ZEN

Tesko mi je to da pojmim. To da probudjenje ne zavisi od inteligencije...

Kazes od drugih kvaliteta.. kojih?

(btw, sve shto pitam, pitam bez zadnje namjere i sarkazma, stv me interesuje :D )

Nemoguce je navesti jedan kvalitet koji ti je potreban, jer ce ti u razlicitim periodima, trebati razliciti kvaliteti, ali ako moram da izaberem jedan, rekao bih prilagodljivost.
 
zen-art-cameradawktor.jpg
 
Razumevanje je precenjeno, sta god da se razume, to nije trajno i mora biti zamenjeno jos dubljim razumevanjem, ako nema prilagodljivosti da omoguci taj prelaz, covek ostaje tvrdo ukotvljen u svome uverenju i prestaje da napreduje. :bye:
 
Razumevanje je precenjeno, sta god da se razume, to nije trajno i mora biti zamenjeno jos dubljim razumevanjem, ako nema prilagodljivosti da omoguci taj prelaz, covek ostaje tvrdo ukotvljen u svome uverenju i prestaje da napreduje. :bye:

Da bi razumeo da moram da prilagodim svoje razumevanje, moram da razumem razliku izmedju mojeg razumevanja i dubljeg mojeg razumevanja, da bih mogao da se prilagodim dubljem razumevanju i zamenim staro razumevanje za novo razumevanje, koje je i dalje razumevanje. :D

Pandice pandice, ne misim na kapiju; ne mislim na vrata kroz koja moras da prodjes, zasto ici bilo gde, kad razumes da moras da podjes.
 
Da bi razumeo da moram da prilagodim svoje razumevanje, moram da razumem razliku izmedju mojeg razumevanja i dubljeg mojeg razumevanja, da bih mogao da se prilagodim dubljem razumevanju i zamenim staro razumevanje za novo razumevanje, koje je i dalje razumevanje. :D

Pandice pandice, ne misim na kapiju; ne mislim na vrata kroz koja moras da prodjes, zasto ici bilo gde, kad razumes da moras da podjes.

Pricamo o razlicitim stvarima. :)
 
Pricamo o razlicitim stvarima. :)

zar nije u pitanju kako se probuditi?
i razumevanje i prilagodjavanje su deo toga.
ja mislim da treba da se pocne od toga da postanes svestan da spavas.
pre toga, naravno, moras da znas sta te to drzi u snu i zasto ne mozes da se probudis bez odredjenih napora.
koji su, zapravo, uzroci sna u kojem se nalazimo...
tek kada si svestan bolesti mozes krenuti da se lecis...
 
zar nije u pitanju kako se probuditi?
i razumevanje i prilagodjavanje su deo toga.
ja mislim da treba da se pocne od toga da postanes svestan da spavas.
pre toga, naravno, moras da znas sta te to drzi u snu i zasto ne mozes da se probudis bez odredjenih napora.
koji su, zapravo, uzroci sna u kojem se nalazimo...
tek kada si svestan bolesti mozes krenuti da se lecis...

U okviru puta ka prosvetljenju, pricali smo o razlicitim stvarima.
U jednom trenutku moraces da se odreknes(mada je ovo gruba rec za taj proces) i razumevanja u klasicnom smislu te reci.
 
U okviru puta ka prosvetljenju, pricali smo o razlicitim stvarima.
U jednom trenutku moraces da se odreknes(mada je ovo gruba rec za taj proces) i razumevanja u klasicnom smislu te reci.

Da ali ja i ti se nismo razumeli, da smo se razumeli da ja nisam mislio na to razumevanje, vec na ono koje bi trebalo da ostane; ako pod prosvetljenjem smatras oslobodjenje od patnje.
 
zar nije u pitanju kako se probuditi?
i razumevanje i prilagodjavanje su deo toga.
ja mislim da treba da se pocne od toga da postanes svestan da spavas.
pre toga, naravno, moras da znas sta te to drzi u snu i zasto ne mozes da se probudis bez odredjenih napora.
koji su, zapravo, uzroci sna u kojem se nalazimo...
tek kada si svestan bolesti mozes krenuti da se lecis...

„Sva su ljudska bića već prosvetljena. Svi su bude po svojoj prirodi. Meditativni napor i nije ništa drugo nego sam akt budin."
(Dogen, 13. vek) :hvala:
 
Možeš li nešto da učiniš za tvoje novo rođenje?
Ne ništa.
Novo rođenje je samo po sebi Božiji dar, ti ga ne možeš izazvati. Nakon što je na Golgoti odjeknuo Isusov uzvik:" Svršeno je", što znači da je izvršen čin spasenja i za tebe takođe.Iz tog razloga ti nemaš ništa više da učiniš za tvoje novo rođenje. Od tebe jedino zavisi da li ćeš prihvatiti taj čin ili nećeš.
 
Pita učenik Zen majstora:
-Šta će biti sa vama posle smrti?-
-Otići ću u pakao.-odgovara majstor.
-Kako to? Pa vi ste sveti čovek.- začudi se učenik.
-Pa, ako ne odem u pakao, kako da pomognem vama?- :cool:
 
Možeš li nešto da učiniš za tvoje novo rođenje?
Ne ništa.
Novo rođenje je samo po sebi Božiji dar, ti ga ne možeš izazvati. Nakon što je na Golgoti odjeknuo Isusov uzvik:" Svršeno je", što znači da je izvršen čin spasenja i za tebe takođe.Iz tog razloga ti nemaš ništa više da učiniš za tvoje novo rođenje. Od tebe jedino zavisi da li ćeš prihvatiti taj čin ili nećeš.

мудро!
 

Back
Top