Deset pitanja

Gljivica Krmačić

Obećava
Banovan
Poruka
91
Draga braco i sestre!!!
Citajuci sve ove vase komentare totalno sam se zbunio tako da i ono malo sto sam znao o religiji kojoj prpadam ukljucujuci Hrišćanstvo i Katolicanstvo sada više ne znam.Čak ne znam vise ni u sto da verujem jer po vasem tumacenju sticem utisak da svaka vera ima svog boga za sebe.Zato vas molim ako neko od vas može da mi odgovori na ova pitanja u kako bih ponovo nasao sebe i odlucio se sto je prava istina i vera pa da se i ja pridružim.

1) Zašto je 1054 godine doslo do raskola crkava u Hrišćanstvu ?
2) Koja je prva religija na svetu i koliko je stara ?
3) Da li je Bog sam za sebe ili je Isus Hrist u stvari bog?
4) Koja je religija najtacnija?
5) Koliko je Ku’ran tačan u odnosu na bibliju?
6) Da li Biblija zabranjuje postovanje ostalih vera ( Islam i Katolicastvo)?
7) Koja su odstupanja koja Biblija dozvoljava Hrišćaninu za spas svog zivota, i zivota svoje familije,(dobrovoljno bez upotrebe sile)da se koristi obredom druge religije?
8) Zašto Hrišćani ne postuju Islam ?
9) Koje vesti slusate svakog dana ? Najnovije za taj dan ili trazite vesti koje su stare po nekoliko dana,meseci ili pak godina?
10) Koja je razlika između Muslimana (coveka kao zivog bica) Hrišćanina (coveka kao zivog bica i Katolika (coveka kao zivog bica)

Molim sve one koji se odluce da mi odgovore da to urade u sto je moguće najkracim crtama i po rednim brojevima kako su pitanja postavljena,Za sve one koji smatraju da ova pitanja ne zasluzuju njihovu paznju lično se izvinjavam u nadi da nisam nikog uvredio.Mir bozji na zemlji neka vlada,i razum svim ljudima ovog sveta.
 
Poslednja izmena:
Draga braco i sestre!!!
Citajuci sve ove vase komentare totalno sam se zbunio tako da i ono malo sto sam znao o religiji kojoj prpadam ukljucujuci Hrišćanstvo i Katolicanstvo sada više ne znam.Čak ne znam vise ni u sto da verujem jer po vasem tumacenju sticem utisak da svaka vera ima svog boga za sebe.Zato vas molim ako neko od vas može da mi odgovori na ova pitanja u kako bih ponovo nasao sebe i odlucio se sto je prava istina i vera pa da se i ja pridružim.

1) Zašto je 1054 godine doslo do raskola crkava u Hrišćanstvu ?
- Zbog carinskih olakšica
2) Koja je prva vera na svetu i koliko je stara ?
- prva vera je nastala kada je ludi baštovan umislio da je bog
3) Da li je Bog sam za sebe ili je Isus Hrist u stvari bog?
- Isus je baštovanov sin
4) Koja je religija najtacnija?
- katolička. Kalendar im je najprecizniji.
5) Koliko je Ku’ran tačan u odnosu na bibliju?
- koliko i biblija u odnosu na kuran
6) Da li Biblija zabranjuje postovanje ostalih vera ( Islam i Katolicastvo)?
- kao što vidiš, i na krtarici svako postuje šta oće
7) Koja su odstupanja koja Biblija dozvoljava Hrišćaninu za spas svog zivota, i zivota svoje familije,(dobrovoljno bez upotrebe sile)da se koristi obredom druge religije?
- doručak kod tifanija.
8) Zašto Hrišćani ne postuju Islam ?
- jer brinu za giokicu
9) Koje vesti slusate svakog dana ? Najnovije za taj dan ili trazite vesti koje su stare po nekoliko dana,meseci ili pak godina?
- nekolko iljada godina
10) Koja je razlika između Muslimana (coveka kao zivog bica) Hrišćanina (coveka kao zivog bica i Katolika (coveka kao zivog bica)
- u upotrebi toalet papira

Možda sam nešto preskočio, al moro sam da brzam. Saće onaj s kalauzom. z:cry:
 
Draga braco i sestre!!!
Citajuci sve ove vase komentare totalno sam se zbunio tako da i ono malo sto sam znao o religiji kojoj prpadam ukljucujuci Hrišćanstvo i Katolicanstvo sada više ne znam.Čak ne znam vise ni u sto da verujem jer po vasem tumacenju sticem utisak da svaka vera ima svog boga za sebe.Zato vas molim ako neko od vas može da mi odgovori na ova pitanja u kako bih ponovo nasao sebe i odlucio se sto je prava istina i vera pa da se i ja pridružim.

1) Zašto je 1054 godine doslo do raskola crkava u Hrišćanstvu ?
2) Koja je prva religija na svetu i koliko je stara ?
3) Da li je Bog sam za sebe ili je Isus Hrist u stvari bog?
4) Koja je religija najtacnija?
5) Koliko je Ku’ran tačan u odnosu na bibliju?
6) Da li Biblija zabranjuje postovanje ostalih vera ( Islam i Katolicastvo)?
7) Koja su odstupanja koja Biblija dozvoljava Hrišćaninu za spas svog zivota, i zivota svoje familije,(dobrovoljno bez upotrebe sile)da se koristi obredom druge religije?
8) Zašto Hrišćani ne postuju Islam ?
9) Koje vesti slusate svakog dana ? Najnovije za taj dan ili trazite vesti koje su stare po nekoliko dana,meseci ili pak godina?
10) Koja je razlika između Muslimana (coveka kao zivog bica) Hrišćanina (coveka kao zivog bica i Katolika (coveka kao zivog bica)

Molim sve one koji se odluce da mi odgovore da to urade u sto je moguće najkracim crtama i po rednim brojevima kako su pitanja postavljena,Za sve one koji smatraju da ova pitanja ne zasluzuju njihovu paznju lično se izvinjavam u nadi da nisam nikog uvredio.Mir bozji na zemlji neka vlada,i razum svim ljudima ovog sveta.

znas li ti prijatelju , koliko smo svi ovde potrosili vremena, da bi napisali neke stavove, odgovore i pravila svakke od vera, potrudi se pa procitaj sve postove, i nacices odgovore.. z:mrgreen:
 
1) Godine 1054. došlo je do otvorenog raskola u hrišćanstvu zbog nepomirljivih jezičkih i kulturoloških razlika između Rimske i Carigradske crkve. Prva je bogosluženje održavala na latinskom, druga na grčkom jeziku. Pored toga, na različite načine su tumačile trojstvo. Rimska crkva: Otac – Sin – Sveti Duh. Carigradska crkva: Otac – Sin – Sveti Duh – Otac. No glavni razlog za sukob i raskol bio je političke prirode. Naime, i Latini i Grci želeli su da imaju potpunu dominaciju nad hrišćanstvom, nisu se nikako mogli dogovoriti – i raskol je bio neizbežan.

2) Najstarija religija na svetu, apsolutno najstarija, toliko stara da je nemoguće utvrditi njenu starost je Vikana, Vika, odnosno religija veštica. Bez obzira na geografsku dužinu i širinu, na svim meridijanima Vika ima iste religiozne obrasce, što znači da ima jedan religiozni izvor. Ona postoji koliko i ljudska religioznost. Odmah iza nje su illuminati, religija koju su na Zemlju doneli posetioci iz drugih svetova...

3) Bog je bestelesno bespolno uzvišeno duhovno biće koje ne živi već egzistira u svetlosti. Isus Hrist je rođen iz utrobe jedne žene, kao ti, ja ili bilo ko od nas; odrastao je i umro. I on nikad za sebe nije rekao da je bog, već da je božji sin. Čovek je samo čovek, homo tamen, i nijedan čovek nikada neće biti bog.

4) Sve religije za sebe kažu da su najtačnije, odnosno najispravnije, ali istina je da to nije nijedna. Ako bi se sve religije pomešale, možda bismo dobili pravu religiju, a i ona bi u izvesnom procentu bila daleko od istine. Moj ti je savet – traži, proveravaj, otvori četvore oči – ali na kraju ipak odbaci sve religije i nađi skrivenu iskru svetlosti u sebi samome, jer svako je sam svoj hram.

5) Kuran i Biblija imaju dosta sličnosti. Biblija je nešto starija, ali ona se u mnogo čemu oslanja na stari sumerski Ep o Gilgamešu i na još neke verske spise starog Orijenta, zatim na jevrejsku istoriju i tradiciju. Kuran se veoma mnogo oslanja na Bibliju, s tom razlikom što umesto jevrejske uvodi arapsku istoriju i tradiciju. I jedna i druga knjiga imaju mnogo tačnosti, ali i mnogo netačnosti.

6) Biblija je napisana mnogo pre pojave islama i katoličanstva, ali što se tiče drugih vera vrlo je netolerantna (priče o Sodomi i Gomori, i još čitav niz primera gde jevrejski bog uništava „nevernike”, odnosno pagane). Sledbenici Biblije slede biblijsku netoleranciju do te mere da danas protestanti različitih konfesija (recimo Jehovini svedoci i Adventisti) nazivaju jedni druge nevernicima i uopšte veoma su netolerantni.

7) Biblija hrišćanima ne dozvoljava nikakve vanbiblijske rituale. Onom hrišćaninu koji to prekrši zaprećeno je najgorom kaznom u „paklu”.

8) Hrišćani ne poštuju islam zato što je hrišćanstvo neznatno starije od islama. To njihovo ponašanje može se uporediti sa ponašanjem dva brata. Stariji brat kinji mlađeg. To je stariji nerazumni brat. Stariji razumni brat je budizam. Iako je stariji od hrišćanstva, ne propoveda ništa protiv njega. Isti je slučaj sa još starijim hinduizmom. Hinduisti apsolutno uvažavaju pripadnike drugih religija. Netrpeljivost između hrišćanstva i islama vuče svoje korene još iz krstaških ratova, koje su poveli vatikanski razbojnici.

9) Ovo pitanje nisam najbolje razumeo, ali neka bude da prednost imaju najnovije vesti.

10) Između muslimana i hrišćana kao živih bića nema nikakve razlike. Ljudi su jedni, ljudi su drugi. Krv im teče žilama, mogu imati istu krvnu grupu i, zlu ne trebalo, transfuzijom krvi spasiti život jedan drugome. Sve ostalo su gole predrasude.

Brat je mio koje vere bio. Bez obzira što je religija otrov.
 
Mnogo brate pitas odjednom :)
3. U Hriscanstvu Bog, ono u sta mi verujemo je sveto trojsvo. Otac, koga i Isus naziva Bogom, onaj koji se Isusu ukazao, zatim sin tj. Isus i sveti duh. Znaci, Isus je bogocovek, ali moze se reci da je Bog jer spada u sveto trojstvo tj. u ono u sta verujemo. To ti je zacaran krug :)
1. Prvo pitanje je mnogo opsirno, nemam vremena sad da odgovaram, u sustini je tacno ono sto je napisano, ali ima tu jos stvari.
4. To je, nemo' se ljutis, mnogo glupo pitanje. Svako ce reci da je bas njegova vera najtacnija, a objektivno ne moze da se gleda. Kalendar nema veza s tim. Svaka religija je tacna za svoje vernike.
10. bezveze pitanje, apsolutno bez odgovora.

Na ostala nemam vremena. Cenim ono sto si napisao u prvom postu ispod pitanja. Tako treba da razmislja svaki covek. Pozdrav
 
Mnogo brate pitas odjednom :)
3. U Hriscanstvu Bog, ono u sta mi verujemo je sveto trojsvo. Otac, koga i Isus naziva Bogom, onaj koji se Isusu ukazao, zatim sin tj. Isus i sveti duh. Znaci, Isus je bogocovek, ali moze se reci da je Bog jer spada u sveto trojstvo tj. u ono u sta verujemo. To ti je zacaran krug :)
1. Prvo pitanje je mnogo opsirno, nemam vremena sad da odgovaram, u sustini je tacno ono sto je napisano, ali ima tu jos stvari.
4. To je, nemo' se ljutis, mnogo glupo pitanje. Svako ce reci da je bas njegova vera najtacnija, a objektivno ne moze da se gleda. Kalendar nema veza s tim. Svaka religija je tacna za svoje vernike.
10. bezveze pitanje, apsolutno bez odgovora.

Na ostala nemam vremena. Cenim ono sto si napisao u prvom postu ispod pitanja. Tako treba da razmislja svaki covek. Pozdrav

Malo si napisao. Nisam zadovoljan.
 
Одговор на прво питање Гљивице!


Постоје многобројна тумачења и анализе садржаја и димензије раскола. Ив Конгар (Ynes Congar , "Note sur le schisme oriental" , у тому 1054-1954. L'Eglise et les Eglises, I, стр. 92-95) види раскол као дуги процес узајамног "устрањивања" ("estrangement Иначе, данас се боље схвата да 1054. јесте само једна епизода у том процесу "устрањивања" између Запада и Истока. Овај процес је покренут и убрзан не само богословским или црквеним него и политичким и културним догађајима. Правом одвајању претходе и следе бројна дела и расправе у моментима напетости, од којих помињемо:

- Четврти Васељенски Сабор (451), на Петнаестој седници (канон 28), признаје патријарху Цариграда, "другога Рима", исте повластице као и престолу Рима. На последњој седници папски изасланици протестују против Источних епископа. Папа није потписао тај канон, те тако ривалство између "два Рима" постаје јавно и службено. Два "режима" црквене управе - монархија папства на Западу и колегијална саборност на Истоку -почињу постепено да се уобличују у различне системе и да се отада сучељавају (в. X. Аливизатос, "Les deux regimes dans l'Eglise unie avant le Schisme ", у тому 1054-1954. L'eglise et les Eglisses , П, стр. 106-116).

- Помесни сабор у Толеду (598) прихвата уношење додатка "Филиокве" у никејски Символ вере, и поред тога што је папа Лав III против уметка да би се поштовало учење Васељенских Сабора. На почетку значај тог мења ња није примећен, али оно ће потом постати један од теолошких раздора између Запада и Истока.

- Папски централизам, који је формулисао папа Никола I (858-867) - који 853. не признаје Фотија (820-897) као патријарха - до крајњег облика доводе папе Григорије VII - Хилдебранд (1073-1085), Инокентије III и Јован XXII (1316-1334). Заиста, искључење Фотија, једног од највећих ерудита онога времена, најбоље показује захтеве и циљеве папа. На основу писама Николе I, потоњи канонисти израдиће папски "Dictatus"; објављен за време Григорија VII (1073-1085), тај спис прокламује супремацију папства над Саборима и над овосветском власти.

- Такозвана "фотијевска криза" или "Фотијев раскол" (867-879) изазван продором католичких мисионара у Бугарску, која је потпадала под Цариград. Патријарх Фотије (820-897) противи се латинизирању Бугарске и реагује у окружници упућеној Источним патријарсима (867) у којој наводи списак православних примедби против Римске Цркве. За Фотија "Филиокве" није проста несаборна измена Символа који има васељенски карактер, него доктринарна иновација која дотиче Тројични догмат.

Стварни раскол почиње одлукама Цариградског Сабора 869. године, који осуђује Фотија. Сам Фотије сазива Сабор у Цариграду 867. године, који збацује папу и осуђује Римску Цркву. Истина, Цариградски Сабор 879-880. године, на којем учествују и легати папе Јована VIII, признаје Фотија за патријарха, осуђује "Филиокве" (Фотије је збацио папу Николу I који подржаваше додатак "Филиокве", који су унели немачки католички мисионари у Бугарској), признаје једнакост Цариграда са Римом, при чему Рим има πρεσβεια. Многи историчари инсистирају да се овај Сабор назове "васељенским" јер је допринео васпостављању јединства између Запада и Истока.

Признање његове "васељености" било би од велике практичне вредности у зацељењу раскола.

- Године 1052. патријарх Михаило Керуларије затвара латинске храмове у Цариграду због тога што су употребљавали бесквасни хлеб чија материја није ваљана за Евхаристију. Године 1053, на позив цара Константина Мономаха (1042-1054), папски изасланици долазе у Цариград, но патријарх Керуларије одбија да их прими. У тој ситуацији вођа делегације, кардинал Хумберт - кога је папа опуномоћио да одговори Лаву, епископу охридском, који беше припремио списак латинских погрешака и новотарија - полаже на престо цркве Свете Софије "пресуду искључења" патријарха. Са своје стране, Михаило Керуларије осуђује поступак кардинала у својим локалним цариградским едиктима. Затим пише антиохијском патријарху Петру да би објаснио свој став према Риму. За њега, пукотина између Рима и Византије има своје порекло у Шестом Васељенском Сабору (680) и он се чуди како три древне Источне Патријаршије (Александрија, Антиохија и Јерусалим) одржавају заједништво са Римом, кривим за низ догматских грешака.

- Четврти крсташки рат (1202-1204), којије, између осталога, хтео да Источне патријархе и епископе замени западним титуларним, огромно је допринео јачању Источне антипатије према Латинима. Скрнављењем православних цркава у току крсташког похода и устоличењем латинског патријарха у Цариграду 1204. године, стање раскола практично је запечаћено. Папа Инокентије III, који себе називаше "Христовим замеником", није учинио ништа да спречи латинске освајаче да не чине таква срамна дела према седишту Источне Цркве.

- После ослобађања Цариграда од власти Латина (1204-1261), византијски цареви желели су са политичких разлога помирење са Римском Црквом. Цар Михаило VIII Палеолог године, сложио се да се сазове "Сабор сједињења" Грка и Латина. Сазван 4. маја 1274. године од папе Григорија Х (1271-1276), Сабор у Лиону (Шести општи сабор одржан на Западу или Други лионски) добио је углед по неким великим римокатоличким теолозима - Алберту Великом, Томи Аквинском и Бонавентури - који заиста формирају "врхунац теолошке средњовековне културе" (папа Павле VI). Грчки делегати, први пут на једном Сабору на Западу, прихватили су догматски декрет "Fideli", којије потврдио да Свети Дух исходи од Оца и од Сина као из једног начела, а не као из два различита начела. Иако је Михаило Палеолог (+1282) ратификовао Лионски Сабор, а патријарх Јован XI (1275-1282) прихватио помирење, Грчка Црква није прихватила унију са Латинима. Штавише, Цар није примио обећану помоћ од Сабора. Напротив, његова унионистичка религиозна политика подгрејала је антилатински покрет који је повео његов наследник Андроник II (1282-1328).
 
1) Zašto je 1054 godine doslo do raskola crkava u Hrišćanstvu ?
- Zbog carinskih olakšica
2) Koja je prva vera na svetu i koliko je stara ?
- prva vera je nastala kada je ludi baštovan umislio da je bog
3) Da li je Bog sam za sebe ili je Isus Hrist u stvari bog?
- Isus je baštovanov sin
4) Koja je religija najtacnija?
- katolička. Kalendar im je najprecizniji.
5) Koliko je Ku’ran tačan u odnosu na bibliju?
- koliko i biblija u odnosu na kuran
6) Da li Biblija zabranjuje postovanje ostalih vera ( Islam i Katolicastvo)?
- kao što vidiš, i na krtarici svako postuje šta oće
7) Koja su odstupanja koja Biblija dozvoljava Hrišćaninu za spas svog zivota, i zivota svoje familije,(dobrovoljno bez upotrebe sile)da se koristi obredom druge religije?
- doručak kod tifanija.
8) Zašto Hrišćani ne postuju Islam ?
- jer brinu za giokicu
9) Koje vesti slusate svakog dana ? Najnovije za taj dan ili trazite vesti koje su stare po nekoliko dana,meseci ili pak godina?
- nekolko iljada godina
10) Koja je razlika između Muslimana (coveka kao zivog bica) Hrišćanina (coveka kao zivog bica i Katolika (coveka kao zivog bica)
- u upotrebi toalet papira:

AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHA
AAAAAAAAAAAAAHAHAHAHAHAH
pa ti si nocas potpuno u elementu
ne prestajem da se smijem od kad sam se nakacio na internet
aaaahahahha
zelena kockica zelena kockica zelena kockica zelena kockica zelena kockica zelena kockica zelena kockica zelena kockica zelena kockica zelena kockica

z:shock:z:shock:z:shock:z:shock:z:shock:z:shock:z:shock:z:shock:
 
Cudi me da nema cika jerohinca da da odgovore na ova pitanja,jer je kako mi se cini jedini on ovde kompetentan da to ucini...
felix.gif

aaahhahhaahahaa
ukr'o sam mu macka :D :D :D :D
 

Back
Top