ZEN

antoniusss

Domaćin
Banovan
Poruka
3.886
Zen (japanski: zen, kineski: č'an, sanskrit: dhjana – meditacija [1]) je škola mahajana budizma.

Ova škola sebe smatra čuvarem i prenosiocem žive mudrosti koju je Buda, probuđeni, dosegnuo sedeći u meditaciji pod bodi drvetom. Zen naglašava upražnjavanje darme i iskustvene mudrosti, koja se između ostalog postiže zazen meditacijom, radi postizanja probuđenja. Sledstveno tome, u drugom planu su teoretsko znanje i proučavanje religijskih tekstova.
Zen je ČISTA PRAKSA nema svetih knjiga nema teorije ima samo ZEN.
 
Zen učenje je s jedne strane ukorenjeno u mahajani, naročito učenju o budinskoj prirodi, a s druge strane je to povratak samoj srži budističkog učenja i iskustvu probuđenja. Zen podučava da Budina svest predstavlja jedinu stvarnost, odnosno da je priroda uma priroda Bude. Nju nije moguće podučavati, ili preneti putem knjiga ili preko učitelja. Osnovni način uviđanja ove izvorne prirode motrenje uma. Ovaj cilj se opisuje kao prađna, nirvana, bodhi, satori, itd.[2]
„Sva su ljudska bića već prosvetljena. Svi su bude po svojoj prirodi. Meditativni napor i nije ništa drugo nego sam akt budin.[3]“
(Dogen, 13. vek)

Zen podržava neposredan, mistički doživljaj stvarnosti. Zen zastupa prenošenje suštine i duha budizma neposredno, bez oslanjanja na spise, reči, shvatanja ili postupke. U zen tradiciji se iskustvo izvorne prirode često uspoređuje s mesecom, a reči i koncepti koji ga opisuju s prstom koji pokazuje na mesec. Rečima i konceptima to iskustvo nikada se ne može do kraja iskazati niti opisati, jer to je nešto što svako mora iskusiti za sebe.

U životu monaha smenjuju se meditacija, molitve i žustar fizički rad. Trajna duboka usredsređenost u bilo kojoj delatnosti, bilo da se radi o meditaciji ili fizičkom radu, vodi ka duhovnom uvidu i ispunjenosti, odnosno stanju prosvetljenosti. Cilj i svrha ovih disciplina je u tome da se kroz fizički rad, usredsređenost i beskrajna ponavljanja um oslobodi stega tela i počne neometano da se iskazuje. Stepen napredovanja čoveka na umnom planu ogleda se i kroz telesne pokrete, zbog čega zen majstori posmatraju veštine monaha kao odraz njegovog duhovnog stanja. Asketske prakse nisu posebno naglašene.:sanke:
 
Za razliku od ostalih škola budizma, zen nema svoje svete knjige i svete tekstove jer se ne oslanja na pisanu reč već na živu usmenu tradiciju. Postoji mnogo zen priča koje se prepričavaju i beleže od onih koji izučavaju zen, ali one nemaju nikakav zvaničan status. Mnogi ljudi ih sakupljaju i do sada je objavljen veliki broj zbirki zen priča i na našem jeziku. Primer zen priče: “Vojnik po imenu Nobušige dođe kod Hakuina i zapita ga: postoje li zaista raj i pakao? Ko si ti?, upita Hakuin. Ja sam samuraj, odgovori ratnik. Ti, vojnik!, uzviknu Hakuin. Koji bi to vladar tebe hteo za čuvara? Lice ti je kao u prosjaka. Nobušige se toliko razbesne da poče da vadi svoj mač, Hakuin nastavi: pa ti imaš mač! Oružje ti je verovatno previše tupo da bi mi odseklo glavu. Kada Nobušige izvuče mač, Hakuin primeti: ovde se otvaraju vratnice pakla! Na ove reči samuraj, shvativši učiteljevu pouku, vrati svoj mač u korice i pokloni se. Ovde se otvaraju vratnice raja, reče Hakuin.”z:dm::sanke:
 
Tako dakle?
Učitelja zena Hakuna susedi su hvalili kao čoveka koji živi čednim životom. Blizu njega živela je jedna lepa devojka čiji su roditelji držali prodavnicu hrane. Iznenada, bez ikakvog upozorenja, njeni roditelji otkriše da je u drugom stanju. Ovo razljuti roditelje. Devojka ne htede da prizna ko je otac, posle mnogo kinjenja imenova Hakuna. U velikoj ljutnji roditelji odoše do učitelja. Tako dakle?, beše sve što on reče. Kada se dete rodilo, doneli su ga Hakunu. On je već izgubio svoj ugled, što ga nije mnogo brinulo, veoma je dobro vodio računa o detetu. Dobijao je mleko od svojih suseda i sve drugo što je detetu trebalo. Posle godinu dana devojka, majka nije mogla više izdržati. Reče roditeljima istinu, da je pravi otac deteta jedan mladić koji je radio na ribljoj pijaci. Majka i otac devojke odmah otiđoše do Hakuna da ga mole za oproštaj, i iskreno se izvine, i da mu uzmu dete nazad. Hakun je bio predusretljiv. Ustupajući im dete, sve što je rekao bilo je: tako dakle?

OVO JE DOKAZ DA SAM JA IPAK ZEN MAJSTOR z:plez::sanke:
 
Narav
Jedan učenik zena dođe Benkei, žaleći se: učitelju imam neobuzdanu narav. Kako da je izlečim? To je nešto vrlo čudno, odgovori Benkei. Pokaži mi da vidim šta to imaš. Ne mogu sada da ti pokažem, odgovori ovaj. Kada možeš da mi pokažeš, upita Benkei. Pojavljuje se neočekivano, odgovori učenik. Onda, zakljuci Benkei, mora biti da to nije tvoja prava priroda. Da jeste, mogao bi mi je pokazati bilo kada. Kad si se rodio, nisi je imao, i tvoji roditelji ti je nisu dali. Razmisli o tome.
 
Narav
Jedan učenik zena dođe Benkei, žaleći se: učitelju imam neobuzdanu narav. Kako da je izlečim? To je nešto vrlo čudno, odgovori Benkei. Pokaži mi da vidim šta to imaš. Ne mogu sada da ti pokažem, odgovori ovaj. Kada možeš da mi pokažeš, upita Benkei. Pojavljuje se neočekivano, odgovori učenik. Onda, zakljuci Benkei, mora biti da to nije tvoja prava priroda. Da jeste, mogao bi mi je pokazati bilo kada. Kad si se rodio, nisi je imao, i tvoji roditelji ti je nisu dali. Razmisli o tome.
:klap::klap::klap:

Знаш ли још неку зен причицу? z:)
 
ZEN...Kao ucenje svoj 'procvat' dozivljava u Japanu,o odakle je dospeo iz Kine i doziveo svoj vrhunac.Tu se ovo ucenje deli na ucenje, za carsku porodicu,'obican' svet i ratnicku klasu SAMURAJE, koji su 'prvi' zakucali na vrata budistickih manastira....Zato je naj bolje 'sagledati' iz njihovog ugla i 'demistikovati' ovo ucenje...Naime, poenta ovog ucenja je da se kroz meditativnu praksu 'unisti' sopstveni EGO i ostvari tzv stanje 'NE UMA',znaci stanja 'oslobodjenog svake misli i emocije,da bi SAMURAJ bio spreman na borbu i smrt koja ga je stalno vrebala.Svoj strah od nje odagnali su 'verovanjem u 'ponovno' rodjenje'-REINKARNACIJU.....Naime, kroz njiovo ucenje neminivno dolazimo do sustine 'svakokog' budistickog-ucenja,od koga ne bezi ni ZEN-REINKARNACIJA I KARMICKI TOCAK...sve ostalo, ASKETIZAM,HAIKU-POEZIJA,ZAZEN MEDITACIJA-U SEBI SADRZE POMENUTO UCENJE,KAO SRZ.....
 
:klap::klap::klap:

Знаш ли још неку зен причицу? z:)

Šolja čaja

Nan-ina, japanskog učitelja zena u periodu Meiđi posjetio je jednog dana neki profesor univerziteta koji je želio da se kod njega raspita o zenu.
Nan-in je poslužio čaj. Napunivši šolju svome gostu, nastavio je da sipa. Profesor je posmatrao kako se čaj preliva, ali kada više nije mogao da se suzdrži, reče: "Puna je. Više ne može da stane!"
"Kao i ova šolja", reče Nan-in, "pun si svojih ubjeđenja i pretpostavki. Kako mogu da ti objasnim zen ako prethodno nisi ispraznio svoju šolju?"z:plez::sanke:
 
Neodvojiva od Zena je i haiku poezija.
HAIKU je pesnicka forma, poreklom iz srednjevekovnog Japana. Mnogi je nazivaju i "najkracom pesmom na svetu", s obzirom da se tradicionalni haiku sastoji do tri stiha sa 5 slogova u prvom, 7 u drugom i 5 u trecem stihu. Osnova haikua je "haiku trenutak", tj. pesnikov dozivljaj odredjenog dogadjaja, iz koga je on potpuno iskljucen, pojavljuje se kao posmatrac, a ne kao ucesnik.
Jedna od osnovnih karakteristika haikua je kigo, koji predstavlja kljucnu ili sezonsku rec, vremensku ili neku drugu preciznu odrednicu desavanja haiku trenutka. Pored kigoa, klasicni haiku bi trebao da poseduje kiredji, tj. pauzu nakon prvog, u drugom ili nakon drugog stiha, kojim se odvaja slika i radnja od zakljucka.z:lol:
 
Ova pesma se direktno odnosi na zen, naslov je duži od pesme:
“JEDAN MUDRI MONAH REKAO JE: ‘Učenje ZEN, netačno shvaćeno, nanosi dušama velika unakaženja’. SLOŽIH SE S NJIM”.

A sama pesma glasi:

“Sto puta plemenitiji je onaj

Ko pri blesku munje ne pomisli:

Takav je naš život”.​
 
NAĐI DIJAMANT NA BLATNJAVOM PUTU

Kudo je bio carev učitelj. I pored toga, običavao je da putuje sam kao lutajući prosjak2. Jednom kada je bio na putu za Edo3, stiže pred malo selo zvano Takenaka. Bilo je veče i padala je kiša. Kudo je bio sasvim mokar. Slamnate sandale su mu se raspale. U prozoru jedne seljačke kuće blizu sela primeti četiri-pet pari sandala i odluči da jedne kupi.

Žena koja mu je ponudila sandale, videvši koliko je mokar, pozva ga da preko noći ostane u njenom domu. Kudo prihvati, zahvalivši joj. Uđe i izgovori sutru pred porodičnim oltarom. Onda bi predstavljen ženinoj majci i njenoj deci. Videvši da je cela porodica utučena, Kudo upita šta je posredi.

"Moj muž je kockar i pijanica", reče mu domaćica. "Kada se dogodi da pobedi, pije i postaje grub. Kada izgubi, pozajmljuje novac od drugih. Ponekad, kada se sasvim opije, ne dođe uopšte kući. ne znam šta da uradim?"

"Ja ću mu pomoći", reče Kudo. "Evo ti nešto novca. Daj mi krčag dobrog vina i nešto dobro za jelo. Onda možeš ići. Ja ću meditirati kraj oltara."

Kada se domaćin oko ponoći vratio, sasvim pijan, dreknu: "Hej ženo, kod kuće sam. Ima li štogod za jelo?"

"Imam ja nešto za tebe" reče Kudo. "Uhvatila me je kiša i tvoja žena me je ljubazno zamolila da ostanem ovde preko noći. Zauzvrat, kupio sam nešto vina i ribe, pa možeš i ti da se poslužiš."

Čovek se obradova. Odmah ispi vino i leže na pod. Kudo sede kraj njega, meditirajući.

Ujutru, kada se probudio, muž je zaboravio na prethodno veče. "Ko si ti? Odakle si došao?", zapita Kuda koji je još uvek meditirao.

"Ja sam Kudo iz Kjota i idem za Edo", odgovori učitelj zena.

Čovek se posrami. Iskreno se izvini učitelju svoga cara.

Kudo se nasmeši. "Sve u ovom životu je nestalno", objasni. "Život je veoma kratak. Ako nastaviš sa kockom i pijenjem, neće ti ostati vremena za bilo šta drugo, a prouzrokovaćeš svojoj porodici patnje."

Svest mu se probudi iz sna. "U pravu si", izjavi. "Kako ti se ikada mogu odužiti za ovo divno učenje! Dozvoli mi da te malo ispratim i ponesem ti stvari."

"Ako želiš", složi se Kudo.

Krenuše oboje. Kada su prešli pet kilometara, Kudo mu reče da se vrati. "Samo još deset kilometara", molio je Kuda. Nastaviše.

"Možeš sada da se vratiš", predloži Kudo.

"Posle sledećih petnaest kilometara", čovek odgovori.

"Vrati se sada", reče Kudo kada su prešli petnaest kilometara.

"Pratiću te do kraja svog života", izjavi čovek.

Savremeni učitelji zena u Japanu potiču iz reda jednog čuvenog učitelja koji je bio sledbenik Kuda. Njegovo ime je bilo Mu-nan, čovek koji se nikada nije vratio.

2 Mnogi učitelji zena su upravo na ovaj način proveli ceo svoj život, ili barem jedan njegov deo.

3 Edo - današnji Tokio, politički, privredni i kulturni centar šogunata za vreme vladavine klana Tokugava. šogunat je specifičan vid vojne uprave koji karakteriše istoriju japanske države. šogunat podrazumeva totalnu koncentraciju vlasti u rukama vojnog diktatora - šoguna, koji je pak, uprkos tome, nominalno potčinjen caru koga priznaje i u čije ime, navodno, upravlja zemljom.
 
ZEN PRICA:Ucitelj, vide svog ucenika, ujutru uplakanog..Ucitelj zapita: zasto places? Ucenik odgovori: Usnih divan san.Pa, zasto onda places upita ucitelj...ZATO STO, NE MOGU NIKAD, DA GA OSTVARIM.....Odgovori ucenik...
 
Haiku:

strana koju tražiš
ne može biti nađena - 404
avaj, bezbrojne druge postoje

______________________
ogroman fajl.
bio je veoma koristan
ali više ga nema

______________________
pretraga rađa gubitak
i prisustvo odsustva
"seminarski.doc" nije pronađen

______________________
Windows je pukao
plavi ekran ništavila
niko ne čuje tvoj vrisak

______________________
"keyboard missing"
"Pritisni F1 da nastaviš"
logika nestaje u magnovenju

______________________
voda teče na dole
matična ploča varniči
podaci prestaju da budu

______________________
nova, sjajna, Vista
stari dobri program
zvuk pucanja

______________________
kompjuter ne radi
sledi savete drevnih mudraca
uključi ga u struju
 
Jedan starac molio se pet puta dnevno, a njegov ortak u poslu nikada nije kročio u crkvu. Na svoj osamdeseti rođendan, starac se ovako molio Bogu: »O Svevišnji! Još od malena nisam propustio ni jedno jutro da odem u crkvu i pomolim ti se po svim propisima. Nikada nisam preduzeo nešto, niti doneo ijednu odluku u svom životu, a da prethodno nisam zazvao tvoje ime. Sada, kad sam ostareo, udvostručio sam napore i molim ti se i danju i noću bez prestanka. Uprkos svemu, evo me ovde, bedan sam kao što sam oduvek bio. Moj ortak, međutim, pije, kocka se i, bez obzira na godine, izlazi sa ženama sumnjivog morala, pa i pored svega toga pliva u zlatu. Pitam se da li je iz njegovih usta ikada izašla ijedna molitva. Ne tražim od tebe, Svevišnji, da ga kazniš, jer to ne bi bilo hrišćanski, ali molim te, reci mi zašto? Zašto? Zašto si učinio da njemu sve ide od ruke, dok se ja ovako mučim?«
»Zato«, odgovorio mu je Bog, »što si dosadan kao stenica!«z:plez::sanke:
 
Plaza na nekom ostrvu u Karipskom moru...ostareli multimilioner se izlezava na lezaljci,pijucka neki koktel i dosadjuje se...gleda oko sebe i snimi nekog odrpanog siromaska kako lezi na pesku i opusteno gleda ka pucini i smeska se.Odluci bogatas da mu ocita lekciju `Ej,ti,umesto sto lezis tu i ne radis nista,mogao bi da ustanes i uradis nesto za sebe.Recimo,mozes da odes na ono brdasce,uberes zrele ananase i da ih skupo prodajes turistima na plazi! ` Siromasak ga pogleda i rece `I` ? Bogatas se malo iznervirao `Sta, i? Kad zaradis malo para mozes da kupis kolica pa da dovezes mnogo vise voca i vise da zaradis!` Opet ce siromah `I`? A milioner ce,vec vidno iznerviran `I onda vec mozes da ustedis pare,vremenom zaposlis ljude i postanes gazda!` `I?` `I onda mozes kao covek da lezis na plazi po ceo dan!` `Ali ja vec lezim na plazi.`
P.S. sta mislite,ko je u pravu? Zasto?
 
P.S. sta mislite,ko je u pravu? Zasto?

Priča je dobra,samo ti ovo ne valja. U Zen-u nema: Ko je u pravu? Nema ni: Zašto?Oba su u pravu i niko nije u pravu.z:poz:

Učitelj Sekio pita svog učenika : -mozeš li da dohvatiš Prazninu?
Učenik reče : -pokušacu , i zahvati obema rukama vazduh.
Sekio mu reče :- to nije dobar način.
Učenik ga upita : - a koji je dobar način ?
Sekio ga uhvati za nos i dobro povuče.
Učenik zakuka : - jao ,to boli !!!
Sekio mu reče :- to je dobar način da se dohvati Praznina
 
Poslednja izmena:
limestone_chippings_2%5B1%5D.jpg
 

Back
Top