ZEN

Jedan zen monah je plovio polako u svom čamcu tihom rekom i meditirao. Nalazeći se u stanju meditacije, monah je osetio da je neki drugi čamac snažno ...udario u njegov. Monah je osetio ljutnju i u trenutku je bio spreman da je izlije na onoga ko je tako naglo prekinuo njegovo meditativno stanje. Otvorio je oči i pored sebe ugledao prazan čamac.
Monah je shvatio da nema na koga da se ljuti i osmehnuo se. Od tada monah, svaki put kad ga obuzme ljutnja prema nekome, zatvori oči i govori u sebi: „Pa ovaj čamac je prazan!“
 
Untitled.jpg


Untitled1.jpg


Fung Ju-Lan, Istorija kineske filozofije
 
"Hiljadu puteva do Zena"

- Um ostavljen na miru ce se izbistriti sam od sebe. Um je prirodno cist i bistar, samo je zamagljen pogresnim naporima.

- Zen je kao plivanje. Ne naprezi se! Stvoren si tako da mozes da plutas!

- Vrlo je zabavno znati mnogo stvari, sve dok to znanje ne shvatas preozbiljno. Kad pomislis da je sve to sto znas jako bitno, u velikoj si nevolji.

- Ljudi pokusavaju da udju u Zen gurajuci vrata na na kojima pise "vuci".

- Zen nije nista magicno. Mozes ga videti bas sad ispred tebe, pred tvojim je ocima.

- Baci sva misljenja, predrasude i teorije sve dok ne ostane bas nista. Onda baci to nista.

- Neces nikad razumjeti Zen na nacin na koji razumijes algebru, ali je moguce da ces ga razumjeti na nacin na koji razumijes disanje.

- Odupri se zelji da uzmes svijet u svoje ruke i da ga prodrmas. Umjesto toga prodrmaj sebe.

- Mozes da trazis Zen svuda po svijetu, ali ces ga naci jedino bas tu gdje jesi i bas sad.

- Pusti svakoga koga sretnes da bude tvoj ucitelj. Ne postoji niko ko nema nista da ti da.

- Stari majstori Zena su najcesce bili meditatori beskucnici, ali Zen funkcionise cak i ako imas dvoje dece i kredite za kucu i auto.

- Zamisli da si nekad govorio neki strani jezik, ali si jednog dana poceo da ga zaboravljas, i otada svakog dana zaboravljao malo po malo. To zaboravljanje naucenog je Zen.

- Cini ti se da je Zen konfuzan i komplikovan, ali to nije tacno. Tvoj um ga vidi na taj nacin, jer nije naviknut na razmisljanje o takvoj jednostavnosti.

- Samo umukni vec jednom i slusaj tisinu.

- Pokusavajuci da razumes Zen je isto kao da pokusavas da se opustis. Moras da pustis da ti se desi.

- Vec si prosvijetljen, samo je preostalo da to shvatis.

- Ljudi traze komplikovanost u Zenu jer su nesposobni da vide jednostavnost.

- Oni koji govore ne znaju. Oni koji znaju cute.

- Padni sedam puta, ustani osam puta.

- Ne samo da ne mozes da zakoracis dva puta u istu rijeku, nego ne mozes da zakoracis dva puta u istu rijeku.

- Zasto je samoca najgora kazna? Zasto se ljudi panicno plase suocavanja sa samim sobom?

- Ako ne mozes da nadjes istinu tu gdje si, gdje ocekujes da ces je naci?

- Serpa je prazna, ali u toj praznini je cio smisao jedne serpe!

- Zen je put do cilja. Cilj si Ti.

- Svijetom se upravlja tako sto pustis sve da tece i da se odvija svojim tokom.
 
Kineski Zen, ili Chan Budizam - uvod


Negde u sredini videa, Žarko kaže da se vera u učenje Chana bazira na zakonu uzroka i posledica (kauzalnost), ali je propustio napomenuti da se taj zakon može odnositi na učenje, ali da vera deluje akauzalno.
Naime, vera se zasniva na dovođenju uma u stanje chana, dakle, cilj vere je uzrok koji je u budućnosti a ne u prošlosti, kako je određeno u zakonu uzroka i posledica. Cilj treba iz budućnosti da se dovede u sadašnji trenutak kako bi se realizovao.

Razumevanje je ključno u Budizmu, i ovo treba da se razume.
 
koliko sam shvatio Zen škola uči o naglom prosvetljenju, dok je Buda rekao:

„Baš kao što okean postepeno postaje sve dublji, bez naglih skokova, isto tako darma i disciplina predstavljaju postupan rad, postupno vežbanje, postupnu praksu. Nema iznenadne provale znanja.”
 
koliko sam shvatio Zen škola uči o naglom prosvetljenju, dok je Buda rekao:

„Baš kao što okean postepeno postaje sve dublji, bez naglih skokova, isto tako darma i disciplina predstavljaju postupan rad, postupno vežbanje, postupnu praksu. Nema iznenadne provale znanja.”

ко што у јеванђељима пише да се "у тај час излечи"...
тако и зен указује на почетак промене...
и исус и сидарта су знали да је путовање бескрајнo...
 
koliko sam shvatio Zen škola uči o naglom prosvetljenju, dok je Buda rekao:

„Baš kao što okean postepeno postaje sve dublji, bez naglih skokova, isto tako darma i disciplina predstavljaju postupan rad, postupno vežbanje, postupnu praksu. Nema iznenadne provale znanja.”

U zen školama se rade koani. To su pitanja na koja nema odgovora.
Kakav god odgovor da smisliš, nije tačan. Odgovor mora da dođe sa nekog
drugog mesta, da provali iznenadno.
Jedno od takvih pitanja je ''Ko si ti?''.
Reči naglo i iznenadno, asociraju na brzinu, a nije tako. Nekome iznenadno
dođe odgovor posle godinu dana rada sa koanom, nekome posle deset ili
dvadeset godina. Što je uvek rezultat nekog prethodnog rada. Onaj ko posle
mesec dana rada sa koanom dobije odgovor, sigurno je u prethodnim životima
tragao.

U zenu se direktno prenosi znanje sa učitelja na učenika. Iako učitelj zna
odgovore, ne prenosi ih tako što ih kaže, već pitanjima navodi učenika da
do odgovora dođe. U tom smislu sam rekla da sam za zen pristup.
 
U zen školama se rade koani. To su pitanja na koja nema odgovora.
Kakav god odgovor da smisliš, nije tačan. Odgovor mora da dođe sa nekog
drugog mesta, da provali iznenadno.
Jedno od takvih pitanja je ''Ko si ti?''.
Reči naglo i iznenadno, asociraju na brzinu, a nije tako. Nekome iznenadno
dođe odgovor posle godinu dana rada sa koanom, nekome posle deset ili
dvadeset godina. Što je uvek rezultat nekog prethodnog rada. Onaj ko posle
mesec dana rada sa koanom dobije odgovor, sigurno je u prethodnim životima
tragao.

U zenu se direktno prenosi znanje sa učitelja na učenika. Iako učitelj zna
odgovore, ne prenosi ih tako što ih kaže, već pitanjima navodi učenika da
do odgovora dođe. U tom smislu sam rekla da sam za zen pristup.


:think:


Da nije i u tom "grmu zeka"...?
 
Ja sam mudro ćutala dok nije stigao odgovor da li je koan.

Dobro se ne upecah da odgovorim. :lol:

:lol:

Pa naravno da treba prećutati jer na besmisleno pitanje nema tačan odgovor.
Svako pitanje koje zahteva odgovor sa Da ili Ne je netačan.
Da i Ne su dve strane na istom novčiću. Zen traži srednji put, dakle, negde između Da i Ne
 
Program zen-budista izražen u „četiri zavjeta“ „apsolutno“ je ambiciozan:

Na svijetu je bezbroj bića; mi se zavjetujemo da ćemo ih sve osloboditi.

Na svijetu ima bezbroj strasti; mi se zavjetujemo da ćemo ih sve odbaciti.

Učenja su istine neiscrpna; mi se zavjetujemo da ćemo ih sva usvojiti.

Put je Buddhe neusporediv; mi se zavjetujemo da ćemo njime kročiti do kraja.

...

kolko se ovo razlikuje od... neću napisati čega ;)
 
Zen je glavni protivnik stagnacije i malodušnosti.
Sigurnost i izvesnost, Zen omogućuje.

Ako ova tema ima 15 stranica, jedno 15 objekata, da smo nemanima oskrnavili, za 60 godina, jedva da je super...
 
Zen (japanski: zen, kineski: č'an, sanskrit: dhjana – meditacija [1]) je škola mahajana budizma.

Ova škola sebe smatra čuvarem i prenosiocem žive mudrosti koju je Buda, probuđeni, dosegnuo sedeći u meditaciji pod bodi drvetom. Zen naglašava upražnjavanje darme i iskustvene mudrosti, koja se između ostalog postiže zazen meditacijom, radi postizanja probuđenja. Sledstveno tome, u drugom planu su teoretsko znanje i proučavanje religijskih tekstova.
Zen je ČISTA PRAKSA nema svetih knjiga nema teorije ima samo ZEN.

Džedajizam sledi zen učenje.
 

Back
Top