Десет година касније:..Акција "Рачак"

Poruka
20.103
пример за "специјалце" и повод за бомбардовање Србије!!!!

Racak-fotoDOKUMENTACIJA.jpg

Vilijem Voker sa novinarima obilazi poprište borbi u Račku

NATO je akciju srpske policije u januaru 1999. uvrstio u svoj Udžbenik za "specijalne jedinice”, a kvalifikacija o masakru kasnije izbačena iz optužnice protiv Miloševića

Danas se navršava deset godina od oružanog sukoba u Račku, selu na jugozapadu Kosova i Metohije, događaja koji je bio neposredan povod za NATO bombardovanje SR Jugoslavije.

Petnaestog januara 1999. godine u mestu koje je bilo jedno od uporišta Oslobodilačke vojske Kosova (OVK), srpske snage bezbednosti izvele su oružanu akciju protiv terorista. Deset godina posle tog događaja tvrdnja Vilijema Vokera, tadašnjeg šefa Verifikacione misije OEBS-a, da je akcija bila masakr i neopisiv zločin”, ne može biti prihvaćena kao nepobitna istina.

Tog jutra 1999. godine, kada su pronađena tela ubijenih Albanaca, zapravo je počela medijska priprema za bombardovanje SRJ koje je usledilo dva meseca kasnije. Voker je, stojeći u jaruzi pored tela ubijenih Albanaca, telefonirao generalu Vesliju Klarku, tadašnjem komandantu NATO-a za Evropu i dramatično mu pred kamerama saopštio: Ovo je masakr. Stojim ovde. Mogu da vidim tela”. Sve je to izveo u prisustvu grupe stranih i albanskih novinara koje su u Račak doveli pripadnici OVK-a i prikazali im jarugu u kojoj su se na svakih 10-15 metara nalazila beživotna tela u civilnoj odeći, dok se malo dalje nalazila gomila od dvadesetak nabacanih leševa.

Srpska strana je saopštila da nisu ubijeni civili, već teroristi, i za to ponudila dokaze koje je uviđajem prikupila Danica Marinković, tada istražni sudija suda u Prištini.

Ona je juče za Politiku” kazala da je prikupila mnoštvo materijalnih dokaza koji su potvrđivali da je reč o oružanom sukobu, a ne o masakru nad civilima. Sa njom su sve vreme bila i trojica pripadnika OEBS-a, dvojica Amerikanaca i jedan Italijan kojima je bilo jasno o čemu je tu reč”.

Srpske snage bezbednosti su u noći između 14. i 15. januara 1999. krenule u akciju protiv pripadnika 121. brigade OVK Agim Ce–lej Coli”, odnosno bataljona Sadik Šalja”. Iz Račka su stalno izvođene terorističke akcije, ubijani su policajci, kidnapovani Romi ili Albanci koji nisu sarađivali sa OVK. Neposredan povod za akciju bilo je ubistvo policajca Svetislava Pešića. Na njegova kola pucano je iz zasede 10. januara. O celoj akciji obavešteni su posmatrači Evropske unije koji su sa petnaestak džipova došli na brdašce kraj puta koji od magistrale vodi do Račka. Tu su bile i televizijske ekipe AP i Rojtersa.

Borbe su trajale do 16 časova tog dana, kada je pucnjava prestala. Specijalna jedinica policije koja je vodila akciju povukla se, a na mestu obračuna je ostao deo policije i vojske koji je imao zadatak da ne dozvoli pristup teroristima. Iz nekog razloga, oni su se povukli, a sutradan je u selo došao Vilijam Voker...

Međutim, prošle godine Helena Ranta, finski stomatolog forenzičar i član međunarodne istražne komisije koja je bila formirana da bi utvrdila šta se dešavalo u selu Račak, u autobiografskoj knjizi navela je da je izveštaj o tom događaju pisala pod pritiskom tadašnjeg šefa misije OEBS-a na Kosovu Vilijama Vokera i Ministarstva spoljnih poslova Finske.

U knjizi je Ranta napisala da je Voker u zimu 1999, tražio od nje da u izveštaju bude ubedljivija o navodnim srpskim zločinima u Račku i da su trojica civilnih službenika finskog ministarstva tražili dublje zaključke” u izveštaju. Kako piše u knjizi finske forenzičarke, Voker je prelomio drvenu olovku napola i gađao je njenim delovima, jer nije bio zadovoljan njenim navodima u kojima ona nije koristila do„voljno ubedljiv jezik” kada je reč o srpskim zločinima.

Radi podsećanja, Ranta je 1999. godine izjavila novinarima da je događaj u Račku zločin protiv čovečnosti”. Osam godina kasnije je nagovestila da će reći istinu. U dokumentarnom filmu Kraj osuđeni na progonstvo” ruskim autorima Jevgeniju Baranovu i Aleksandru Zamislovu ispričala je da je Voker bio užasnut rezultatima naše istrage”.

Bila sam zbunjena i nisam bila spremna da mu odgovorim. To su bila tela terorista, srpskih vojnika i meštana. Ovaj izveštaj koji vam sada pokazujem nikada nije objavljen, a njegov sadržaj malo ko zna. Sada sam spremna da javno govorim o rezultatima istrage”, kazala je Ranta u tom filmu, pokazujući originalni izveštaj pred kamerom.

U haškoj optužnici protiv Slobodana Miloševića događaj u Račku bio je opisan kao masakr” i to je bila jedna od najznačajnijih tačaka optužbe. Tu se preciziralo da je grupa od oko 25 muškaraca pokušala da se sakrije u jednu zgradu, ali ih je srpska policija otkrila. Tukli su ih, a zatim odveli na obližnje brdo, gde su ih policajci ubili iz vatrenog oružja”. Takva kvalifikacija je kasnije izbačena iz optužnice protiv Miloševića. Za događaje u Račku haški tužilac nije teretio ni policijske generale Sretena Lukića i Vlastimira Rođu Đorđevića, kako je prvobitno najavljivao.

Dušan Telesković

http://www.politika.rs/rubrike/Poli...jalce-i-povod-za-bombardovanje-srbije.lt.html


*************************************************************************************************


То је био ПОВОД и СР Југославија је бомбардована,
Милошевић, тадашњи председник убијен у Хагу.......а
Српски народ изложен невиђеном линчу..........

И

да ли због свега овога "НЕКО" треба да
одговара пред неким судом,
питање за све???????????????????????




.
 
Poslednja izmena:
Klasična nameštaljka... kao i Merkale....

To je sve meni jasno....

Samo mi nije jasno, što naši takozvani prijatelji Rusi, nisu digli glas protiv toga. Znalo se da će da nas bombarduju, još za vreme pregovora u Rambujeu, kad je Olbrajtova rekla Albancima, kako da bombardujemo Srbiju, ako ne prihvatite ...

I još jedno mi nije jasno... Ako su već Rusi ušli na Kosovo sa trupama i zauzeli aerodrom Slatina, što su se kasnije povukli... Sem ako i oni nisu deo ove igre...
 
Sila boga ne moli.Tada su Amerikanci procenili da im treba rat na Balkanu a ko će biti portparol ratnih truba je manje bitno.Tada su to bili Voker i CNN.Inače suđenje takvima je jedna beskorisna stvar pošto mrtvi ne mogu da se vrate u život a počinjena šteta ne može da se popravi.

Sudjenje "takvima" je beskorisno, a sudjenje "onakvima" kao Karadzic ili nesretni Seselj je korisno?
z:hm:
Bljak.
 
Klasična nameštaljka... kao i Merkale....

To je sve meni jasno....

Samo mi nije jasno, što naši takozvani prijatelji Rusi, nisu digli glas protiv toga. Znalo se da će da nas bombarduju, još za vreme pregovora u Rambujeu, kad je Olbrajtova rekla Albancima, kako da bombardujemo Srbiju, ako ne prihvatite ...

I još jedno mi nije jasno... Ako su već Rusi ušli na Kosovo sa trupama i zauzeli aerodrom Slatina, što su se kasnije povukli... Sem ako i oni nisu deo ove igre...


Како ти није јасно,
тад је био Јељцин председник и Русија је била скоро на коленима.
Јељцин корумпиран и већ купљен од амера....
 
Eno i na wikipediji cuveni clanak o Racku , zamenjen je naziv Racak Massacre sa nazivom Racak Incident . Samo cini mi se da jos stoji 1.000.000 Albanaca proteranih u velikosrpskom planu "Potkova" :-Р


Избрисаће они све трагове иза себе,...а
на крају ће избрисати и нашу историју,..па ће да пише, да Срби воде порекло
од шипаца!!!
 
Како ти није јасно,
тад је био Јељцин председник и Русија је била скоро на коленима.
Јељцин корумпиран и већ купљен од амера....


Prvo je Gorbacov skinu gace i dobro ih unovcio-Odradio posao za americke hulje-rasparcao Sovjetski Savez da bi lakse mogli da nadjacaju Ruse-pa Jeljcin ispicutura dovrsio.Samo sto se nisu ponadali da maljcik Putin a sada i maljcik Medvedev mogu da im se suprostave i sada iz petnih zila guraju Ukrajinu,Gruziju i one sa kojima nogu da rade ovo sto rade -sve prljavstine-jer drugacije ne umeju da bi poveli svoje prljave ratove i tako sticali profit.Recept uvek isti samo sto opiceni svet to ne moze da vidi.Pa ljudi moji zasto je Rumunija ,koja nije imala nigde u svetu nijedan dinar duga morala da padne i da se napravi krvoprolice?Da se natera da se ponovo zaduzi da bi je mogli lakse j....i u zdrav mozak zarad svojih ciljeva.Tiranija Amerike nad svetom jednom mora stati-kupace se u sopstvenij krvi kad tad -a ja se molim Bogu i to sto pre.Za sve one koji su Propatili od govnara.Ovo sa Ukrajinom je sa ciljem da bi se ustvari napravio dar mar izmedju Srbije i Rusije(zavadi pa vladaj),da bi se raskinuo gasni sporazum i tako smanjio i oslabio ruski interes da Srbiji pruza podrsku i da stiti svoje interese u Srbiji.z:((
 
Ма какво суђење... коме је то сада битно? То би било као оно суђење Артуковићу, донели лешину на носилима у Загреб са 90+ година, само су му омогућили да умре у домовини за коју је море српске крви пролио и да почива у хрватској земљи!
Земљу су нам преорали, засули нас радиоактивним отпадом (нико више не помиње да је нпр. бомба бачена на РТС била пуна радиоактивног отпада) убили 2500 људи, уназадили нас 100 година...
ВАЖНО ЈЕ ДА НИКАДА НЕ ЗАБОРАВИМО И НЕ ОПРОСТИМО!!!
 
Prvo je Gorbacov skinu gace i dobro ih unovcio-Odradio posao za americke hulje-rasparcao Sovjetski Savez da bi lakse mogli da nadjacaju Ruse-pa Jeljcin ispicutura dovrsio.Samo sto se nisu ponadali da maljcik Putin a sada i maljcik Medvedev mogu da im se suprostave i sada iz petnih zila guraju Ukrajinu,Gruziju i one sa kojima nogu da rade ovo sto rade -sve prljavstine-jer drugacije ne umeju da bi poveli svoje prljave ratove i tako sticali profit.Recept uvek isti samo sto opiceni svet to ne moze da vidi.Pa ljudi moji zasto je Rumunija ,koja nije imala nigde u svetu nijedan dinar duga morala da padne i da se napravi krvoprolice?Da se natera da se ponovo zaduzi da bi je mogli lakse j....i u zdrav mozak zarad svojih ciljeva.Tiranija Amerike nad svetom jednom mora stati-kupace se u sopstvenij krvi kad tad -a ja se molim Bogu i to sto pre.Za sve one koji su Propatili od govnara.Ovo sa Ukrajinom je sa ciljem da bi se ustvari napravio dar mar izmedju Srbije i Rusije(zavadi pa vladaj),da bi se raskinuo gasni sporazum i tako smanjio i oslabio ruski interes da Srbiji pruza podrsku i da stiti svoje interese u Srbiji.z:((


Ма ти ово к`о професор лепо на танане објасни.
Имаш чисту десетку.z:poz:

Коме није јасно, нека пита поново,
је ли тако...z:lol:


Ма какво суђење... коме је то сада битно? То би било као оно суђење Артуковићу, донели лешину на носилима у Загреб са 90+ година, само су му омогућили да умре у домовини за коју је море српске крви пролио и да почива у хрватској земљи!
Земљу су нам преорали, засули нас радиоактивним отпадом (нико више не помиње да је нпр. бомба бачена на РТС била пуна радиоактивног отпада) убили 2500 људи, уназадили нас 100 година...
ВАЖНО ЈЕ ДА НИКАДА НЕ ЗАБОРАВИМО И НЕ ОПРОСТИМО!!!


То и ја увек говорим,
никад им нећу ни заборавити ни опростити!




.
 
Ма какво суђење... коме је то сада битно? То би било као оно суђење Артуковићу, донели лешину на носилима у Загреб са 90+ година, само су му омогућили да умре у домовини за коју је море српске крви пролио и да почива у хрватској земљи!
Земљу су нам преорали, засули нас радиоактивним отпадом (нико више не помиње да је нпр. бомба бачена на РТС била пуна радиоактивног отпада) убили 2500 људи, уназадили нас 100 година...
ВАЖНО ЈЕ ДА НИКАДА НЕ ЗАБОРАВИМО И НЕ ОПРОСТИМО!!!

Da bas tako! ne smemo ni zaboraviti ni oprostiti.Kosti mojih predaka nisu mi dali pravo da oprostim i zaboravim.Jos samo da se resimo NASIH GORBACOVA I JELJCINA.z:((
 
Ма ти ово к`о професор лепо на танане објасни.
Имаш чисту десетку.z:poz:

Коме није јасно, нека пита поново,
је ли тако...z:lol:





То и ја увек говорим,
никад им нећу ни заборавити ни опростити!




.

Tu sam pa kome treba nek izvoli.Ljudima je verovatno memorija oslabila,pa ko velim treba im osveziti-pa ako treba i neki giga bajt memorije da pojacamo.z:)
I nemoj ocenice-rekoh volim samo medene.
 
Poslednja izmena:
Да на власти имамо људе којима је државни и национални интерес бр.1 свакодневно би се на тв-у причало о томе ко нас је кад бомбардовао, ко нам је кад сисао крв, ко нама жели добро, а ко не.

Напротив, на тв-у се величају управо они који су све супротно од бити ''пријатељ''.

Нисам ценила Ђинђића, али обожавам да постављам његов интервју који је дао Марку Јанковићу на Кошави две-три недеље пре него суга убили.
Чак се и он расвестио! Или му је савест прорадила.
А замислите ове којима се то већ девету годину не дешава.
То је шљам најгоре врсте.

Дакле, да послушамо у то име још једном шта Ђинђић каже о ''пријатељству'':

Зоран Ђинђић- НЕ ДАМО КОСОВО!

А што се теме тиче, шта рећи?
Рече неко горе: сила Бога не моли, а ја ћу још додати '' Ал' Бог силу не воли!''
Тренутно можемо само у Бога да се уздамо.:(
 
nevirovatno sta su Srbi sve radili.poviesnicari kazu da su srbi napravili najveci genocid u Evropi(nad Hrvatima,Bosnjacima i Albancima) poslije drugog svjetskog rata.

sto bi mene kao Hrvata interesiralo,osjecaju li danasnji Srbi(posebno mladji
narastaji)neku vrstu srama za nedjela koja su pocinili njihovi zemljaci,
u ime tzv.Srpstva!?

i kako se taj sram artikulira!?

"повиесничари" ,
а где то кажу?
Да би могла да ти одговорим, цитирај, где то они кажУ?
 
nevirovatno sta su Srbi sve radili.poviesnicari kazu da su srbi napravili najveci genocid u Evropi(nad Hrvatima,Bosnjacima i Albancima) poslije drugog svjetskog rata.

sto bi mene kao Hrvata interesiralo,osjecaju li danasnji Srbi(posebno mladji
narastaji)neku vrstu srama za nedjela koja su pocinili njihovi zemljaci,
u ime tzv.Srpstva!?

i kako se taj sram artikulira!?

kako se vas sram "artikulira", sto se ucinili najveci genocid u drugom svetskom ratu nad Srbima,Jevrejima i Romima,trudeci se da parirate Hitleru u ubijanju, a onda zavrsili posao devedesetih?

Ja, danasnja Srpkinja, imam samo sram sto bar nekad nismo bili kao vi, da vas zbrisemo sa lica zemlje, tj.koljace medju vama.
 
Poslednja izmena:
neda mi se sad trazit.utipkaj "najveci zlocini u evropi poslije drugog svijetskog rata" ili "srpski genocid nad b-hercegovackim muslimanima".

Утипкао сам "највећи злочини" и гле чуда...

Писмо генерала Александра Лузана Мусолинију

"Дуче! Моја безгранична оданост према Вама ми, надам се, даје за право да, у нечему, одступим од строгог војничког протокола. Зато и журим да Вам опишем један догађај којему сам, уназад три седмице, лично присуствовао. Обилазећи среска места Столац, Чапљину и Љубиње (између 60 и 130 км северно од Дубровника) - сазнам од наших обавештајних официра да су Павелићеве усташе, претходног дана, починиле неки злочин у једном селу (Пребиловци), и да ће, кад се то прочује, околни Срби поново да се узнемире. Недостају ми речи да опишем оно што сам тамо затекао. У великој школској учионици, затекао сам заклану учитељицу и 120 њених ученика! Ниједно дете није било старије од 12 година! Злочин је неумесна и невина реч - то је превазилазило свако лудило! Многима су одсекли главе и поређали их по ђачким клупама. Из распорених утроба усташе су извукле црева и, као новогодишње врпце, растегли их испод плафона и ексерима укуцали у зидове! Рој мува и несношљив смрад нису дозвољавали да се ту дуже задржимо. Приметио сам начети џак соли у ћошку и згрануто установио да су их клали полако, солећи им вратове! И, таман кад смо одлазили, у задњој клупи се зачуло дечје кркљање. Пошаљем двојицу војника да виде шта је. Изнели су једног ђака, још је био у животу, дисао је са напола пресеченим гркљаном! Својим колима одвезем то јадно дете у нашу војну болницу, повратимо га свести и од њега сазнамо пуну истину о трагедији. Злочинци су најпре, на смену, силовали учитељицу Српкињу (име јој је Стана Арнаутовић) и онда је, пред децом, убили. Силовали су и девојчице од осам година. За све то време, певао је силом доведени оркестар Цигана и ударао у тамбуре! На вечну срамоту наше, римске цркве - и један божји човек, један жупник, у свему томе је учествовао! Дечак кога смо спасили, брзо се опоравио. И чим је рана зарасла, нашом непажњом побегао је из болнице и отишао у своје село, да тражи родбину. Послали смо патролу за њим, али узалуд: нашли су га на прагу куће закланог! Од хиљаду и нешто душа, у селу више нема никога! Истога дана (то смо открили касније) кад је извршен злочин у школи, усташе су похватале још 700 становника села Пребиловци и све их бацили у јаму или на животињски начин на путу до јаме побили. Спасило се само око 300 мушкараца: једино је њима успело да пробију усташки обруч око села и да побегну у планину! Тих 300 преживелих јаче је од најелитније Павелићеве дивизије. Све што су имали да изгубе, они су изгубили! Децу, жене, мајке, сестре, куће, имовину. Чак су и страха од смрти ослобођени. Смисао њиховог живота је једино у освети, у страшној освети њих је, у неку руку, и стид што су преживели! А таквих села, као што су Пребиловци, пуна је Херцеговина, Босна, Лика, Далмација. Покољи Срба су достигли такве размере да су, у тим крајевима, загађени и многи водени извори. Из једног врела у Поповом Пољу, недалеко од јаме у коју је бачено 4.000 Срба, избијала је црвенкаста вода, лично сам се у то уверио! На савест Италије и наше културе пашће неизбрисива мрља, ако се, док је време, не дистанцирамо од усташа и не спречимо да се нама припише да подржавамо безумље!"
 
nevirovatno sta su Srbi sve radili.poviesnicari kazu da su srbi napravili najveci genocid u Evropi(nad Hrvatima,Bosnjacima i Albancima) poslije drugog svjetskog rata.

sto bi mene kao Hrvata interesiralo,osjecaju li danasnji Srbi(posebno mladji
narastaji)neku vrstu srama za nedjela koja su pocinili njihovi zemljaci,
u ime tzv.Srpstva!?

i kako se taj sram artikulira!?

Мене као Српкињу интересује осећају ли Хрвати (посебно млађи нараштаји) неку врсту срама за недела која су починили њихови земљаци у име тзв. НДХ, а затим и оних колона избеглица на аутопуту...
 
kako se vas sram "artikulira", sto se ucinili najveci genocid u drugom svetskom ratu nad Srbima,Jevrejima i Romima,trudeci se da parirate Hitleru u ubijanju, a onda zavrsili posao devedesetih?

Ja, danasnja Srpkinja, imam samo sram sto bar nekad nismo bili kao vi, da vas zbrisemo sa lica zemlje, mislim na deo Hrvatrskog naroda, tj. one sa koljackim genima.


Ne ljutis se i ja bi da se potpisem ispod ove tvoje izjave.z:)
 

Back
Top