Etničko čišćenje Albanaca u Toplici za vreme ratova za oslobođenje Srbije

Zna li neko nešto o tome?
Albanci, Hrvati i Cnogorci mnogo pričaju o tome. Moram da priznam da nisam znao da je srpska vojska čistila Toplicu od Albanaca. Po nekim navodima, preko sto hiljada Albanaca sa Kosova i Toplice je proterano ili poubijano.
ŽELJAN SAM KONSTRUKTIVNE RASPRAVE - кажеш. Па како, када ти тема није конструктивна. Када и у ком рату (Балкански ратови, I или II Светски рат, или ратови за које се засад незна).
И коначно да јесте тако, где су то Албанци пошли?
Није ваљда код браће Хрвата?
Доста је писано да су сеобе под Чарнојевићима последица турског а нарочито албанског зулума.Тада су биле сеобе са Косова и Топличког краја али Срба а не Албанаца.
Кисели,да ниси ти ову тему задао онако провокативно без да си тај податак негде пронашао у писаном облику. Сервирао га и очекујеш да лупамо глупости.Ако је тако,остави се ћорава посла!
 
vidi,bilo je toga,ne naravno u tolikom broju,mislim,100.000 ali jesu ocistili muslimane,turke i sipce...ali ne u balkanskom ratu vec 1878
tada su u te krajeve,danasnje opstine,prokuplje,kursumlija,ta padina kopaonika,lukovska banja itd itd naselili mnogo crnogoraca,da bi cuvali granicu ka kosovu,tj,ostatku turske carevine
inace,naseljenim crnogorcima su davali njihovu imovinu...danas,su ljudi iz tog kraja uglavnom poreklom iz CG
 
vidi,bilo je toga,ne naravno u tolikom broju,mislim,100.000 ali jesu ocistili muslimane,turke i sipce...ali ne u balkanskom ratu vec 1878
tada su u te krajeve,danasnje opstine,prokuplje,kursumlija,ta padina kopaonika,lukovska banja itd itd naselili mnogo crnogoraca,da bi cuvali granicu ka kosovu,tj,ostatku turske carevine
inace,naseljenim crnogorcima su davali njihovu imovinu...danas,su ljudi iz tog kraja uglavnom poreklom iz CG
Са доста напора дошао сам до неких података који употпуњују ову тему. Тражио сам податке у Енциклопедији La Russe и Wikipendija и ништа. Но дошао сам до једног наслова ,,Турско доба`` пише Димитрије Богдановић,који на аналитичан начин објашњава миграције народа у то време а које се у теми беспотребно помињу као етничко чишћење. Ево дела тог писања а више на www.guskova.ru (на руском језику):

У току ратних операција 1877/78. године дошло је до великих демографских поремећаја на читавом ратишту, како у областима које је српска војска ослобађала, тако и у оним пределима који су се налазили у позадини фронта на турској страни, од Јужне Мораве до Косова поља. Нарочито од 1875. године у Србију су наваљивали таласи избеглица из пограничних крајева Турске. Пред терором башибозука Черкеза, Албанаца и званичних турских власти масе хришћана прелазиле су у Србију; у пограничном подручју Србије, на северним падинама Копаоника и Јастрепца, бивало је и по 200.000 избеглица. Са успешним офанзивним дејствима српских трупа крајем 1877. и почетком 1878. године избеглиштва су узела обрнут смер — пред српском војском бежали су Турци, Албанци и Черкези, а у њихове куће и на њихова имања почели су се насељавати Срби, пристигли са разних страна, а највише из пограничних округа алексиначког, крушевачког и књажевачког.[5] За кратко време су ослобођена подручја остала без албанског становништва, које се потом плански насељавало у пограничним крајевима Турске, највише на Малом Косову и у Горњој Морави, али и у Кривој реци или на Косову према Ибарском Колашину. У ствари, већ у току рата, а поготову првих месеци по закључењу примирја, дошло је до својеврсне недобровољне размене становништва, чиме је повраћен српски карактер новоослобођених области јужног Поморавља и Топлице, али је зато ојачан албански елеменат у источним подручјима косовско-метохијске области, поготову на самом Косову у ужем смислу речи. То је тзв. „инверсна” албанска метанастазичка струја, којом је захваћено и из ослобођених крајева Србије исељено око 30.000 Албанаца.[6]

Мислим да није упутно тако олако проглашавати етничким чишењем а ради се о миграцијама због ратних дешавања и то још далеко мањег броја људи која су у наводу теме.
Та 1878 година је врло значајна по дешавањима у Србији и око ње: Најпре Берлински конгрес, на коме је одлучено да се призна самосталност држава:Србије,Црне Горе и Румуније,потом анексија Босне и Херцеговине (07.10.1878г.) и као одговор озлојеђених Шиптара на одлуке Берлинског конгреса,формирана је I Призренска лига. Одржане су још 2 и то: II Приз.лига 16.Септембра 1943г. и III Приз.лига 26-28. Новембра 1966г.
 
Poslednja izmena:
Zna li neko nešto o tome?
Albanci, Hrvati i Cnogorci mnogo pričaju o tome. Moram da priznam da nisam znao da je srpska vojska čistila Toplicu od Albanaca. Po nekim navodima, preko sto hiljada Albanaca sa Kosova i Toplice je proterano ili poubijano.

E sad si poceo i esenciju da koristis-je li to dodvoravanje i unapredjenje u pitanju. Da te upozorim to je obicno za jednokratne upotrebe .z:((
 

Back
Top