Hitler ponovo prodaje novine

gost 151384

Elita
Poruka
22.756
Hitler ponovo prodaje novine
Na kioscima u Nemačkoj reprint izdanja dnevnih novina i magazina iz vremena nacističke vlasti u velikim tiražima

Policija ispred ulaza u redakciju lista "Angrif"
Štampa iz Hitlerovog vremena ponovo se prodaje na nemačkim kioscima. Po ceni od 3,9 evra kupci širom Nemačke mogu da nabave reprint izdanja dnevnih novina i magazina iz edicije "Štampa - svedok vremena od 1933. do 1945" koju je pokrenula britanska izdavačka kuća Albertas.
U prvom kompletu nalaze se tri reprint izdanja od kojih najveću pažnju privlači prva strana nacističkog dnevnika "Angrif" ("Napad") od 30. januara 1933. na kojoj dominira naslov "Hitler rajhskancelar". Pomenuti list pokrenuo je, inače, 1926. godine, veliki majstor nacističke propagande Jozef Gebels, sa skromnim tiražom od dve hiljade primeraka. Krajem Drugog svetskog rata, 1944. "Angrif" se štampao u tiražu koji je premašivao 300.000 primeraka.
Pored ovih novina u trodelnom kompletu su i izdanja konzervativnog dnevnika "Dojče algemajne cajtung" i komunističkog glasila "Kempfer" ("Borac") - oba s datumom 31. januar 1933.
Prema objašnjenju izdavača Pitera Mekdžija - sličan serijal već je pokrenuo u Austriji - predviđeno je da se u ediciji pojavi 150 reprint izdanja novina i časopisa iz vremena nacističke vlasti u Nemačkoj. Prvi broj štampan je u 300.000 primeraka, a izveštaji o prodaji govore o velikom interesovanju kupaca.
"Ponudili smo publikaciju koja bi trebalo da bude platforma za ozbiljne rasprave u Nemačkoj", izjavio je povodom pojavljivanja prvog broja izdavač Piter Mekdži. "Ona je namenjena ljudima koji nikada nisu čitali istorijske knjige, ali imaju pravo da stvore svoj sud o istorijskim činjenicama."
Izdavač edicije "Štampa - svedok vremena" dobio je, inače, specijalnu dozvolu nemačkih vlasti za objavljivanje reprint izdanja novina iz vremena nacističke vladavine. Takva dozvola bila je neophodna jer je u Nemačkoj zabranjeno korišćenje i publikovanje nacističkih simbola kao što je, na primer, kukasti krst.
Izbor novina i magazina za ediciju obavljen je veoma pažljivo. Na ovom poslu bilo je angažovano desetak vodećih nemačkih istoričara i stručnjaka za antisemitizam koji su se potrudili da čitaocima ponude najubedljivije primere monstruozne nacističke propagande. Pored toga, svaki broj edicije ima i veoma bogatu prateću literaturu sa analizama, objašnjenjima i komentarima događaja koje je, na svoj način, "obrađivala" Geb elsova propagandna mašinerija.


STA MISLITE DA LI JE OVO MAC SA DVE OSTRICE
 
Ne.

Sticajem okolnosti imao sam priliku da čitam nekoliko primeraka različitih novina iz tog perioda. Štaviše, sa ove vremenske distance, vrlo je poučno videti kako je funkcionisala nacistička propaganda i medijska mašinerija.

Ako je tvoje pitanje - hoće li ovo doprineti repopularizaciji nacističke ideje u širim masama? Mislim da neće.
 
da otprilike na to sam pomislila..s obzirom da radim u uskoj vezi sa medijima...znam koliko u stvari svaka vest moze razlicito da deluje na ljude..ovo mi se bash ucinilo onako...dvosmerno..nekako i poztivino i negativno..no nadam se da nisam u pravu

Razlika je ta što čitaoci neće imati utisak da čitaju vesti, već istoriju, kojoj je kraj poznat. Kad bih našao koji primerak ovde možda i ja uzmem koji, moglo bi biti poučno.
S druge strane, 4 evra!!? :lol:
 
ma sve je to ok...ja sam imala prilike da procitam svasta iz tog perioda..kao i da procitam naravno Main Kampf...nije uticalo na mene..naravno..bar ne negativno...kao i na veliki broj ljudi...ipak literatura..novine pa i sa istorjskim osvrtom ljude ne ostvalja ravnodusne..vecini ljudi ce to biti pa recimo zanimljivo..ali mislim da ce na nekog to biti efekat kao gluvih telefoni..neka iskrivljena percepcija desavanja sa stvaranjem nekog svog zakljucka o istorijskim desavanjanima..hm..
 
obrati paznju na ovu recenicu
izjavio je povodom pojavljivanja prvog broja izdavač Piter Mekdži. "Ona je namenjena ljudima koji nikada nisu čitali istorijske knjige, ali imaju pravo da stvore svoj sud o istorijskim činjenicama

ovo je meni prilicno za razmisljanje
 
Ma to ni nije neka senzacija,ako se zna da se na TV svako vece prikazuju dokumentarci o Hitleru,hronoloski,..........pa opet iz pocetka,znaci nesto slicno.Prvo sam ija pomislila da je nacisticka propaganda,medjutim onda sam primetila da se uglavnom pominju stradanja Jevreja i da se sve vrti oko toga..............tako da ne znam.Ali sigurno ima neku propagandnu svrhu,inace se ne bi svaki dan prikazivalo,a sad eto jos i novine.
 

Back
Top