetaju nam po dvorištima, na 20m od kuća. Poslednji par jarebica sam videla pre neke 3-4 godine, slučajno ih je moj pas (usvojeni kastrirani mešanac) digao iz našeg leskara, 300tinak metara od kuće, kad smo bili u jutarnjoj šetnji.
 
Ne slažem se da lovci ili bilo koji drugi mesojedi čuvaju prirodu. Priroda se čuva tako što se ne otimaju nove i nove površine za obradivo zemljište i tako što se ostavlja na miru, sa što manje uticaja. U mom kraju je pre bilo i jarebica, ali su ih fazani kao uneta vrsta potisnuli. A fazaneriju drže lovci

U pravu si. Pre neki dan sam isao u setnju prirodom, prirode danas nema, sume su pretvorene u obradive povrsine na kojima se gaji pesticidno-klonirana-hibridna hrana kako bi se zivotinje sto vise tovile. Sume su postale sumarci, samo zbunje koje razdvaja parcelu od parcele i poneki bagrenjak. I ono malo ekosistema sto imamo unistice poljoprivrednici zarad yebenog tova.

Lovci su posebna prica, kako neko moze voleti nekog koga ubija i koji stranim drzavljanima iznajmljuje lovista da bi ovi ubijali? Taj ko tvrdi tako nesto u glavi ne moze biti cist.
 
Prenosim vam genijalan teks iz kolumne hrvatskog pisca Ante Tomića. Iz načina njegovog pisanja jasno se može zaključiti da je protiv lova.
Submit

KLASA OPTIMIST

Ante Tomić: Sastanak šumskih životinja

AUTOR:

Ante Tomić

OBJAVLJENO:

13.11.2010. u 20:48

Šumsko društvo na čelu sa sovom razveselilo se podatku da je u 10 godina zbog nesretnih slučajeva poginulo 29 lovaca

Svi stanovnici šume, svi medvjedi, lisice, vukovi, divlje svinje, jazavci, zečevi, jelenovi, srne, fazani, tetrijebovi i šljuke, sastanu se jednom mjesečno na jednom proplanku, a mudra sova, jedina pismena među njima, doleti na vrh hrasta, natakne naočale, značajno se nakašlje i uzme im čitati iz novina.

“Donosimo dobre vijesti. Čak četiri nesreće u lovu dogodile su se u posljednjih nekoliko tjedana u Republici Hrvatskoj”, počne sova.

“Bravo, momci!” vikne jedan fazan oduševljeno.

“Daj pet!” okrene se medo srni, a divlja svinja prodorno zazviždi.

“Pssst! Pustite je da čita”, utišava okupljene lukava lisica.

“U mjestu Lještani kod Okučana”, nastavi sova kad se graja malo umirila, “mlađi je lovac vrebao zeca u kukuruzima, a kad je nešto šušnulo, dečko je spremno potegao oružje i - pras! Krik i kletva koji su se trenutak kasnije začuli nisu bili nalik glasanju nijedne poznate četveronožne zvijeri.”

“Auuuu!” javi se ovdje vuk razdragano.

“Nekoliko metara dalje na njivi, ustrijeljen u nogu, previjao se njegov prijatelj”, zaključi sova slučaj, a proplankom se prolomi zadovoljni aplauz.

“Je li ga koknuo?” vikne divlja svinja da nadglasa pljesak.

“Nažalost, lovac je samo lakše ranjen.”

“Šteta.”

“Vrlo sličan incident zbio se poslije nekoliko dana i u Bukoviću kraj Benkovca”, krene dalje sova. “Dok su čekali zeca...”

“Opet zeko!” primijeti vuk.

“Ze-ko! Ze-ko!” uzvikne jelen, a tetrijebovi uhvate skandirati: “Mi smo ze-ki-ni, ze-ko je naš! Mi smo ze-ki-ni, ze-ko je naš!...”

Sivi zec ustane i, uočljivo dirnut, kratko se nakloni cijenjenom skupu.

“Sačma tridesetsedmogodišnjaka na nesreću je samo lakše povrijedila četiri godine starijeg lovca”, završi sova, a divlja svinja nezadovoljno opsuje.

“Više sreće drugi put!” dovikne lisica zloslutno.

“Ozbiljnije štete nije bilo ni u šumi kod mjesta Punta Križa na Cresu”, počne sova s trećim incidentom, “gdje je talijanski umirovljenik gađajući šljuke upucao suprugu.”

“To, majstore!” dobaci jelen.

“Stvar je naposljetku završila kao tek nešto žučnija bračna razmirica. ‘Mio carissimo amore’, tepao je on molećivo dok su nju ukrcavali u ambulantna kola lošinjskog doma zdravlja, a gospođa mu je stiskajući zube nježno dobacivala: ‘Stupido!... Idioti!... Figlio di puttana!’”

Trebao ju je ubit!, vikne opet divlja svinja krvožedno.

“Trebao ju je preparirat i objesit na zid dnevne sobe”, predloži šaljivdžija medo.

“To bi bio trofej!” složi se lisica.

“Šljuka bena, latinski: Scolopax rusticola, bila je uzrok lovačkog nesporazuma i prošlog tjedna u drniškom kraju”, pročita sada sova, a šljuka bena se otisne s grane i u krugu ponosno preleti skup da je svi vide.

“Ptica je iznenada prhnula iz grmlja, a tridesettrogodišnji A. M. je ispalio hitac, nakon čega su se s masline udaljene nekoliko desetaka metara pogođene srušile čak dvije osobe.”

“Dvije?!” zaprepasti se zec. “Jednim metkom je dvoje skinuo?!”

“Dok su brali masline, jednu ženu i jednog policajca”, kimne sova, a jelen ode do obližnje bukve i krene udarati rogovima u deblo veselo ponavljajući: “Joj, budale! Joj, budale!”

“Je li bilo mrtvih?”

“Nažalost, i ovaj put je sve ostalo samo na lakšem ranjavaju”, odgovori mu sova sklapajući novine.

“Pu, ***** ti život!” pljune divlja svinja ogorčeno.

“Ovog puta nije bilo smrtnog ishoda. Ipak, braćo i sestre, dragi prijatelji, nemamo razloga biti nezadovoljni”, zaključi sova. “Prema podacima Hrvatskoga lovačkog saveza u posljednjih deset godina, zbog nesretnih slučajeva u lovu, poginulo je ukupno dvadeset devet lovaca. Četrnaest njih, ili četrdeset osam posto, nastrijelio je kolega lovac.”

“To su mi najdraži”, prizna fazan vuku.

“Fatalno je završilo čak pet samoranjavanja...”

“A meni nije loše ni kad budala sam sebe udesi”, okrene se sada vuk fazanu.

“U ostalim nesrećama, imamo eksploziju nagazne mine, dva rasprsnuća neispravnog oružja, pad s traktora, pad s visoke čeke te pad u bunar tijekom radne akcije u lovištu. Napokon, tu je i jedan što se sapleo preko žice srušenog dalekovoda.”

“Auuu!” zajauče zeko užasnuto stiskajući oči.

“Ma, šta ga žališ”, obrecne se lisica. “Bolje on nego ti.”

“A možda je bio dobar čovjek.”

“Samo mrtav čovjek je dobar čovjek”, reče divlja svinja tvrdo.

“Kume, ta ti je dobra”, složi se srna.

Veliko je veselje među svim životinjama kad lovac napuni sačmom drugog lovca. Tada im popusti napetost i strah. Tek što u daljini iščezne zavijanje sirene ambulantnih kola, pod zelenim pokrovom od lišća počne neobuzdana zabava.

“Eto im sad, gadovima!” drekne zadovoljno vuk pokazujući bosanski grb.

“Poserem im se u one njihove zelene šeširiće!” doda lisica.

Kao da je Nova godina. Srne tada pjevaju, divlje svinje valjaju se od smijeha, zečevi uhvate za šapice i plešu oko panja, vjeverice razdragano vriskajući skakuću s grane na granu, a medo raspikuća cijelu šumu časti. Obijesni su jazavci jednom i uprizorili lovačku nesreću. To je bilo ludo. Jedan je puknuo šampanjskim čepom, a drugi se, tobože pogođen, dramatično uhvatio za prsi, kriknuo i skljokao na tlo trzajući nožicama.

“O, ljudi, upišat ću se!” vikao je jelen.

Koji put životinjama nije teško otići ni na sprovod lovca kojega je ustrijelio drugi lovac. Skriveni malo dalje na rubu gaja dostojanstveno slušaju posmrtno slovo predsjednika lovačkog društva i ozbiljo se ukipe kada ovaj žalosni skup pozove da minutom šutnje odaju počast dragom prijatelju. Životinje tada napuhnutih obraza zure jedne u druge i gledaju tko će prvi prasnuti. A onda zeko više ne izdrži, kroz stisnuta usta promrsi: “Mrf! Mrf!” i onda, kao na znak, svi puknu od smijeha.
 
Upucao komšiju jer je mislio da je divljač

Žitelj sela Budinarci kod Berova, na istoku Makedonije, S.K. (63) upucan je kada ga je lovac pomešao s plenom. Nešto mu je šušnulo u žbunju, podigao je pušku i ispalio dva hica.
 
Ivan V. (77) slučajno upucao lovca Božidara M. (75), koji je preminuo na licu mesta.

Ivan se nalazio u njivi kada je patron iz lovačke puške opalio i pogodio Božidara u glavu.

Svakih deset dana padaju mrtvi od prokletog lova. Vozacka dozvola izdaje se sa rokom vazenja do navrsene 65 godine, a ovaj seta slobodno sa puskom i puca sa svojih 77.



Za samo 35 dana od pocetka sezone lova u Italiji, gde se lovom bavi 720.000 ljudi, poginulo je 13 ljudi, medju kojima i jedno dete, a 33 osobe su ranjene. Lov u Italiji treba zabraniti - rekla je predsednica Udruzenja zrtava lova Danijela Kasprini.

- Moramo zaustaviti ovaj pokolj. Misljenja nemaju mnogo znacaja u poredjenju sa cinjenicama - dodala je ona.
 
19424223_1217759041668202_2247812469876589388_n.jpg


Lisica je umirala nekoliko dana nakon sto je pronadjena od strane ovog coveka. Ne verujete lovcima kada kazu da zivotinje od njihovog oruzja umiru brzo i bezbolno.
 

Back
Top